Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2018., 08:13   #3461
Pitanje za raspravu: smatrate li da je potrebno svih 56 točaka u Pravilniku o PPUR?
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 08:29   #3462
Quote:
hylem kaže: Pogledaj post
Kolega Dodo, znaš i sam da ne mogu lupiti kaznu za to, nego samo zabraniti rad. Problem je što onda idu kopati po procjeni rizika, pa nađu nešto da naplate svoje uhljebljivanje. I onda nađu da nema točke 11, nema procijenjenog rizika za poslove skelara i flap 30 soma. A jedini problem je stručna osposobljenost za skelara, pa bolje osposobiti jednog radnika za to. Ovako i onako neće biti ni sat vremena od onih 180 propisanih školskih, platit ćete 1000 kn i mirno more. Po točki 17 ionako mora svake godine na liječnički ako radi visokogradnju, a 11 je svake druge.
Ok, ima smisla u slucaju vecih gradjevinskih firmi koje koriste i tipske i cijevne skele, al za neke firmice i obrte do 5, 6 zaposlenih i koji imaju jednu tipsku skelu u vlasnistvu ili ih povremeno iznajmljuju sigurno ne bih stavio niti tocku 11 niti placao strucno za to.
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 10:54   #3463
Quote:
Dodo3 kaže: Pogledaj post
Ok, ima smisla u slucaju vecih gradjevinskih firmi koje koriste i tipske i cijevne skele, al za neke firmice i obrte do 5, 6 zaposlenih i koji imaju jednu tipsku skelu u vlasnistvu ili ih povremeno iznajmljuju sigurno ne bih stavio niti tocku 11 niti placao strucno za to.
Da, tako i ja mislim.
bumbe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 15:32   #3464
Quote:
Fleka bt kaže: Pogledaj post
Pitanje za raspravu: smatrate li da je potrebno svih 56 točaka u Pravilniku o PPUR?
Taj cijeli pravilnik nije potreban i trebalo bi ga staviti izvan snage. Svi radnici bi trebali na liječnički, a kontrolu zdravstvenog stanja i psih.sposobnosti nek određuje spec.med.rada prema intervjuu s radnikom. Ovako i onako je pregled za sve jednaki. A što se tiče stručnih sposobnosti, interna osposobljavanja kod poslodavca i kraj priče.
hylem is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 16:14   #3465
Quote:
hylem kaže: Pogledaj post
Taj cijeli pravilnik nije potreban i trebalo bi ga staviti izvan snage. Svi radnici bi trebali na liječnički, a kontrolu zdravstvenog stanja i psih.sposobnosti nek određuje spec.med.rada prema intervjuu s radnikom. Ovako i onako je pregled za sve jednaki. A što se tiče stručnih sposobnosti, interna osposobljavanja kod poslodavca i kraj priče.
Ovo za strucna od strane poslodavca potpisujem u potpunosti, ovako neke kvaziobrazovne ustanove te uce o nekim stvarima samo teoretski, vecinom niti tako, to na kraju masno platis i onda poslodavac ispasta jer je radnik napravio glupost za koju je kao fol bio strucno osposobljen. Ako je vec poslodavac kriv po nacelu objektivne odgovornosti onda neka mu se da da stoji i iza kompletnog osposobljavanja svog radnika, pa tako i strucnog.
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 18:53   #3466
Quote:
hylem kaže: Pogledaj post
Taj cijeli pravilnik nije potreban i trebalo bi ga staviti izvan snage. Svi radnici bi trebali na liječnički, a kontrolu zdravstvenog stanja i psih.sposobnosti nek određuje spec.med.rada prema intervjuu s radnikom. Ovako i onako je pregled za sve jednaki. A što se tiče stručnih sposobnosti, interna osposobljavanja kod poslodavca i kraj priče.
Slažem se. Npr. radnik koji radi neki posao i ima liječnički pregled za točke 1/5/16 i prelazi na radno mjesto koje uključuje i upravljanje viličarem mora ponovno na isti pregled koji je već prošao. Nepotrebno trošenje vremena i sredstava. Edukacija je ovdje sasvim dovoljna.

