Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2012., 18:48   #1
UA - Ukrajina (zbirno)

UŽIVO http://1tv.com.ua/uk/live

http://en.wikipedia.org/wiki/Ukraini...election,_2012

Glavni favoriti izbora:

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ola_Azarov.jpg

Proruska partija regija

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...Korolevska.jpg

Koalicija Domovina - Julije Timočenko

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...2009_01_27.jpg

Stranka UDAR Vitalija Klička

http://upload.wikimedia.org/wikipedi..._Symonenko.jpg

Komunisti

------

Uskoro dolaze izlazne ankete.

Partija regija 31%
Domovina 24%
UDAR 15%
Komunisti 12%
Sloboda 11%

Prozapadne stranke vode.

http://www.segodnya.ua/img/forall/us...ding-group.jpg

Zadnje uređivanje DJTcro : 28.10.2012. at 19:14.
DJTcro is offline  
Old 28.10.2012., 20:17   #2
Nadam se smijeni Janukoviča, koji jest promjenio neka stajačišta, pa sada i on želi UKRAJINSKI kao jedini lsužbeni, ali želim povratak pro-zapadne vlasti u Ukrajinu
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Old 28.10.2012., 20:17   #3
Pazi, ovdje ne igra banalan zbroj postotnih bodova! Naime, 225 zastupnika bira se po okruzima i pobjeđuje onaj zastupnik odnosno ona stranka koja ima relativno najveći broj glasova (istovjetno kao i u UK i SAD-u), a drugih se 225 zastupnika bira na proporcionalno osvojenom postotku...

Dakle, ovdje ti se lako mogu dogoditi nevjerojatni paradoksi. Naime, zna se da je istočna i južna Ukrajina uporište proruskih ukrajinskih državljana i tu će bilo relativno, bilo apsolutno, kandidati Stranke regija, uzeti sve okruge.

S druge strane sjeverna i zapadna Ukrajina gdje ipak dominiraju autonomaško orijentirani ukrajinski državljani ima dvije jake stranke koje se bore za svaki okrug, a to su Domovina i Udar. Dakle, lako se može dogoditi, da u strci npr. Domovina i Udar dobiju ponaosob (tj. da se dogodi rasap iliti disperzija), pojedinačno manje nego Stranka regija i da se u nekim od dosadašnjih okruga koji su podržavali autonomaše, pobijedi Stranka regija...

Ukoliko se dogodi takav scenarij, a nešto mi govori da bi tako moglo biti, premoćni broj okruga će uzeti Stranka regija, a kada im se pridodaju mjesta osvojena na listama, tada će zajedno sa komunistima nedvojbeno imati lijepih 50% + 1 zastupničko mjesto, dostatno da se nastavi politika aktualnog predsjednika Janukoviča.

Naravno, ne mora se dogoditi scenarij koji sam naveo, posebno ako su Domovina i Udar ranije razdijelili okruge da ne dođe do rasapa, no nekako nisam u to baš previše uvjeren. Kako god, ovo će biti zanimljiv rasplet i opet kažem, ne zbrajajte postotke, te imajte na umu gore opisani izborni sustav u Ukrajini...
flumen-day is offline  
Old 28.10.2012., 20:24   #4
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Nadam se smijeni Janukoviča, koji jest promjenio neka stajačišta, pa sada i on želi UKRAJINSKI kao jedini lsužbeni, ali želim povratak pro-zapadne vlasti u Ukrajinu
Ovo nisu predsjednički izbori, a izlazne ankete baš i ne govore u prilog njegovom slabljenju u smislu stvaranja oporbene situacije u parlamentu.

