Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Bi li došlo do srpske pobune u Hrvatskoj bez Tuđmana i HDZ-a na vlasti?
DA 180 75.95%
NE 36 15.19%
Možda 21 8.86%
Glasovatelji: 237. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2012., 22:24   #81
Quote:
Dule Pacov. kaže: Pogledaj post
E ako bi htio sad ti meni da odgovoris na pitanje to bi bilo lijepo..
Rekao sam kada ćeš zaslužiti da ti ja odgovaram na pitanja. A trebao bi biti sretan što ignoriram to pitanje, jer znam kojim smjerom ćeš krenuti tada, a ta teza je najbolji dokaz za neke stvari koje ja tvrdim.. No, slobodno sam odgovori na svoje pitanje, pa analiziraj taj podatak.
__________________
Ignore: Roy, HHmischko, Ostoja Grubica, Feniks, McAucliffe
lataejio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 22:28   #82
Quote:
Dule Pacov. kaže: Pogledaj post
Zna li itko koliko je sds osvojio glasova na prvim izborima..?
SDS je s 1.6% glasova osvojio 5 mandata...

loš rezultat duguju osnutku nedugo prije izbora, nisu se na vrijeme "proslavili"... većina srpskih glasova je otišla SDPu...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 22:38   #83
Quote:
lataejio kaže: Pogledaj post
Upravo suprotno. Svatko iole vojnički potkovan zna da je to najgora i najrizčnija moguća varijanta kojom se borbena skupina izlaže napadima sa bokova, okruženju, odscijanju od glavnine i opskrbe ...
Grubica očito ne zna što se dogodilo koloni JNA s valjevskim rezervistima kod Tovarnika i Ilače, hrvatskih sela na samoj granici sa Srbijom, nakon što je upala u zasjedu ZNGa i prilično razbijena, kolonu su na kraju raketirali JNA zrakoplovi uvjereni da je pala u ruke naših snaga.
Nakon toga je trebalo neko vrijeme da se Valjevčani nagovore na povratak na ratište.
A ona priča o nekakvim probojima preko Našica i Đakova..
Quote:
Baš nijedan Srbin u Hrvatskoj nije šikaniran, izbačen iz stana, ili bilo što slično prije početka srpske pobune u kolovozu 1990. Nakon početka pobune neke osvetničke napade u gradovima nekoliko desetaka kilometara od žarišta sukoba nemoguće je bilo spriječiti, baš kao što je nemoguće bilo spriječiti osvetničko ponašanje prema Japancima u SAD-u tijekom WWII, ili prema Gruzijcima u Rusiji 2008., iako su ta mjesta bile tisućama kilometara udaljena od sukoba.
Točno. Revanšizam i odmazde su žalosna činjenica svakog rata.
No, isti oni koji ih opravdavaju u slučaju 1945. ih osuđuju u slučaju rata 1990ih jer su licemjeri.

Quote:
Ukratko - pričaš gluposti. Kadrovi iz JNA su se iskorištavali onoliko koliko su oni sami htjeli, a mnogi nisu htjeli. Koji to Hercegovci su dovedeni na vodeća mjesta?
A da nije sidrun na istoj stranici pisao o tome..

Quote:
Tipična neutemeljena floskula i diletantski izgovor. Srbi su se 1990. pobunili zato što su Hrvati uveli kunu kao platežno sredstvo - 1994.

Tu nije ništa čudno. To su još Tarabići predvidjeli da će Hrvati dvaput da plaćaju nekom životinjicom i usput da progone nejač, a potvrdio im je 1990. ćale od Vidovitog Milana
Leoben Conoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 22:42   #84
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
SDS je s 1.6% glasova osvojio 5 mandata...

loš rezultat duguju osnutku nedugo prije izbora, nisu se na vrijeme "proslavili"... većina srpskih glasova je otišla SDPu...
Taj podatak jednostavno ne moze da se zaobidje u ovakvoj raspravi koliko god neki djetinjasti bili..

Taj podatak govori da srbi nisu bili za vojnu opciju..

