Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2007., 12:02   #1
Crkva protiv kontracepcije?!

Nije im dosta što se miješaju u skoro sve sfere ljudskog djelovanja-sad se još i ovim pitanjem bave!
Jesam vjernica, ali ovaj njihov stav je čisto sranje! Za njih je seks prvenstveno zbog rasta populacije, a ne zbog zadovoljstva-tako nam je profesor govorio, a naravno, ako se i seksamo, onda bismo to trebali činiti bez kontracepcijeskih sredstava! Ma nemoj, znači da idem na sreću i coitus interruptus, pa što bude?!
Naravno, ako sam u braku i ostanem trudna, ma, šta je to, ionako sam u braku... Mislim, tako je rekao prof., a ne razmišlja da se djeca trebaju rađati planski, kad su za to ispunjeni neki osnovni egzistencijalni uvjeti!
I onda oni govore protiv kontracepcije, a u Africi toliko njih umire od spolnih bolesti. Je li to normalno?!
Svaka čast svakome tko uspije apstinirati iz nekakve ljubavi prema Bogu, ali čekaj malo, pa ako koristim kontracepciju, to ne znači da sam protiv Boga!
Što vi mislite o tome?
Leonela is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 13:31   #2
Mislim da nemaš pojma o tome što pričaš i da uopće nisi upoznata sa temeljnim načelima crkve!

Nije seks samo zbog rasta populacije, nemaš pojma. Uzmi malo prolistaj Bibliju pa će ti neke stvari biti jasnije...
__________________
Freak Show Inc.
Friday is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 13:52   #3
katolička crkva nije protiv kontracepcije, to je čest nesporazum. katolička crkva je protiv kondoma, i to ne samih kondoma koliko mentaliteta kondoma. zašto? iz čistog razloga da bi se spasio čovjek. seks je bitan dio života i katolička crkva želi da mu kao takvom i pristupamo.
previše ljudi danas stavi komad gume na karu i pokušava penetrirati svaku rupu od uha do auspuha. previše ih misli samo na vlastiti užitak. ako hoćeš uživati sam zgrabi brate pimpek pa drkaj do besvjesti! katolička crkva kaže: seks je dar od Boga. tako ga i tretirajte.
kondomi nisu jedina vrsta kontracepcije. jesi čula za prirodnu kontracepciju? plodni i neplodni dani? ako na taj način pristupaš seksu, partneri se međusobno daleko više poštuju. uzimaju u obzir svoja tijela, emocije i vrijeme i kada se seksaju daleko je vrijednije nego kad pijani tinejđer upozna još pijaniju curu pa gurne karu u kondom i prasnu se.
i da, katolička crkva je za planiranje obitelji. trebaš ispuniti uvjete za sretan život djeteta prije nego što ga odlučiš imati.
eventualan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 14:02   #4
Quote:
Leonela kaže: Pogledaj post
Nije im dosta što se miješaju u skoro sve sfere ljudskog djelovanja-sad se još i ovim pitanjem bave!
Jesam vjernica, ali ovaj njihov stav je čisto sranje! Za njih je seks prvenstveno zbog rasta populacije, a ne zbog zadovoljstva-tako nam je profesor govorio, a naravno, ako se i seksamo, onda bismo to trebali činiti bez kontracepcijeskih sredstava! Ma nemoj, znači da idem na sreću i coitus interruptus, pa što bude?!
Naravno, ako sam u braku i ostanem trudna, ma, šta je to, ionako sam u braku... Mislim, tako je rekao prof., a ne razmišlja da se djeca trebaju rađati planski, kad su za to ispunjeni neki osnovni egzistencijalni uvjeti!
I onda oni govore protiv kontracepcije, a u Africi toliko njih umire od spolnih bolesti. Je li to normalno?!
Svaka čast svakome tko uspije apstinirati iz nekakve ljubavi prema Bogu, ali čekaj malo, pa ako koristim kontracepciju, to ne znači da sam protiv Boga!
Što vi mislite o tome?
Kako ti već netko reče: nemaš pojma.

