Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2008., 14:26   #101
To isto tako može biti posljedica dizanja kiseline iz želuca. Dečko mi je to isto imao ali po unutarnjoj strani usana i na kraju su otkrili da je to od kiseline i da ima GERB
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 00:45   #102
Jezik i tvorbe ili promjene na jeziku

Počelo je to prije jedno 12 godina. Najednom su mi se na jeziku počele javljati neke lezije. Sve obično počne sa jednom malenom točkicom negdje na jeziku lijevo ili desno Danas više i ne moram gledati je li došla ili nije, jer me odmah počinje peći kad bilo što jedem. Bila to obična kauguma, komadić čokolade ili limun - ukratko reagira na sve, peće. Ta točkica se vrlo brzo počne širiti i onda mi jezik postaje doista ružan, izgleda kao izranjavan. Taj krugić postane flek, i to sve skupa izgleda kao da je gornji sloj jezika oljušten iako mi nije jasno što bi se to moglo ljuštiti, erodirati, pošto su jazični pupoljci čini mi se svi na broju. Obično ta točkica kako se širi i ta lezija ili erozija postane sve veća površina uvijek je obrubljena bijelim rubom. I u to vrijeme su mjesta kroz koje je prošla ta erozija (to ja tako sebi slikovito objašnjavam) su crvenija, skoro tamno crvena za razliku od normane boje jezika, izgleda zapravo kao da je upaljeno dok se ne smiri i vrati u normalu.

I to se eto javlja punih 12 godina svaki mjesec. Međutim, unazad 3 godine se počeo javljati drugi problem. Tri dana nakon što se ta točkica pojvai i počne svoje širenje, natekne mi limfni čvor koji se nalazi točno ispod brade, malo u desno i uvijek natiče taj isti. Obično stoji natečen i boli jedno cca- 3 - 5 dana i nakon toga se povuće, a i jezik se ubrzo normalizira. Postane sasvim normalan, lijepi, roskaskti, zdravi bez i jedne piknjice ili flekića.
I onda ponovno, čitav proces iznova.

Pretraga sam u ovih godina napravila hiljadu i jednu. Neku su tvrdili da imam lingua geografica, neki nisu imali uopće dijagnozu, nisu znali pod šta bi to svrstali, a neki su rekli, to je sad zadnje, da je moguće vezano uz taj refluks koji imam - oslobio mi je prsten na otvoru želuca pa se diže kiselina prema jednjaku i ždrijelu.

Bkterija nemam, gljivica i virusa, također ništa. A inače naginjem i bijelom plaku na jeziku, aza to su također rekli da je moguće od kiseline i konstatne upale grla, odnosno jednjaka.

Napravila sam opsežne krve pretrage i sve je u redu osim dvije stvari koje su kažu oni u granicama: IgG S 17.3 i ANA S 1:480

Pa eto ako ima netko slična iskustva ili ako ima koji doktor ovdje koji bi mogao dati svoje mišljenje o tome.
KuiperBelt is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 09:25   #103
Ja znam imati afte na jeziku, izgledaju kao što si napisala, mala upaljena mjesta osjetljiva na hranu i piće, teško mi je bilo čak i pričati ak su afte bile na rubu jezika.
E sad, ja sam imala fazu od nekih mesec dana da sam to vukla i nisam išla liječniku, a onda je pstalo neizdržljivo. doktorica je odmah kad je vidjlea rekla da je to teški aftitis, dala sumamed- počelo se povlačiti za par dana. Bila je spremna poslati me na Stomatološki na neke dodatne preglede u slučaju da se ne povuče jer je grozno izgledalo, krateri.
Dobila sam usput i Betadine, neka jodna otopina koju mućlaš u ustima, mislim da dezinficira.
ovako nešto mi se nije ponovilo, mada i dalje dobivam afte čim mi pade imunosistem, ali sad odmah namažem kremom protiv afti ( Betadine gel oralni), ili ima sprej od meda u ljekarnama. probaj se hraniti zdravije, digni si imunosistem.
mislim čak da već i ima neka slična tema ovdje.
nisam liječnik i ne mogu ti profesionalno ništa savjetovati,ovo je samo moje iskustvo, valjda će ti moći pomoći.
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 10:51   #104
Kod mene su rekli da nisu afte, to još na samom početku, tam negdje prije jednog desetljeća, iako usprkos tome što su rekli tada jesam isporbala sam sve moguće preparate kao i ti od medicinskih do narodne medicine i ništa, nikakvog efekta
To jednostavno dolazi i prolazi i tako jednom mjesečno punih 12 godina, a zadnje 3 popračeno sa tim glupim naticanjem limfnog čvora.
Radila sam i MR čitave glave i i grla sve do prsnog koša i ništa, sve je u redu. Ti su nalazi negativni. hvala bogu.

