Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2007., 13:13   #81
Quote:
Kries kaže: Pogledaj post
Muslimani nece pricati sa mnom.
Ma hajde...ponekad nece da pricaju ni medjusobno

Ne znam za te putujuce studente Kur'ana, ali mi nesto suhveli taj trend kod zena im da si pirsaju nosnice.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 13:18   #82
Quote:
smjeskica kaže: Pogledaj post
Ma hajde...ponekad nece ni da pricaju ni medjusobno

Ne znam za te putujuce studente Kur'ana, ali mi nesto suhveli taj trend kod zena im da si pirsaju nosnice.
Sto znaci "suhveli"?

Je, onako, vidio sam da imaju onaj krasni neki "arapski" nakit u nosu. Nije bila bas jednostavna nausnica u nosu, nego onako "umjetnicki". Zena koju sam vidio je imala "arapsku" nosnju, onako kao Isus nesto(tunika) i kapuljacu. Lice joj nije bilo pokriveno. Boja koze je smeđa, onako kao ona djevojka sto je jednom bila na naslovnici National Geographica, ona iz Afganistana. (ako znas na koju mislim).

I tako, svidjeli su mi se ti mirni nomadi, a niko mi ne zna rec ko su. Samo sam zakratko vidio reportazu. I znam da nose Kuran sa sobom.
Kries is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 13:26   #83
"suhveli"- sumnjivo!!!
domacica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 13:26   #84
Quote:
Kries kaže: Pogledaj post
Sto znaci "suhveli"?

Je, onako, vidio sam da imaju onaj krasni neki "arapski" nakit u nosu. Nije bila bas jednostavna nausnica u nosu, nego onako "umjetnicki". Zena koju sam vidio je imala "arapsku" nosnju, onako kao Isus nesto(tunika) i kapuljacu. Lice joj nije bilo pokriveno. Boja koze je smeđa, onako kao ona djevojka sto je jednom bila na naslovnici National Geographica, ona iz Afganistana. (ako znas na koju mislim).

I tako, svidjeli su mi se ti mirni nomadi, a niko mi ne zna rec ko su. Samo sam zakratko vidio reportazu. I znam da nose Kuran sa sobom.
Suhveli...sumnjivo.
Mislim da busenje nosnica, obrva je u istoj kategoriji kao i tetoviranje- nije prihvatljivo s islamske pozicije.

Znam na koju djevojcicu mislis...ona sto je, kada je sljedeci put fotkana, izgledala kao srednjovijecna zena

A cuj, nomadi su uvijek u pokretu, njihovi domovi su karavane...tako da se to sto nose Kur'an sa sobom u principu ne razlikuje mnogo od onih koji se posvete njegovom proucavanju sjedeci kuci. Stvar je imanju ili nemanju zelje i potrebe za tim.No ako saznas nesto vise o tom nomadskom plemenu, sapni i meni koju informaciju vise.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 13:39   #85
Hvala na pojasnjenju rijeci, mozda je uvrstim u vokabular. Nekako mi se cini da jest imala rincicu u nosu. A sto muslimani ne daju da zena busi nos?

A mislim također da nije jednako zivis li kao nomad ili sjedilac. Filozofija nacina zivota ti odmah mora biti drugacija. Ne posjedujes zemlju, pa je shodno tome ni ne izrabljujes, ne pravis ograde oko sebe, u prirodi si i mozes lakse doci do nekih jednostavnih spoznaja koje zivot znace, ne mozes ljencariti i postati debel i dekadentan . Zasto su inace svi nomadi na zemlji tako zdusno odbijali sjedilacki nacin zivota? Pogledaj samo indijance, i njihovu filozofiju: ona je upravo potpuno suprotna filozofiji sjedilackih naroda ratara koji ograđuju zemlju i prave posjede. Bitna je razlika u tome ko drzi Kuran u ruci, jer "zapadnjak - netko ko zeli dominirati nad resursima i ljudima" moze u njemu procitati opasne stvari i siriti ih ne u duhu u kojem su napisane nego u svom duhu.
Kries is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 13:49   #86
Quote:
kam kaže: Pogledaj post
Skreno si sa teme...jos kao student je uradio zavrsnu korekturu Prevoda Kur'ana i to nije malo stvar....Priznaj!
Kojeg ti smisla ima objasnjavati bilo sto kad stalno otvaras nove i nove bolne teme?

Shvacas li ti da je Besim Korkut rodjen 1904 a da je umro 1975?

Njegov Prijevod dozivio je mnogo izdanja, citaj prestampavanja, jer se nista nije mijenjalo.