U svakom slučaju, Janukovič je solidno stabilizirao Ukrajinu, uvodi red i država već na nešto liči za razliku od prethodnih lidera. Nadalje, ruski jezik svakako mora i hoće postati službeni jezik na područjima na kojima prebiva rusofono stanovništvo, bez obzira na njihovo regionalno porijeklo, bilo ono rusko ili ukrajinsko. Suština je u tome da se ipak radi o jednom jedinstvenom narodu, umjetno razdijeljenom kroz autonomaške tendencije manjeg dijela ukrajinskih Rusa, posebno onih u zapadnom dijelu zemlje.
flumen-day is offline  
Old 28.10.2012., 20:28   #5
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Pazi, ovdje ne igra banalan zbroj postotnih bodova! Naime, 225 zastupnika bira se po okruzima i pobjeđuje onaj zastupnik odnosno ona stranka koja ima relativno najveći broj glasova (istovjetno kao i u UK i SAD-u), a drugih se 225 zastupnika bira na proporcionalno osvojenom postotku...
Znači to je kombinovani sistem, pola poslanika se bira po većinskom sistemu - kandidati direktno, a pola po proporcionalnom - stranke, pa koliko koja osvoji proporcionalno joj se dodeljuje broj kandidata.

Quote:
Dakle, ovdje ti se lako mogu dogoditi nevjerojatni paradoksi. Naime, zna se da je istočna i južna Ukrajina uporište proruskih ukrajinskih državljana i tu će bilo relativno, bilo apsolutno, kandidati Stranke regija, uzeti sve okruge.

S druge strane sjeverna i zapadna Ukrajina gdje ipak dominiraju autonomaško orijentirani ukrajinski državljani ima dvije jake stranke koje se bore za svaki okrug, a to su Domovina i Udar. Dakle, lako se može dogoditi, da u strci npr. Domovina i Udar dobiju ponaosob (tj. da se dogodi rasap iliti disperzija), pojedinačno manje nego Stranka regija i da se u nekim od dosadašnjih okruga koji su podržavali autonomaše, pobijedi Stranka regija...

Ukoliko se dogodi takav scenarij, a nešto mi govori da bi tako moglo biti, premoćni broj okruga će uzeti Stranka regija, a kada im se pridodaju mjesta osvojena na listama, tada će zajedno sa komunistima nedvojbeno imati lijepih 50% + 1 zastupničko mjesto, dostatno da se nastavi politika aktualnog predsjednika Janukoviča.

Naravno, ne mora se dogoditi scenarij koji sam naveo, posebno ako su Domovina i Udar ranije razdijelili okruge da ne dođe do rasapa, no nekako nisam u to baš previše uvjeren. Kako god, ovo će biti zanimljiv rasplet i opet kažem, ne zbrajajte postotke, te imajte na umu gore opisani izborni sustav u Ukrajini...
E sad ovo ne shvatam kako, hoćeš da kažeš tamo gde je stranka regiona jaka uzeće i proporcionalno i većinski kandidate, a tamo gde su ove druge dve jake, misliš da će se podeliti po većinskom sistemu ili po proporcionalnom udelu?
__________________
Facts are meaningless. You could use facts to prove anything that's even remotely true!
-Homer J. Simpson
Ambrozini is offline  
Old 28.10.2012., 20:29   #6
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Nadam se smijeni Janukoviča, koji jest promjenio neka stajačišta, pa sada i on želi UKRAJINSKI kao jedini lsužbeni, ali želim povratak pro-zapadne vlasti u Ukrajinu

Opet pričaš na pamet o stvarima o kojima ne znaš dovoljno činjenica.
Ukrajinski i jeste službeni na cijeloj teritoriji Ukrajine i Janukovič nikada nije bio protiv toga, to je prijesna laž.
Također ruski nije nikakav drugi zvanični, nego je zakon uveden po kojem se jezici manjina uvode kao drugi službeni samo u regijama u kojima ima određeni procenat manjinskog stanovništva, u ovome slučaju ruskoga, i tu je na snazi dvojezičnost. Mislim da je taj procenat 10%. Tako ako se dobro sjećam, ruski je na taj način dobio taj status u trećini od ukupnog broja ukrajinskih regija ili kako se već zovu. Mislim da je negdje u nekoj regiji također i tatarski, a možda i bjeloruski, ne znam provjerit ću.
Dakako da nema nikakvog ruskog niti dvojezičnosti tamo gdje Rusa ili drugih manjina nema ili su ispod tih zakonskih 10%.
Prema tome rai se o sasvim normalnoj civilizacijskoj tekovini.
Ringo10 is offline  
Old 28.10.2012., 20:31   #7
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Ovde je trenutno vremenska prognoza
Ima li novih procenata?
__________________
Facts are meaningless. You could use facts to prove anything that's even remotely true!
-Homer J. Simpson
Ambrozini is offline  
Old 28.10.2012., 20:34   #8
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Ovo nisu predsjednički izbori, a izlazne ankete baš i ne govore u prilog njegovom slabljenju u smislu stvaranja oporbene situacije u parlamentu.

