Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2015., 08:08   #1
Vrijeme prskanja plavim uljem

Imam doma nešto voćaka (kruške, jabuke, višnje, trešnje, breskve), pa sam čuo da bi bilo dobro špricat prije pupanja plavim uljem radi sprećavanja bolesti!
Ali nisam stigao prije ovih kiša, a sad su već propupale sve voćke.
Zanima me da li se onda ne smije više špricat plavim uljem i što ako pošpricam i danas/sutra, hoću napravit kakvu štetu?
Dajte neki savijet što da radim?
Ka-Pg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 11:04   #2
Nećeš. Može se još prskati.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 11:55   #3
Kada znam da više ne smijem prskati plavim uljem, tj. kako da po pupu procjenim je li u redu prskat ili ne?
I da li onda moram koristit blažu koncentraciju zbog toga što voćka više nije u mirovanju???
Ka-Pg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 12:57   #4
Ako je krenula cvatnja onda možeš slobodno zaboraviti na plavo ulje, morat ćeš uzeti neki blaži preparat kojeg kupiš u poljoapoteki koji ti budu ponudili.

Zadnja faza špricanja je do fenofaze D, poslije skroz zaboravi. Inače je pravilo do fenofaze B, al neće se ništa dogoditi ak špricaš do fenofaze D s normalnom koncetracijom jer i tak bude kiša isprala zato što je to kontaktni, a ne sistematski pripravak.

http://www.vocarstvo.org/Galleries/G...p_image002.gif

http://vocarstvo.org/Galleries/Galle...p_image002.gif
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 13:06   #5
Sad su mi malo jasnije te fenofaze....puno hvala!

Evo i na stranicama proizvođa se u jednom odlomku isto to spominje

...Ukoliko krene vegetacija u biljkama, koncentracije se moraju smanjiti ovisno o razvoju pupova na biljci. Kod jabuke i kruške Modro ulje se tada primjenjuje u fazi zelenog vrha na pupu te pojave malih diferenciranih listića (fenofaza B i C3) u koncentraciji 1-1,5% (1-1,5 l u 100 l vode) dok se za breskvu u toj fazi primjenjuje u koncentraciji od 1%. U vinogradarstvu u fazi zelenog vrha na pupu (fenofaza B), Modro ulje se primjenjuje u koncentraciji 1-1,5% (1-1,5 l u 100 l vode), dok u fazi pojave listića i izboja veličine 10-15 cm (fenofaza D i E), u koncentraciji 0,75-1% (0,75-1 l u 100 l vode).

Link proizvođača....... http://www.genera.hr/hr/114/zimska-z.../#.VRVGpOHCeEI
Ka-Pg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 14:28   #6
Prema mojem iskustvu netreba smanjivati koncentraciju samo piči sa 2-3% da sredi sve bolesti i nametnike, i tak bude to kiša isprala.
U ovom mjesecu sam dva puta špricao u razmaku od samo 12 dana s modrim uljem s 3% prije kiše kako se inače preproučuje. Prvo 10.03. sve voćkice i drugo/zadnje 22.03. još jednom samo breskve i nektarine radi suzbijanja kovrčavosti lišća.

I tako je ograničenje špricanja svega 2 puta godišnje s tim preparatom.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2015., 19:44   #7
poprskao sam voćnjak s modrim uljem, a zanima me da li je prekasno za krečenje voćaka s vapnom, ako nije da li još što ide osim vode i vapna...?
da000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2015., 21:37   #8
Quote:
da000 kaže: Pogledaj post
poprskao sam voćnjak s modrim uljem, a zanima me da li je prekasno za krečenje voćaka s vapnom, ako nije da li još što ide osim vode i vapna...?
Sada nema svrhe krečiti voćke.
To se radi prije zime.
Uz vodu i vapno dodaje se modra galica ili sumpor.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 11:14   #9
Je li kasno sada tretirati voćke modrim uljem. Trenutna temperatura je 10 °C.
violončelo2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 12:05   #10
Quote:
violončelo2 kaže: Pogledaj post
Je li kasno sada tretirati voćke modrim uljem. Trenutna temperatura je 10 °C.
Nije kasno. Samo požuri prije kiše.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 21:16   #11
Obavljeno. Hvala.
violončelo2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 10:44   #12
"Zimsko" špricanje

