Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2016., 14:42   #81
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
blebeće bez veze. Zapravo je poslodavac taj kojem se više isplati nekoga platiti preko autorskog ugovora ili ugovora o djelu, nego ga uzeti u radni odnos. A to se s ovom reformom na kraju krajeva uopće neće promijeniti - ne vidim kako bi se i moglo; uglavnom, stupidarija da ne može bit veća.
Ovo u biti ni nije sasvim točno. Davanja na ugovor o djelu su 50 %, da skratim, na tvojih 1000 kn netto, poslodavac mora uplatiti 2000 kn brutto.

Sa autorskim su manja davanja.

Dakle, prema njoj, ispada da su svi Hrvati radili autorske ugovore, jer samo su oni "isplativiji" poslodavcu, no ne i ugovori o djelu.

Inače, ugovor o djelu kao takav je jako teško "ugurati" u puno djelatnosti, pa me također zanima o čemu ona priča?

Hoće reći da je netko vozio kamion na ugovor o djelu ili šta? Živo me zanima njeno objašnjenje.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 19:03   #82
Da li je kome jasno ovo sa zdravstvenim? Vidim da to ide plus na bruto ali je li ono onda trošak naručitelja? U tom slučaju se možda isplati da taj manji netto na ime MO snosimo mi a zdravstveno naručitelj... Jer ne može biti da naručitelj i zdravstveno podnese pod ugovoreni bruto... k vragu...

Sent from my GM 5 Plus d using Tapatalk
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2016., 12:40   #83
o još malo, blago nama, ministar nema vremena za razgovore i pregovore, čist sumnjamda će pronać :

http://net.hr/danas/hrvatska/najveci...ati-jos-manje/
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 11:42   #84
Exclamation

Pozdrav svima,

imam pitanje koje se tiče poreza na 2. dohodak iz inozemstva nakon nove porezne reforme koja kreće s 1. siječnjom 2017. godine.

Imam stalni posao (ugovor na neodređeno) kod poslodavca u Zagrebu, dakle, redovno sam prijavljena, teče mi staž, uplaćuju se svi doprinosi itd. Kao prevoditeljica redovito surađujem s jednom stranom tvrtkom. S njima radim preko autorskog ugovora. Svaki mjesec, ovisno o količini posla koju obavim tj. prevedem, sjeda mi iznos na žiro račun. Unutar 8 dana nakon svake uplate podnosim JOPPD obrazac u nadležnu poreznu upravu, na kojem sam na svoj iznos (umanjen za 30 % izdataka na koje autorski ugovori imaju pravo) uplatila 25 % poreza i 18 % prireza (iz Zg sam), a ono što nakon toga ostane zapravo je moja neto plaća od tog stranog poslodavca.

Zanima me što će se s takvim uplatama dogoditi nakon 1. siječnja? Najavljuju da će se na autorske morati plaćati doprinosi, što meni nikako nema smisla za već zaposlene osobe jer sam već stalno zaposlena i plaća mi ih poslodavac. Hoću li ih morati plaćati i na svaku inozemnu uplatu preko autorskog ugovora? Isto tako, dosad je za autorske vrijedila jedinstvena porezna stopa od 25 %, s obzirom da ja mjesečno s njima bruto zaradim oko 3 000 eura u prosjeku, hoće li se meni dignuti na 36 % + 18 % prireza?


Ako netko išta zna, bila bih zahvalna, možete mi i na pm odgovoriti
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 20:26   #85
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

imam pitanje koje se tiče poreza na 2. dohodak iz inozemstva nakon nove porezne reforme koja kreće s 1. siječnjom 2017. godine.

Imam stalni posao (ugovor na neodređeno) kod poslodavca u Zagrebu, dakle, redovno sam prijavljena, teče mi staž, uplaćuju se svi doprinosi itd. Kao prevoditeljica redovito surađujem s jednom stranom tvrtkom. S njima radim preko autorskog ugovora. Svaki mjesec, ovisno o količini posla koju obavim tj. prevedem, sjeda mi iznos na žiro račun. Unutar 8 dana nakon svake uplate podnosim JOPPD obrazac u nadležnu poreznu upravu, na kojem sam na svoj iznos (umanjen za 30 % izdataka na koje autorski ugovori imaju pravo) uplatila 25 % poreza i 18 % prireza (iz Zg sam), a ono što nakon toga ostane zapravo je moja neto plaća od tog stranog poslodavca.

Zanima me što će se s takvim uplatama dogoditi nakon 1. siječnja? Najavljuju da će se na autorske morati plaćati doprinosi, što meni nikako nema smisla za već zaposlene osobe jer sam već stalno zaposlena i plaća mi ih poslodavac. Hoću li ih morati plaćati i na svaku inozemnu uplatu preko autorskog ugovora? Isto tako, dosad je za autorske vrijedila jedinstvena porezna stopa od 25 %, s obzirom da ja mjesečno s njima bruto zaradim oko 3 000 eura u prosjeku, hoće li se meni dignuti na 36 % + 18 % prireza?