Reci molim te da li se i kod tebe to širi pa onda nestane ili se pojavi i stoji uvijek isto i onda se povuće?
Kada se pojavi ta točkica kod mene, ustvari to nalikuje više kao na neku skroz mini raspuklinu u obliku kružića, to se širi, nepravilno, po jeziku i meni to izgleda kao da se jezik "čisti" jer se nakon tjedan dana, nekad malo više jezik vrati nakon toga u potpuno norlamno stanje, bude tako dva tjedna i onda opet.
Da nije neugodno i tako bolno i ružno na koncu, bilo bi mi čak i smiješno, jer se ponaša kao mjesečnica.
KuiperBelt is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 11:22   #105
Moguće je da se radi o GERBu ili gastritisu, tj. kiselina iz želuca ti dolazi do usta i radi oštećenja na jeziku, ali i zubima. Naruči se na internistički pregled kod gastroenterologa.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 11:47   #106
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Moguće je da se radi o GERBu ili gastritisu, tj. kiselina iz želuca ti dolazi do usta i radi oštećenja na jeziku, ali i zubima. Naruči se na internistički pregled kod gastroenterologa.
bila nekoliko puno, zadnji puta prije pola godine. imam gastritis, odnosno imala sam upalu 2 stupnja.

nakon toga sam pila 6 mjeseci tabelete i ponovno otišla i upala je nestala, ali prsten na otvoru želuca je na žalost nepopravljiv. rekli su mi da ću tablete za kiselinu morati piti čitav život, ne 12 mjeseci u godini, barem ne sada, ovog trena, ali kada osjećam pogoršanje da opet popijem kuru.

no problem je što je ovo na jeziku pristuno uvijek, već 12 godina i kada je upala tu i kada nije, a problem je što doktori nisu suglasni oko toga da li je to od želuca, odnosno od kiseline ili nešto treće pošto mi zadnje 3 godine kontinuirano natiče k tome jedan te isti limfni čvor i to uvijek 3 dan nakon što se pojvai ta raspuklina. osim toga ne čini im se logično da usprkos tabletama koje stvaraju taj zaštitni film protiv kiseline barem za to vrijeme ne dođe do poboljšanja na jeziku, a bio je period kada sam ih uzimala kontinuirano u komadu 6 mjeseci. grlo me je tada znatno manje peklo, ali ovo na jeziku, ništa, uvijek ista pjesma.
KuiperBelt is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 12:19   #107
e da i još sam zaboravila napisati da su mi zubi relativno ok, što se tiče cakline, čak su i prilično bijeli s obzirom da sam bila pasionirani pušač preko 15 godina.

naime čitala sam svašta na tu temu i tražila neko razumno objašnjenje i sama, čitala sam da ljudi isto imaju svakakvih problema radi te kiseline, ali mi se čini da je kod mene sve pomalo kontradiktorno onako kada idem zdravom logikom, a i neki doktori isto tako zaključuju pa me to još više zapravo bedira.

nisam naišla još na nekoga tko ima baš identičan problem te simptome identične mojima. razmišljala sam čak i da odem van kod nekog kineskog lječnika, navodno je u kineskoj medicini jezik jedan od najbitnijih organa za postavljanje dijagnoze od čega čovjek boluje. ma ne znam više niti sama.
KuiperBelt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 14:01   #108
Question Hm