A da ne pričam da dva radnika na istom radnom mjestu s istim točkama pregleda, jedan ima 22 godine, drugi 56, imaju jednako često pregled bez obzira na opće zdravstveno stanje. Tu bi doktor trebao odrediti ponovni rok.
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 08:10   #3467
Molim pojašnjenje od iskusnijih kolega, kakav je rad u ovlaštenoj firmi za znr/zop/zok u odnosu obavljanje istih poslova u firmi koja se osnovno bavi nečim drugim?

Do sad sam radio poslove znr/zop/zok u građevinskim firmama i industriji pa me zanima vaša usporedba.

Hvala
Tojom is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 09:43   #3468
Quote:
Tojom kaže: Pogledaj post
Molim pojašnjenje od iskusnijih kolega, kakav je rad u ovlaštenoj firmi za znr/zop/zok u odnosu obavljanje istih poslova u firmi koja se osnovno bavi nečim drugim?

Do sad sam radio poslove znr/zop/zok u građevinskim firmama i industriji pa me zanima vaša usporedba.

Hvala
Nemam konkretnog iskustva rada u ovlaštenoj firmi, ali ono s čim sam se imao priliku sresti bih opisao kao štampariju papira. Dođu, pokupe podatke, odu i naštampaju procjene i sve ostalo. Da se odmah ogradim, ne tvrdim da je to praksa svima.

Nisu prisutni u firmi, ne obilaze firmu, ne poznaju radnike i procese, ne poznaju ostalu problematiku i, po meni, jednostavno ne mogu obaviti posao kao inženjer koji radi u firmi.

Većinom traže inženjere strojarstva, elektrotehnike i slično, da zadovolje formu (blago nama s našim formama), da mogu izrađivati generičke procjene koje neku svrhu i nemaju.

