Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2004., 10:24   #41
Quote:
Cialenga kaže:
Kod opce anestezije postji i jos jedan problem, pogotovo ako je operacija hitna (a ne elektivna) pa pacijentu mozda zeludac nije prazan, moze se dogoditi aspiracija zelucanog sadrzaja u pluca i time pneumonija. U novije vrijeme u tim slucajevima se koristi intubacija maskom. Donji dio cijevi ne ide u traheu nego donji dio zavrsava u obliku maske koja dijelom sjedi u jednjaku, a pokriva ulaz u grkljan. Time omogucava dovod zraka, ali onemugucava aspiraciju. [/B]
Laringealna maska se doista sve više koristi u anesteziji. Omogućava ventilaciju bolesnika, štiti pluća od aspiracije ( od koje čovjek bdw umre bez problema ) a ne ulazi se u dušnik što nikako nije zanemariva stvar ( infekt! ).
Ali nije mi jasno na što misliš kad govoriš o aspiraciji kod opće anestezije. Naime, kad bolesnik ima postavljeni tubus u dušnik kod općih anestezija, obavezno se mora zrakom napuhati "cuff" odnosno balončić na vrhu tubusa. Zrakom napuhani balončić se širi, hermitizira i fiksira tubus u dušniku te ništa ne može proći između tubusa i stijenke traheje pa tako ni sadržaj želudca. Dišni put je apsolutno siguran što se tiče aspiracije.
Za ilustraciju, ovo je klasični endotrahealni tubus...


Ili si mislio na nešto drugo...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 10:27   #42
Quote:
Cialenga kaže:

Kod opce anestezije postji i jos jedan problem, pogotovo ako je operacija hitna (a ne elektivna) pa pacijentu mozda zeludac nije prazan, moze se dogoditi aspiracija zelucanog sadrzaja u pluca i time pneumonija. U novije vrijeme u tim slucajevima se koristi intubacija maskom. Donji dio cijevi ne ide u traheu nego donji dio zavrsava u obliku maske koja dijelom sjedi u jednjaku, a pokriva ulaz u grkljan. Time omogucava dovod zraka, ali onemugucava aspiraciju.
Dobro, ali kod hitnih operacija je opća anestezija zapravo jedini izbor, nije li?
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2004., 15:53   #43
Vjerujte Treboru, on je moj najomiljeniji shef i sve zna, i super je pametan, i zgodan, i lijep i olichenje je savrshestva!


... i nikada ne prigovara kada netko ode na bolovanje!
Violator is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 17:36   #44
opca anestezija

ja u utorak idem na neku operacuju kod zubara pa me moraju staviti na opcu anesteziju. to me malo trta jer nikada jos nisam bio na anesteziji. nemam nikakvih vecih problema zdravstvenih...

jel ko od vas bio na opcoj anesteziji? jel se tog treba bojati?
Deville is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 18:03   #45
ja sam kao mala bila 2 puta u opcoj i sve je proslo skroz ok...mislim da je rizik za ljude sa srcanim bolestima

bas sam na drugom topicu postavila pitanje koje je isto vezano uz opcu...trebam vaditi umnjake i kirurg hoce izvadit sva 4 odjednom...nekak mi se ne svidja ideja...
misljenja sam da se ne treba bojati, ali isto tako ne treba ic pod opcu za bilo koji drek...
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 18:08   #46
meni ce izvatditi 5 jebenih zubi plus neku jebenu cistu imam!
Deville is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 18:43   #47
Zasto sve odjednom? Vadi radije 1 po 1 s lokalnom anestezijom. Ako mislis: bolit ce me kasnije ovako i onako, hoce, ali zelis li da te 5 puta boli po malo ili da te jednom boli 5 puta vise i da ti cijela usta budu u komi?
anon72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 18:54   #48
Dva puta sam je doživjela, sa 8 i 16 g. Prvi put mi se sestra vrtila u krug iznad glave, a drugi put su mi rekli da brojim od 10 do 0 mislim da sam stigla do 6. Sljedeće što se sjećam jest buke koju su stvarale sestre dok sam dolazila k sebi. To je bilo najgore od svega odzvanjale su mi u glavi kao da sam popila bačvu vina. Ah da! Druga anestezija mi je užasno smrdila po luku pa ne znam možda sam se prije od toga onesvijestila.
naj se brinuti možda i sanjaš nešto zanimljivo!
__________________
takav ti je život Carlotta
baboom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 19:09   #49
ma nemoj to vadit jedan po jedan nego odi pod opću i sve odjednom povadi
nije anestezija niš strašno, barem meni nije bila...
teichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 19:21   #50
a zakaj moras vaditi 5?!!!
po meni je vadjenje zuba zadnja opcija...
i ne bi se slozila da je bolje sve odjednom...nije stvar anestezije koliko je stavr u kakvom ces staju biti zbog cinjenice da ti je izvadjeno 5 zuba...natecenost...bol...pa antibiotici
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2007., 19:48   #51
ovako dva put sam morala pod opću i nemam apsolutno nikakva loša iskustva s tim, dapače..
a što se tiče antibiotika, budeš li išao 5 puta vadit 5 puta ćeš morat pit antibiotike, ovako samo jednom. i ako ti je kirurg iskusan trauma je najmanja moguća i nije to tako nepodnošljiva bol, a i dok ti je ona najgora bol si još malo ošamućen od anestezije...
ivaiva999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 16:47   #52
kakva je to cista? Da nije granulom
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 18:36   #53
Anestezija/reanimacija/intenzivna - pitanja i odgovori