Treba takodjer i dodat da je skh-sdp za koji su srbi glasali bio takodjer kao i hdz za razdruzivanje iz federacije.. doduse naknadno ali iz ekonomskih razloga jer su markoviceve reforme bile u tijeku, jesam u pravu..?
__________________
Pacov moze izdrzati bez vode duze od deve..
Dule Pacov. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 22:54   #85
Quote:
Leoben Conoy kaže: Pogledaj post
Grubica očito ne zna što se dogodilo koloni JNA s valjevskim rezervistima kod Tovarnika i Ilače, hrvatskih sela na samoj granici sa Srbijom, nakon što je upala u zasjedu ZNGa i prilično razbijena, kolonu su na kraju raketirali JNA zrakoplovi uvjereni da je pala u ruke naših snaga.
Nakon toga je trebalo neko vrijeme da se Valjevčani nagovore na povratak na ratište.
A ona priča o nekakvim probojima preko Našica i Đakova..
I inače me fascinira ta priča kako je "JNA samo trebala produžiti do Zagreba".

Ali kako ti stratezi zamišljaju da se to obavi?! Tako da se skupi Armija u koloni i krene autocestom prema Zagrebu. I nitko se neće sjetiti staviti prepreke na cestu, mine, napasti protuoklopnim oružjem ... Ne, Armija će se jednostavno uvesti u Zagreb bez ikakve smetnje i čiča-miča gotova priča!



Tri mjeseca im je trebalo da uđu centar Vukovara, a u centar Zagreba bi ušli kao od šale!
__________________
Ignore: Roy, HHmischko, Ostoja Grubica, Feniks, McAucliffe
lataejio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 22:54   #86
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
v=89Hv2T-uKHU[/url]
Sva sreća pa nije. Što bi po tebi SDP napravio? Misliš da bi Račan znao voditi neizbježan rat?
Jesam li napisao da rata ne bi bilo da je Račan izabran ?

Quote:
Vukovar, Dubrovnik, Škabrnja, Šibenik, Zadar, Karlovac...ovakav alibi?
To je već rat. Ja govorim o predratnom dobu, 89.

Quote:
Pogledaj ustave drugih država. Npr. francuski ustav. Prouči pojam ''zakona tla''.
To je neusporedivo s YU i RH !

Quote:
Korak po korak...u prijevodu dok Krajina ne bi bila etnički čista.
I to je rat. Korak po korak su pregovori. S krajinskim Srbima nije se ni pokušalo razgovarati, niti se među njima tražio glas razuma, a bilo ga je !




Quote:
Ako misliš da je s njim bilo pregovora, oprosti jednostavno si teški jugofil. Nemam komentara na ovo. S tim bolesnikom je moglo biti pregovora?
Aha, ta MZ koja je nas je htjela bombardirati zbog Maslenice. Jel na tu MZ misliš? Poludjeli su tek kada su im Srbi vezali UN-ovce za rasvjetne stupove. Tek su tad poludjeli.
Reče Tuđman da će i s crnim vragom pregovarati ako je u interesu Hr ! Pa što nije? Reči ću ti, nije znao !

MZ je stavljena pred dilemu, svrstati se na stranu do tad ugledne Jugoslavije ili hrvatskog, proustaškog extremnog nacionalizma. Umjesto da je pametnom Hr politikom stavljena pred izbor, jugoslavenski komunizam ili hrvatska, građanska demokracija zapadnjačkog tipa !



Quote:
Moram te ispraviti. Vjerojatno si mislio na Republiku Zagreb sa okolicom. Da ne bi bilo rata, to je istina jer ne bi imali s čime ratovati. Za sve ostalo tu je drug Račan.
Aha, misliš na oružje TO ? Zanimljivo da je za osvajanje kasarni u lipnju 91. bilo prerano, a Račan se trebao suprotstaviti JNA još u svibnju 90. Čime , džepnim nožićem? I zbog čega? Nije vjerovao u rat, niti raspad Jugoslavije, upravo je izgubio izbore, predavao vlast. Zar se trebao baviti organizacijom oružanog otpora legitimnoj JNA? I predati Tuđmanu zemlju u ratu? TO oružje je bilo u vlasništvu republika, ali je JNA imala pravo upravljanja njime. Logično. I to pravo je iskoristila. Čime bi Račan pravdao odbijanje predaje istog? Kako bi to proveo? Bi li to bilo proglašeno ratnom namjerom? Stvaranjem paravojske u još postojećoj YU ? Bi li to bio signal, podržan od cijelog svijeta, da JNA provali iz kasarni, proglasi se izvanredno stanje, zaredaju se hapšenja itd. itd. ? I praktički uspostavi velikosrpski režim, pod parolom očuvanja Jugoslavije? Račan nije bio budala !





