Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2021., 13:48   #1221
Quote:
mart95 kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi, imam 25 godina i na zadnjem pregledu sam otkrila cistu od 11x7 cm, koja me nikada nije bolila nit sam je osijecala. 20.5. Samo se operirala laparaskopski, sutradan izasla iz bolnice, 8 dana nakon skinila savove. Osicam se kao nova sada 11 dana nakon. Medutim veceras sam prokrvarila, tj. po mom kalendaru menzis je triba doci danas, ali koliko citam vasa iskustva vecini je kasnija, ima li ko da mu je stiglo na vrime ili je to mozda posljedica operacije? Zanima me i nakon koliko ste isli na kontrolu nakon operacije i dal je to bilo kod vaseg ginekologa ili kod doktora koji vas je operira?

Hvala unaprid 😌😌
Krvarenje može doći i ranije zbog zahvata, nije obavezno da svima kasni.
Što se tiče kontrole, bar jedan ili dva pregleda nakon operacije se ide kod dr koji je operirao u bolnicu.
Neki naruče nakon iduće menstruacije, neki nakon 2 mj.... To su ti trebali reći pri otpustu, a i ako nisu treba pisati u otpusnom pismu. Provjeri papire treba pisati tamo kad i gdje. Ako ne piše ništa zovi tamo gdje si operirana da te naruče.
Alhena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2021., 23:37   #1222
Quote:
tozla kaže: Pogledaj post
Rekla je da ako pukne ili se pocne okretati da cu definitivno znati jer je bol izrazito jaka (postoji cak mogucnost da povracas ili se onesvijestis od nje), mucnina, presinkopa, povisena temperatura, hladna mokra koza i ubrzano disanje itd. uglavnom ako dode do jednog od navedenog gore, definitivno ces znati.
Ne znam hoće li autorica ovo vidjeti. Ali ja sam evo na početku trudnoće i imam cistu veličine skoro 4 cm.

Za tjedan dana idem na more na otok Pašman gdje nema ginekologa. Ako mi se dogodi torzija ili ruptura, koliko imam vremena otići do hitne? Mislim, koliko je to ozbiljno?
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2021., 13:44   #1223
Quote:
gugolina kaže: Pogledaj post
Ne znam hoće li autorica ovo vidjeti. Ali ja sam evo na početku trudnoće i imam cistu veličine skoro 4 cm.

Za tjedan dana idem na more na otok Pašman gdje nema ginekologa. Ako mi se dogodi torzija ili ruptura, koliko imam vremena otići do hitne? Mislim, koliko je to ozbiljno?
Za torziju ne znam, no što se pucanja tiče, meni je pukla nedavno. Govoreći generalno, jer svaki je slučaj individualan - nakon pucanja ponekad je potrebna hitna operacija, ponekad nije: ovisi o sadržaju ciste, količini, odgovoru organizma... Kako ćeš znati je li hitno? Bol je užasna, tablete ne pomažu, pritisak je u zdjelici užasan i protekom vremena (cca 24 sata) jednostavno osjetiš da moraš pod nož jer si "pri kraju".
Teško je davati prognoze o tome koliko vremena imaš jer je razvoj događaja nakon pucanja ciste teško predvidljiv, a osim toga, nakon što i dođeš na hitnu, procedura, a ponekad ni dijagnostika, nigdje nije odviše ekspresna, nego prvo rade UZV pa laboratorijsku dijagnostiku u potrazi za upalom itd... a može biti hitnije nego što se njima čini. Najbolje je javiti se na hitnu isti dan ako se bolovi ne smanjuju ili uopće ne prolaze od tableta.
I još da dodam, antibiotici koje daju na hitnoj ako su upalni parametri visoki mogu zamaskirati stvar: bolovi malo popuste, misliš da ide na bolje, a kad ono... u zdjelici i dalje rusvaj.

Ja, očito, govorim o najgorem scenariju koji te sigurno neće snaći, ali neka stoji tu ako kome drugome nekada zatreba.
__________________
"Crno je, u teškom vremenu živimo, a živimo jadno i sramotno. Utjeha je samo što će oni koji budu poslije nas živjeli, preturiti preko glave još teža vremena, i pominjati naše dane kao sretne."
Alice_05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2021., 08:00   #1224
Hvala ti. Javila sam se i svom ginu, on kaže nek idem na otok, da takvo stanje može pričekati do 12 sati.

Nadamo se ipak najboljem.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2021., 11:28   #1225
gugolina- tebi u tom scenariju niti ne treba ginkolog u ordinaciji, vec hitna pomoc. Imas hitnu pomoc u Kalima i ljeti su oba otoka dosta dobro pokriveni hitnom pomoci. Uvalit ce ti infuziju sa sredstvom protiv bolova i odvesti u bolnicu i to ce biti relativno brzo s obzirom na trudnocu.
p.s. ako sumnjas da ti je pukla cista- nemoj unositi tekucinu i nikako nemoj jesti NISTA! Ako se dogodi scenarij kojeg se bojis i da zavrsis na op puno ce ti znaciti sto nisi na njoj zavrsila punog zeluca.