U svakom slučaju, Janukovič je solidno stabilizirao Ukrajinu, uvodi red i država već na nešto liči za razliku od prethodnih lidera. Nadalje, ruski jezik svakako mora i hoće postati službeni jezik na područjima na kojima prebiva rusofono stanovništvo, bez obzira na njihovo regionalno porijeklo, bilo ono rusko ili ukrajinsko. Suština je u tome da se ipak radi o jednom jedinstvenom narodu, umjetno razdijeljenom kroz autonomaške tendencije manjeg dijela ukrajinskih Rusa, posebno onih u zapadnom dijelu zemlje.



NA ovo boldirano, pa da, ali JAnukovič ne ćeli da bude sredstvo za destabilizacciju i provociranje Rusije a to Amerikance i Britance izrazito iritira. ZAto ga i optužuju i uvode mu sankcije.
JAnukovič je izabrao srednji put za Ukrajinu i mislim da je to za njih najbolje. DObri sa Rusijom ali bez vazalstva, a pokušavaju biti dobri sa zapadom ali opet bez vazalstva.
I dok to sa Rusijom nekako i ide, sa zapadom teško.
Ringo10 is offline  
Old 28.10.2012., 20:37   #9
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Ovo nisu predsjednički izbori, a izlazne ankete baš i ne govore u prilog njegovom slabljenju u smislu stvaranja oporbene situacije u parlamentu.

U svakom slučaju, Janukovič je solidno stabilizirao Ukrajinu, uvodi red i država već na nešto liči za razliku od prethodnih lidera. Nadalje, ruski jezik svakako mora i hoće postati službeni jezik na područjima na kojima prebiva rusofono stanovništvo, bez obzira na njihovo regionalno porijeklo, bilo ono rusko ili ukrajinsko. Suština je u tome da se ipak radi o jednom jedinstvenom narodu, umjetno razdijeljenom kroz autonomaške tendencije manjeg dijela ukrajinskih Rusa, posebno onih u zapadnom dijelu zemlje.
A kako će postati, kada Janukovič, naj-proruskija opcija, je sada protiv toga, čak je naučio ukrajinski iako je porijeklom Bjelorus?
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Old 28.10.2012., 20:41   #10
Quote:
Ambrozini kaže: Pogledaj post
Ovde je trenutno vremenska prognoza
Ima li novih procenata?
Kakvo je vrijeme u Ukrajini?

Probaj ovdje nešto doznati.

http://www.segodnya.ua/
http://korrespondent.net/
http://www.pravda.com.ua/

Evo još jedne slike:
http://k.img.com.ua/img/forall/a/14150/72.jpg

Zadnje uređivanje DJTcro : 28.10.2012. at 20:48.
DJTcro is offline  
Old 28.10.2012., 20:50   #11
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Kakvo je vrijeme u Ukrajini?

Probaj ovdje nešto doznati.

http://www.segodnya.ua/
http://korrespondent.net/

Evo još jedne slike:
http://k.img.com.ua/img/forall/a/14150/72.jpg
Hvala
Ima i na onom tv linku sada izborni program.