Quote:
šib.trava kaže: Pogledaj post
Vidi nas branitelja ludih! Ja bez potrebe ratovao u Hrvatskoj - umjesto da sam branio srpstvo na Kosovu.
Tužno br-oz, mazohistično, gnojno inficirano, neizlječivo, izdajničko iskorištavanje slobode...
Zašto ludih? Nisi imao kamo, rat ti došao u dvorište. Mogao si samo bježati, a nisi, svaka čast ! Nije tebe nitko ništa pitao za rat, a potreba je bila i te kakva, braniti narod od poludjelog četništva. Rat su stvorili politički luđaci, koji su s hrvatske strane trebali zagovarati srpstvo na Kosovu, a ne ti !

Quote:
lataejio kaže: Pogledaj post
Da ne gubimo vrijeme u beskonačnom natezanju i nadmudrivanju, pokušajmo argumentirano raspravljati.
Dakle - koji su to konkretni primjeri proustaških i provokatorskih nastupa Tuđmana i njegovih pulena tijekom 1989.?
Samo sam to čekao. Guglaj, istražuj imaš materijala za tri mjeseca. Nije mi stalo tebe uvjeriti, jer je to nemoguća misija. Javnost koja ovo čita zna o čemu govorim !

Quote:
lataejio kaže: Pogledaj post
No, odgovor na to vjerojatno ćemo dobiti isto kad i na ovo o proustaškim Tuđmanovim nastupima 1989. - nikad.
Naravno, jer je razgovor između naših opcija, razgovor gluhih i slijepih. Jer se argumenti izvrću, ne priznaju. Ono što čitav svijet vidi i čuje, zaključuje, negira se. Ne pada mi na pamet natezati se ovdje na desecima stranica s analizom Tuđmanovih govorancija. Čuli smo i proživjeli. Netko ovako, netko onako, "komunjare" na svoj način, "ustaše" na svoj. Dijaloga nema !
br-oz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 22:59   #87
Quote:
Dule Pacov. kaže: Pogledaj post
Taj podatak jednostavno ne moze da se zaobidje u ovakvoj raspravi koliko god neki djetinjasti bili..

Taj podatak govori da srbi nisu bili za vojnu opciju..
Prvi višestranački izbori u HR bili su u travnju 1990.
Srbi sjeverne Like, Banije, Korduna i Slavonije glasaju za SKH.

Srbi južne Like, sjeverne Dalmacije te naravno Knina glasaju za SDS. Zanimljivo jer se glasačka baza SDSa tada podudra sa zonom djelovanja Dinarske divizije popa Đuića

Balvan revolucija počinje u kolovozu te godine.
Tjednik Danas je donio svjedočanstvo jednog pulskog Srbina, SDPovca, koji se vraćao s odmora u Dalmaciji i bio zaustavljen od lokalnih straža kod Benkovca.
Na njegovo pitanje: - Jel ovo znači da se opet ide u partizane? ovi na barikadi odgovaraju: - U partizane ne, ali u četnike da.

Ostale općine sa srpskom većinom gdje je SKH odnio glasove su postupno napuštale Račana i okretale se Babiću i Raškoviću.
Već u rujnu 1990. specijalci MUPa interveniraju u Petrinji.
Toliko o tome da pobuna nije bila opcija svih Srba iza linije VKK.
Možda i ne, prvih dva tri dana u kolovozu 1990.

