Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2009., 17:02   #1
Gdje kupiti daske od masivnog drveta?

Odlučio sam se za samostalnu izradu malog stola u dnevnoj i stola u blagovaoni. Želim puno drvo, dimenzija 110x75x5. U obzir dolazi ljepljeni masiv ili daske, pune širine ili širine 35-40 cm.

Gdje to kupiti?

Bio sam u Bauhausu i Baumaxu, komadi te debljine (5 cm) su mi preveliki i time preskupi da bi ih kupio za rezanje.

Molim za informaciju gdje da se obratim...
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 19:23   #2
A čemu stol debljine 5 cm? Tanji komadi ljepljenog masiva se lakše nađu (Friescheis u Velikoj Gorici, npr.) a može se postići jednaki izgled uz bitno manju masu.
__________________
Svi ljudi znaju sve
BILJEŽNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2009., 12:14   #3
Tako široke daske (planjke) sklone su deformaciji - savijanju u smjeru godova
Za tako široki stol se upotrebljavaju daske izrezane iz panja
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2009., 16:40   #4
Quote:
Blue kaže: Pogledaj post
Molim za informaciju gdje da se obratim...
obrati se u pilanu, tamo će ti moći i stanjiti tu dasku od 5 cm ali...

...teško da imaju dasku 110 cm x 75 cm. po mojoj slobodnoj procjeni tražiš otprilike stogodišnje drvo...

ili spoji dvije fosne, vjerojatno ih imaš na gradilištu Z3 ili Z4, sorry, ovo je bilo jače od mene
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2009., 17:21   #5
Našao sam neku firmu u Gornjem Stupniku koja ima hrpu toga na lageru. Uzeo sam drvo padouk, daske debljine 5 cm, ispilit će mi na traženu duljinu. Što se tiče širine, morat ću spajati dvije. Drvo izgleda odlično. Cijena manja nego ljepljeni masivi u Bauhausu.
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 10:32   #6
Quote:
Blue kaže: Pogledaj post
Što se tiče širine, morat ću spajati dvije.
Kada se lijepe ploče, ne preporuča se širina veća od 15 cm zbog vitoperenja. Radije uzmi 5 komada širine 15 cm i pripazi da godovi na susjednim daskama idu u kontra stranu.
Znači, kao gornje daske na slici

__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 12:00   #7
Quote:
MadVlad kaže: Pogledaj post
Kada se lijepe ploče, ne preporuča se širina veća od 15 cm zbog vitoperenja. Radije uzmi 5 komada širine 15 cm i pripazi da godovi na susjednim daskama idu u kontra stranu.
Znači, kao gornje daske na slici

Meni se čini da on to nema sa čime obraditi...treba stolni cirkular, blanjalica, dikerica, prave stege (više komada) itd.
I sam znaš da nije to baš tako.
Da ne govorimo o završnom šmirglanju takve dosta velike plohe i lakiranju.
__________________
Pozdrav,
Tomislav
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 12:03   #8
Moja preporuka, njegova odluka. Ako netko nema alata ni znanja, nek kupi gotovo ili nek plati nekome uslugu izrade.
__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2009., 12:23   #9
Quote:
MadVlad kaže: Pogledaj post
Moja preporuka, njegova odluka. Ako netko nema alata ni znanja, nek kupi gotovo ili nek plati nekome uslugu izrade.
Možda još dodatno jedino savjet da stol ima 3 noge da se ne bude klimao kad se izvitoperi (što je sigurno da bude).
__________________
Pozdrav,
Tomislav
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 01:21   #10
Ma jasno mi je sve ovo sa suhocom drveta i vezanoim stvarima. Dobar prijatelj mi je stolar, jos se dodatno raspitao kod tipa koji radi samo s masivnim drvetom. Drvo vlazno 12 posto je pogodno za vanjsku stolariju, za unutarnju vlaga treba biti na 8 posto. Naravno, postoje uredjaji koji to mjere. Za susenje se racuna centimetar debljine za godinu dana. Masivi se pile u tanke dijelove i kasnije spajaju. Bla bla bla...

Pronaci dobre suhe daske kakve trazim je cini se nemoguca misija. Jedino mi ostaje da riskiram s ovim sto sam nasao, da mi frend ispili i zalijepi tri daske sirine 25 cm i da se nadam da se taj masiv nece bas toliko izvitoperiti. Mislim, meni ni ne treba stol ravan kao ogledalo, dapace, treba mi izgled masiva. Ali isto tako mi ne treba ni izvitoperena nakarada. Tak, ne znam sto da mislim. Drvo je dobro i kvalitetno, nadam se da nece bas otici u krajnost koju ne zelim.