Vjera je nešto što živiš, ako vjeruješ u Boga onda poštuješ njegov zakon ili nemoj srati da vjeruješ. Svedeno na ljudske okvire to ti je kao da briješ da nekog voliš ali ga ne poštuješ. dakle, vjernik poštuje Božji zako: jedna od 10zapovjedi je Ne sagriješi bludno.
Grijeh bludnost uključuje i nerazboritu neprimjerenu upotrebu spolnosti koja je dio čovjeka, a ne nešto što upotrijebiš kad ti paše. Seks se sastoji od 2 stvari: čina sjedinjenja ili ti samog fizičkog kontakta i mogućnosti prokreacije ili ti razmnožavanja. Crkva to doslovno tumači jer je tako stvorio Bog čovjeka: da se seksa i da rađa. Pošto se seks sastoji od te dvije mogućnosti: sjedinjenja i rađanja, obje se dimenzije moraju u svakom odnosu upotrebljavati, nema razdvajanj jer one čine jedan spolni odnos. Upotreba kontracepcije znači razdvajanje spolnog sjedinjenja od mogućnosti razmnožavanja. A to se ne može dopustiti jer spolni čin mora biti cjelovit. Ali, može se dopustiti da se spolni čin ne vrši u one dane kad je žena plodna. Zašto? Zato što kod kontracepcije razbijamo ono što je prirodno a u drugom slučaju se služimo mogućnošću danom od Boga i pošto se ne seksamo nema razdvajanja.

Crkva nikada nije bila protiv užitka, koji put je više naglašavala element prokreacije ali i to je nestalo. užitak je normalna stvar u seksu.
Glede kontnracepcije svaki savjesan vjernik nastojat će uskladiti svoj nauk s učiteljstvom Crkve znajući da je 100 glava pametnije nego jedna, a ko nikako ne može svatiti, ni uz najveći trud, tada ga niti taj propis ne obvezuje subjektivno, dakle u savjesti. Objektivno je i dalje težak prekršaj.

Za vjernike nije ni bitno, oni nisu vjernici pa njih obvezuje samo njihova savjest. I ako spadaš u nevjernike nemoj pljuvat po Crkvi, a ako si "vjernica" onda se potrudi to i postati. Izvore informacija imaš gdje hoćeš: školski vjeronauk, župna kateheza, katolički časopisi, knjige, razgovori sa svećenicima, teolozima, katehetama..., razmišljanje
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 14:05   #5
Quote:
Leonela kaže: Pogledaj post
Nije im dosta što se miješaju u skoro sve sfere ljudskog djelovanja-sad se još i ovim pitanjem bave!
Ček, kako misliš 'sad'? Pa odavno se time bave; jedino što prije industrijske revolucije nisu postojala tako jednostavna umjetna sredstva kontracepcije kao danas.

Inače, miješanje u sve živo im je praktički u opisu posla - srećom, živimo u sekularnoj državi i ništa te ne sprečava da njihovo mišljenje jednostavno ignoriraš, kao što to većina i radi. Čemu ovakvo živciranje?
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 14:17   #6
[QUOTE=eventualan;8006477]
Quote:
katolička crkva nije protiv kontracepcije,
Nije? Čudo kako onda često govori protiv nje a u korist prokreacije.
A likovi kao što je dr. Lisec tvrde da je svaka kontracep. štetna i katoliku nepotrebna.
Baš sam slušala neki dan na HKR temu o Grozdovom programu za zdravstveni program u školama gdje su slušatelji postavljali pitanja o temi o kontracepciji u tom programu, i dobivali nejasne odgovore.

Quote:
katolička crkva je protiv kondoma, i to ne samih kondoma koliko mentaliteta kondoma. zašto? iz čistog razloga da bi se spasio čovjek. seks je bitan dio života i katolička crkva želi da mu kao takvom i pristupamo.
Mentalitet se ne spašava kondomima već unapređivanjem svijesti a kako je seks normalan , pristup tome zahtjeva odgovornost, onda nije problem u seksu već u nedostaku odgovornosti. I kad prelaziš cestu imaš osobnu odgovornost da pređeš na siguran način; po zebri po nadvožnjaku ispod zemlje.Nećeš zbog toga ne prelaziti cestu, već pažljivo.