Quote:
Treba takodjer i dodat da je skh-sdp za koji su srbi glasali bio takodjer kao i hdz za razdruzivanje iz federacije.. doduse naknadno ali iz ekonomskih razloga jer su markoviceve reforme bile u tijeku, jesam u pravu..?
Nisi sasvim.
SKH SDP je 25.6.1991. nakon prijetnji JNA vojnim udarom, sukoba na Plitvicama, Pakracu i posebno nakon Borova Sela tražio da se u odluku o razdruživanju unese i odluka o udruživanju s republikama SFRJ.
Toliko o tome kako su bili spremni odreći se jugointegracija, a žal za raspadom iste je odlika dobrog dijela pristalica te stranke i dan danas.
Leoben Conoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 23:10   #88
Upravo to i ja zakljucujem, do izbora je sve bilo ok pa cak i balvan revolucija kasni dobra 4 mjeseca, sto se izdogadjalo tim srbima u medjuvremenu da su promijenili misljenje.. odnosno sto je to dovelo do balvan revolucije, pa nisu majku mu sami od sebe posjekli par stabala, cisto onako radi zezanja..
__________________
Pacov moze izdrzati bez vode duze od deve..
Dule Pacov. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 23:13   #89
Quote:
br-oz kaže: Pogledaj post
I to je rat. Korak po korak su pregovori. S krajinskim Srbima nije se ni pokušalo razgovarati, niti se među njima tražio glas razuma, a bilo ga je !
Ajde navedi taj glas razuma imenom i prezimenom.
Tko? Babić, Rašković, Martić, Opačić, Džakula, momci iz Borova Sela možda

Quote:
MZ je stavljena pred dilemu, svrstati se na stranu do tad ugledne Jugoslavije ili hrvatskog, proustaškog extremnog nacionalizma. Umjesto da je pametnom Hr politikom stavljena pred izbor, jugoslavenski komunizam ili hrvatska, građanska demokracija zapadnjačkog tipa !
Ajde da te pitam nešto iako te najbolje ignorirat, osobito zbog onog što imam u svom potpisu gdje si pokazao kako dišeš, kako to da međunarodna zajednica nije prepoznala slovensku demokraciju nego je i njoj uskraćena podrška i morala je i nakon propale JNA intervencije prihvatiti moratorij na odvajanje od SFRJ... jel to MZ vidjela neke belogardiste u Ljubljani ili što

Quote:
Aha, misliš na oružje TO ? Zanimljivo da je za osvajanje kasarni u lipnju 91. bilo prerano, a Račan se trebao suprotstaviti JNA još u svibnju 90. Čime , džepnim nožićem? I zbog čega? Nije vjerovao u rat, niti raspad Jugoslavije, upravo je izgubio izbore, predavao vlast. Zar se trebao baviti organizacijom oružanog otpora legitimnoj JNA? I predati Tuđmanu zemlju u ratu? TO oružje je bilo u vlasništvu republika, ali je JNA imala pravo upravljanja njime. Logično. I to pravo je iskoristila. Čime bi Račan pravdao odbijanje predaje istog? Kako bi to proveo? Bi li to bilo proglašeno ratnom namjerom? Stvaranjem paravojske u još postojećoj YU ? Bi li to bio signal, podržan od cijelog svijeta, da JNA provali iz kasarni, proglasi se izvanredno stanje, zaredaju se hapšenja itd. itd. ? I praktički uspostavi velikosrpski režim, pod parolom očuvanja Jugoslavije? Račan nije bio budala !
Sve gore navedeno se u isto to vrijeme događa u Sloveniji i gle vraga, slovenskoj TO ostaje oružje.
Ma da nije to radi toga što je slovenski SK bio naprije slovenski, a onda sve ostalo, a hrvatski SK naprije sve ostalo, a onda hrvatski.
I da Račan nije sam toliko odgovoran za razoružanje TO SRH, bili su tu i neki Ivo Latin, Anđelko Runjić itd.
A Račan je naslijedio stranku punu likova koji razmišljaju kao i ti,
Nije mu bilo lako.

Quote:
Zašto ludih? Nisi imao kamo, rat ti došao u dvorište. Mogao si samo bježati, a nisi, svaka čast ! Nije tebe nitko ništa pitao za rat, a potreba je bila i te kakva, braniti narod od poludjelog četništva. Rat su stvorili politički luđaci, koji su s hrvatske strane trebali zagovarati srpstvo na Kosovu, a ne ti !

Jes brate, zagovarat što?
Vojnopolicijsku represiju nad većinskim stanovništvom koja bi se kad tad dokotrljala i pred tvoja vrata, kad bi prestao plesati po glazbi s Dedinja.
Quote:
Samo sam to čekao. Guglaj, istražuj imaš materijala za tri mjeseca. Nije mi stalo tebe uvjeriti, jer je to nemoguća misija. Javnost koja ovo čita zna o čemu govorim !
Naravno, upitan da prikažeš dokaze.. vrdaš ko i svaki pravi trol.