Bok ekipa.
Molim za savjet.. ja sam iz okolice OSijeka...to napominjem da znate vremenske prilike ...
Preko zime dva puta sam (krajem prosinca i sredinom siječnja) pošpricao svoje voćkice sa Cuprablau Z... prošli vikend sam orezao voćkice... međutim.. nisam stigao pošpricati sa modrim uljem... ovih dana je neko kišnjikavo vrijeme a za vikend najavljuju i mraz pa i snjeg...
Molim savjet kada pošpricati sa modrim uljem... da iskoristim sutrašnji dan (četvrtak) kada ne bi trebalo biti kiše? međutim, u petak opet najavljuju kišu pa čak i za subotu... ili da sačekam idući tjedan kad prođu hladnoće?
LP
Kolacic78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 12:30   #13
Pričekaj da prođe kiša.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 12:55   #14
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Pričekaj da prođe kiša.
A onda ću morati i ove najavljene hladnoće. Ispod 5 stupnjeva nema spricanja .. zar ne?
Kolacic78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 13:31   #15
Quote:
Kolacic78 kaže: Pogledaj post
A onda ću morati i ove najavljene hladnoće. Ispod 5 stupnjeva nema spricanja .. zar ne?
Zašto nebi bilo prskanja ispod 5° C kada je plavo ulje sredstvo za zimsku zaštitu?
Bitno je da kiša ne ispere sredstvo.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 16:33   #16
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Zašto nebi bilo prskanja ispod 5° C kada je plavo ulje sredstvo za zimsku zaštitu?
Bitno je da kiša ne ispere sredstvo.
Nije preporučljivo prskati kada su niske temperature jer može doći do izmrzavanja mladih grana !
viper50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 16:59   #17
Quote:
viper50 kaže: Pogledaj post
Nije preporučljivo prskati kada su niske temperature jer može doći do izmrzavanja mladih grana !
Zato sam i pitao...
Kolacic78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 19:18   #18
Quote:
viper50 kaže: Pogledaj post
Nije preporučljivo prskati kada su niske temperature jer može doći do izmrzavanja mladih grana !
Netočno.
Voćka je još u fazi mirovanja.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 21:05   #19
Smile

Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Netočno.
Voćka je još u fazi mirovanja.
Kako koja!postoje poljoprivredni forumi na kojima možete puno saznati u vezi voćarstva.google
viper50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2018., 21:10   #20
]Bok ekipa.
Molim za savjet.. ja sam iz okolice OSijeka...to napominjem da znate vremenske prilike ...
Preko zime dva puta sam (krajem prosinca i sredinom siječnja) pošpricao svoje voćkice sa Cuprablau Z... prošli vikend sam orezao voćkice... međutim.. nisam stigao pošpricati sa modrim uljem... ovih dana je neko kišnjikavo vrijeme a za vikend najavljuju i mraz pa i snjeg...
Molim savjet kada pošpricati sa modrim uljem... da iskoristim sutrašnji dan (četvrtak) kada ne bi trebalo biti kiše? međutim, u petak opet najavljuju kišu pa čak i za subotu... ili da sačekam idući tjedan kad prođu hladnoće?
LP[/QUOTE]

Zašto s modrim uljem.ako želite prskati ,ponovite s cuprablau u i po volji dodajte bijelo ulje...to je jeftinije i učinkovitije...pogledajte okvirni program tretiranja voćnih vrsta na Chromos agro https://www.chromos-agro.hr/programi-zastite/
viper50 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:06.