Quote:
previše ljudi danas stavi komad gume na karu i pokušava penetrirati svaku rupu od uha do auspuha. previše ih misli samo na vlastiti užitak. ako hoćeš uživati sam zgrabi brate pimpek pa drkaj do besvjesti! katolička crkva kaže: seks je dar od Boga. tako ga i tretirajte.
Drkanje kako ti to zoveš opet je grijeh i to sebičan, a usput ubijaš "božanski materijal" kojem nije jesto u maramici nego negdje drugdje.

Quote:
jesi čula za prirodnu kontracepciju? plodni i neplodni dani?
Ta kontracepcija se naziva "Vatikanski rulet" i posve je nepuzdana kao metoda.


Quote:
ako na taj način pristupaš seksu, partneri se međusobno daleko više poštuju. uzimaju u obzir svoja tijela, emocije i vrijeme i kada se seksaju daleko je vrijednije nego kad pijani tinejđer upozna još pijaniju curu pa gurne karu u kondom i prasnu se.
Bolje je o tome razmišljati na vrijeme i poduzeti nešto nego se praskati u mraku ako je već tako onda je bolje da se praskaju sa nego bez...
Seks se ne da zabraniti ali se može upražnajvati sa smanjenim rizikom.

Quote:
i da, katolička crkva je za planiranje obitelji.
A takve posljedice planiranja vidimo po Južnoj Americi i Africi....

Quote:
trebaš ispuniti uvjete za sretan život djeteta prije nego što ga odlučiš imati.
A to je prvenstveno odgovornost spram samog sebe, za druge kao i odgovorno roditeljstvo.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 15:28   #7
[QUOTE=Nemruth Dagi;8006901]
Quote:
eventualan kaže: Pogledaj post
Nije? Čudo kako onda često govori protiv nje a u korist prokreacije.
A likovi kao što je dr. Lisec tvrde da je svaka kontracep. štetna i katoliku nepotrebna.
Baš sam slušala neki dan na HKR temu o Grozdovom programu za zdravstveni program u školama gdje su slušatelji postavljali pitanja o temi o kontracepciji u tom programu, i dobivali nejasne odgovore.

Mentalitet se ne spašava kondomima već unapređivanjem svijesti a kako je seks normalan , pristup tome zahtjeva odgovornost, onda nije problem u seksu već u nedostaku odgovornosti. I kad prelaziš cestu imaš osobnu odgovornost da pređeš na siguran način; po zebri po nadvožnjaku ispod zemlje.Nećeš zbog toga ne prelaziti cestu, već pažljivo.

Drkanje kako ti to zoveš opet je grijeh i to sebičan, a usput ubijaš "božanski materijal" kojem nije jesto u maramici nego negdje drugdje.

Ta kontracepcija se naziva "Vatikanski rulet" i posve je nepuzdana kao metoda.

Bolje je o tome razmišljati na vrijeme i poduzeti nešto nego se praskati u mraku ako je već tako onda je bolje da se praskaju sa nego bez...
Seks se ne da zabraniti ali se može upražnajvati sa smanjenim rizikom.

A takve posljedice planiranja vidimo po Južnoj Americi i Africi....

A to je prvenstveno odgovornost spram samog sebe, za druge kao i odgovorno roditeljstvo.
nemoj uzimati stajališta "likova" kao stajališta crkve, svijet je pun "likova"
a kaj ima nejasno u grozdovom programu, krajnje je jasan i razborit.

ali nećeš prelaziti cestu po zebri kad vidiš da ti je crveno samo zato što ti je fora prelaziti cestu.

da, je i grijeh i sebičan čin, ali ništa više od "seksa zbog seksa"

gdje to, u medicinskim udžbenicima? nije vatikan izmislio plodne dane. a kondomi su kao 100% sigurni?

tko ga zabranjuje? ali isto kao i sa vožnjom, daleko je odgovornije to raditi kad si trijezan i znaš što radiš.

eh da, zaboravio sam odgovorit na onu primjedbu gore o spolnim bolestima u africi. dopuštanje upotrebe kondoma hiv pozitivnim ljudima će biti predmet rasprave na idućem vatikanskom koncilu jer smatraju da to treba uvesti.