Evo ovde procena sa prvog linka:
http://www.segodnya.ua/elections/ele...rezultaty.html

PR 27-31 %
Domovina 23-24 %
Udar 13-15 %
KP 11-13 %
Sloboda 11-12 %
__________________
Facts are meaningless. You could use facts to prove anything that's even remotely true!
-Homer J. Simpson
Ambrozini is offline  
Old 28.10.2012., 20:58   #12
Quote:
Ambrozini kaže: Pogledaj post
Znači to je kombinovani sistem, pola poslanika se bira po većinskom sistemu - kandidati direktno, a pola po proporcionalnom - stranke, pa koliko koja osvoji proporcionalno joj se dodeljuje broj kandidata.
Točno tako!

Quote:
Ambrozini kaže: Pogledaj post
E sad ovo ne shvatam kako, hoćeš da kažeš tamo gde je stranka regiona jaka uzeće i proporcionalno i većinski kandidate, a tamo gde su ove druge dve jake, misliš da će se podeliti po većinskom sistemu ili po proporcionalnom udelu?
Ne, nisam to mislio. Gledaj, proporcionalni sustav je na razini cijele države i tu dobiva svatko prema postotku. To je čista matematika i nema "kombinatorike"... Kada sam rekao da će Stranka regija uzeti sve okruge gdje je nadmoćnija, mislio sam na okruge u kojima im nitko ne može pomrsiti račune, a da ne ostvare relativnu ili apsolutnu prednost, a što je u konačnici istovjetno jer ovo je jednokružni izborni sustav. Naime, Stranka regija nema nekog pandana, a što nije slučaj sa okruzima na sjeveru i zapadu gdje npr. Domovina ima itekako jakog pandana u vidu Udara.

Za primjer...

Neki kijevski okrug ima ovako naklonjene birače:

- proruski - 40%
- prozapadni - 52%
- ostali - 8%

Provedu se izbori i rezultat ispadne ovakav:

- Stranka regija - 40%
- Domovina - 34%
- Udar - 18%
- ostali - 8%

Dakle, u okrugu gdje su "zapadnjaci" jači došlo je do rasapa i relativni pobjednik je Stranka regija i njihov kandidat odlazi u parlament. Eto, to sam htio reći...

No, razumije se da tako ne mora biti jer su se možda dogovorile "prozapadne" stranke da neće jedna drugoj kandidirati po okruzima, već isključivo na proporcionalnom dijelu... Kada bi se tako situacija odvila, tada je to neka druga priča...

Kako god, čini mi se da je, barem za sada, stvar prilično ujednačena i neizvjesna... To opet govori u prilog krajnje podijeljenosti Ukrajine kao države i nužnosti njenih lidera da zadrže stabilnost između oba, vrlo netrpeljiva pola... No, vrijeme će pokazati što i kako jer u zadnje vrijeme, Ukrajini je nekako i krenulo...
flumen-day is offline  
Old 28.10.2012., 21:05   #13
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Nadam se smijeni Janukoviča, koji jest promjenio neka stajačišta, pa sada i on želi UKRAJINSKI kao jedini lsužbeni, ali želim povratak pro-zapadne vlasti u Ukrajinu
ma yebala te prozapadna vlast, ukrajin itreba pro-ukrajinska vlast!

koji klinac od svake države želiš napravit nečiju koloniju? ukrajinci trebaju brinut za sebe i svoj interes, a zapad i rusiju tretirat po prinicpu ko više plati, s tim smo si bolji.
divizija is offline  
Old 28.10.2012., 21:08   #14
Pa naravno! Država sa impresivnim prirodnim resursima, sa 50+ milijuna stanovnika... Maltene, pa može i sve sama... Uostalom neka od nas uče... Pa mi imamo prozapadnu vlast ...
flumen-day is offline  
Old 28.10.2012., 21:14   #15
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Točno tako!



Ne, nisam to mislio. Gledaj, proporcionalni sustav je na razini cijele države i tu dobiva svatko prema postotku. To je čista matematika i nema "kombinatorike"... Kada sam rekao da će Stranka regija uzeti sve okruge gdje je nadmoćnija, mislio sam na okruge u kojima im nitko ne može pomrsiti račune, a da ne ostvare relativnu ili apsolutnu prednost, a što je u konačnici istovjetno jer ovo je jednokružni izborni sustav. Naime, Stranka regija nema nekog pandana, a što nije slučaj sa okruzima na sjeveru i zapadu gdje npr. Domovina ima itekako jakog pandana u vidu Udara.