No, svakako su bolji od famoznih rješenja HUP-a i Vlade, gdje bi imali online alate i radili sami procjene.
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 11:56   #3469
Quote:
Dodo3 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
na to pitanje je Bumbe odgovorio na 85. strani ovog djela foruma jer je tražio mišljenje od MRMS-a, a i ja sam znao naletavati na to mišljenje od njih, baš ste i Vi sudjelovali u toj raspravi. Točka 17 je sad manje važna za ovu priču, ona svakako mora biti za rad na skeli, osim ako netko se striktno ne drži rada do 3 metra.
Sad će hylem sigurno opalit da je to k... od ovce od mišljenja i da uhljebi samo čekaju lupiti kaznu, al negdje treba povući crtu
Quote:
hylem kaže: Pogledaj post
Kolega Dodo, znaš i sam da ne mogu lupiti kaznu za to, nego samo zabraniti rad. Problem je što onda idu kopati po procjeni rizika, pa nađu nešto da naplate svoje uhljebljivanje. I onda nađu da nema točke 11, nema procijenjenog rizika za poslove skelara i flap 30 soma. A jedini problem je stručna osposobljenost za skelara, pa bolje osposobiti jednog radnika za to. Ovako i onako neće biti ni sat vremena od onih 180 propisanih školskih, platit ćete 1000 kn i mirno more. Po točki 17 ionako mora svake godine na liječnički ako radi visokogradnju, a 11 je svake druge.
Moram priznati da sam zaboravio na to pa sam išao pogledati tu raspravu sa stranice 85. OK ako postoji mišljenje, ali ja ga nigdje javno ne mogu naći, niti sam ga ikada pročitao (Bumbe objavi ako ga još imaš). I vjerojatno je samo za tipske skele. U protivnom ne vidim logiku. Točku 17 sam spomenuo budući da rijetko koja skela ide ispod 3 m, ali da, nju treba samo ako je više od tih 3 m.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2018., 12:25   #3470
Quote:
Urion kaže: Pogledaj post
Moram priznati da sam zaboravio na to pa sam išao pogledati tu raspravu sa stranice 85. OK ako postoji mišljenje, ali ja ga nigdje javno ne mogu naći, niti sam ga ikada pročitao (Bumbe objavi ako ga još imaš). I vjerojatno je samo za tipske skele. U protivnom ne vidim logiku. Točku 17 sam spomenuo budući da rijetko koja skela ide ispod 3 m, ali da, nju treba samo ako je više od tih 3 m.
Povodom Vašeg upita od 27. sijednja 2014. godine o postupanju inspektora u svezi rada na montaži pokretne tipske skele odnosno mora li radnik, koji obavlja poslove montaže pokretne tipske skele biti stručno osposobljen te mora li ispunjavati uvjete i ostale uvjete za poslove s posebnim uvjetima rada propisane odredbama čl.3. t.11. Pravilnika o poslovima s posebnim uvjetima rada, odgovaramo kako slijedi. Pokretne tipske skele koriste se za kratkotrajne i lakše poslove kod završnih radova u građevinarstvu i održavanju. Plan montaže, korištenja i demontaže takve skele izrađen je od strane proizvođača za svaki pojedini tip skele i može se koristiti samo za taj tip skele. Navedene skele moraju biti izrađene sukladno važećim normama (HRN EN 1004:2008, HRN EN 1298:2002) i imati potvrdu o sukladnosti. Iste nisu predviđene za dopunjavanje i prepravljanje niti se smiju mijenjati izvan okvira plana a montiraju se i demontiraju jednostavnim postupcima. Poslovi montaže i demontaže pokretne tipske skele nisu poslovi s posebnim uvjetima rada temeljem odredbi čl. 3. t. 11. Pravilnika o poslovima s posebnim uvjetima rada (NN 5/84) osim u dijelu koji se odnosi na rad na visini temeljem odredbi čl.3. t.17. istog Pravilnika, a skele mogu montirati i demontirati radnici koji su osposobljeni za rad na siguran način za navedene poslove posebice glede:
- razumijevanja plana montaže i demontaže skele
- zaštitnih mjera za vrijeme montaže i demontaže skele
- zaštitnih mjera za sprečavanje opasnosti od pada s visine radnika ili predmeta
- zaštitnih mjera u slučaju pogoršanja atmosferskih uvjeta rada koji mogu
ugroziti sigurnost skele odnosno radnika
- dozvoljenog opterećenja
- svih drugih opasnosti, koje mogu nastati kao posljedica montaže, demontaže,
radnog okoliša i susjednih mjesta rada, odnosno mjera zaštite od tih opasnosti
bumbe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 13:04   #3471
Quote:
bumbe kaže: Pogledaj post
Povodom Vašeg upita od 27. sijednja 2014. godine o postupanju inspektora u svezi rada na montaži pokretne tipske skele odnosno mora li radnik, koji obavlja poslove montaže pokretne tipske skele biti stručno osposobljen te mora li ispunjavati uvjete i ostale uvjete za poslove s posebnim uvjetima rada propisane odredbama čl.3. t.11. Pravilnika o poslovima s posebnim uvjetima rada, odgovaramo kako slijedi. Pokretne tipske skele koriste se za kratkotrajne i lakše poslove kod završnih radova u građevinarstvu i održavanju. Plan montaže, korištenja i demontaže takve skele izrađen je od strane proizvođača za svaki pojedini tip skele i može se koristiti samo za taj tip skele. Navedene skele moraju biti izrađene sukladno važećim normama (HRN EN 1004:2008, HRN EN 1298:2002) i imati potvrdu o sukladnosti. Iste nisu predviđene za dopunjavanje i prepravljanje niti se smiju mijenjati izvan okvira plana a montiraju se i demontiraju jednostavnim postupcima. Poslovi montaže i demontaže pokretne tipske skele nisu poslovi s posebnim uvjetima rada temeljem odredbi čl. 3. t. 11. Pravilnika o poslovima s posebnim uvjetima rada (NN 5/84) osim u dijelu koji se odnosi na rad na visini temeljem odredbi čl.3. t.17. istog Pravilnika, a skele mogu montirati i demontirati radnici koji su osposobljeni za rad na siguran način za navedene poslove posebice glede:
- razumijevanja plana montaže i demontaže skele
- zaštitnih mjera za vrijeme montaže i demontaže skele
- zaštitnih mjera za sprečavanje opasnosti od pada s visine radnika ili predmeta
- zaštitnih mjera u slučaju pogoršanja atmosferskih uvjeta rada koji mogu
ugroziti sigurnost skele odnosno radnika
- dozvoljenog opterećenja
- svih drugih opasnosti, koje mogu nastati kao posljedica montaže, demontaže,
radnog okoliša i susjednih mjesta rada, odnosno mjera zaštite od tih opasnosti
Kako sam i rekao, za tipske mi još ima smisla. Opet s druge strane ovo što piše u osposobljavanju za rad na siguran način je zapravo stručno osposobljavanje samo što se ne plaća nekom učilištu da se dobije papir.
Urion is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2018., 13:20   #3472
Quote:
Urion kaže: Pogledaj post
Kako sam i rekao, za tipske mi još ima smisla. Opet s druge strane ovo što piše u osposobljavanju za rad na siguran način je zapravo stručno osposobljavanje samo što se ne plaća nekom učilištu da se dobije papir.
Da, cijela rasprava je i bila oko toga jer je Azuro19 pitao, stranicu prije, obveze za postavljanje tipske skele
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 13:36   #3473
OZS

