Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.02.2008., 15:45   #1
Mlijeko je nekada vrijedilo 2 dana, a danas više od 7 dana. Kakva je to kemija?

Prije 10-15 godina svježe mlijeko je vrijedilo 2 dana, a danas to isto mlijeko vrijedi više od tjedan dana. Jogurti vrijede 3 tjedna i više, a prije su vrijedili oko tjedan dana.
Zna li netko stavljaju li se neki aditivi ili je drugačiji proces obrade pa se rok valjanosti nekoliko puta povećao?
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 22:12   #2
stvar ti je u sterilizaciji i pasterizaciji, odnosno u uništavanju mikroorganizama...vrlo jednostavno.

naše bake nisu mogle tako šta napraviti, osim samo prokuhati, što nije dovoljno za dugo držanje
HappyGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 08:38   #3
Mislim da je i tehnologija pakiranja podosta doprinijela produženju roka trajanja namirnica.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 09:19   #4
mislite da je to samo do pasterizacije i streilizacije, nema antibiotika unutra?
cinober is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 12:16   #5
ma ja sam skeptičan prema mliječnim proizvodima, sve više i više znanstvenika i nutricionista govori protiv njih itd ali još uvijek ga pijem bar pol litre dnevno.. a što se tiče ovih aditiva to je sigurno da ih stavljaju, pogotovo kod onih s niskom razinom mliječne masti, nažalost ja baš pijem te s niskim m.m
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 13:06   #6
ma mlijeko je imperativ za klince, razvoj kostiju.... ali ako djetetu od 8 godina narastu cike zbog hormona koje daju kravama da daju više mlijeka, onda kvragu.
iskreno me zanima da li je to moguće? ili je to patka protiv industrije mlijeka?
cinober is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 15:26   #7
Quote:
cinober kaže: Pogledaj post
mislite da je to samo do pasterizacije i streilizacije, nema antibiotika unutra?

nema antibiotika, budi siguran

slažem se za ambalažu, višeslojni materijal i također tome doprinjeo
nutricionisti najviše naglašavaju probiotike, koji za razliku od mlijeka i jogurta sadrže kulture mliječnih bakterija koje su jako korisne za naš organizam. potpuno krivo da su štetni, naprotiv, jako dobro djeluju na naš organizam i poboljšavaju probavu
HappyGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 15:46   #8
mojoj frendici su zbog endometrioze zabranili da pije mlije,preporučili su joj sojino,uz napomenu da je kravlje miljeko krcato estrogenima da bi kravice dale više mlijeka.
imam neke poznanike u mliječnoj industriji koju su mi prišapnuli kako ne konzumiraju lajt proizvode jer su puni kemije,a da ja najzdravije mlijeko koje se otkupi sa malih seoskih gospodarstava

ali naše mlijeko je mila majka,američko je tolko natrpano svim i svačim,da je EU zabranila uvoz američkog mlijeka
deelayla. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 17:01   #9
Quote:
deelayla. kaže: Pogledaj post
mojoj frendici su zbog endometrioze zabranili da pije mlije,preporučili su joj sojino,uz napomenu da je kravlje miljeko krcato estrogenima da bi kravice dale više mlijeka.
imam neke poznanike u mliječnoj industriji koju su mi prišapnuli kako ne konzumiraju lajt proizvode jer su puni kemije,a da ja najzdravije mlijeko koje se otkupi sa malih seoskih gospodarstava

ali naše mlijeko je mila majka,američko je tolko natrpano svim i svačim,da je EU zabranila uvoz američkog mlijeka

ovo mi je malo apsurdno jer je baš za soju dokazano da je krcata estrogenima
a kaj se tiče da je najzdravije mlijeko s malih seoskih gosp. se apsolutno slažem, a kolko sam upoznat sa svime time velike tvrtke(tipa meggle, dukat...) otkupljuju mlijeko od takvih malih proizvođaća. ili ne?
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 17:04   #10
ma ljudi to je sve do kemije i raznih aditiva koji produzuju trajnost...nemojte da vas zavaraju
Tomislav13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 17:47   #11
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
ovo mi je malo apsurdno jer je baš za soju dokazano da je krcata estrogenima
a kaj se tiče da je najzdravije mlijeko s malih seoskih gosp. se apsolutno slažem, a kolko sam upoznat sa svime time velike tvrtke(tipa meggle, dukat...) otkupljuju mlijeko od takvih malih proizvođaća. ili ne?
a ne znam za soju,tako joj je ginekologinja rekla