moš bit odgovorna kolikop hoćeš, ako nemaš love za hranu ne pomaže ti baš.
eventualan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 15:51   #8
Quote:
eventualan kaže: Pogledaj post
katolička crkva nije protiv kontracepcije, to je čest nesporazum. katolička crkva je protiv kondoma,
Nije govno, nego se pas posr'o...
Quote:
i to ne samih kondoma koliko mentaliteta kondoma. zašto? iz čistog razloga da bi se spasio čovjek.
I to onaj čovjek koji još nije uspio oploditi jajnu stanicu, a za kojeg je Mujo rekao "Ma ako odavde iziđe, nek' se zove David Copperfield".
Quote:
seks je bitan dio života i katolička crkva želi da mu kao takvom i pristupamo.
I to ti govore... svećenici... koji mu kao takvom... ozbiljno i informirano pristupaju?



Mogao bih ja jednako tako informirano govoriti o potankostima uzgoja riže u južnom Japanu.
Quote:
previše ljudi danas stavi komad gume na karu i pokušava penetrirati svaku rupu od uha do auspuha.
Hvala na ideji...
Quote:
previše ih misli samo na vlastiti užitak. ako hoćeš uživati sam zgrabi brate pimpek pa drkaj do besvjesti! katolička crkva kaže: seks je dar od Boga. tako ga i tretirajte.
Znači, moliti se tom bogu da ti podari seks nije svetogrđe?

:mental_note:
Quote:
kondomi nisu jedina vrsta kontracepcije. jesi čula za prirodnu kontracepciju? plodni i neplodni dani?
Reče već netko, vatikanski rulet...
Quote:
ako na taj način pristupaš seksu, partneri se međusobno daleko više poštuju. uzimaju u obzir svoja tijela, emocije i vrijeme i kada se seksaju daleko je vrijednije nego kad pijani tinejđer upozna još pijaniju curu pa gurne karu u kondom i prasnu se.
Da te poučim nečemu... kara se gura u nekaj sasvim drugo, a kondom se pak na karu navlači.

Razumijem da jedan katolik ne može shvatiti potankosti ove iznimno kompleksne kontraceptivne metode, ali nadam se da sam ti ipak uspio malkice rasvijetliti tu misteriju...
Quote:
i da, katolička crkva je za planiranje obitelji. trebaš ispuniti uvjete za sretan život djeteta prije nego što ga odlučiš imati.
A ako to ne možeš osigurati, lijepo pojas nevinosti, na koljena pred križ i ponavljaj "ne uvedi nas u napast..."
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 15:52   #9
[QUOTE=eventualan;8008166][QUOTE=Nemruth Dagi;8006901]

Quote:
nemoj uzimati stajališta "likova" kao stajališta crkve, svijet je pun "likova"
a kaj ima nejasno u grozdovom programu, krajnje je jasan i razborit.
Crkva nije ništa rekla protiv na prospekte i propagandni materijal u ginekološkim orginacijama dotičnog lika dr. Liseca.
Nejasno je to što gost Ladislav I. nije znao precizno odgvoriti na pitanje jedne majke da što da kaže djetetu sa 15 godina o kontracepciji.

Quote:
ali nećeš prelaziti cestu po zebri kad vidiš da ti je crveno samo zato što ti je fora prelaziti cestu.
Irelevatno, za temu. Ili misliš da su crveni semafor plodni dani...?

Quote:
da, je i grijeh i sebičan čin, ali ništa više od "seksa zbog seksa"



Quote:
gdje to, u medicinskim udžbenicima? nije vatikan izmislio plodne dane. a kondomi su kao 100% sigurni?
Naravno da nije ali preporučuju kao metodu u kojoj moraju se zadovoljiti neke kriterijii. Ništa osim apstinencije nije sigurno, a kako treba spriječiti kontracepcijom začeće bolje je to nego koristiti najgore kontraceptivno sredstvo; pobačaj.