Alice_05, sto ti mislis da oni mogu samo otvoriti zenu (i to trudnu zenu) i onda kopati po njoj cisto da vide kaj se desava.
Uvijek je ista procedura- mora se napraviti kompletna priprema pacijenata ako se ima dovoljno vremena. Samo u filmovima iz kola hitne pomoci upadas u op salu, mislim desava se to, ali ne za cistu i ne toliko cesto.
UZV je obavezan da znaju sto se tocno desava, dal cista, vanmaternicna trudnoca ili upala sljepog crijeva. Svaki kirurg trazit ce najsvjeziju sliku desavanja u abdomenu. Moze biti da njoj nije pukla cista, vec da ima upalu slijepog crijeva. Ja sam zavrsila na hitnoj zbog sljepog crijeva i opet sam morala na UZV da se uvjere nije cista ili vanmaternicna trudnoca- jer ne operira isti kirurg obje dijagnoze.
Takoder, krv im treba prije op + EKG, ne samo zbog upale, vec ako ide na laparaskopsku op ide u totalnu anesteziju. Bitno im je znati parametre da maksimalno izbjegnu komplikacije. Recimo, teska anemija predstavlja rizik.
Isto pitanje je kakva je cista, ako je ispunjena tekucinom treba ju nafilati ljekovima i pratiti i nadati se da ne mora na op. To je u tom slucaju nabolji izhod jer op u trudnoci je uvijek veliki rizik.
vjutro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2021., 13:51   #1226
Quote:
vjutro kaže: Pogledaj post
Alice_05, sto ti mislis da oni mogu samo otvoriti zenu (i to trudnu zenu) i onda kopati po njoj cisto da vide kaj se desava.
Prije nego što se zapitaš što ja mislim i odgovoriš mi na post, pročitaj ga bolje pa ćeš vidjeti da ne mislim ništa, nego iz iskustva točno znam kakva je procedura, i da sam u postu napisala da nije uvijek ekspresna i da se na hitnoj prvo radi UZV i laboratorijska dijagnostika, a ženama koje nisu trudne, ovisno o simptomima, ponekad i RTG i CT.
A EKG se radi rutinski kad dođeš na hitnu, neovisno o tome treba li ti operacija, koja je, znamo, bez potrebe za filozofiranjem, u svakoj bolnici, neovisno o tome radi li se o trudnici, zadnja opcija, ali jedina ako se ustanovi da je po život opasno stanje.
__________________
"Crno je, u teškom vremenu živimo, a živimo jadno i sramotno. Utjeha je samo što će oni koji budu poslije nas živjeli, preturiti preko glave još teža vremena, i pominjati naše dane kao sretne."
Alice_05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2021., 14:20   #1227
to sto si napisala je tocno,moj feler, ali bome zenu si pred godisnji informirala maltene kao da je jeidni ishod -smrtni ishod.

Ima hitnu u Kalima. ozbac, ta dva otoka su odlicno pokrivena ljecnicima, za otok i hrvatske standarde.
vjutro is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2021., 16:13   #1228
Hvala vam. Lakše mi je kad znam kakvi sve scenariji postoje. Nadamo se da do toga ipak neće doći.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2022., 14:32   #1229
Imala sam laparoskopiju crvuljka prije 5 dana. Postam ovdje jer je topic odličan i bile ste mi od velike pomoći.
Molim vas, kako ubrzati rješavanje plina koji je upuhnut? Trbuh mi je još ko lopta.
Pazim na prehranu, probava je ok, ali lopta ni da mrdne..
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2022., 10:38   #1230
Ovisi o kolicini plina i vremenu... Nisam nasao info da se proces moze ubrzati. Nisam skroz siguran, provjeri na netu, pomaze li tjelovjezba/kretanje. Jednostavno ce se plin apsorbirati kroz tijelo i nestati s vremenom.

Mene je mucio nakon lap. operacije na bubregu pa mi se plin nakupljao ispod rebara i probadalo me tjednima. Doduse, svakim danom sam osjecao "napredak" i manju bol dok nije proslo.

Doktori su mi rekli i da je kod osoba s jacim misicima (core, trbusni) taj proces opcenito duzi jer upuhuju vise plina ne bi li rasirili prostor.
__________________
♕ Keep calm and fastboot oem unlock. ♕
xlr is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2023., 19:50   #1231
Unhappy Nešto nije ok

Možda netko poznaje nekog sa sličnim iskustvom....
Ugl, frka me je zato jer sam prije 10 dana imala lpsc adnexectomiu (odstranjen mi je jedan jajnik i jajovodi).
Oporavak je započeo odlično i nakon 5. Dana sam mislila da će sve biti brzo dobro.
Međutim, unazad 3 dana imam odvratne bolove pri uspravljanju tj. Stajanju uspravno i hodanju. Bol podsjeća na pečenje u predjelu dolje desno od pupka. (Vadila sam desni jajnik). Dok ležim ništa me ne boli.
Ima li netko slično iskustvo?
Što je sad to?😭😭
Marmika is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2023., 17:02   #1232
Je li se nekome mjesec dana nakon laparoskopije još uvijek nekad jave ti problemi s dijafragmom i projekcijom boli u rame.. ne znam je li do nekog ostecenja koje je moglo nastat na dijafragmi (zbog zahvata ili anestezije), ali bas me zna ulovit bol ispod desnog rebra kao nakon zahvata zbog nakupljanja plina i onda me boli i ta tocka u ramenu, tako iritantno
Razorblade is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:05.