Ako netko išta zna, bila bih zahvalna, možete mi i na pm odgovoriti
Sve je već pisano na ovoj temi...dajte ljudi malo pročitajte prije postavljanja istih pitanja...

Da plaćat će se doprinosi 10% mirovinsko, porez će ići 24% + prirez, s time da će na godišnjoj razini ako ti je doh.od nesam.rada veći od 210.000 kn tolerirati po 24% drugi dohodak do 12.500 kn, iznad toga ide na 36%.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 12:26   #86
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Sve je već pisano na ovoj temi...dajte ljudi malo pročitajte prije postavljanja istih pitanja...

Da plaćat će se doprinosi 10% mirovinsko, porez će ići 24% + prirez, s time da će na godišnjoj razini ako ti je doh.od nesam.rada veći od 210.000 kn tolerirati po 24% drugi dohodak do 12.500 kn, iznad toga ide na 36%.
pročitala sam već cijelu temu, nije mi jasan taj dio kome će ić po 24 %, a kome po 36 %, ja imam mjesečno oko 3000 eura bruto zaradu sa strane na autorske, pa me zanima znači li to da je meni najbolje odmah svaki mjesec na JOPPD-u prijavljivati 36 %?
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 15:02   #87
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
pročitala sam već cijelu temu, nije mi jasan taj dio kome će ić po 24 %, a kome po 36 %, ja imam mjesečno oko 3000 eura bruto zaradu sa strane na autorske, pa me zanima znači li to da je meni najbolje odmah svaki mjesec na JOPPD-u prijavljivati 36 %?
dakle, da pojasnim, imam plaću od stalnog posla 5500 kn i svaki mjesec 3000 EUR na autorske iz inozemstva, dakle godišnje od stalnog posla imam zaradu tek nešto više od 60 000 kn, ali mi je zarada na autorske velika, pa me zanima hoće li me se ticati tih 36 % i, ako da, plaćam li ih odma svaki mjesec po primitku autorske uplate, ili da plaćam 24 pa čekam da mi porezna krajem godine pošalje rješenje di traže ostatak do 36 %
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 16:10   #88
Plaćat ćeš 24% i čekat rješenje porezne...plaća ti je ispod 210.000 kn godišnje,
nisam baš detaljno proučavala prijedlog da li će do 210.000 u svakom slučaju biti 24% ili samo plaća do 210.000 kn.

Možda je netko od forumaša detaljno proučio...

Jer ti ćeš imati cca 74 tisuće dohodak od plaće, a do 210 je 136 tisuća e ako će ti i to ići po 24% onda ćeš bolje proći jer znači da će ti nekih 18 tisuća eura ići po 24% (znači pola godine) a druga polovica po 36% po konačnom, no ako ide samo plaća + 12.500 drugi dohodak onda ćeš puno više platiti.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 22:07   #89
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Plaćat ćeš 24% i čekat rješenje porezne...plaća ti je ispod 210.000 kn godišnje,
nisam baš detaljno proučavala prijedlog da li će do 210.000 u svakom slučaju biti 24% ili samo plaća do 210.000 kn.

Možda je netko od forumaša detaljno proučio...

Jer ti ćeš imati cca 74 tisuće dohodak od plaće, a do 210 je 136 tisuća e ako će ti i to ići po 24% onda ćeš bolje proći jer znači da će ti nekih 18 tisuća eura ići po 24% (znači pola godine) a druga polovica po 36% po konačnom, no ako ide samo plaća + 12.500 drugi dohodak onda ćeš puno više platiti.
nisam baš shvatila ovaj dio u boldanom... dakle u trenutku kad pređem 210 000 (plaća + autorski) kreće 36 %, a do tad je 24, to si mislila?


a jel trebam plaćati doprinose i za 1. i za 2. stup ili samo za 1. stup? ako sam shvatila ide samo 1. i to 10 %? plus zdravstveno 7,5 %...
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 12:32   #90
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
nisam baš shvatila ovaj dio u boldanom... dakle u trenutku kad pređem 210 000 (plaća + autorski) kreće 36 %, a do tad je 24, to si mislila?


a jel trebam plaćati doprinose i za 1. i za 2. stup ili samo za 1. stup? ako sam shvatila ide samo 1. i to 10 %? plus zdravstveno 7,5 %...
Da, preko 210 tisuća je 36%.

Doprinose za oba stupa ako si u 2.stupu (7,5% prvi + 2,5% drugi), zdravstveni ne ako je ino dohodak.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 19:04   #91
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Da, preko 210 tisuća je 36%.