Quote:
tko ga zabranjuje? ali isto kao i sa vožnjom, daleko je odgovornije to raditi kad si trijezan i znaš što radiš.
Svojim stavom odbijaju neodgovorne ljude da ga koriste a s time su suučesnik u AIDS.
Quote:
eh da, zaboravio sam odgovorit na onu primjedbu gore o spolnim bolestima u africi. dopuštanje upotrebe kondoma hiv pozitivnim ljudima će biti predmet rasprave na idućem vatikanskom koncilu jer smatraju da to treba uvesti.
Konačno nešto pozitivno ali neće proći....tradicija je prejaka mada je već ubrala tolikom života.

Quote:
moš bit odgovorna kolikop hoćeš, ako nemaš love za hranu ne pomaže ti baš.
Ako si gladan onda nemaš volje za seks ili možda imaš....???
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 16:02   #10
Obzirom da je Crkva protiv kontracepcije, dosljedno se i ponaša.
Zato su svećenici pederi i pedofili, a ako se ipak odluče za ženski spol, onda se razrede. Samo mi nije jasno zašto onda ne toleriraju pedere?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 16:03   #11
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Kako ti već netko reče: nemaš pojma.

Vjera je nešto što živiš, ako vjeruješ u Boga onda poštuješ njegov zakon ili nemoj srati da vjeruješ.
A što je točno njegov zakon?
Biblija?
Katekizam KC?

Znaš li da Tora propisuje sasvim određene dane u mjesecu kad žena smije imati spolni odnos?
And guess what - to nisu isti dani koje ti KC dopušta kao "prirodnu kontracepciju".

Kako sad to onda?

Koje je od toga božji zakon?
Gdje točno piše koje su metode kontracepcije dopuštene, a koje zabranjene?

Koji je dio toga zakon, a koji krajnje nesavršeno ljudsko tumačenje toga zakona?
Quote:
Svedeno na ljudske okvire to ti je kao da briješ da nekog voliš ali ga ne poštuješ. dakle, vjernik poštuje Božji zako: jedna od 10zapovjedi je Ne sagriješi bludno.
A seks s kontracepcijom je, dakle, blud? I grijeh?
Quote:
Grijeh bludnost uključuje i nerazboritu neprimjerenu upotrebu spolnosti koja je dio čovjeka, a ne nešto što upotrijebiš kad ti paše.
Znači, seks koji planski isključuje mogućnost prokreacije je neprimjeren?
Nerazborit po definiciji ne može biti; dakle, ostaje neprimjerenost.

Zašto?
Quote:
Seks se sastoji od 2 stvari: čina sjedinjenja ili ti samog fizičkog kontakta i mogućnosti prokreacije ili ti razmnožavanja. Crkva to doslovno tumači jer je tako stvorio Bog čovjeka: da se seksa i da rađa.
Hoćeš valjda reći, muškarca je stvorio da se seksa, a ženu da rađa... ako ne može muškarac rađati, valjda se onda ni žena ne može seksati...
Quote:
Pošto se seks sastoji od te dvije mogućnosti: sjedinjenja i rađanja, obje se dimenzije moraju u svakom odnosu upotrebljavati, nema razdvajanj jer one čine jedan spolni odnos. Upotreba kontracepcije znači razdvajanje spolnog sjedinjenja od mogućnosti razmnožavanja. A to se ne može dopustiti jer spolni čin mora biti cjelovit. Ali, može se dopustiti da se spolni čin ne vrši u one dane kad je žena plodna. Zašto? Zato što kod kontracepcije razbijamo ono što je prirodno a u drugom slučaju se služimo mogućnošću danom od Boga i pošto se ne seksamo nema razdvajanja.
A bog nam nije dao mozak pa da upotrebom istog smislimo i pouzdanije metode?

Seks u "neplodne" dane nije svjesno i namjerno razdvajanje "sjedinjenja" i "rađanja"?

Koji si ti brijač...
Quote:
Crkva nikada nije bila protiv užitka,


Right...
Quote:
koji put je više naglašavala element prokreacije ali i to je nestalo. užitak je normalna stvar u seksu.
To je službeni stav KC?