Quote:
Dijaloga nema !
S filosrpskim orjunašima svakako ne. To si dobro napisao.
Ignore
Leoben Conoy is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 05.01.2012., 23:15   #90
Quote:
Dule Pacov. kaže: Pogledaj post
Taj podatak govori da srbi nisu bili za vojnu opciju..
Ne, ne govori. Najprije iz tog razloga što SDS nije na izbornim skupovima najavljivao kako će zaratiti sa Hrvatima pa da su za njih glasali samo oni kojima je bilo do rata.

Za analizu rezultata SDS-a potrebno je uzeti u obzir čitav niz činjenica. Basta je ispravno spomenuo kasni osnutak te stranke, tek dva mjeseca prije izbora! Za usporedbu, sve ostale veće stranke osnovane su mjesecima ranije, još 1989. Mislim da je SDS čak jedina stranka (bez Koalicije) koja je na prvim izborima ušla u sabor a da je osnovana 1990. Osim toga, SDS se ozbiljnije organizirao ponajviše u dalmatinskom zaleđu, u ostatku Hrvatske a posebno u većim gradovima jako slabo.

No, ključni čimbenik zašto su Srbi glasali za SDP je jednostavno taj što je SDP jamčio ono što su Srbi tada prvenstveno željeli - očuvanje Jugoslavije. Jugoslavije koja je za Srbe bila jamac daljnjeg privilegiranog položaja. To je bio glavni srpski cilj.

I kakav su oni izbor imali 1990.? Jaki i moćni SKH-SDP koji njihove interese zastupa već 45 godina i jamac je očuvanja Jugoslavij ili neki SDS koji se osnovao prije dva mjeseca?! Izbor je jasan. Koliko su Srbi žarko željeli očuvanje Jugoslavije najbolje pokazuje činjenica kako su Srbi (u Srbiji i u Hrvatskoj) jedini narod koji je na prvim izborima u postkomunističkim zemljama izabrao komuniste! Svi su željeli promjene, samo Srbima je pasalo kako jest!

Posebno stoga što su interese Srba na listama SKH zastupali i notorni četnici. Poput Slavka Dokmanovića koji je na listi te stranke izabran u Vukovaru. No, svi oni su počeli pokazavati pravo lice čim su vidjeli da je SDP izgubio, pa su malo pomalo istupali iz Partije i izravno se uključivali u pobunu protiv Hrvatske. Sada bi mene netko trebao uvjeravati kako je Slavko Dokmanović bio lojalni Srbin jer je, eto, 1990. bio na listi SDP-a a ne SDS-a?!

__________________
Ignore: Roy, HHmischko, Ostoja Grubica, Feniks, McAucliffe
lataejio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 23:17   #91
Quote:
br-oz kaže: Pogledaj post
Samo sam to čekao. Guglaj, istražuj imaš materijala za tri mjeseca. Nije mi stalo tebe uvjeriti, jer je to nemoguća misija. Javnost koja ovo čita zna o čemu govorim !

Naravno, jer je razgovor između naših opcija, razgovor gluhih i slijepih. Jer se argumenti izvrću, ne priznaju. Ono što čitav svijet vidi i čuje, zaključuje, negira se. Ne pada mi na pamet natezati se ovdje na desecima stranica s analizom Tuđmanovih govorancija. Čuli smo i proživjeli. Netko ovako, netko onako, "komunjare" na svoj način, "ustaše" na svoj. Dijaloga nema !
Eto!

I ovo je odgovor na sasvim jasno i jednostavno pitanje - koji su to konkretni primjeri proustaških i provokatorskih nastupa Tuđmana i njegovih pulena tijekom 1989.?

