Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2016., 15:39   #441
Quote:
Lem13 kaže: Pogledaj post
i=0;
while(1){i++;}
while( ;; ); // beskonačno vrti petlju
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 15:53   #442
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Taj ne znam, ajd ispričaj ga, pliiiz
Iskreno, ne sjećam se u detalje kako ide, pa mi je glupo prepričavati ga jer neće zvučati dobro. A i zapravo, i nije toliko ni dobar. Obzirom da je star, bio mi je dobar dok sam bio mlad.

Ako se kojim slučajem sjetim kako točno ide, ispričat ću ga.

Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
No radi se o vrlo sofisticiranoj umjetnosti koju je teško razumjeti nekom tko nije matematičar po profesiji (što btw nisam ni ja).
Teorijski fizičar, neš ti značajne razlike.
Grimble Gromble is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 16:15   #443
Quote:
Grimble Gromble kaže: Pogledaj post
Teorijski fizičar
Šta je tako očito?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 17:49   #444
Quote:
MrBlc kaže: Pogledaj post
Vjerojatnost da iz kutije s 5 crnih i 5 bijelih izvučeš bijelu je 0,5. Međutim, nakon što si je izvukao, taj događaj se dogodio i njegova vjerojatnost je 1. A priori vjerojatnost je i dalje 0,5, međutim, konkretni događaj koji se dogodio se dogodio i a posteriori vjerojatnost je 1 ako imaš samo jedan uzorak. Što imaš veći uzorak, to se a posteriori vjerojatnost približava a priori vjerojatnosti. Ovo je nešto što vrlo često kreacionisti ne uspijevaju shvatiti, pa vjerojatnost da se dogodilo nešto s malom vjerojatnosti koriste kao dokaz da se to nije moglo dogoditi spontano. Međutim, to dokazuje isključivo da događaj nije nemoguć. U svakom slučaju, rekao bih da mi je jasnije što želiš reći nego tebi samom.
Kada netko dobije sedmicu na lotu pa upita kolika je vjerojatnost bila za to, tvoj odgovor bi bio da je vjerojatnost 1 ali to nije ona vjerojatnost na koju je čovjek mislio.

Kada kreacionisti pogrešno koriste vjerojatnosti oni to rade tako da izračunaju vjerojatnost da se točno neki oblik života desio (a to je ono na što je i Lem13 mislio - vjerojatnost da se baš on, točno takav kakav je sada, desio), koja je jako mala, ali ta vjerojatnost nije bitna u diskusiji o postanku života. Vjerojatnost koja jest bitna je vjerojatnost da se bilo koji oblik života desi. U analogiji sa lotom, vjerojatnost da baš ja pogodim sedmicu na lotu je jako mala, a vjerojatnost da bilo tko pogodi sedmicu je puno veća.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 17:37   #445
TREE(Grahamov broj)
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 22:48   #446
broj svih mogućih konfiguracija položaja i brzina/energija (kvantnih stanja u širem smislu) svih čestica u svemiru u svakom trenutku mislim da je jedan od većih brojeva koji ima fizikalnog 'smisla'.

taj broj veći je od broja svih čestica u svemiru, a još uključuje permutaciju jer se gleda njihova pozicija i brzina kao dodatni parametri. broj čestica, fotona, u svemiru je nešto....velikooooo. ali vo je čak i veće (nešto....velikooooo..) ^(nešto....velikooooo..).

zapravo ako se pogleda taj broj kaže koliko je mogućih fizikalnih realnosti biti - pod uvjetom da su kombinacije položaja i energija čestica dozvoljene odgovarajući zakonima (npr Paulijev princip isključenja za elektrone u ljusckama atoma). dakle, broj svih svemira s nekom svojom proizvoljnom raspodjelom čestica, njihovom brzinom, energijama i slično..


e sad kolika je vjerojatnost da u nekom paralelnom svemiru (ako takav postoji) egzistira da je konfiguracija položaja i kvantnih stanja čestica (na razini atoma ) istovjetna kao u našem svemiru, ili našem dijelu svemira (sunčev susttav, galaksija) - radi pojendostavljenja. jako jako jako jako malena, ali budući da navodno postoji beskoooonačno paralenih svemira postoji neka vjeorjatnost da postoje svijetovi i događaji istovjetni onima kod nas.
greengold is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2016., 23:09   #447
Quote:
greengold kaže: Pogledaj post
zapravo ako se pogleda taj broj kaže koliko je mogućih fizikalnih realnosti biti - pod uvjetom da su kombinacije položaja i energija čestica dozvoljene odgovarajući zakonima (npr Paulijev princip isključenja za elektrone u ljusckama atoma). dakle, broj svih svemira s nekom svojom proizvoljnom raspodjelom čestica, njihovom brzinom, energijama i slično..


e sad kolika je vjerojatnost da u nekom paralelnom svemiru (ako takav postoji) egzistira da je konfiguracija položaja i kvantnih stanja čestica (na razini atoma ) istovjetna kao u našem svemiru, ili našem dijelu svemira (sunčev susttav, galaksija) - radi pojendostavljenja. jako jako jako jako malena, ali budući da navodno postoji beskoooonačno paralenih svemira postoji neka vjeorjatnost da postoje svijetovi i događaji istovjetni onima kod nas.
Sve si dobro rekao i onda zabrljao sa zadnjim odlomkom

Pod tim uvjetima koje si spomenuo to je praktički sigurna stvar.

