Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Pogledaj rezultate ankete: Bolji/Draži film mi je:
Se7en (1995) 17 45.95%
The Usual Suspects (1995) 11 29.73%
Obožavam oba filma - ne mogu se odlučiti 9 24.32%
Glasovatelji: 37. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2017., 05:24   #1
The Usual Suspects [1995] VS Se7en [1995]



Odlučio sam otvoriti ovu temu za meni osobno najbolje trilere 90ih i jedne od ako ne i najbolja dva trilera svih vremena (ponavljam meni osobno) ma što god mi netko rekao.

Znam znam, teško je odabrat nekome (kao npr. meni) između ova dva filma, zato ću u anketu staviti i opciju da se ne može odlučiti individua, jer ja se ne mogu odlučiti.

Gledao sam oba ova filma negdi 20-ak puta..., malo je reći da su ovo maestralni filmovi, za mene osobno, ovo su remek-djela kinematografije i umjetnosti generalno, a moram naglasiti da nekad imam dojam da je Usual Suspects zaboravljen film nekad, tj. ne da je zaboravljen nego ljudi ga ne spominju prečesto iako je on naravno obavezna literatura svakog filmskog-fanatika.

Prvo ću dati ocjene za oba filma (kao što se možda tu već zna, rijeđe dajem desetke filmovima nego Hrvatska vlada smanjuje korupciju):

Usual Suspects - 10/10
Se7en - 10/10


Toliko bi toga imao napisati u osvrtu za ova oba filma da uopće ne znam otkud krenuti, tj. znam ali neću duljiti jer bi mogao knjigu napsiati, pa da krenemo;

THE USUAL SUSPECTS:


Nikada nisam gledao neki triler sa takvom dozom misteriozne pa čak bi rekao i mistične atmosfere pomješane sa vrhunskim intelektualnim filmskim ostvarenjem gdje ja ovaj film pronalazim kao jedan od najpametnijih filmova svih vremena, da dobro te pročitali.

Film uz vrhunski maestralni scenarij, uz super glazbu i glumački performans, daje tu neku vrstu misterije, gdje se i danas ljudi vole sjetiti Keyser Soze-a, taj lik..., ono zanimljivo u ovome ostvarenju ako promatramo samo lik Keyser Soze-a, film doslovno ti daje pod kožu da pomisliš na tren da Keyser Soze zaista jest sotona, mislim ono..., ne stvarno sotona, nego oni koje me kuže skužit će.

Film koliko god puta da pogledaš daje isti onaj osjećaj..., tj. ne baš isti kaoprvi put jer prvi put je prvi put, nego naprosto film je ... genijalan tako da koliko god puta ga gledaš..., uvijek isti doživljaj.

Da ne duljim... Remek djelo.


SE7EN:


Remek remek remek djelo..., ovo je Mount Everest trilera koji nije na isti kalup naravno kao Usual Suspects jer teži drugoj vrsti intelektualizma, ništa manje vrijednoj. Film isto kao i Usual Suspects ima atmosferu koju je teško dočarat riječima, scenarij je genijalan, gluma savršena, postava savršena, priča savršena.

Kraj je možda jedan od najšokantnijih ako ne i najšokantniji kraj u povijesti filma.

Napetost dok gledaš tu scenu sa paketom, sve u sceni, i danas ako gledaš film po dvadeseti put daje istu napetost kao prvi put.

Atmosfera filma (uz naravno odlični glumački performans, scenarij, redateljsku palicu i priču) uvjetuje i činjenica da pada kiša non stop, to je ustvari bio jedan kišni kišni tjedan..., paradoks kad napokon nema kiše dolazi do šokantnog twista, genijalno.

Tijekom filma nikad ne spominju grad, savršeno, jer uostalom nije ni važno, sam sebi reci i otkrij, ako želiš.

Rekoh, film je šokantno genijalno ostvarenje koje i danas teško netko može nadići u ovoj branši/žanru filma. Usual Suspects ima notu misterija uz glavnu podlogu trilera, dok SE7EN je trilerčina u srži.

Da završim; Ja se ne mogu odlučiti koji mi je bolji/draži od ova dva filma jer obožavam oba filma i oba filma su mi u TOP 20 svih vremena.

Volio bi eto vidjeti može li se netko drugi odlučiti, sigurno da netko može pa mi je bilo zanimljivo otvoriti ovu temu.

Za kraj ostavljam dvije scene, po jednu iz oba filma, meni najkultnije scene u ova dva filma mada je teško izabrati najkultniju scenu jer smatram oba filma kultnima od početka do kraja filma.







Star-Lord is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 07:18   #2
ne mogu se odluciti, oba odlicna
Bistrooki Mutna Vida is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 09:14   #3
Meni je ipak bolji "The Usual Suspects".

Jedan od rijetkih filmova gdje sam baš bio oduševljen.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 10:06   #4
Ne mogu se odlučiti, obadva su masterpiece...genijalno
Kal-El is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 11:36   #5
Oba odlicna meni osobno "The Usual Suspects" bolji.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 11:42   #6
The Usual Suspects all day long...
Travis Bickle is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 12:19   #7
Šta nisi napiso Seven ko čoek, jebo te taj 7 umjesto v.

Popizdim svaki put kad to vidim.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 21:04   #8
Seven - sjećam se da mi TUS i nije bio baš nešto. Možda zbog oštećenog DVD-a.
Ili činjenice da sam iz nekog razloga prije gledanja mislio da je film nekakva komedija.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 00:09   #9
Oba filma su odlična, ali ipak je Seven daleko bolji IMHO to mi je jedan od top 5 filmova ikada, usudio bi se reći čak i broj 1
marapop is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 03:55   #10
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Šta nisi napiso Seven ko čoek, jebo te taj 7 umjesto v.