Ono... stav sadomazohističke katoličke crkve?
Znaš one, koja svojeg spasitelja tako lijepo drži na starorimskoj spravi za mučenje i govori puku kako ga na ovom svijetu čeka samo patnja...
Quote:
Glede kontnracepcije svaki savjesan vjernik nastojat će uskladiti svoj nauk s učiteljstvom Crkve znajući da je 100 glava pametnije nego jedna,
I onda je svizac zamotao čokoladu...
Quote:
a ko nikako ne može svatiti, ni uz najveći trud, tada ga niti taj propis ne obvezuje subjektivno, dakle u savjesti. Objektivno je i dalje težak prekršaj.
Znači, ja bih zapravo mogao biti dobar katolik objektivno kršeći taj propis jerbo ga ni na koji način ne uspijevam shvatiti?

Vi stvarno svakog primate...
Quote:
Za vjernike nije ni bitno, oni nisu vjernici pa njih obvezuje samo njihova savjest. I ako spadaš u nevjernike nemoj pljuvat po Crkvi,
Ne znam za nju, ali dok KC meni u laičkoj državi ne samo propovijeda (pa i na javnoj televiziji), nego i pokušava progurati kao sekularne svoje vjerske zakone, itekako ću pljuvati po njoj.

Ona pljuje po meni, ne vidim zašto bih joj ostao dužan.

Ja nisam kršćanin, ne moram okretati drugi obraz.
KC, ako je kršćanska, mora.

Tough titty.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 16:04   #12
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Obzirom da je Crkva protiv kontracepcije, dosljedno se i ponaša.
Zato su svećenici pederi i pedofili, a ako se ipak odluče za ženski spol, onda se razrede. Samo mi nije jasno zašto onda ne toleriraju pedere?
Sram ih je... na drugima mrze ono što ih kod njih samih najviše živcira.

Svoju sramotu onda kriješ tako da to isto ističeš i napadaš kod drugih.

Jednostavno, zar ne?
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 16:20   #13
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Mentalitet se ne spašava kondomima već unapređivanjem svijesti a kako je seks normalan , pristup tome zahtjeva odgovornost, onda nije problem u seksu već u nedostaku odgovornosti. I kad prelaziš cestu imaš osobnu odgovornost da pređeš na siguran način; po zebri po nadvožnjaku ispod zemlje.Nećeš zbog toga ne prelaziti cestu, već pažljivo.

Seks je normalan, ali način na koji mu se prilazi kao i motiv često nisu najnormalniji.
Seksati se isključivo radi nagona je na nivou životinjskog parenja koje vođene nagonom (dakle životinje) svoje djelovanje odrade u za to predviđeno godišnje doba ili razdoblje godine.
Čovjek je ipak složenije biće od životinja i kao takvo ima svoje dostojanstvo, koje često traži puzeći u prašini.

Na žalost kad su u pitanju nagoni....gotovo redovito izostaje odgovornost.
tolla is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 16:37   #14
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ta kontracepcija se naziva "Vatikanski rulet" i posve je nepuzdana kao metoda.
Slabo si informirana.

http://www.fda.gov/fdac/features/1997/conceptbl.html

Dakle, po istraživanju američkog FDA (Food & Drugs Administration), kondom je marginalno uspješniji (i kod tipične i kod posve ispravne uporabe) od najobičnijeg coitus-interruptusa ili pogotovo Billingsove metode. Naravno, kondom između ostalog pruža i dosta dobru zaštitu od zaraznih bolesti (za razliku od ovih 'prirodnih' metoda koje ne pružaju nikakvu zaštitu od istih), ali ovdje pričamo samo o izbjegavanju trudnoće, ako sam dobro shvatio.

A po tebi ispada da je 14% u tipičnoj i 3% u najpravilnijoj uporabi nešto 'sigurno', dok ti je 19% u tipičnoj i 4% u dosljednoj 'Vatikanska rulet metoda'. Previše čitaš žuti tisak a premalo stvarnih istraživanja. Za početak bi mogla bar malo prostudirati Wikipediu, to ti je nadohvat ruke cijelo vrijeme:

http://en.wikipedia.org/wiki/Compari...ontrol_methods
http://en.wikipedia.org/wiki/Billings_ovulation_method

Čitaj, informiraj se - a ne se graditi kao da već znaš sve što ti treba, pogotovo kad je prilično očito da nemaš pojma nego se samo razbacuješ praznim frazama.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 16:41   #15
Vidim, ovdje ima kojekakvih prikaza koje su spremne izraziti svoje pametne primjedbe...

