Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2007., 20:30   #1
Islamsko bratstvo u IME ALLAHA

Selam alejkum we rahmetullah

Ogorčen neslaganjem i razjedinjenošću muslimana na forumu došao sam na ideju da napravim novu temu na kojoj ćemo se slagati

Kaže Allah subhanehu ve teala u svojoj časnoj knjizi Kur'ani-kerimu:

Svi se cvrsto Allahova uzeta drzite i nikako se ne razjedinjujte! I sjetite se Allahove milosti prema vama kada ste bili jedni drugma neprijatelji, pa je On slozio srca vasa i vi ste postali, miloscu Njegovom, prijatelji; i bili ste na ivici vatrene jame, pa vas je On nje spasio. Tako vam Allah objasnjava Svoje dokaze, da biste na pravom putu istrajali. (3, 103)

Draga braćo i sestre, ja vas molim da ovdje ostavite podijele i da pričamo teme na kojima se slažemo ( iz života ashaba, sira poslanika s.a.v.s i druge)

Molim Allaha da zbliži naša srca , da izbaci mržnju jedni prema drugima . Molim Allaha da mudro postupamo i da nedamo neprijateljima islama da smutnju i konflikte među nas ubacuju..

Radimo zajedno i mudro braćo i sestre, "nebudimo muhe bez glave"
Džazakallahu hajr.. Velhamdulillahi raebilalemin
3Xtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 20:52   #2
Quote:
3Xtreme kaže: Pogledaj post
Selam alejkum we rahmetullah

Ogorčen neslaganjem i razjedinjenošću muslimana na forumu došao sam na ideju da napravim novu temu na kojoj ćemo se slagati

Kaže Allah subhanehu ve teala u svojoj časnoj knjizi Kur'ani-kerimu:

Svi se cvrsto Allahova uzeta drzite i nikako se ne razjedinjujte! I sjetite se Allahove milosti prema vama kada ste bili jedni drugma neprijatelji, pa je On slozio srca vasa i vi ste postali, miloscu Njegovom, prijatelji; i bili ste na ivici vatrene jame, pa vas je On nje spasio. Tako vam Allah objasnjava Svoje dokaze, da biste na pravom putu istrajali. (3, 103)

Draga braćo i sestre, ja vas molim da ovdje ostavite podijele i da pričamo teme na kojima se slažemo ( iz života ashaba, sira poslanika s.a.v.s i druge)

Molim Allaha da zbliži naša srca , da izbaci mržnju jedni prema drugima . Molim Allaha da mudro postupamo i da nedamo neprijateljima islama da smutnju i konflikte među nas ubacuju..

Radimo zajedno i mudro braćo i sestre, "nebudimo muhe bez glave"
Džazakallahu hajr.. Velhamdulillahi raebilalemin

Muslimani su ujedinjeni elhamdulillah pogotovo na ovom forumu.
Samo sekte poput vehabijske tekfire sve i svakog i seruckaju.
Ne trebas nas ti "ujedinjavat". Mi smo ovdje godinama i super se slazemo bez obzira na boju koze,mezheb,grad, materinji jezik spol, pogled prema MMF-u i kucnim ljubimcima. Vec se vi svako malo pojavite i sijete fitnu.

Ali ti je taktika dobra nema sta dodjes napises 2 ipo posta u kojima popljujes sve koji nisu vehabije i onda ajmo sad islamsko bratstvo al pod mojim okriljem i da vam ja vazim..
Prodaji te fore nekom drugom...
__________________
..Ako je govor srebro sutnja je zlato..
Halveti is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 21:07   #3
Allah ti se smilovao vidiš na uvodu da sam rekao da ne radiš podijele nikakve OVDJE.. zaboravi na "vehabije" i "ibn arebijovce" .. Prestani oholo govoriti "nećeš, nego JA " i nemoj da nazivaš nikog ružnim imenima ..

NEMA RASPRAVE na ovoj temi i de drži se toga ...

KRAJ priče s tobom !
3Xtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 21:20   #4
Quote:
3Xtreme kaže: Pogledaj post
Allah ti se smilovao vidiš na uvodu da sam rekao da ne radiš podijele nikakve OVDJE.. zaboravi na "vehabije" i "ibn arebijovce" .. Prestani oholo govoriti "nećeš, nego JA " i nemoj da nazivaš nikog ružnim imenima ..