Nedavno sam gledala film Awake u kojem je opisan ovakav fenomen,tj fenomen kad je pacijent budan i svjestan u općoj anesteziji,a tijelo je paralizirano tako da se ne može pomaknuti,treptati i ništa sličnoPacijent valjda može i nemora osjećati bol, većinom čuje razgovor doktora u sali tokom cjele operacije, a hm,doktori ne znaju da je pacijent budan. Ako anesteziolog to ne zna, tko zna?????????? Kako nikad prije nisam čula baš za tu pojavu,zanima me postoji li već na forumu neka tema o tome ili pod kojim nazivom to naći na google-u? Ima li, ne daj bože nikome,netko iskustva sa tim...?
purplequeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 21:35   #54
Moja mama, na žalost. Prije 34 god preživjela je carski rez samnom. Doktori joj nisu vjerovali pa kad im je prepricala razgovore iz sale tipa koji dr je koju sestru onda su joj valjda morali povjerovat. Bolove je osjećala, kad bi bila pri svjesti, s obzirom da su to takvi bolovi - doktori su joj rekli da je fenomen. S današnjim uređajima na koje si prikopčan malo mi je čudno da bi otkucaji srca bili u normali
tihana75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 23:22   #55
Stvarno čudno to za otkucaje srca,pa i tlak i sve ostalo. u ovom filmu, taj tip je na operaciji srca, u dubokoj je anesteziji jer je to transplantacija,ugl.prikazano je da mu je rad srca ostao normalan i tlak isto,a on je budan,tj.nije ni zaspao skroz otpočetka operacije. Znam da se otprilike ta opća za duge teške operacije sastoji od trti dijela, dio za suzbijanje boli, dio za spavanje i blokiranje memorije i dio anestezije koji je relaksant mišića, tj. paralizira mišiće da kirurg može obavljati operaciju. Zašto se baš dogodi da tako neke ljude taj dio anestezije paralizira,umrtvi tijelo,a svijest i osjet boli ostane??????i kako je moguće da ne mogu trepnit ili micat bar prste??? Mislim da je bilo jedanput davno i u Opri o tome, ugl. gosti su bili ljudi koji su bili tako budni,neki su jadni tako imali operacije na srcu po 6 sati,većina ih poslje ima traumu u smislu noćnih mora,strah od bolnica itd Oni koji su tužili bolnicu,dobili su nakraju parnice jer su doslovno znali ponovit cijele razgovore u sali, šta su im radili,baš sve brrrrrr Dali netko zna o čemu ovisi zašto se to nogodi, neko stanje organizma, greška anesteziologa????
purplequeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 05:06   #56
Ja sam imala slicno iskustvo, upravo tijekom carskog reza, paraliziraju ti donji dio tijela, noge, stomak i slicno, i to je prestrasan osjecaj. Mislim da mi anesteziolog nije pogodio dozu jer sam imala uzasan osjecaj u nogama, trnu, bride, a ne mogu ih pomaknuti, ne mogu nista s njima a zelim se pomaci, a nije da nemas osjecaj.. cujes doktore i sve a nemocan si...
White Pearl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 16:33   #57
Meni se to dogodilo prilikom operacije grla. Samo što nisam osjetio nikakvu bol, ali sam jasno čuo razgovor kirurga.
Kohoutek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 21:10   #58
Quote:
purplequeen kaže: Pogledaj post
Nedavno sam gledala film Awake u kojem je opisan ovakav fenomen,tj fenomen kad je pacijent budan i svjestan u općoj anesteziji
uff .. i ja sam ga gledala ... jeza strava katastrofa
mislila sam da se to samo na filmu može desit al sad vidim da toga ima i u real world
tina sch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 18:56   #59
Ja sam čula isto za te slučajeve,kad pacijenti ipak ne osjećaju bol,nego samo čuju glasove i razgovor,ali da kužim o čemu sve to ovisi,to ne znam
purplequeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 10:51   #60
malo offtopic ali ako mislite da je to problem, zamislite ovaj slucaj koji sam procitao neki dan: "covjek 20 godina lezao u komi potpuno budan i svjestan okoline"
znaci frajer je pao u komu i tako lezao zatvorenih ociju paraliziran ali budan i sve cuo oko sebe.
meni je recimo to puno gore, što radit sa sobom 20 godina ležeći na jednom mjestu? radije me ubijte odmah.
cesto imam SP (sleep paralysis), bar dvaput mjesecno, i znam kakav je to gadan osjećaj, samo želiš da te pusti.
wucko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:54.