Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2008., 08:34   #41
Quote:
Clark kaže: Pogledaj post
Misliš ?
U 7. postu topica baš se pitam nešto oko toga.

Meni se ipak čini da njegova "ludost" raste proporcionalno s moći (i godinama).

A i po pitanju "raspadnutosti". Rekao bih, ide to njega, stoji mu. Za njega to nije defekt, nego OK stanje kojega je svjestan i koje mu paše. Kao da uživa u njemu.
Imas pravo da mu to pase, da to on ne vidi kao defekt . Zelim reci da je on sociopat od samog pocetka, a ne nuzno zrtva neke traume. Predispozicije za zlocu su tu od samog pocetka. Mozda genetski uvjetovano, ili, ako je Daniel Plainview neka metafora za npr. kapitalizam, onda je to sama sustina istoga.

Njegova propast je to sto ta okrutnost koju on ponosno nosi u sebi izmice njegovoj kontroli, odnosno on to vise ne uspijeva racionalizirati.
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 11:00   #42
Quote:
xavierkat kaže: Pogledaj post
...meni nikako nije jasno kako ikome ovaj film moze biti dosadan - citam vas i jednostavno ne vjerujem
Meni je to također nevjerojatno.
Ali tješim se da je to zbog toga što su svi oni pročitali kako je film super i kako su svi oduševljeni s istim, pa su onda otišli gledati u kino i razočarali se, jer su mislili da će uživo gledati Lewisa kako glumi i Andersona kako režira.
__________________
Zihuatanejo...
Vajta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 11:12   #43
Quote:
rokolina kaže: Pogledaj post
Imas pravo da mu to pase, da to on ne vidi kao defekt . Zelim reci da je on sociopat od samog pocetka, a ne nuzno zrtva neke traume. Predispozicije za zlocu su tu od samog pocetka. Mozda genetski uvjetovano, ili, ako je Daniel Plainview neka metafora za npr. kapitalizam, onda je to sama sustina istoga.

Njegova propast je to sto ta okrutnost koju on ponosno nosi u sebi izmice njegovoj kontroli, odnosno on to vise ne uspijeva racionalizirati.
Tu bi se složio - njemu to paše, on je jednostavno takav. A to nam je dano već u prvim scenama filma - pada u bunar, slomi nogu, jauče, ali mu je ipak najbitnije u tom trenutku pogledati kamenje da vidi dali je nešto našao - dali je uspio u toj "materijalnoj" namjeri....noga, muka, trenutni problem - sve je u drugom planu....

i onda imamo scenu sa izbijanjem plina i požarom i dešava se ista situacija - prvi tren se pobrine za klinca, ali onda ipak ide do bušotine...a klinca zanemari u toj mjeri da rađe gleda kako gori i pada, nego da ide do malog....
tutlek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 11:14   #44
Od 1-5 ocjena 4. I to četvorka koja više naginje na trojku nego na peticu.
gorak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 11:48   #45
vidim da mnogi spominju poruku, emtaforu i slično...
kako je kod tih stvari sve subjektivno interesira me tko vidi koju poruku, koju metaforu? Ja još ni sam ne znam što sam vidio u tom smislu
tutlek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 12:14   #46
Quote:
zhabotinsky kaže: Pogledaj post
Meni daleko najlosiji Andersonov film. Filmu treba jaaaako duuugooo da dodje nigdje. Trivijalan scenarij dostatan za mozda pola sata filma, nikako za dva i pol. DD Lewis -- gotovo jednako los kao u Gangs of New York. Vrlo narcisoidan glumac.
čekaj,jel se ti to šališ ili.....???


ovo je jedna od najbolje odglumljenih uloga uopće!
nemogu vjerovati da je ovo netko napisao.....
filmash is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 12:36   #47
Quote:
tutlek kaže: Pogledaj post
vidim da mnogi spominju poruku, emtaforu i slično...
kako je kod tih stvari sve subjektivno interesira me tko vidi koju poruku, koju metaforu? Ja još ni sam ne znam što sam vidio u tom smislu
Gore je netko spomenuo da Daniel Plainview zapravo simbolizira kapitalizam. S tim bih se definitivno složio.

Pogotovo zato što on na kraju završi tako kako je završio, a ja se nadam da će i ovaj odvratni kapitalizam jedanput završiti na taj isti način: sve će nas poharati i samo reći "I'm finished".
__________________
Zihuatanejo...
Vajta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 13:50   #48
Quote:
Vajta kaže: Pogledaj post
Gore je netko spomenuo da Daniel Plainview zapravo simbolizira kapitalizam. S tim bih se definitivno složio.