Doprinose za oba stupa ako si u 2.stupu (7,5% prvi + 2,5% drugi), zdravstveni ne ako je ino dohodak.
a jel se ti doprinosi za mirovinsko uplaćuju na neki poseban račun? znam koji je onaj na koji plaćam porez + prirez zajedno, ali na koji će ići mirovinsko?

pretpostavljam da ja jesam u 2. stupu, mlađa sam od 40...a i došlo mi je pismo iz banke u kojem mi javljaju da su me stavili u njega, valjda je to to

ok, dakle porez 24 %, prirez 18% i mirovinsko sve skupa 10 %, zdravstveno ne moram jer je inozemni dohodak... dakle od 1.1. na joppd-u ispunjavam i kategorije 12.1 i 12.2, koje su mi dosad bile 0,00?

dakle vi mi sugerirate da plaćam cijelo vrijeme sljedeće godine stopu od 24 % i onda vidim hoće li mi poslati da platim i razliku?
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 22:59   #92
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
a jel se ti doprinosi za mirovinsko uplaćuju na neki poseban račun? znam koji je onaj na koji plaćam porez + prirez zajedno, ali na koji će ići mirovinsko?

pretpostavljam da ja jesam u 2. stupu, mlađa sam od 40...a i došlo mi je pismo iz banke u kojem mi javljaju da su me stavili u njega, valjda je to to

ok, dakle porez 24 %, prirez 18% i mirovinsko sve skupa 10 %, zdravstveno ne moram jer je inozemni dohodak... dakle od 1.1. na joppd-u ispunjavam i kategorije 12.1 i 12.2, koje su mi dosad bile 0,00?

dakle vi mi sugerirate da plaćam cijelo vrijeme sljedeće godine stopu od 24 % i onda vidim hoće li mi poslati da platim i razliku?
Da, tako je.

Mirovinsko 1.stup

HR1210010051863000160
HR68 8176-OIB-oznaka JOPPDa

MIO 2.stup

HR7610010051700036001
HR68 2291-OIB-oznaka JOPPDa
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 19:00   #93
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Da, tako je.

Mirovinsko 1.stup

HR1210010051863000160
HR68 8176-OIB-oznaka JOPPDa

MIO 2.stup

HR7610010051700036001
HR68 2291-OIB-oznaka JOPPDa
hvala Vam od srca porez + prirez ostajem plaćati na onaj račun HR 11 1001 005 - 1713312009, je li tako?
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 21:31   #94
Mirnish, imaš PP.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 21:41   #95
Quote:
Mirnish kaže: Pogledaj post
hvala Vam od srca porez + prirez ostajem plaćati na onaj račun HR 11 1001 005 - 1713312009, je li tako?
Da, tako je.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 20:04   #96
Znači, danas je porezna reforma u ovom obliku i izglasana i kreće od 1.1.2017.? Što je s ugovorima koji su potpisani prije tog datuma a budu isplaćivani nakon njega, hoće li se na te ugovore primjenjivati nove odredbe?

Zadnje uređivanje MytByte : 02.12.2016. at 20:35.
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 20:55   #97
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Znači, danas je porezna reforma u ovom obliku i izglasana i kreće od 1.1.2017.? Što je s ugovorima koji su potpisani prije tog datuma a budu isplaćivani nakon njega, hoće li se na te ugovore primjenjivati nove odredbe?
Da, gleda se prema datumu isplate, kao i kod plaća.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 23:28   #98
Ako je ugovor sklopljen u 2016.godini i ugovoren je tocan datum isplate, recimo 15.12.2016. ali iz određenog razloga uplata ne bude tada, vec recimo, 10.01.2017. primjenjuju se odredbe iz 2016.god bez obzira sto je isplata u 2017.
Ali to vrijedi samo ako je ugovorom unaprijed dogovoren tocno određen datum isplate u 2016.
Ako je ugovor sklopljen u 2016 za isplate u 2017.vrijede odredbe koje stupaju na snagu1.1.2017.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 09:00   #99
Hvala... Još jedno pitanje: budući da se na autorske i umjetničke ugovore po novom obračunavaju doprinosi, je li novim izmjenama zakona određeno tko je obveznik obračuna i uplate doprinosa, jer vidim da je za druge kategorije precizno definirano tko je obveznik obračuna i uplate i uglavnom je to isplatitelj... U izmjenama zakona nisam vidio da je to pokriveno. I ima li gdje u Zakonu obveza da se autorski ugovori moraju izražavati u brutu?

Sent from my GM 5 Plus d using Tapatalk
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2016., 12:27   #100
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Hvala... Još jedno pitanje: budući da se na autorske i umjetničke ugovore po novom obračunavaju doprinosi, je li novim izmjenama zakona određeno tko je obveznik obračuna i uplate doprinosa, jer vidim da je za druge kategorije precizno definirano tko je obveznik obračuna i uplate i uglavnom je to isplatitelj... U izmjenama zakona nisam vidio da je to pokriveno. I ima li gdje u Zakonu obveza da se autorski ugovori moraju izražavati u brutu?

Sent from my GM 5 Plus d using Tapatalk
hrvatske tvrtke dužne su vam same uplatiti te doprinose, a vama sjeda neto iznos i s te ste strane mirni, nemate recimo zezanciju ko mi kojima stranci uplaćuju bruto
Mirnish is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:08.