Pa zar ti nije bilo lakše napisati jednostavno - ne znam - već toliko se raspisati da ništa ne kažeš niti na pitanje odgovoriš?!
__________________
Ignore: Roy, HHmischko, Ostoja Grubica, Feniks, McAucliffe
lataejio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 23:18   #92
Quote:
Dule Pacov. kaže: Pogledaj post
Upravo to i ja zakljucujem, do izbora je sve bilo ok pa cak i balvan revolucija kasni dobra 4 mjeseca, sto se izdogadjalo tim srbima u medjuvremenu da su promijenili misljenje.. odnosno sto je to dovelo do balvan revolucije, pa nisu majku mu sami od sebe posjekli par stabala, cisto onako radi zezanja..
A dečki nisu znali tko će pobijediti na izborima, prva stvar, a druga nisu znali ni kako će se SKH postaviti nakon njih.
Tko zna, možda su računali da će se Račan priključiti Slobi u borbi protiv povampirenih ustaša i tuđmanovaca ili da će netko u SKH smijeniti izdajnika Račana i vratiti eru Stanka Stojčevića te onda pozvati Armiju da interveniše..

Uostalom, i ti malo izokrećeš stvar ovdje.
Pročitaj uvodni post najprije.
Pobuna je počela onda kad je BG i lokalna ispostava u Hrvatskoj shvatila da je era hrvatske šutnje gotova.

A tu šutnju bi 1990. okončala svaka vlast, pa čak i Račanova.
Leoben Conoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 23:21   #93
Quote:
lataejio kaže: Pogledaj post
Ne, ne govori. Najprije iz tog razloga što SDS nije na izbornim skupovima najavljivao kako će zaratiti sa Hrvatima pa da su za njih glasali samo oni kojima je bilo do rata.

Za analizu rezultata SDS-a potrebno je uzeti u obzir čitav niz činjenica. Basta je ispravno spomenuo kasni osnutak te stranke, tek dva mjeseca prije izbora! Za usporedbu, sve ostale veće stranke osnovane su mjesecima ranije, još 1989. Mislim da je SDS čak jedina stranka (bez Koalicije) koja je na prvim izborima ušla u sabor a da je osnovana 1990. Osim toga, SDS se ozbiljnije organizirao ponajviše u dalmatinskom zaleđu, u ostatku Hrvatske a posebno u većim gradovima jako slabo.

No, ključni čimbenik zašto su Srbi glasali za SDP je jednostavno taj što je SDP jamčio ono što su Srbi tada prvenstveno željeli - očuvanje Jugoslavije. Jugoslavije koja je za Srbe bila jamac daljnjeg privilegiranog položaja. To je bio glavni srpski cilj.

I kakav su oni izbor imali 1990.? Jaki i moćni SKH-SDP koji njihove interese zastupa već 45 godina i jamac je očuvanja Jugoslavij ili neki SDS koji se osnovao prije dva mjeseca?! Izbor je jasan. Koliko su Srbi žarko željeli očuvanje Jugoslavije najbolje pokazuje činjenica kako su Srbi (u Srbiji i u Hrvatskoj) jedini narod koji je na prvim izborima u postkomunističkim zemljama izabrao komuniste! Svi su željeli promjene, samo Srbima je pasalo kako jest!

Posebno stoga što su interese Srba na listama SKH zastupali i notorni četnici. Poput Slavka Dokmanovića koji je na listi te stranke izabran u Vukovaru. No, svi oni su počeli pokazavati pravo lice čim su vidjeli da je SDP izgubio, pa su malo pomalo istupali iz Partije i izravno se uključivali u pobunu protiv Hrvatske. Sada bi mene netko trebao uvjeravati kako je Slavko Dokmanović bio lojalni Srbin jer je, eto, 1990. bio na listi SDP-a a ne SDS-a?!

1,6%..

Laku noc..
__________________
Pacov moze izdrzati bez vode duze od deve..
Dule Pacov. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 23:23   #94
Quote:
Dule Pacov. kaže: Pogledaj post
Upravo to i ja zakljucujem, do izbora je sve bilo ok
Da, upravo tako.

Problemi počinju čim Srbi konačno shvaćaju da rezultati izbori nisu onakvi kakve su oni očekivali i koji mogu jamčiti očuvanje Jugoslavije.

To je srpska verzija demokracije.