NEMA RASPRAVE na ovoj temi i de drži se toga ...

KRAJ priče s tobom !
ja radim ovdje podjele na normalne muslimane i vehabije a omjer ti je 97,8% naprama 2,2%. E pa sad tko ste vi da nas vi kao zabludjela manjina "ujedinjujete".
Razligu..
__________________
..Ako je govor srebro sutnja je zlato..
Halveti is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 21:44   #5
3Xtreme podrzavam!
Halveti, jel mozes zaboravit?
Covjek je prvi pruzio ruku!!! Neces valjda odbit?

Hajmo probat!!!

Vidjecemo jel ide ili ne.
sunasce is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 21:46   #6
3Xtreme, sto znaci ono "we" s pocetka recenice? Jel' to veznik ??

Pozdrav.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 21:53   #7
Quote:
sunasce kaže: Pogledaj post
3Xtreme podrzavam!
Halveti, jel mozes zaboravit?
Covjek je prvi pruzio ruku!!! Neces valjda odbit?

Hajmo probat!!!

Vidjecemo jel ide ili ne.
Pruzam ruku samo zbog Allaha subhanehu ve teala, nizašto drugo, mislim da će ovako bolje proći.

Ja sam za ono što nam je od pomoći..
Hvala na podršci sunasce
3Xtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 21:57   #8
Možemo li pričati o mladoj ženi gospodina poslanika?
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 22:00   #9
mislio sam ovu temu samo da muslimani pričaju o zajedničkim stvarima a pošto bi se rasprava o tome s tobom razvukla na 100 postova jedino na privatr možemo o tome

Hvala na razumjevanju
3Xtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 22:01   #10
Eh, ti bi sad privatni forum.
Ne može.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 22:04   #11
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Možemo li pričati o mladoj ženi gospodina poslanika?
Igode stvarno si dosadan. O toj temi se pisalo ovdje mali milion puta.
Stvarno, ti ili si nenormalno glup ili bezobrazan.

Evo ti link: https://www.forum.hr/showpost.php?p=8...postcount=2461
Procitaj, sejvaj, printaj... i zvaki put kad ti se javi taj podmukli glasic u srcu da po 100 puta postavljas jedno te isto pitanje. Odgovor ti je dat vec 101 put!
sunasce is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 22:05   #12
Quote:
Aišine godine u hadisima većinom su pogrešno rečene-Ne samo to , naracije koje prenose ove podatke su veoma ne stvarne – i na osnovi historijskih podataka najvjerovatnije da takvo nešto što stoji u takvim hadisima nikada se nije ni dogodilo.
Dakle, odgovor je da su svi lagali o njenim godinama.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 22:06   #13
dosadan si
sunasce is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 22:10   #14
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 22:12   #15
"dosadan si ".. Eto ti i od mene... ako hoćeš odgovor na to dobićeš na private
3Xtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 23:15   #16
Selam.

Što je rekao i Halveti, ne može to tako. Vaš problem je sa vama. Vas nitko ne napada. Vi ste ti koji napadaju druge. Kada si čuo nekog muslimana da ničim izazvan počne druge omalovažavati i vrijeđati. A znamo Kur anski ajet " Allah ne voli one koji započinju kavgu". Nas ovdje na forumu ima različitih vela. Ima nas sufija, ima nas običnih Bosanskih muslimana, ima nas učenih, ima nas koji manje znamo, ima nas čak i šiija i svi se slažemo. Ako netko sa nekim ne može, taj i ne posta sa njim ali ga niti ne bihuzuri. Dok ne dođete vi. Onda nastaje hršlus. Da je kod vas svjetlo, to svjetlo bi se vidjelo i osvjetlilo bi barem dio foruma. Barem jedan kutak mali. Razmislite o tome. Nemoguće je da je Allah "sa vama" a vi ovako neprijateljski raspoloženi prema svemu i svakome. Znaj da se Njegovo Prisustvo ( ma kako god ga shvaćao )mora očitovati u lijepom i nadahnutom ponašanju. To što je tebi došlo da nam pružiš ruku, razlog je što je mubarek noć uoči petka. To je samo hal koji će proći. Kada dođe opet utorak, opet ćete vi udarit po nama i započet prvi, po običaju. Možda ti nećeš ali će doći vaši novopečeni junoši i puni "imana" nasrnut na nas "zabludjele" da nam održe lekciju i upute nas na pravi put.
Pravi put se mora vidjeti na čovjeku. Taj čovjek svijetli takvom svijetlošću da obasjava sve oko sebe. Jedino šejtanima smeta ta svjetlost. To bi značilo da smo svi mi šejtani( ne daj Bože ) jer se svi sekiramo kada se vi pojavite sa vašim "pravim putem".
Nešto tu ne štima. Neko je debelo umislio da slijedi pravi put a bez vidljivih rezultata.