Za primjer...

Neki kijevski okrug ima ovako naklonjene birače:

- proruski - 40%
- prozapadni - 52%
- ostali - 8%

Provedu se izbori i rezultat ispadne ovakav:

- Stranka regija - 40%
- Domovina - 34%
- Udar - 18%
- ostali - 8%

Dakle, u okrugu gdje su "zapadnjaci" jači došlo je do rasapa i relativni pobjednik je Stranka regija i njihov kandidat odlazi u parlament. Eto, to sam htio reći...

No, razumije se da tako ne mora biti jer su se možda dogovorile "prozapadne" stranke da neće jedna drugoj kandidirati po okruzima, već isključivo na proporcionalnom dijelu... Kada bi se tako situacija odvila, tada je to neka druga priča...

Kako god, čini mi se da je, barem za sada, stvar prilično ujednačena i neizvjesna... To opet govori u prilog krajnje podijeljenosti Ukrajine kao države i nužnosti njenih lidera da zadrže stabilnost između oba, vrlo netrpeljiva pola... No, vrijeme će pokazati što i kako jer u zadnje vrijeme, Ukrajini je nekako i krenulo...
Dobro sam ja onda shvatio i početnu tezu, na to sam mislio. Možda je moje pitanje bilo loše definisano. Naime, na ovom primeru Kieva koji si opisao stranka regiona će profitirati ako se ovako desi (dva jaka opoziciona podele glasove) ali samo pri većinskom izboru - direktnom. Prilikom proporcionalnog izbora (onih drugih 225) ostaje pobeda te dve stranke ako budu u koaliciji jer će imati više kandidata zbirno u tom delu Ukrajine gde su jake.
Da i ja mislim da je veoma neizvesno bar po ovim rezultatima do sada.
__________________
Facts are meaningless. You could use facts to prove anything that's even remotely true!
-Homer J. Simpson
Ambrozini is offline  
Old 28.10.2012., 21:15   #16
Bitno je za primijetiti odličan rezultat koji je ostvarila Komunistička partija Ukrajine, čiji rezultati se kreću i do 13%. Ovo predstavlja fantastičan porast u odnosu na izbore održane 2006. kada su Komunisti uzeli svega 3,6%. Moje iskrene čestitke ukrajinskim Komunistima, prvom sekretaru partije, drugu Petru Simonjenku, svim kadrovima, članovima i simpatizerima partije, kao i biračima koji su i pored pritiska buržoaskih medija da glasaju za kapitalističke partije, odabrali jedinu partiju koja Ukrajinu može vratiti na pravi put. Na put Socijalizma!

Prva saopštenja rukovodilaca KPU nakon zatvaranja biračkih mjesta:

http://www.kpu.ua/igor-alekseev-kpu-...li-ekzit-poly/

Igor Aleksejev: KPU je na izborima ostvarila bolji rezultat nego što to pokazuju izlazne ankete