Htio bih za pocetak sloziti ovakav stol za dnevnu:

http://www.lamaisoncoloniale.com/upl...se-amazone.png

...plus identicna gornja ploha za jedacu, samo imam drugu shemu za noge.
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 01:27   #11
Jedino mi ostaje zvati okolo stolare koji rade s masivima da mi sloze takve dvije ploce 110x80x5, alli nisam bas uvjeren da ce mi uspjet. I nisam siguran koliko ce me oni zajebat s drvetom koje nije suho kako spada. Jer izgleda da je dobar materijal i stolarima tesko naci i koristi se za bolje/skuplje stvari.
Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 10:02   #12
Ako već imaš frenda stolara nek ti ispili daske na 10-12cm, nek ih obradi blanjom i dikericom i nek ih spoji kak spada (prema pravilima struke) pa se ništa neće vitoperiti.
S obzirom na jednostavnu konstrukciju ako i drvo nije 100% suho ne bi trebalo biti problema ako se pravilno i kvalitetno zaljepi.
__________________
Pozdrav,
Tomislav
cd_covers is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2009., 11:27   #13
Quote:
cd_covers kaže: Pogledaj post
Ako već imaš frenda stolara nek ti ispili daske na 10-12cm, nek ih obradi blanjom i dikericom i nek ih spoji kak spada (prema pravilima struke) pa se ništa neće vitoperiti.
S obzirom na jednostavnu konstrukciju ako i drvo nije 100% suho ne bi trebalo biti problema ako se pravilno i kvalitetno zaljepi.
Jedino to
Posao je, ali se kasnije vidi kvaliteta!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2009., 16:09   #14
Quote:
Blue kaže: Pogledaj post
Odlučio sam se za samostalnu izradu malog stola u dnevnoj i stola u blagovaoni. Želim puno drvo, dimenzija 110x75x5. U obzir dolazi ljepljeni masiv ili daske, pune širine ili širine 35-40 cm.

Gdje to kupiti?

Bio sam u Bauhausu i Baumaxu, komadi te debljine (5 cm) su mi preveliki i time preskupi da bi ih kupio za rezanje.

Molim za informaciju gdje da se obratim...
prije 10tak dana sam se raspitivao o cijenama m3 drvene građe(za nadstrešnicu). u bauhausu(kažu da je osušeno, nisam stekao takav dojam) je m3 = oko 3900kn, u frischeis-u(osušeno) je 3600kn + pdv. Po pilanama(nesušeno) je m3 = 1600kn. vjerojatno ću se odlučiti za to(ispile mi na mjeru sve što trebam) jer bih materijal ostavio da se osuši kod mene doma. Imaš i pilane sa sušionama(mislim da ima jedna u bistri pored zaprešića) pa se raspitaj.
pozdrav
hrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 16:59   #15
Masivne drvene ploče

Nisam siguran jesam li dobro pogodio temu ali drvene masivne ploče kod nas proizvode u Ravnoj u Gorskom kotaru i odlične su kvalitete, vidio sam stolove od tih ploča i izgledaju odlično.
Mislim da su debljine odprilike 5 cm.
Jedino nisam siguran imaju li maloprodaju i može li se naručiti neka dostava.

Evo link: http://www.ravna.hr/
supersonic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 17:35   #16
HASS proizvodi bukove i hrastove ljepljene ploče koje se mogu koristiti za stol ili slično. mislim da je cjena reda veličine 200-300kn/m2
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 01:53   #17
Na ovoj sam temi našla odgovore na ono što i mene zanima vezano uz kupovinu dasaka za stol.
Još bih se nadovezala s pitanjem: što dalje činiti s napravljenim stolom. Naime, moj bi bio od bukve (recimo) i trebao bi biti u konačnici u boji trešnje, mat (takve su stolice).
Mislila sam sama bajcati i onda lakirati. Nekakvog iskustva imam jer sam za dječju sobu stari Šavrićev tamni namještaj uspjela prelakirati u bijele i pastelne boje. Radila sam to prije par godine pa se ne sjećam točno koje su boje bile u igri. Radila sam spužvicom i valjčićem i ispalo je dobro.
E sad sirovo drvo, to nisam radila.
Ispričavam se ako sam na krivom mjestu. Iako sam velik dio foruma pregledala, možda mi je promaklo prikladnije mjesto za ovaj moj upit.
Urša is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 13:37   #18
Bukva nije prikladna za bajcanje jer je dosta smolasta pa na tim mjestima ne prima bajc, ispadne jako flekavo. Izaberi neko drugo drvo, jelovina je najdostupnija i najjeftinija
__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 14:39   #19
Quote:
MadVlad kaže: Pogledaj post
Bukva nije prikladna za bajcanje jer je dosta smolasta pa na tim mjestima ne prima bajc, ispadne jako flekavo. Izaberi neko drugo drvo, jelovina je najdostupnija i najjeftinija
Bukovina nije smolasta, zamijenio si je s nekom drugom vrstom drveta, sve jeftinije garniture stolica i stolova su napravljene većinom od bukovine i izbajcovane u imitaciju drugih vrsta drveta. Ili na primjer bukovi parket i lajsne mogu jako lijepo da se bajcuju.


Quote:
Urša kaže: Pogledaj post
E sad sirovo drvo, to nisam radila.
.
Sirovo drvo nije dobro ni za loženje, a kamo li za tehničku obradu, mora biti propisno osušeno ili kuhano i da odstoji određeni period.
pesek1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:51.