Poštovani kolege,
zanima me vaše mišljenje je li za povremeno rukovanje ručnim viličarem i roll kolicima potrebno staviti obvezu upotrebe osobnih zaštitnih sredstava za zaštitu nogu, odnosno je li potrebno da to budu cipele sa zaštitnom kapicom ili je dovoljna ravna i udobna obuća? Ručni vililčari i roll kolica se povremeno koriste prilikom manipulacije robom u prodavaonicama.

Nigdje po trgovinama nisam primjetio da itko koristi cipele sa zaštitnom kapicom.
markopzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 19:57   #3474
Quote:
markopzg kaže: Pogledaj post
Poštovani kolege,
zanima me vaše mišljenje je li za povremeno rukovanje ručnim viličarem i roll kolicima potrebno staviti obvezu upotrebe osobnih zaštitnih sredstava za zaštitu nogu, odnosno je li potrebno da to budu cipele sa zaštitnom kapicom ili je dovoljna ravna i udobna obuća? Ručni vililčari i roll kolica se povremeno koriste prilikom manipulacije robom u prodavaonicama.

Nigdje po trgovinama nisam primjetio da itko koristi cipele sa zaštitnom kapicom.
Pozdrav,
ne znači da trebaju nositi cijelo radno vrijeme cipele s kapicom nego za dio posla pri kojem rade s paletarcima i roll kolicima, jer pri tom djelu procesa rada očito postoji povećani rizik od pada predmeta na nogu i prelaska kotača preko noge a samim time i od ozljede. Na tebi je da procijeniš da li je vjerojatnost i posljedica takve opasnosti mala, pa ako je onda i ne postoji obveza nošenja. Ako procijeniš da postoji povećani rizik, a po mom iskustvu vjeruj mi da ima, ne moraju preobuvati svaki put obuću ako je to komplicirano ili ju je neudobno nositi cijeli dan (makar u današnje vrijeme ima takve obuće koja izgleda i udobna je kao da nosiš tenisice samo treba platiti), nego postoji dodatak s kapicom koji se samo natakne na postojeću obuću i poslije toga jednostavno skine.
Dodo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2018., 19:29   #3475
Imam par konkretnih pitanja u vezi polaganja za stručnjaka zaštite na radu, možda netko ima iskustva. Otvorio sam zasebni thread jer vidim da se ovdje raspravlja o drugim aspektima teme:

https://www.forum.hr/showthread.php?t=1058087

Hvala!
__________________
Freedom is the freedom to say that two plus two makes four. If that is granted, all else follows.
LeRoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 09:06   #3476
https://esavjetovanja.gov.hr/Econ/Ma...?EntityId=7025

Mislim da bismo svi trebali sudjelovati.
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 13:44   #3477
Quote:
Fleka bt kaže: Pogledaj post
https://esavjetovanja.gov.hr/Econ/Ma...?EntityId=7025