http://www.kpu.ua/igor-alekseev-podd...styax-ukrainy/

Igor Aleksejev: Podrška KPU porasla u svim oblastima Ukrajine
Gilles de Rais. is offline  
Old 28.10.2012., 21:18   #17
Quote:
Ambrozini kaže: Pogledaj post
Dobro sam ja onda shvatio i početnu tezu, na to sam mislio. Možda je moje pitanje bilo loše definisano. Naime, na ovom primeru Kieva koji si opisao stranka regiona će profitirati ako se ovako desi (dva jaka opoziciona podele glasove) ali samo pri većinskom izboru - direktnom. Prilikom proporcionalnog izbora (onih drugih 225) ostaje pobeda te dve stranke ako budu u koaliciji jer će imati više kandidata zbirno u tom delu Ukrajine gde su jake.
Da i ja mislim da je veoma neizvesno bar po ovim rezultatima do sada.
Da, upravo tako... Sada je na onoj ukrajinskoj stranici: http://www.segodnya.ua/elections/ele...rezultaty.html , navedeno kako će se prvi službeni rezultati nepotpunih izbora početi objavljivati kroz nekoliko sati... Dakle, treba pričekati jer ovo anketiranje onih koji su izašli sa glasačkih mjesta, nerijetko, a u tim dijelovima svijeta, itekako zna zavarati...
flumen-day is offline  
Old 28.10.2012., 21:38   #18
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
Kada sam rekao da će Stranka regija uzeti sve okruge gdje je nadmoćnija, mislio sam na okruge u kojima im nitko ne može pomrsiti račune, a da ne ostvare relativnu ili apsolutnu prednost, a što je u konačnici istovjetno jer ovo je jednokružni izborni sustav. Naime, Stranka regija nema nekog pandana, a što nije slučaj sa okruzima na sjeveru i zapadu gdje npr. Domovina ima itekako jakog pandana u vidu Udara.
Ako bih mogao da napravim dvije ispravke...

1. Partija regiona ima jakog konkurenta na istoku i jugu zemlje u vidu Komunističke partije Ukrajine, čiji rezultat je oko 13%, naspram oko 31% za PR. Iako će bez sumnje PR pobijediti u većini okruga na istoku zemlje, za očekivati je da će KPU uspjeti da odnese pobjedu u barem nekom od njih, na taj način umanjujući dominaciju Partije regiona. Dakle, daleko od toga da PR nema nikavog pandana.

2. Domovina nema konkurenciju samo u vidu Udara, već i u vidu neo-fašističke Slobode, koja bi prema prvim pokazateljima mogla imati oko 11%, većinom skoncentrisanih na samom zapadu Ukrajine. Dakle, govorimo o tri pro-zapadne partije koje se bore za glasove stanovnika na zapadu, a tome još treba dodati da od 22 partije koliko ih učestvuje na izborima, većina koje neće ući u parlament su pro-zapadno orijentisane, te će se ukupni skor pro-zapadnog bloka još više raspršiti kroz glasove koje budu dobile te manje partije.
Gilles de Rais. is offline  
Old 28.10.2012., 21:54   #19
Ispravke prihvaćene, no uvjeren sam kako zbog relativne konkurencije PR i KPU neće isplivati neka od stranka od tzv. zapadnog bloka, a što na sjeveru i zapadu itekako može biti slučaj tj. da se PR okoristi mogućom konkurencijom tzv. zapadnih stranaka... Naime, tzv. zapadne stranke nemaju niti približno toliku biračku bazu na istoku i jugu zemlje, koliko PR ima na sjeveru i zapadu sa izuzetkom oko grkokatoličkog dijela zemlje tj. mahom Lvova gdje skoro pa da i nema uporišta. Mali izuzetak na zapadu zemlje, čini Zakarpatska Ukrajina sa tamošnjim Rusinima, a koji se smatraju različitim od Ukrajinaca.
flumen-day is offline  
Old 28.10.2012., 23:00   #20
Quote:
Gilles de Rais. kaže: Pogledaj post
2. Domovina nema konkurenciju samo u vidu Udara, već i u vidu neo-fašističke Slobode, koja bi prema prvim pokazateljima mogla imati oko 11%, većinom skoncentrisanih na samom zapadu Ukrajine. Dakle, govorimo o tri pro-zapadne partije koje se bore za glasove stanovnika na zapadu, a tome još treba dodati da od 22 partije koliko ih učestvuje na izborima, većina koje neće ući u parlament su pro-zapadno orijentisane, te će se ukupni skor pro-zapadnog bloka još više raspršiti kroz glasove koje budu dobile te manje partije.
Interesantno, te tri stranke su toliko različate i spaja ih samo pro zapadna orjentacija. Znači ući će u koaliciju liberali, Kličkovi umereni centar, i ovi krajnji desničari
__________________
Facts are meaningless. You could use facts to prove anything that's even remotely true!
-Homer J. Simpson
Ambrozini is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:40.