Broj permutacija je končan, a prostorna protežnost teži prema beskonačnosti, što znači da su ponavljanja ne samo moguća, nego i nužna.

Tegmark je izračunao da moraš u prosjeku ići 10^10^29 metara daleko da sretneš svog dvojnika...
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 01:06   #448
a ne znam imamo li istu definiciju paralelnog svemira. ako je prostor beskonačan, znači li to da je broj čestiva koji ispunjavaju taj prostor, koji nije prazan, da je tom logikom beskonačan.
greengold is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 18:37   #449
Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
while( ;; ); // beskonačno vrti petlju
Misliš for? I to ne daje nikakav broj.
Lem13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 21:44   #450
relacija veće od je zadana na skupu R (i njegovim podskupovima)

dakle npr. broj i owna sve što ste do sada napisali.
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2016., 21:59   #451
Quote:
greengold kaže: Pogledaj post
a ne znam imamo li istu definiciju paralelnog svemira. ako je prostor beskonačan, znači li to da je broj čestiva koji ispunjavaju taj prostor, koji nije prazan, da je tom logikom beskonačan.
Naravno, ali je broj kombinacija na koji čestice mogu tvoriti materiju konačan, pa nužno dolazi do ponavljanja.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 20:03   #452
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Meni to izgledaju kao jako mali brojevi u usporedbi s ovim o čemu skeptik priča.

Npr. Grahamov broj je tako velik da se ne može napisati niti power tower notacijom, a svemir nije dovoljno velik da bi mogao sadržavati ikakvu digitalnu reprezantaciju tog broja.

Ovo o čemu vi pričate se može izraziti običnom potencijom..
Update: Konfiguracija uključuje "boltzman brain" veličine svemira, sa max mogucom inteligencijom koja upravo ima odgovor na max zamislivi cijeli br.

Taj broj je najveci moguci zamislivi u ovom svemiru.

"Hitchhiker guide to the galaxy" ... 42 ?

__________________
Nobody expects the Spanish Inquisition !
Rijndael is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2016., 20:37   #453
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
relacija veće od je zadana na skupu R (i njegovim podskupovima)
Da, generalno relacija poretka (refleksivnost, antisimetričnost i tranzitivnost).
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
dakle npr. broj i owna sve što ste do sada napisali.
Phah, pa ako je nešto izvan nekog skupa, to ne znači da je veće od svega u skupu.
U C-u se odričeš gorepomenute relacije poretka.
__________________
Komm damit klar Kite dancing in a hurricane. 2+2=0 After all this time? Always. ♡
Nije nego
warpedcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 10:53   #454
Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
TREE(Grahamov broj)
Ako zanemarimo činjenicu da se referiraš na već spomenute brojeve, ovo je fakat veliko .
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 10:59   #455
Quote:
Rijndael kaže: Pogledaj post
max zamislivi cijeli br.
Takav broj ne postoji, jer ako ga označimo sa N uvijek je zamisliv i N+1.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 18:15   #456
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Ako zanemarimo činjenicu da se referiraš na već spomenute brojeve, ovo je fakat veliko .
Možemo mi i bolje:

broj = 1;

for(i = 1; i <= Tree(Grahamov_broj); i++)
{
broj *= i;
}
Jack Van Ras is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 19:19   #457
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Takav broj ne postoji, jer ako ga označimo sa N uvijek je zamisliv i N+1.
Misli se na strminu funkcije nad N.
__________________
Nobody expects the Spanish Inquisition !
Rijndael is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 20:23   #458
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Ako zanemarimo činjenicu da se referiraš na već spomenute brojeve, ovo je fakat veliko .
Jest, ali smeta mi ta pobjedonosna kava, a tema nije ni pročitana
__________________
Komm damit klar Kite dancing in a hurricane. 2+2=0 After all this time? Always. ♡
Nije nego
warpedcat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 09:15   #459
Quote:
Jack Van Ras kaže: Pogledaj post
Možemo mi i bolje:

broj = 1;

for(i = 1; i <= Tree(Grahamov_broj); i++)
{
broj *= i;
}
Nije baš elegantno, ali ako ćemo tako može i puno bolje.

Prvo uvedimo notaciju za kompoziciju funkcija f(x):
f^1(x)=f(x)
f^2(x)=f(f(x))
f^3(x)=f(f(f(x)))
...

Sa tom notacijom, moj broj je

Tree^{Grahamov broj}(Grahamov broj)
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 16:17   #460
Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
while( ;; ); // beskonačno vrti petlju
//daje sintax error
Wronski is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:46.