Hadis " govorite ljudima da vas razumiju".

Vi ste daleko od toga da vas itko razumije. Mislim, razumijemo mi svi šta vi pričate ali nije to poanta hadisa. Poanta je da kada nekom nešto ideš objašnjavati da trebaš dobro znati kojim riječima ćeš pristupiti osobi da bi razumijela šta joj želiš reći. Ako joj ti kažeš a ona te nije razumijela, ne vladaš se po sunnetu.
Mišljenja sam da onaj čovjek koji nije "čuo" za Islam neće biti odgovoran što nije primio Islam. Odnosno na njega će se primjeniti pravilo iz hadisa gdje će se zatražiti na ahiretu od njih da posvjedoče pokornost Allahu....

E sad, šta misliš ako ti nekom kažeš da je Islam istina i da je od Boga i da je dužan da ga prihvati, a on ti ne povjeruje. Da li je on čuo za Islam? Ili će on na sudnjem danu reći, tamo je nešto netko govorio ali ja ništa nisam razumio.?

Kada sam ja primao Islam, Allah je dao da se uvjerim u istinitost Islama. Tek nakon toga sam ga prihvatio.
Međutim, za objašnjavati ljudima potrebna je velika mudrost. ( prema hadisu, pozivajte mudro.... )Tu mudrost posjeduju samo nadahnuti insani od Allaha.
I to na način da su oni dosegli stepen vjerovanja kada sa njihovog srca teku riječi koje sjedaju direkt na srce sugovornika. Takav slušaoc biva automatski uvjeren u istinitost Islama.
Vaše "dawljenje" čisto je intelektualne naravi. Baš kao i ove naše rasprave. Nemaju nikakav efekat niti itko od nas mijenja mišljenje. Zašto je to tako, objasnio sam malo prije.
Nikada nisam vidio nijednog vašeg da se može hvastat hiljadama ljudi koji su prešli na Islam. Sad bih tu stao, dajem ti riječ u cilju ujedinjenja , pa nastavi...
 
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 23:41   #17
Quote:
3Xtreme kaže: Pogledaj post
Allah ti se smilovao vidiš na uvodu da sam rekao da ne radiš podijele nikakve OVDJE.. zaboravi na "vehabije" i "ibn arebijovce" .. Prestani oholo govoriti "nećeš, nego JA " i nemoj da nazivaš nikog ružnim imenima ..

NEMA RASPRAVE na ovoj temi i de drži se toga ...

KRAJ priče s tobom !
U pravu je ovaj vas brat. Nemojte vrsiti nikakve podele OVDJE, jer ce onda nevernici (kako bese onaj strucni, pogrdni izraz ? kjafuri ili sl.) pomisliti da vi bas i ne znate tacno sta verujete tj. da vas ima i razlicitih. Kako cete onda zavrbovati nove robove, ratnike, sluge...(Alahove) ?
Treba da se izgrlite OVDE i da sve bude glatko i fino prema spolja tako da svi vide kako je islam jedna fina, miroljubiva i sveujedinjujuca religija.

Cini mi se da je i Dervis startovao slicni apel na nekim drugim temama (suniti/sije...?) i mislim da mu je namera bila ista kao druga 3Xextremnog (interesantan nick za pomiritelja i ujedinitelja )

PS
Ako i ima nekih teorijskih/prakticnih neslaganja nemojte OVDE - eno vam Iraka pa to mozete tamo raspraviti.
Ovaj forum nije za raspravljanje ("NEMA RASPRAVE na ovoj temi...")
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 23:59   #18
30 uzroka ulaska u džennet