Ako pobijede na izborima - sve je u redu. Ako ne pobijede - puške u ruke i balvane na ceste!
__________________
Ignore: Roy, HHmischko, Ostoja Grubica, Feniks, McAucliffe
lataejio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 23:29   #95
srpske pobune ne bi bilo pod jednim uvjetom- da hrvatska vlast nije pokazivala jasnu težnju za izlaskom iz YU.
zato sam izabrao opciju "možda" jel nisam siguran jel bi neka druga vlast u HR bila spreman na takve poteze.

ako bi, srbi bi se digli. uostalom, vidimo iz primjera BIH, gdje nije HDZ ni tuđman bio na vlasti, pa se sve isto odigralo kao u HR onoga trenutka kad je BIH krenula putem neovisnosti
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 23:30   #96
Quote:
lataejio kaže: Pogledaj post
Upravo suprotno. Svatko iole vojnički potkovan zna da je to najgora i najrizčnija moguća varijanta kojom se borbena skupina izlaže napadima sa bokova, okruženju, odscijanju od glavnine i opskrbe ...

Baš nijedan Srbin u Hrvatskoj nije šikaniran, izbačen iz stana, ili bilo što slično prije početka srpske pobune u kolovozu 1990. Nakon početka pobune neke osvetničke napade u gradovima nekoliko desetaka kilometara od žarišta sukoba nemoguće je bilo spriječiti, baš kao što je nemoguće bilo spriječiti osvetničko ponašanje prema Japancima u SAD-u tijekom WWII, ili prema Gruzijcima u Rusiji 2008., iako su ta mjesta bile tisućama kilometara udaljena od sukoba.


Tipična neutemeljena floskula i diletantski izgovor. Srbi su se 1990. pobunili zato što su Hrvati uveli kunu kao platežno sredstvo - 1994.

:
Govorimo načelno, neodrživo je puno toga, ali s dijelom ljudova je uz svu moju finoću teško raspravljati jer govore s naknadnom pameću.
Ne bi ni morali vojno napredovati, jednostavno bi pomeli vlast, sela bi se sama od sebe predavala, ali puno je drugih razloga u Jugoslaviji djelovalo dezintegrativno.
Jugoslavija je propucala na nacionalnom i to je kuhalo već previše i predugo. Ali vojno Srbi su mogli dobiti rat. To je moje laičko mišljenje.
I dajte malo više smanjite s tim rat, rat, rat, tko je pokušao sa Srbima mirno, iskreno i na fin način.


Ne znam što ti smatraš šikaniranjem. Ja sam u siječnju 1990. operirana u Zagrebu, i pojavila nam se u sobi kao hitnoća jedna beogradska gospođa, vrlo fina dama, s prezimenom Obrenović. I, htjeli malo ljudi da je prcaju, skupili se, ogromna soba, sve kao ne znaju: Jesu to neki Srbi bili Obrenovići? I ja, kao dijete s najboljom ocjenom iz povijesti na gradskom natjecanju održim jedno 15 minuta - pol sata predavanja o Obrenovićima. Žena mi poslije donijela 5 kila čokolade i bombonjera: "Tako treba da se uči istorija. Takva su deca budućnost Jugoslavije!"
Smijem se kad se sjetim.
Znaš što se dogodilo kad je otišla. Psovali su mi majku, da kakav sam ja to Hrvat. Meni, kao čovjeku i humanistu, meni je to već debelo šikaniranje. A ja sam bila dijete od 15 godina.


Ljudske osjećaje i beznačajne razloge ne treba potcjenjivati. Znam kako je bilo meni u BL, i znam isto tako, mogu shvatiti, kako su se osjećali Srbi ovdje slušajući Tuđmana.
__________________
"Željeti je da se preko Une i Save stvori država koja bi svojim životom živjela." F. Rački
Ostoja Grubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 23:32   #97
Quote:
Dule Pacov. kaže: Pogledaj post
1,6%..

Laku noc..
Smiješan si, Dule, ako ti je to neki pokazatelj.

Imaš neki komentar na to kako da se pobuna dogodila 1990. u Petrinji gdje su Srbi glasali za SDP, mjesec dana nakon Knina i prvih balvana
Onda, kako to da se Arkan motao i bio uhapšen na Baniji, kod Dvora na Uni, gle čuda opet općine gdje su Srbi birali SDP.

A sjeti se i famoznog mitinga u veljači 1990. kad je Dušan Pekić, partizanski a ne četnički veteran, držao govore, a masa skandirala ubićemo Tuđmana i j__ćemo Savku (valjda se tamo našlo puno tih što se pale na MILFove )
Gdje je bio skup?