Pogotovo zato što on na kraju završi tako kako je završio, a ja se nadam da će i ovaj odvratni kapitalizam jedanput završiti na taj isti način: sve će nas poharati i samo reći "I'm finished".
gdje u završnoj sceni vidiš da je kapitalizam "završio" - ako je to ta metafora onda je on završio sa obračunom sa stvarima koje su ga smetale bez nekog pravog razloga...ali on nije gotov, on i dlaje živi i traje...samo što više nema ispred sebe stvari koje smatra preprekom....ili ako ne preprekom onda drugačijim pogledom na život i drugačijim prioritetima koji njega iritiraju samo zato što nisu jednaki njegovima
tutlek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 13:54   #49
Quote:
zhabotinsky kaže: Pogledaj post
DD Lewis -- gotovo jednako los kao u Gangs of New York. Vrlo narcisoidan glumac.
Ako je jednako loš, onda je odličan. Nisam još gledao. "nabavio" sam ga i planiram ovih dana. Malo me 2 sata 38 minuta obeshrabruje
bluntman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 15:09   #50
Quote:
tutlek kaže: Pogledaj post
ali on nije gotov, on i dlaje živi i traje...
I živjet će i trajati dokle god je ljudskog roda. A kad ljudskog roda nestane, onda će reći: "I'm finished", jer je uspio u svojoj namjeri: ubio je ljudsku vrstu. Dame i gospodo, upoznajte Kapitalizam.
__________________
Zihuatanejo...
Vajta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 15:51   #51
Quote:
Vajta kaže: Pogledaj post
I živjet će i trajati dokle god je ljudskog roda. A kad ljudskog roda nestane, onda će reći: "I'm finished", jer je uspio u svojoj namjeri: ubio je ljudsku vrstu. Dame i gospodo, upoznajte Kapitalizam.

nema mi ovo smisla....ako ovdje stvarno gledaš samo metaforu kapitalizma onda trebaš uzeti u obzir da kapitalizam treba čovjeka da bi živio (kao što mašine u matrixu trebaju ljude da bi imale energiju)....on je možda završio ako je uništio sve ljudske vrijednosti i sve sebi podredio...

ali ne mogu stati uz tu metaforu jer Eli nije ni u kom slučaju predstavnik dobra...on je antipod Plainview-a...Plainview u njemu u biti vide sebe i svoju prijetvornost...vidi svog suparnika koji mu uzima ljude, a na taj način i novac...a suparnike najviše mrzi...Eliev uspjeh je njegov poraz jer ne trpi da itko drugi uspijeva....
A Eli je jednako pohlepan kao i on...i obojica žive u laži - Plainview laže da je "obiteljski čovjek", da mu je sin "partner", da brine za ljude i da mu je stalo do njih, samo da bi se kasnije otvorio i rekao "bratu" da mrzi ljude....a eli laže da je prorok, da je iscjeljitelj, sve zbog svojih ciljeva i pohlepe....pa oca fizički napada samo zato što je slab i što se nije izborio za novac...

tako da nikako ne mogu vidjeti njega kao simbol kapitalizma koji uništava ljude samo zato što je uništio stvorenje koje mu je gotovo jednako, ali se vodi drugim metodama...

mogu možda gledati u njegovom pristupanja crkvi kao metaforu "braka" crkve i nafte u americi...i iskvarenosti obje institucije...tipa zašto su republikanci skloniji kapitalu a diče se načelima...

zgodno je ovako mozgati i anbacivati se idejama ali i dalje mi se film ne sviđa
tutlek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 16:21   #52
Quote:
tutlek kaže: Pogledaj post
on je možda završio ako je uništio sve ljudske vrijednosti i sve sebi podredio...
Upravo to sam i mislio.

Quote:
tutlek kaže: Pogledaj post
ali ne mogu stati uz tu metaforu jer Eli nije ni u kom slučaju predstavnik dobra...
Naravno da nije. U kapitalizmu nema ničega dobrog, pa tako niti u njima dvojici. Obojica su LOŠI ljudi. Samo što je razlika u tome što je Eli, barem po mojem mišljenju, puno gori jer se skriva iza vjere, a Plainview to uopće niti ne pokušava raditi.
Zato će u pravom životu svi mrziti Plainviewa, a družiti se s Elijem, iako je ovaj potonji s njima samo radi koristi i prvom prilikom će im zabiti nož u leđa s onim svojim nevinim licem i glasićem. Kod Plainviewa nema nevinog glasića: "I have competition in me. I don't want anyone to succeed."