Crkva i Bog jesu za seks među ljudima KOJI SU U BRAKU! I u tom seksu možeš uživati do mile volje (vjerujte mi)! Uostalom, zašto ste se ovog topica uhvatili vi koji pojma nemate o kršćanstvu? Ovdje je riječ o seksu i kršćanstvu. Ako ne znate ništa o jednome od toga onda nemojte ni pisati!
__________________
Freak Show Inc.
Friday is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 17:02   #16
Quote:
tolla kaže: Pogledaj post
Seks je normalan, ali način na koji mu se prilazi kao i motiv često nisu najnormalniji.
Seksati se isključivo radi nagona je na nivou životinjskog parenja koje vođene nagonom (dakle životinje) svoje djelovanje odrade u za to predviđeno godišnje doba ili razdoblje godine.
Hmm, postoje međutim i takve životinjske vrste koje se, poput ljudi, seksaju tijekom cijele godine. Kod nekih vrsta majmuna je usputni seks čak metoda rješavanja dnevnih konflikta među članovima zajednice.

Gledajte National Geographic...

Ukratko, teško da uopće postoji neki oblik seksualnosti za koji bi se moglo reći da je 'nenormalan' ili 'neprirodan'. Što god čovjeku palo na pamet, vjerojatnost je velika da neka životinjska vrsta radi baš to (između ostalog). Dapače, kod ljudi još uvijek postoji mnoštvo tabua glede seksualnosti, koji u prirodi ne postoje. Nisam, međutim, siguran je li to pozitivno ili negativno. Vrijeme će pokazati.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 17:19   #17
Quote:
Friday kaže: Pogledaj post
Vidim, ovdje ima kojekakvih prikaza koje su spremne izraziti svoje pametne primjedbe...

Crkva i Bog jesu za seks među ljudima KOJI SU U BRAKU! I u tom seksu možeš uživati do mile volje (vjerujte mi)! Uostalom, zašto ste se ovog topica uhvatili vi koji pojma nemate o kršćanstvu? Ovdje je riječ o seksu i kršćanstvu. Ako ne znate ništa o jednome od toga onda nemojte ni pisati!
To znamo svi. Nisi nam ništa novo otkrio, vjeruj mi.
Pitanje je što do braka i ev. kad se razvedeš. Zašto se onda isto nebi seksali?
Crkvi je valjda važan samo status ljudi, a ne ljudi sami. I da je to od Boga, on bi onda, onako svemoćan, uredio da se sexualni nagon probudi tek vjenčanjem i da nakon rastave odmah zgasne. Ta nije nas stvorio da nas muči.
No, stvari stoje sasvim drugačije. Srećom! Tko shvati- može se slobodno seksati. Tko ne, nemora. Sex je i tako precijenjen.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 19:57   #18
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
A što je točno njegov zakon?
Biblija?
Katekizam KC?

Znaš li da Tora propisuje sasvim određene dane u mjesecu kad žena smije imati spolni odnos?
And guess what - to nisu isti dani koje ti KC dopušta kao "prirodnu kontracepciju".

...
A seks s kontracepcijom je, dakle, blud? I grijeh?
Znači, seks koji planski isključuje mogućnost prokreacije je neprimjeren?
Nerazborit po definiciji ne može biti; dakle, ostaje neprimjerenost.

Zašto?
Hoćeš valjda reći, muškarca je stvorio da se seksa, a ženu da rađa... ako ne može muškarac rađati, valjda se onda ni žena ne može seksati...
A bog nam nije dao mozak pa da upotrebom istog smislimo i pouzdanije metode?