Jedno od tih mnogo izdanja je bilo i izdanje stampano jer je Njegovo kraljevsko visocanstvo princ El Velid bin Talal bin Abdullah bin Abdul Aziz bin saud izvolio zapovijediti da se na njegov licni trosak napravi reprint.

To je ucinjeno pod nadzorom nekog odjeljenja za izdavacku i .... djelatnost I MISIONARSTVO u Rijadu.

E u tom reprintu rahmeli Jusuf je bio korektor, da mu Allah plati za taj trud (ako nije vec Velid, ako jest onda upitno). Za taj posao nije nuzno biti veliki Alim, tim prije sto se isti stampao prema vec prije odobrenom primjerku. Dakle, on je kao korektor usporedio reprint sa vec odobrenim primjerkom.

Dakle, nemoj umanjivati stvarni Jusufov doprinos, jer on postoji pa makar u zahmetu, prikazujuci ga netacno kao dio projekta Prijevod Kur'ana od Besima Korkuta. Ocu rec, iz tvog upisa izgleda kao da je on odobrio nesto ili dao zavrsni amin za stampu Korkutovog prijevoda.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 13:57   #87
Quote:
Kries kaže: Pogledaj post
Hvala na pojasnjenju rijeci, mozda je uvrstim u vokabular. Nekako mi se cini da jest imala rincicu u nosu. A sto muslimani ne daju da zena busi nos?

A mislim također da nije jednako zivis li kao nomad ili sjedilac. Filozofija nacina zivota ti odmah mora biti drugacija. Ne posjedujes zemlju, pa je shodno tome ni ne izrabljujes, ne pravis ograde oko sebe, u prirodi si i mozes lakse doci do nekih jednostavnih spoznaja koje zivot znace, ne mozes ljencariti i postati debel i dekadentan . Zasto su inace svi nomadi na zemlji tako zdusno odbijali sjedilacki nacin zivota? Pogledaj samo indijance, i njihovu filozofiju: ona je upravo potpuno suprotna filozofiji sjedilackih naroda ratara koji ograđuju zemlju i prave posjede. Bitna je razlika u tome ko drzi Kuran u ruci, jer "zapadnjak - netko ko zeli dominirati nad resursima i ljudima" moze u njemu procitati opasne stvari i siriti ih ne u duhu u kojem su napisane nego u svom duhu.
Pa cini mi se da spada sa tetoviranjem i ostrenjem ili razmicanjem zuba pa i cupanjem obrva kod zena, u mijenjanje oblicja u kojem si stvoren.Uglavnom, ne bas prihvatljivo.
No s druge strane dozvoljena je brazilska depilacija ili imati probusene usne resice kod zena...tako da, treba razgraniciti.

Pa cuj...i nomadski i sjedalacki nacin zivota imaju svoje prednosti i mane.
U jednu ruku, nije li linija manjeg otpora dignuti sidro tek tako, nemati onaj stepen odgovornosti prema sredini i drustvu oko sebe kakav bi trebalo da imaju ljudi stacionirani na jednom mjestu.
Mogu naci milion razloga da hvalospijevim o nomadskom nacinu zivota i slobodi koju pruza, mogucnosti da osjetis bilo zemlje...no u principu volim osjecaj da su moji preci zivjeli i umirali ovdje, da me za moju sredinu veze nesto vise i da nije tek puko prebivaliste.
Tako da....bitno je znati ostati covjek bez obzira na nacin zivota kojim zivis.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 14:00   #88
Quote:
smjeskica kaže: Pogledaj post
Pa cini mi se da spada sa tetoviranjem i ostrenjem ili razmicanjem zuba pa i cupanjem obrva kod zena, u mijenjanje oblicja u kojem si stvoren.Uglavnom, ne bas prihvatljivo.
No s druge strane dozvoljena je brazilska depilacija ili imati probusene usne resice kod zena...tako da, treba razgraniciti.

Pa cuj...i nomadski i sjedalacki nacin zivota imaju svoje prednosti i mane.
U jednu ruku, nije li linija manjeg otpora dignuti sidro tek tako, nemati onaj stepen odgovornosti prema sredini i drustvu oko sebe kakav bi trebalo da imaju ljudi stacionirani na jednom mjestu.
Mogu naci milion razloga da hvalospijevim o nomadskom nacinu zivota i slobodi koju pruza, mogucnosti da osjetis bilo zemlje...no u principu volim osjecaj da su moji preci zivjeli i umirali ovdje, da me za moju sredinu veze nesto vise i da nije tek puko prebivaliste.
Tako da....bitno je znati ostati covjek bez obzira na nacin zivota kojim zivis.
Sta je sad brazilska depilacija?

Da si rekla meksicka, povezao bi sa onim El Caminom nashim....
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 14:02   #89
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Sta je sad brazilska depilacija?