Quote:
tutlek kaže: Pogledaj post
Plainview laže da je "obiteljski čovjek", da mu je sin "partner", da brine za ljude i da mu je stalo do njih, samo da bi se kasnije otvorio i rekao "bratu" da mrzi ljude....a eli laže da je prorok, da je iscjeljitelj, sve zbog svojih ciljeva i pohlepe....pa oca fizički napada samo zato što je slab i što se nije izborio za novac...
Mislim da se ipak radi o dvije potpuno različite vrste laži. Plainview laže ljudima OKO sebe - on niti u jednom trenutku ne vjeruje u to što govori kad su u pitanju H. W., obitelj, partnerstvo, dok Eli laže SAMOM SEBI i živi u tome. Sve do pred kraj, kad ponizno dođe do Plainviewa koji osjeti da je sad najbolji trenutak da ušutka i posljednju "prijetnju". I to i učini. I onda je gotov.
__________________
Zihuatanejo...
Vajta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 17:29   #53
Quote:
Vajta kaže: Pogledaj post
Upravo to sam i mislio.



Naravno da nije. U kapitalizmu nema ničega dobrog, pa tako niti u njima dvojici. Obojica su LOŠI ljudi. Samo što je razlika u tome što je Eli, barem po mojem mišljenju, puno gori jer se skriva iza vjere, a Plainview to uopće niti ne pokušava raditi.
Zato će u pravom životu svi mrziti Plainviewa, a družiti se s Elijem, iako je ovaj potonji s njima samo radi koristi i prvom prilikom će im zabiti nož u leđa s onim svojim nevinim licem i glasićem. Kod Plainviewa nema nevinog glasića: "I have competition in me. I don't want anyone to succeed."




Mislim da se ipak radi o dvije potpuno različite vrste laži. Plainview laže ljudima OKO sebe - on niti u jednom trenutku ne vjeruje u to što govori kad su u pitanju H. W., obitelj, partnerstvo, dok Eli laže SAMOM SEBI i živi u tome. Sve do pred kraj, kad ponizno dođe do Plainviewa koji osjeti da je sad najbolji trenutak da ušutka i posljednju "prijetnju". I to i učini. I onda je gotov.

da, može se to tako gledati...
meni je eli od samog početka bio totalno čudan i više sam ga se bojao nego što sam mislio da misli i namjerava dobro. Njegov izraz lica dok iz one bake istjeruje zlo je takav da ni jedno zlo ne može biti gore od njega
a njegova prava priroda se vidjela već kad je htio doći na toranj dati blagoslov - tu se vidi želja za osobnom probitačnošću, a to mi je stvorilo sliku nekoga tko zna što radi i zato valjda ne vjerujem da vjeruje u ono što govori...

a o lažima - i dalje mislim da su isti, samo je jedan uspješniji u laganju i zato ga Plainview vidi kao velikog suparnika i zato ga toliko mrzi i želi uništiti. Rečenica koju citiraš je samo dokaz da je sve ostalo laž - on ju izgovara u trenutku kad se otvara, kad razgovara sa bratom pred kojim je napokon iskren....a sve ostalo, njegova prodaja samog sebe mještanima itd. je laž.
tutlek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 22:37   #54
Odlično gluma glavnog lika, film solidan.
__________________
An expropriating property protector is a contradiction in terms.

We sit together, the mountain and I until only the mountain remains
Vautrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 01:48   #55
I Plainview i Eli savrseno manipuliraju ljudima:

Plainview im obecava bolji ovozemaljski zivot (navodnjavanje, gradnju skola, prosperitet) pod uvjetom da mu budu vjerni sluge i radnici, a Eli im obecava iskupljenje i blagostanje na "onome" svijetu ukoliko, naravno, dozvole da on ima nad njima totalnu kontrolu.On ljude doslovno tjera da vjeruju u vraga, da bi ih onda on mogao izbaviti..

Dakle i jedan i drugi, Kapitalizam i Religija, se namecu (i natjecu) kao spasitelji ljudstva. A to rivalstvo ni jedan ni drugi ne podnose.
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 02:07   #56
Mislim da je Daniel volija sina- zašto bi izazva onu scenu u restoranu inače? I nije tija prodat sve onima za milijun dolara jer mu je onaj nešto sra protiv sina.