šta se tiće malih mljekara,one su navodno ok,npr MILS,đurđevačka, i sl,neke male i uglavnom nepoznate. ali takve proizvode je teško nači.

ja mlijeko pijem samo u kavi,i kupujem mjesečno oko 7 -8 litara, i to uvijek gledam da je svako od različitog proizvođača i različite mm
deelayla. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 18:03   #12
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
ovo mi je malo apsurdno jer je baš za soju dokazano da je krcata estrogenima
a kaj se tiče da je najzdravije mlijeko s malih seoskih gosp. se apsolutno slažem, a kolko sam upoznat sa svime time velike tvrtke(tipa meggle, dukat...) otkupljuju mlijeko od takvih malih proizvođaća. ili ne?
znam čovjeka koji 30 godina radi u dukatu i od svud uvoze mlijeko
naravno od tamo gdje im je najjeftinije.
kao ona ambalaža "mlijeko s velebitskih pašnjaka" a zapravo je to sve isto mlijeko.evo neki dan kod svoje sveki vidim sviježe mlijeko (dukat), prošao rok prije 2 tijedna,slabo piju mlijeko pa zaboravili.
i tako idem ga ja otvoriti,znatiželjna koliko se ukiselilo a kad ono ništa,kao da su ga danas punili.inače,bacila sam ga.
CosmaShiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 18:28   #13
Pijem oko 2 litre mlijeka na dan i to uvijek dukatovo. Od ovih drugih malih mljekara se bojim uzimati, jer to ne moze biti toliko provjereno kao ove jace mljekare. Oni dnevno ako naprave 10 000 litara i to na prastarim mašinama sa starom tehnologijom... Naravno da se tank pere jednom u 2 mjeseca..

A ova prica o antibioticima ili steroidima u kravama je po meni uzasno glupa
__________________
We dont need no education....
-yes you do, you just used a double negative
sylar86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 19:54   #14
Quote:
sylar86 kaže: Pogledaj post
A ova prica o antibioticima ili steroidima u kravama je po meni uzasno glupa
zašto bi priča bila glupa?!
Dobro se zna da su sve životinje koje se uzgajaju radi prehrane krcate antibioticima! Tako da i mlijeko mora biti puno svega i svačega.
Osim tih antibiotika (koji uopće nisu bezazlena stvar), mlijeko je podvrgnuto procesima homogenizacije i pasterizacije, nakon toga mlijeko nema niti desetinu korisnih sastojaka u odnosu na ono koje nije podvrgnuto tome.
nicole76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 23:38   #15
Quote:
nicole76 kaže: Pogledaj post
zašto bi priča bila glupa?!
Dobro se zna da su sve životinje koje se uzgajaju radi prehrane krcate antibioticima! Tako da i mlijeko mora biti puno svega i svačega.
Osim tih antibiotika (koji uopće nisu bezazlena stvar), mlijeko je podvrgnuto procesima homogenizacije i pasterizacije, nakon toga mlijeko nema niti desetinu korisnih sastojaka u odnosu na ono koje nije podvrgnuto tome.
da, ali mlijeko se provjerava s nekoliko testova dali sadrži antibiotike i druge tvari. kada ljudi koji drže krave daju tako mlijeko, ne dobiju ništa novaca od mljekare, jer mora proći određeno vrijeme da se krava očisti od lijekova i takvo mlijeko se baca. vjerujte, ljudima se ne isplati davati takvo mlijeko u mljekaru jer neće dobiti ništa osim loše reputacije.
kada dođe u postrojenje, mlijeko se podvrgava testovima (najvažniji test je na patogenu bakteriju Listeriu monocytogenes - bolest listerioza, osobito štetna za trudnice).
malo si prouči što znače ti izrazi kojima se razbacuješ. pasterizacija je samo termička obrada, a to znači zagrijavanje mlijeka do 100 stupnjeva C (najčešće 71,2), i ne vidim kako iz toga zaključuješ da pasterizirano mlijeko ima manje korisnih sastojaka?!?! ti misliš da se zagrijavanjem uništava mlječna masti ili što? ne razumijem
HappyGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 23:41   #16
i da, zaboravih. zakonski je propisan postupak obrade mlijeka, tako da se ne razlikuju previše male i velike mljekare, osim po kapacitetu i različitom asortimanu.
HappyGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 23:52   #17
Quote:
mlijeko je podvrgnuto procesima homogenizacije i pasterizacije
Je da, i to se točno zna zašto. Homogenizacijom se razbijaju velike molekule mliječne masti kako bi se usitnile te kako bi bile lakše probavljivije. Pasterizacija se radi zbog točno određenih razloga, na točno određenoj temperaturi.
Sterilizacija - pročitaj na pakiranju, piše HTST, a znači high temperature, short time. Naime visokom temepraturom i kratkim vremenskim djelovanjem se uništavaju brže mikroorganizmi, dok je krivulja uništavanja vitamina jako drugačija, pa se za to isto vrijeme uništi, recimo, deset puta manje vitamina (pričam o koncentraciji) od mikrića. Postoje tu i logaritamske funkcije koje preko matematičkog modela točno pokazuju što se događa, al mislim da tome ovdje nije mjesto
Al naravno, ako koga zanima, samo naprijed...