Popizdim svaki put kad to vidim.
Haha, evo da napišem ko čoek: SEVEN .
Star-Lord is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 17:50   #11
Quote:
marapop kaže: Pogledaj post
Oba filma su odlična, ali ipak je Seven daleko bolji IMHO to mi je jedan od top 5 filmova ikada, usudio bi se reći čak i broj 1
Se7en je remek djelo nema dvojbe..., a eto baš zanimljivo da su ova oba filma izašla te 1995.

Rezultati ankete zanimljivi/simptomatični haha, 777:


Star-Lord is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 00:09   #12
Kako je već spomenuto, ta 95. je bila vrlo plodna godina što se filmova tiče: http://www.indiewire.com/2015/08/the...f-1995-261094/

__________________
"Four weddings and a funeral, where's the difference?"
tomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 01:06   #13
Filmovi nisu ni slični, usporedbe i glasanje nemaju veze s vezom. Tako možeš bilo koja dva filma izabrati i otvoriti temu.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 11:56   #14
Ako i već uspoređivati, zato jer je ista godina, onda bi se prije trebao uspoređivati Heat sa Usual Suspects, ajde to bi imalo nekog smisla, žanrovski je mnogo bliže.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 13:41   #15
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Ako i već uspoređivati, zato jer je ista godina, onda bi se prije trebao uspoređivati Heat sa Usual Suspects, ajde to bi imalo nekog smisla, žanrovski je mnogo bliže.
Ma vraga..., nije Usual Suspects bliže Heatu nego Sevenu, ako ništa isto je udaljeno.

Jedini razlog što sam htio viditi usporedbu je što su izašli iste godine i oboje su trileri predominantno, mada Usual Suspects sa tom velikom dozom misterija, ali ima i Seven dozu misterija naravno.

Nisu isti filmovi ofcourse, ali oba kultna na svoj način.

Heat je isto naravno filmčina, ali Heat je nešto drugo, triler-akcija, jedan od najbolji ruku na srce, bar meni, ali nekako ne bi nikad mogao zamisliti Heat bliže Usual Suspects nego Seven.
Star-Lord is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 18:51   #16
Fućkaš istu godinu, mogu se uspoređivati kao filmovi u kojima Spacey cijelu ekipu prca u mozak. Bila mu je to neka opaka godina.

Inače, The Usual Suspects, moj izbor.

Više je razloga. Sedam je odlično složen film, glumci sjajni i sve to, ali budem iskrena, od njega mi je bilo zlo. Još ni danas ne mogu vidjet miris za auto u obliku borića, uništio ga za svagda.
__________________
Gram primjene vrijedi više od tone maštarija.
Caron is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 20:13   #17
Quote:
Star-Lord kaže: Pogledaj post
Ma vraga..., nije Usual Suspects bliže Heatu nego Sevenu, ako ništa isto je udaljeno.

Jedini razlog što sam htio viditi usporedbu je što su izašli iste godine i oboje su trileri predominantno, mada Usual Suspects sa tom velikom dozom misterija, ali ima i Seven dozu misterija naravno.

Nisu isti filmovi ofcourse, ali oba kultna na svoj način.

Heat je isto naravno filmčina, ali Heat je nešto drugo, triler-akcija, jedan od najbolji ruku na srce, bar meni, ali nekako ne bi nikad mogao zamisliti Heat bliže Usual Suspects nego Seven.
Hmmm. Zapravo ima mnogo više sličnosti. I u jednom i u drugom imaš ekipu koja se igra mačke i miša sa zakonom, i u jednom i u drugom imaš neku vrstu masterminda (deNiro u Heat) - znam nije to ta vrsta filma, ali sličnosti i te kako ima po meni mnogo više između ta dva...

U svakome slučaju, podjsetilo me da pogleda US opet, dugo nisam, već to je vrijedilo teme

Meni više leži darkeraj Fincha, zaboravih... Uz to, Finch je imao nekako teži zadatak, jer filmovima o serijskim ubocijama ima na bacanje i stvoriti nešto sa "vau" efektom tu mi se čini nekako teže za postići nego US.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 21:18   #18
Ne da su odlična oba i da je ekipa vrhunska, a Kevin Spacey genijalno odglumio kao potpunu stvarnost sa potpunom odsutnošću emocija, kao i odlična režija.
K-pax ...

ocjena 12 od 10
__________________
I would call it
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 22:10   #19
Nisu mi usporedivi, ali me TUS više oduševio. Bolji motivi, šira radnja i više likova.
Spacey perfektan no i Del Toro je fantastičan.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 22:21   #20
Seven mi nije niš posebno, puno ljudi obožava taj film, meni je pretežak, Pitt mi nije baš uvjerljiv u toj zadnjoj sceni, Spacey ima samo par minuta u flimu, niš ekstra osim činjenice da cijela priča prilično efektno ukomira čovjeka. A ne volim biti ukomirana nakon filma...ugl nije mi sjeo.

Osumnjičeni su mi bolji film. Prvi put kad sam ga gledala bila sam oduševljena, sjećam se da sam non stop ispitivala frendicu ko je Keyser a ona je govorila: "Gledaj do kraja". Isto tako mi je odličan i LA Confidential, isto krimi priča, zanatski savršeno odrađeno.


__________________
I can turn a gray sky blue

Zadnje uređivanje SubSV : 07.08.2017. at 22:33.
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:26.