Da si rekla meksicka, povezao bi sa onim El Caminom nashim....
Brazilska je u principu slicna egipatskoj... jelde da ti je sada mnogo jasnije

El Camino? Imamo i mexicku bracu?
Avaj, totalno sam postala neupucena.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 14:05   #90
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Sta je sad brazilska depilacija?

Da si rekla meksicka, povezao bi sa onim El Caminom nashim....
pih, nikad ti neces znati razliku izmedju brazilske i meksicke safunice i zato nikad neces razumjeti zene
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 14:07   #91
Quote:
smjeskica kaže: Pogledaj post
Brazilska je u principu egipatska... jelde da ti je sada mnogo jasnije

El Camino? Imamo i mexicku bracu?
Avaj, totalno sam postala neupucena.
Jashta, sad sam shvatio, cim si mi rekla da je isto.

Imamo, El Camino je nash sufija meksicke provinijencije.

U mexico nema vehabija.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 14:07   #92
Quote:
sarmantan_sarlatan kaže: Pogledaj post
pih, nikad ti neces znati razliku izmedju brazilske i meksicke safunice i zato nikad neces razumjeti zene
Ovo nam suptilno porucujes da ti razlikujes te fine nijanse izmedju brazilskih i mexickih sapunica
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 14:08   #93
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Jashta, sad sam shvatio, cim si mi rekla da je isto.

Imamo, El Camino je nash sufija meksicke provinijencije.

U mexico nema vehabija.
A dje nestali muslimani?
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 14:09   #94
Quote:
smjeskica kaže: Pogledaj post
Ovo nam suptilno porucujes da ti razlikujes te fine nijanse izmedju brazilskih i mexickih sapunica
naprotiv, zar se u tonu nije osjetilo sapatnicko saosjecanje?
sigurno znas koja je najtanja knjiga na svijetu
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 14:11   #95
Quote:
sarmantan_sarlatan kaže: Pogledaj post
sigurno znas koja je najtanja knjiga na svijetu
O bolno znam

Hem tanka, hem prazna...tma i tmusa neprebolna, al' neka vas...bar da cekere nosate.
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 14:14   #96
Quote:
sarmantan_sarlatan kaže: Pogledaj post
pih, nikad ti neces znati razliku izmedju brazilske i meksicke safunice i zato nikad neces razumjeti zene
Razumjeti zene? A zasto bih ih trebao razumjeti? Vazno je da one razumiju kad ja govorim.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 14:19   #97
Quote:
smjeskica kaže: Pogledaj post
O bolno znam

Hem tanka, hem prazna...tma i tmusa neprebolna, al' neka vas...bar da cekere nosate.
razumjeli bi mi vas da vi sebe razumijete
kad vec spominjes fine nijanse-mi ne razumijemo, a vi haman nerazumne

uj, zovu me.
ceker napunjen, a ja savremen, ustvari ispred vremena, robot buducnosti. uredjaj za teleportaciju. prvi prototip-manuelna
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 14:20   #98
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Razumjeti zene? A zasto bih ih trebao razumjeti? Vazno je da one razumiju kad ja govorim.
sto, kad kazes: 'evo, sa'cu, draga'?
sarmantan_sarlatan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 14:22   #99
Quote:
sarmantan_sarlatan kaže: Pogledaj post
razumjeli bi mi vas da vi sebe razumijete
kad vec spominjes fine nijanse-mi ne razumijemo, a vi haman nerazumne
Ah te divne godine plamtecih lomaca i lova na vjestice....kada se lahko izlazilo na kraj sa svim sto je razumnim muskarcima nerazumljivo
__________________
Frizurica sređena, pomorandža ceđena, brodski podovi, morski plodovi, podno grijanje, intimno brijanje...
smjeskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2007., 14:23   #100
Smjeskica, nije da nomadi lutaju kao sto ti mislis - tj. da dizu sidro i da nemaju odgovornosti. Oni vecinom imaju svoj teritorij po kojem se krecu, pa negdje borave 5 mjeseci pa idu u zimski kamp, itd. I naravno da pretke pokapaju na tocno određena mjesta. Znas indijanska sveta groblje i tako to.

U biti to je najzdraviji nacin zivota za covjeka i mentalno i fizicki.

Inace, sjedilackim nacinom zivota se moze postici isto to ali uz puno rada, puno puno rada i truda. Inace: zato radimo po 9 sati dnevno sto je za mene zlocin, a da ne govorim kakve vrste poslova ljudi danas rade. Cjena je prevelika. Ali necemo sada skretati s teme.


A smije li se muskarac busiti i kititi kod muslimana?
Kries is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:31.