Tehnike pakiranja su usavršene toliko da se pakiranje obavlja u potpuno sterilnoj atmosferi. Dakle, ako je mlijeko sterilizirano, atmosfera je sterilna, nema se od čega kvariti. Nikakve veze sa antibioticima i aditivima....Ne kažem da se ne dodaju, ali u samoj tehnologiji ti dodatci i nisu potrebni.
ledena19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 00:01   #18
Quote:
ledena19 kaže: Pogledaj post
Je da, i to se točno zna zašto. Homogenizacijom se razbijaju velike molekule mliječne masti kako bi se usitnile te kako bi bile lakše probavljivije. Pasterizacija se radi zbog točno određenih razloga, na točno određenoj temperaturi.
Sterilizacija - pročitaj na pakiranju, piše HTST, a znači high temperature, short time. Naime visokom temepraturom i kratkim vremenskim djelovanjem se uništavaju brže mikroorganizmi, dok je krivulja uništavanja vitamina jako drugačija, pa se za to isto vrijeme uništi, recimo, deset puta manje vitamina (pričam o koncentraciji) od mikrića. Postoje tu i logaritamske funkcije koje preko matematičkog modela točno pokazuju što se događa, al mislim da tome ovdje nije mjesto
Al naravno, ako koga zanima, samo naprijed...

Tehnike pakiranja su usavršene toliko da se pakiranje obavlja u potpuno sterilnoj atmosferi. Dakle, ako je mlijeko sterilizirano, atmosfera je sterilna, nema se od čega kvariti. Nikakve veze sa antibioticima i aditivima....Ne kažem da se ne dodaju, ali u samoj tehnologiji ti dodatci i nisu potrebni.
bravo!
HappyGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 01:34   #19
I još nešto. Homogenizacija mlijeka se sprovodi tako da bi ljudima bilo lakše probaviti samo mlijeko. Mlijeko koje nije homogenizirano je teže za probaviti.
The Whale is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 06:39   #20
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
.. a što se tiče ovih aditiva to je sigurno da ih stavljaju, pogotovo kod onih s niskom razinom mliječne masti, nažalost ja baš pijem te s niskim m.m
Koji su to aditivi?

Zato misite da je mlijeko malih gospodarstava najbolje? Prije koju godinu, kad je Dukat uveo kriterije za otkup koji se odnose na kvalitetu mlijeka vrtila se snimka nekakvog frajera s dvije kante mlijeka kako se ičuđava čemu ta frka oko bakterija, pa bakterija je u mlijeku uvijek bilo i uvijek će ih bit. Mala gospodarstva (ona s jednom-dvije krave) nemaju novaca za platit veterinara i kod njih je puno veća vjerojatnost da će umjesto toga kupit antibiotike na crno i liječit potpuno nekontrolirano.
Što se hormona tiče, američka literatura nije primjenjiva na naše tržište, jer je upotreba hormona u uzgoju u Americi dozvoljena, a u Europi zabranjena.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:59.