Mislim da bismo svi trebali sudjelovati.
Slazem se, i to na opak nacin, jer ovi uhljebarine ce opet sjebati struku s losim zakonom, kao i prethodna dva koja su donjeli. Mada, zakon je jos ok, pravilnike treba mjenjati
hylem is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 15:59   #3478
Quote:
Dodo3 kaže: Pogledaj post
Traziti od dobavljaca STL od kemikalije napravljen po REACHu, ( prema uredbi EU - CLP), to su svi subjekti koji stavljaju kemikalije na trziste EU bili duzni napraviti najkasnije do 1.6 2017. U takvom STLu te informacije pisu u 2.odjeljku. Ako dobavljac ne moze dati takav STL ili mu se zaprijeti sa sanitarcima ili ne nabavljaj kemikaliju od njega. Ako za nekog pises procjenu kao vanjski suradnik onda si klijenta tako posavjetuj .
Po slikovnicama se ne pise procjena
Stvar je u tome da nema podataka u službenom stl. U procijeni rizika nije navedeno radno mjesto .
Potrebna zaštitna oprema zahtjeva puno odjelo sa posebnim dovodom zraka , zatvorenu prostoriju bez mogućnosti isticanja zraka , bacanje radne odjeće ( nije dozvoljeno pranje ili ponovno korištenje iste ) , toksikološke preglede na redovnom lj. Pregledu .
Tekućina koja se koristi prilikom isparavanja ( standardni dio rada s tekućinom ) rastvara zeljezo , plastiku te gumu )
Došla neka firma ( privatna ) koja je dala odobrenje rada budući da prilikom mjerenja po njihovom sve ok . ( Naglasivši mi da je ovo neslužbeno rekli premladi ste biježite čim prije )
Zatražio od ovlaštenika riješenje situacije budući da ljudi rade preko 15 godina s tom tekućinom bez ikakve zaštitne opreme .... u prostoriji di je zaposleno 60 ak ljudi ... Te se dim koji isparava otpuhivao ustima 😱😱😱
Na moj upit kako je moguće dozvoliti rad s tom tekućinom ... Nema odgovora ...
Uredno prijavljeno sve odgovornim osobama ( rukovoditelj , Službi zaštite na radu , ovlaštenicima ... Te odboru ....
Sve se stavlja pod tepih te se ljudi i dalje upućuju na rad ... ( Neznam zašto ne odbiju , valjda strah )
Molio bih vas savjet ili uputu ....
Samo želimo raditi u zdravom okolišu ...
R.v. ne poduzima ništa ... Kao ni sindikat ....
Obavljajući dužnosti kpzrr , sve sam uredno prijavio pomaka nema ... Rukovoditelji dalje upućuju ljude na to radno mjesto .... Često pod prijetnjom otkaza ...
Sva daljnja pitanja uzrokuju , psovke , prijetnje , stopiranje napredovanja , dodjeljivanje najgorih poslova uzastopno ....
Zapisnici sa sastanka su promijenjeni , usmene molbe neostvaruju nikakav pomak .

Bilo kakav savjet je dobrodošao
Hvala unaprijed
vjekobbd is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 16:46   #3479
Prijavi cijelu situaciju nadležnom inspektoratu rada, sektor za nadzor u području zaštite na radu. Iz ovih informacija koje si napisao bit će puno posla za inspektora, optužnih prijedloga, pa i možda kaznenih prijava. Ako sam dobro shvatio, ti si koordinator povjerenika za ZNR, a podnošenje pritužbi tijelima nadležnima za ZNR i pozivanje inspektora u ovakvim situacijama tvoje je pravo.
Yvone is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2018., 16:54   #3480
Quote:
Yvone kaže: Pogledaj post
Prijavi cijelu situaciju nadležnom inspektoratu rada, sektor za nadzor u području zaštite na radu. Iz ovih informacija koje si napisao bit će puno posla za inspektora, optužnih prijedloga, pa i možda kaznenih prijava. Ako sam dobro shvatio, ti si koordinator povjerenika za ZNR, a podnošenje pritužbi tijelima nadležnima za ZNR tvoje je pravo.
Hvala na odgovoru
Dali moram prije obavijestiti sznr , ili bilo koga u firmi ? Obavijestili smo ih o problemu 2012 god . Te opet 2015 .
Uskraćen mi je pristup službenim dokumentima tako da večinu internih pravila nemam. Dali se mogu povoditi o trenutnim zakonom znr te zakonom o radu ?
vjekobbd is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:48.