A kapitalizam mi nema smisla kritizirat, on je dio nas. Ne kritiziramo ni plućna krila.
__________________
An expropriating property protector is a contradiction in terms.

We sit together, the mountain and I until only the mountain remains
Vautrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 02:14   #57
Osim ocitog rivaliteta izmedju njih dvoje, tu se radi i o medjusobnoj ovisnosti.

Eli je Plainviewu potreban ne samo zbog obiteljske zemlje bogate naftom vec i kao karizmatska pojava koja svojim propovijedima moze izmanipulirati ljude da pristanu na sve pa tako i na kopanje na njihovoj zemlji.

A dolaskom Plainviewa i njegovog poduzetnistva Eli pak doslovno dobiva Sotonu na cijem se navodnom postojanju temelji citava njegova filozofija i bez cega njegove propovijedi ne bi imale smisla.

Cak se u nekoliko kadrova vrlo eksplicitno Day-Lewisovo lice vidi u krupnom planu, pokriveno crnom naftom dok u pozadini gori vatra i suklja crni dim. Vrlo jasna aluzija.
rokolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 04:57   #58
1927 nije zavrsio kapitalizam malo je podbacio ali nakon 33 ide sve nabolje tako da .. zavrsna recenica ''i am finished'' mislim da ne predstavlja kraj kapitalizma ..nego naprotiv .. .veliko budjenje i renesansu ..


no dobro ajmo malo o filmu ...

film ..jos jedan dokaz i ono sto sma pisao u no country for old men .. 2007 ostat ce zapamcena po hrpi prosjecnih filmova nista vise .. .od prosjeka .. i to sto je ''NCFOM'' dobio oskara .. je to sto je nabolji od prosjecnih ...e sad ovaj film spasava .. genijalna ko i uvijek gluma daniel day lewisa koji je .. jednom rjecju .. genijalan . .da je tamo bio netko drugi ne bi ovaj film postigao ni priblizan uspjeh .... i kaj se tice oscara zasluzeno za najbolju musku ulogu ..

sama radnja filma dosta razvucena ..nepotrebne scene ..u nekim elementima besmislenog me podsjetio na good shepherd .. film su mogli malo sazet u 1:45 min i pokazali bi isto sve ovo al ne bi ostavljao dojam razvucenog i dosadnog... i ne bi izazivao zelju da se ustanem odem do kompa ..i malo prevrtim



kad vidim proslogodisnje filmove . .departed babel .. i najbolji po meni .. blood diamond onda se samo mogu nadati da ce . .ova 2008 biti bolja od 2007 godine jer .. 2007. godinu mislim da necemo pamtiti po nekim .. masterpiece djelima .
__________________
When people are dancing in your funeral you know you've lived a life worth celebrating
mr. No is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 10:53   #59
Quote:
mr. No kaže: Pogledaj post




kad vidim proslogodisnje filmove . .departed babel .. i najbolji po meni .. blood diamond onda se samo mogu nadati da ce . .ova 2008 biti bolja od 2007 godine jer .. 2007. godinu mislim da necemo pamtiti po nekim .. masterpiece djelima .


čekaj malo...departed i babel i blood diamond,i po meni najbollji,the queen,su iz 2006.
2007. su no country,there will be blood i ostali.....ta je po meni jedna od jačih godina od ovog stoljeća....michael clayton,there will be blood,sweeney todd,no country,juno,atonment......sve remek djela...skoro sve...barem meni
2008.još praktički nije niti počela....vjerovatno na samom kraju godine ćemo dobiti masterpiecove
filmash is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 11:06   #60
Quote:
mr. No kaže: Pogledaj post
1927 nije zavrsio kapitalizam malo je podbacio ali nakon 33 ide sve nabolje tako da .. zavrsna recenica ''i am finished'' mislim da ne predstavlja kraj kapitalizma ..nego naprotiv .. .veliko budjenje i renesansu ..


kad vidim proslogodisnje filmove . .departed babel .. i najbolji po meni .. blood diamond onda se samo mogu nadati da ce . .ova 2008 biti bolja od 2007 godine jer .. 2007. godinu mislim da necemo pamtiti po nekim .. masterpiece djelima .
kako se ukusi totalno razlikuju
meni je ova godina daleko bolja od prošle....departed mi je loš film, vjerojatno zato što sam prvo gledao Infernal Affairs pa mi je Departed ispao blijeda kopija...

ali kažem - stvar ukusa.... tebi je Blood Diamond najbolji, a meni je izuzetno loš
tutlek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:42.