Ne na pop Momčilovoj Dinari, nego na partizanskoj Petrovoj Gori...

Tako da... to o glasovima za SDS ti je jeftina fora.

Što misliš da je danas još uvijek apsolutni vladar Istre IDS briljirao na prvim izborima?
Leoben Conoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 23:38   #98
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
srpske pobune ne bi bilo pod jednim uvjetom- da hrvatska vlast nije pokazivala jasnu težnju za izlaskom iz YU.
zato sam izabrao opciju "možda" jel nisam siguran jel bi neka druga vlast u HR bila spreman na takve poteze.
I ti si bez uvrede time pogriješio.
Knin, Benkovac, Obrovac, kasnije Petrinja, Dvor - sve to se događalo 1990. kada je službeni stav Zagreba (i Ljubljane) bio preustroj SFRJ u konfederaciju.

Taj stav nije bio primarni razlog pobune.
Pobuna je počela onda kad je krenula rekroatizacija Hrvatske, ma koliko ovo o rekroatizaciji glupo zvuči.

Quote:
justificije kaže: Pogledaj post
Za svaku se izjavu može napisati kontekst, i onda izjava može značiti nešto drugo. Npr. "Sretan sam da mi žena nije Židovka ni Srpkinja" - šala kojom je Tuđman htio reći da on nije ni Tito ni Pavelić (jednom je žena bila Srpkinja, drugom Židovka) i danas služi mrziteljima Tuđmana kao primjer Tuđmanovog navodnog rasizma.

Kad spominjemo izjave bez konteksta, evo jedne izjave Stipe Mesića:

"Srbi iz Hrvatske mogu odnijeti samo onu zemlju koju su donijeli na opancima."
Stipe je čak govorio o blatu, ne o zemlji, kojeg su Srbi u Hrvatsku donijeli na opancima kad su dolazili, če se ne varam.
I toj izjavi ni ne treba kontekst, to je izjava na tragu Mile Budaka.
No, danas je Miloradu, Voji, Uzelcu i ekipi sljednika SDSa Stipe antifašist, a on se valjda te izjave ne sjeća kao ni kamo je stavio onu kuvertu s par desetaka tisuća AUD
Leoben Conoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 23:41   #99
Quote:
Ostoja Grubica kaže: Pogledaj post
Znaš što se dogodilo kad je otišla. Psovali su mi majku, da kakav sam ja to Hrvat. Meni, kao čovjeku i humanistu, meni je to već debelo šikaniranje. A ja sam bila dijete od 15 godina.
E, i?

Mog susjeda su 1988. pretukli na kninskom kolodvodu zato što je čitao Glas Koncila dok je čekao vlak.

I sada bih ja iz toga trebao izvući - što?!

Hrvatima u Srbiji je 100 puta bilo gore slušati Slobu i Šešelja, pa nisu balvanima ceste zapriječivali i galamili kako je "ovo Hrvatska". Osim toga, ta priča o srpskim osjećajima je potpuno deplasirana, jer do kolovoza 1990. kada je već počela srpska pobuna, nema ni jedne sporne ili uvrijedljive Tuđmanove izjave na njihov račun.
__________________
Ignore: Roy, HHmischko, Ostoja Grubica, Feniks, McAucliffe
lataejio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 23:48   #100
Quote:
Dule Pacov. kaže: Pogledaj post
Taj podatak jednostavno ne moze da se zaobidje u ovakvoj raspravi koliko god neki djetinjasti bili..

Taj podatak govori da srbi nisu bili za vojnu opciju..

Treba takodjer i dodat da je skh-sdp za koji su srbi glasali bio takodjer kao i hdz za razdruzivanje iz federacije.. doduse naknadno ali iz ekonomskih razloga jer su markoviceve reforme bile u tijeku, jesam u pravu..?
SKH-SDP je na prvim izborima išao s platformom očuvanja jugoslavije.

kad je tu platformu nakon izbora polagano počeo mijenjati, njegovi srpski članovi su ga MASOVNO napuštali, posebice u tzv. krajini, a u općinama i mjesnim zajendicima su bivši viječnici SKH tijekom 1990. i 1991. bili ti koji su većinom izglasavali otcijepljenje od hrvatske i pristupanje krajini
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:39.