1.IMAN
2. DOBRO DJELO
3. TAKWA - BOGOBOJAZNOST
4. POKORNOST UZVIŠENOM ALLAHU I NJEGOVOM POSLANIKU s.a.v.s.
5. DŽIHAD NA ALLAHOVOM PUTU
6. TEWBA - POKAJANJE
7. USTRAJNOST (POSTOJANOST) NA ALLAHOVOJ VJERI
8. TRAŽENJE ZNANJA (NAUKE) RADI ALLAHOVOG U LICA (ZADOVOLJSTVA).
9. GRADNJA DŽAMIJA (MESDŽIDA)
10. LIJEP AHLAK (PONAŠANJE)
11. OSTAVLJANJE PREPIRKE
12. OSTAVLJANJE LAŽI PA MAKAR I U ŠALI
13. BITI STALNO POD ABDESTOM (TAHARET) I KLANJATI DVA REKATA
IZA SVAKOG EZANA.
14. ODLAZAK U MESDŽID RADI OBAVLJANJA NAMAZA I POVRATAK IZ
NJEGA
15. MNOGO ČINITI SEDŽDU ALLAHU DŽ.Š.
16. PRIMLJEN HADŽDŽ ( HADŽDŽ MEBRUR)
17. UČENJE AJETUL-KURSIJJE IZA SVAKOG FARZA
18. KLANJATI DVANAEST REKATA (SUNNETA) SVAKI DAN I NOĆ, KAO
DOBROVOLJNI NAMAZ ALLAHU DŽ.Š.
19. ŠIRENJE SELAMA, HRANJENJE GLADNIH, ODRŽAVANJE RODBINSKIH
VEZA, I KLANJANJE NOĆU
20. ISKRENOST U GOVORU, ISPUNJAVANJE OBEĆANJA, IZVRŠAVANJE
EMANETA, ČUVANJE STIDNOG MJESTA, OBARANJE POGLEDA (OD
ONOGA U ŠTO JE HARAM GLEDATI) I ČUVANJE RUKU (OD ZABRANJENIH
STVARI).
21.OBAVLJANJE PET DNEVNIH NAMAZA, ONAKO KAKO JE ALLAH
NAREDIO, POSTITI MJESEC RAMAZAN, ČUVANJE STIDNOG MJESTA I
POKORNOST MUŽU.
(OVAJ UZROK JE POSEBNO ZA ŽENE)
22. ODGAJATI I IZDRŽAVATI TRI KĆERKE ILI TRI SESTRE
23. STRPLJIVOST I OČEKIVANJE NAGRADE PRI SMRTI DJECE I BLISKIH
OSOBA
24. IZDRŽAVANJE I BRIGA O JETIMU (SIROČETU)
25. OBILAZAK BOLESNIKA I POSJETA (ZIJARET) BRATU PO VJERI
26. ČUVANJE DVAJU SVOJSTAVA (VRLINA).
27. VELIKODUŠNOST U KUPOPRODAJI
28. OPROSTITI DUG ONOME KOME JE TEŠKO DA GA VRATI
29. GRUPA DOBRIH DJELA, AKO SE U JEDNOM DANU NAĐU KOD
MUSLIMANA, UĆI ]E, ALLAHOVOM DOBROTOM, U DŽENNET.
30. SABUR (STRPLJIVOST) AKO SE IZGUBI VID
3Xtreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 00:40   #19
Molim -

A je li ?

Dakle, sirite svoju sektu prestavljajuci da je to islam, a onda kad se kaze nesto sto se ne slaze sa sufizmom, odmah napadnete i saljete nekoga u Irak.

A nije ni cudo sto ste ovdje se slegli, vi sufije i dersivi, jer ni na jednoj islamskoj stranici to ne mozete, zato sto vas sutni jer svi znaju kakvog ste iskrivljenog vjerovanja i krivih ideja koje nemaju puno cega zajednickog sa islamom!
Abdullah is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2007., 00:56   #20
Ne vidim smisao ove teme, došao si počeo lupati ljude po "prstima" i sad pružaš ruku? što je nisi odmah pružio?

Ovaj forum počinjao je da prerasta u nešto divno puno međuvjerskog razumijevanja i dijaloga...

Pa eto svako brdo ima i svoje strmo

Pitam s, ako budem dovoljno dugo žmirio, hoćei li ovi džabolepci koji primaju pare na orjentaciju nestati?...
haj da probam!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:12.