Quote:
KuiperBelt kaže: Pogledaj post
e da i još sam zaboravila napisati da su mi zubi relativno ok, što se tiče cakline, čak su i prilično bijeli s obzirom da sam bila pasionirani pušač preko 15 godina.

naime čitala sam svašta na tu temu i tražila neko razumno objašnjenje i sama, čitala sam da ljudi isto imaju svakakvih problema radi te kiseline, ali mi se čini da je kod mene sve pomalo kontradiktorno onako kada idem zdravom logikom, a i neki doktori isto tako zaključuju pa me to još više zapravo bedira.

nisam naišla još na nekoga tko ima baš identičan problem te simptome identične mojima. razmišljala sam čak i da odem van kod nekog kineskog lječnika, navodno je u kineskoj medicini jezik jedan od najbitnijih organa za postavljanje dijagnoze od čega čovjek boluje. ma ne znam više niti sama.

Imam sličan problem, naime imam osjećaj "žarućeg jezika"...većinu vremena, radi se o prednjoj trećini jezika, vadio sam nalaze sve ok SE 5, šećer 5,2...pokušao sam sa komplexom B vitamina, željezo mi je ok...nemam nikakvih promjena ..mislim meni laiku vidljivih na jeziku...e sada šta pokušati(jer doktori se i ne zamaraju što ja pričam) molim ko ima ili je imao ovakav problem da pomogne..
PS ne pušim ima 10 mjeseci!
Mario17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 16:58   #109
Već duže vrijeme imam bijeli sloj na površini jezika, ne da se skinut' četkom, nema neugodan miris, ali ružno izgleda. Negdje sam pročitala da je to zbog probavnih problema i povećane razine bakterija. Jel' moguće da je H. pylori?



Da promijenim režim prehrane? Ne znam kako da se riješim toga.
GiRL is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 18:48   #110
Exclamation ...

Quote:
GiRL kaže: Pogledaj post
Već duže vrijeme imam bijeli sloj na površini jezika, ne da se skinut' četkom, nema neugodan miris, ali ružno izgleda. Negdje sam pročitala da je to zbog probavnih problema i povećane razine bakterija. Jel' moguće da je H. pylori?



Da promijenim režim prehrane? Ne znam kako da se riješim toga.
Razumijem te u potpunosti, jer cigrareta sam se okanio (mislim i radi ostaloga) prvenstveno poradi problema sa ustima(suha, nekad kao sad me žario jezik i sl)...gastritisa sam malo imao..sad nemam(berem mislim,nemam tegoba kakvih sam imao)...ne znam šta mi je raditi..doktori nemaju blagog pojma...čak i nemaju teorije (kao nemoj jest toliko bombona im je maximum)..tako da uistinu nemam ideje...kažu da je neka otopina od 7% salicilne kiseline i 70 % alkohola (provjeriti ovo prije sa doktorom) pomaže kad se ne nađe etimologija problema..zna li netko, tj ima li netko iskustva šta uistinu pomaže..napominjem pljuvačke imam dovoljno...(10 mml za 5 minuta pljuvačke pri testu)
Mario17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 23:01   #111
Quote:
KuiperBelt kaže: Pogledaj post
Napravila sam opsežne krve pretrage i sve je u redu osim dvije stvari koje su kažu oni u granicama: IgG S 17.3 i ANA S 1:480