Seks u "neplodne" dane nije svjesno i namjerno razdvajanje "sjedinjenja" i "rađanja"?
...
Znači, ja bih zapravo mogao biti dobar katolik objektivno kršeći taj propis jerbo ga ni na koji način ne uspijevam shvatiti?
...
1. Njegov zakon: 10 Božjih zapovjedi, zapovjedi ljubavi- dvije: jedna prema Bogu, druga prema čovjeku
2. Za Toru ne znam, nisam Židovka, katolkinja sam. Znam da smo u SZ preuzeli Toru i znam da je NZ dovršetak objave u SZ. Za kršćanina nije mjerodavan SZ nego cjelokupno Pismo, SZ i NZ. I nemoj se hvatati za te izloirane knjige.
Znam da se seksati možeš bilo kada, i u bilo kojem položaju (a ne samo misionarskom, kako je netko na jednoj temi zapilio).
Seks - rađanje, rađanje (moja greška što se nisam koristila drugom terminologijom) je za KC proces od seksa do rođenja. Sastoji se od nekoliko faza: spolni čin, ejakulacija, oplodnja, trudnoća i sam porod. U tom smislu rađa i muškarac i žena. Ali rodi samo žena. Mislim da se tu nema na čemu cjepidlačiti.

Seks se sastoji (kako pisah) od dva elementa: fizičko sjedinjenje (penis penetriran u vaginu) i mogućnost rađanja ili ti oplodnje. Da, za Crkvu jest grijeh priječiti, odnosno razdvajati oplodnju od seksanja (tu je i problem umjetnih oplodnja, homoseksualnih odnosa i masturbacije).


seks koji planski isključuje mogućnost prokreacije JEST neprimjeren, jer kad par ne može imati djecu onda koristi, već rečeno, periodičnu uzdržljivost od spolnih odnosa.

Razum i mogućnosti izmišljanja kontracepcije nemaju tu veze iz već X puta spomenutog razloga: fizičko sjedinjenje ne smije se odvajati od mogućnosti "rađanja".

O muškarcima i ženama i rađanju objasnila sam ispred.

Ukoliko se svim sila trudiš shvatiti i ukoliko ne možeš, teoretski ti nisi kriv po svojoj savjesti. Ali ako imaš informaciju da je to težak moralni nered na području seksualnosti... Obveza svakog pravog vjernika jest da svoj život nastoji uskladiti s naukom učiteljstva. Vjernici koji imaju s tim problema, a zaista se trude biti vjernici i sami znaju koliko im to čini poteškoća. Razborit svećenik će pokazati razumjevanje i pružiti informacije (ukoliko žele) a ne ljude opterećivati. Odluka je na paru. A nitko od nas nema pravo "suditi" jer je to Božje ( i on ionako zna koliko tko može nositi).
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 20:00   #19
Quote:
Friday kaže: Pogledaj post
Vidim, ovdje ima kojekakvih prikaza koje su spremne izraziti svoje pametne primjedbe...

Crkva i Bog jesu za seks među ljudima KOJI SU U BRAKU! I u tom seksu možeš uživati do mile volje (vjerujte mi)! Uostalom, zašto ste se ovog topica uhvatili vi koji pojma nemate o kršćanstvu? Ovdje je riječ o seksu i kršćanstvu. Ako ne znate ništa o jednome od toga onda nemojte ni pisati!
Zato što si svatko danas uzima za pravo da o svemu zna sve. I onda kad je netko odlučio biti nekršćanin on zna bolje od kršćana što nama Crkva popuje (Bože prosti da bi naučavala, informirala, preporučila...).
Većina valjda i piše usljed nekih svojih religioznih frustracija, razočaranja... a onda je s njima teško raspravljati.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2007., 20:07   #20
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Zato što si svatko danas uzima za pravo da o svemu zna sve. I onda kad je netko odlučio biti nekršćanin on zna bolje od kršćana što nama Crkva popuje (Bože prosti da bi naučavala, informirala, preporučila...).
Većina valjda i piše usljed nekih svojih religioznih frustracija, razočaranja... a onda je s njima teško raspravljati.
ko ti o bogu? vjeri? postojanju? moralu? etici? kontracepciji? sekularizmu? evoluciji? islamu? budizmu?

nitko si ne uzima da znaju sve o svemu osim vjernici koji su proglasili da je na sva pitanja odgovor bog i nista drugo. bez rasprave.

jesi pomislila da ima inteligentnijih ljudi sa vise znanja o svjetu nego kaj se sazna na teoloskom fakultetu?
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:32.