Autoimuna bolest...mozda... igG i ANA poviseni... trebalo bi vidjeti dali bi proslo na dozu kortikosteroida.. povecani Ly. cvor ne mora biti odgovor na promjenu na jeziku ( tj. da nastaje kao posljedica promjena na jeziku), nego bas suprotno, mozda dolazi do pretjerane stimulacije imunosnoga sustava koji reagira na neki antigen (alergen) u hrani(koji moze biti bilo sta,nesto, jedno i sve), -naraste broj stimuliranih stanica (poveca se Ly. cv. - vidi se nakon lezija na jeziku jer sporo raste i u pocetku nije dostupan palpaciji)), a te iste stimulirane stanice ostecuju vlastito tkivo - autoimuna reakcija. Na istom principu funkcionira i nepodnosenje glutena (celijakija)... neznam...kazem mozda, zvuci mi ko jedina logicna teorija, jer infekcije nema...
__________________
You only see what you are looking for, you only recognize what you know
EL__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 10:48   #112
Quote:
GiRL kaže: Pogledaj post
Već duže vrijeme imam bijeli sloj na površini jezika, ne da se skinut' četkom, nema neugodan miris, ali ružno izgleda. Negdje sam pročitala da je to zbog probavnih problema i povećane razine bakterija. Jel' moguće da je H. pylori?



Da promijenim režim prehrane? Ne znam kako da se riješim toga.
da nije mozda candida?
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 13:03   #113
Quote:
Pješčani sat kaže: Pogledaj post
da nije mozda candida?
Vjeruj da sam pomislila i na to, ali dosad mi je svaki papa test bio uredan, bez gljivica. Nije valjda kronična infenkcija candidom?

GiRL is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 17:55   #114
krivo si me shvatila. da nemas mozda candidu u ustima?
da,i to je moguce.
nisam imala ali znam curu koja je, stres, naravno pad imunosistema, i uskoro takav bijeli sloj na jeziku, pa isto tako od doktora do doktora, na kraju bris jezika i grla da bi se ispostavilo da je candida.
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 18:31   #115
Ajme meni! Jel' znaš kako se riješila toga?
GiRL is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2008., 02:05   #116
gle, nemoj sad zakljuciti da i ti to imas samo po mom opisu.

nije bas da se rijesila , maze jezik gelom protiv candide i grglja nesto, i ne smije se zivcirati! odlican savjet, kako se to izvodi
__________________
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Pješčani sat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2008., 11:47   #117
Da, baš, nemoj se živcirati...

Nisam zaključila ništa, bez brige, samo zvučno gadnije nego kaj je... pečurke na jeziku....
GiRL is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 20:22   #118
O jeziku je, ali o organu...

Nije direktno vezano uz lingvistiku, ali mislim da bi to jezičari mogli znati, pa zato pitam. Kad sam bio na Govorničkoj, na logopedskom pregledu mi je rečeno kako imam problema s izgovorom r zbog one opne koja s donje strane jezika veže jezik, pa da bih je trebalo prekinuti (neki rutinski zahvat) da se jezik produlji. Sad me to interesira (ne zbog izgovora r, nego zbog nekih drugih "jezičnih" aktivnosti ), pa bih molio nekoga kako se ta opna zove, kako izgleda taj zahvat i sl.
Ako mislite da je prije za neki drugi podforum, ispričavam se što morate premještati.
Cheleby is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 21:07   #119
Quote:
Cheleby kaže: Pogledaj post
Nije direktno vezano uz lingvistiku, ali mislim da bi to jezičari mogli znati, pa zato pitam. Kad sam bio na Govorničkoj, na logopedskom pregledu mi je rečeno kako imam problema s izgovorom r zbog one opne koja s donje strane jezika veže jezik, pa da bih je trebalo prekinuti (neki rutinski zahvat) da se jezik produlji. Sad me to interesira (ne zbog izgovora r, nego zbog nekih drugih "jezičnih" aktivnosti ), pa bih molio nekoga kako se ta opna zove, kako izgleda taj zahvat i sl.
Ako mislite da je prije za neki drugi podforum, ispričavam se što morate premještati.
Permanentan rad do 30 minuta na ženskom međunožju opustiće opnu do zlatne sredine učestalim ponavljanjem iz dana u dan!

Tako da će vrlo brzo za tebe izgovoriti "Riba ribi grize rep" biti najobičnija rutina!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 07.12.2008., 21:32   #120
Nije uopće vezano uz lingvistiku, osim posljedično pa premještam na zdravlje.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:52.