Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2018., 22:04   #1
Brak ili nebrak?

U zadnje vrijeme me nešto kopka.
Dečko i ja smo zajedno 3 godine, znamo da je to to i nema sumnje. Planiramo obitelj, slažemo se, sve je ok.
E sad, recimo da smo oboje slobodnjaci koji se malo opiru sustavu i još na početku veze smo odlučili da nam brak ne treba i da ćemo živjeti tako u zajednici kakva jest i gotovo.
Ali sada mene nešto počinje kopkati, pitam se bi li se išta promijenilo da se ipak odlučimo za brak? Je li to uopće nešto bitno, ključno za vezu?

Voljela bih čuti kako ste se vi odlučili na brak, što vam on predstavlja, je li se išta promijenilo otkad ste u braku?
Prajapati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 22:26   #2
Ja sam osoba koja se grozi konvencija, tradicija, drustvenih normi, formalnosti, ne znam zasto ali guse me.
Kad sam ustanovila da je to to, da zelim zivit i pravit djecu sa svojim muzem onda sam sama sebi u svojoj glavi rasclanila i odredila sve sta me ceka i sta trebam, moram, zelim od naseg odnosa i to su meni bili moji "bracni zavjeti" i podijelila sam sve to i s njim.
Ne razmisljam o tome zasto se nisam i na papiru udala evo nemam pojma zaista, ionako ne bi mjenjala prezime i ne znam uopce sta ta forma predstavlja i sta bi nam se promijenilo u zivotu i odnosu. Mislim psiholoski i emotivno sam citavom sobom u braku, ali formalno ne zelim bit iz nekog valjda prkosa i gorespomenute averzije prema konvencionalnom. Mozda infantilno ili bespotrebno ali nemam potrebu mijenjat taj dio sebe jer nikome time ne cinim nista krivo.
__________________
Jizz it
Tze is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 22:32   #3
Mene je počelo kopkati jer sam skužila da apsolutno sve kulture njeguju tu ceremoniju braka.
Istina je da mi se ova moderna ceremonija puno manje sviđa, ali lijepi su mi neki običaji u kojima se slavi ljubav.
Tužno je što se danas sve svelo na cirkus i lovu. Možda bi i voljela neku svadbu koja je baš ono intimna proslava ljubavi, ali kad se sjetim koliko muke oko organizacije pa durenje što nekog nisi pozvao pa se netko dosađuje jer mu ne paše muzika...ne znam.
Prajapati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 22:34   #4
Quote:
Prajapati kaže: Pogledaj post
U zadnje vrijeme me nešto kopka.
Dečko i ja smo zajedno 3 godine, znamo da je to to i nema sumnje. Planiramo obitelj, slažemo se, sve je ok.
E sad, recimo da smo oboje slobodnjaci koji se malo opiru sustavu i još na početku veze smo odlučili da nam brak ne treba i da ćemo živjeti tako u zajednici kakva jest i gotovo.
Ali sada mene nešto počinje kopkati, pitam se bi li se išta promijenilo da se ipak odlučimo za brak? Je li to uopće nešto bitno, ključno za vezu?

Voljela bih čuti kako ste se vi odlučili na brak, što vam on predstavlja, je li se išta promijenilo otkad ste u braku?
Za mene je njegova odluka da me ozeni znak da mu ne trebaju sporedna vratasca za beg, ako se pokaze pogresnim sto smo se spojili. Osim toga, brak je za mene simbol pred celim svetom da se on odlucio bas za mene i da me voli dovoljno da bi proveo ceo zivot samnom. Brak je takodje obaveza i bracne veze se ne kidaju tako lako, kao kada se dvoje skompaju, pa eto, zive zajedno, po principu - dok traje, nek laje. Brak je ozbiljna institucija, koju neki postuju manje, a neki vise, pa opet je vecina smatra za ozbiljan korak. Naravno da se moze bez svega toga biti u srecnoj vezi, i voleti se do kraja zivota, ali ja ne mogu da se otmem utisku labavosti te veze, kada jedna strana ne zeli da se zakonski veze za drugu. To je produkt staromodnog vaspitanja, koje nije uvek bas toliko lose.
__________________
*Per aspera ad astra.*
AlessandraB is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 22:37   #5
recimo da mi imamo nekoliko razloga koji čuče na ovoj strani za neženidbu
1. financijski nismo baš stabilni previše, a naše obitelji nam ne bi pomogle pa bi sva svadba pala na naša leđa
2. ja bi voljela crkveno vjenčanje, a on na to nikad ne bi pristao

ok, možda bi se to moglo riješiti time da odemo kod matičara i napravimo samo večeru
Prajapati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 22:39   #6
Mi stalno spominjemo da bi mogli neku zabavicu za ekipu napravit cisto eto nek bude neka prigoda di cemo sviju skupit i pocastit ali evo nikako se organizirat, lijeni smo. To mi je ok proslavit, dapace ali neke ceremonije pogotovo ovo sta se radi u nasim krajevima di kostaju boga oca i dodje i familija iz osmog koljena, to mi je fuj.
Ali lijepo mi je i stvarno romanticno podijelit to s bliskim ljudima.
__________________
Jizz it
Tze is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 22:40   #7
Ako je vama dobro i bez papira, ako se poštujete i volite, ne vidim problema da živite i nevjenčano. Ali to mora biti obostrana odluka.
Ja živim s dečkom već 5,5 godina, prije toga smo bili u vezi 1,5 godinu. Nemamo potrebe za formaliziranje veze, niti jednome to nije bitno niti dokaz ljubavi. Ustvari, to trenutno vidim samo kao bespotrebne stresove i trošak. Ne kužim što bi mi se promijenilo potpisivanjem tog papira. Ostalo bi sve kao i do sada, mnogi nas smatraju bračnim parom obzirom na naš naćin života. Za nas mi smo obitelj bez djece, a kako nas drugi doživljavaju nije bitno, jer ndrugi ne žive naš život. U obitelji imam jedan par s djetetom koji isto nije vjenčan službeno, ali ih svi doživljavamo kao obitelj, niti se ne sjetimo da semaju taj famozni papir.
Osobno ne kužim što nekome taj papir znači, više mi izgleda kao da je to ženama neka garancija, pa makar je i varao, ali eto, ona je udana žena i ima status. Ja bi bila u braku s papirom i u nevjenčanoj zajednici sve dok nam je doro zajedno, dok se volimo i poštujemo. Kada bi toga nestalo niti jedan papir me ne bi zadržao.
Kao što je AlesandraB navela, sklapanje braka je neki dokaz okolini, a ja ne vidim razloga zašto bi okolini bilo šta dokazivala, tko su oni u mom životu? Meni je bitno da se mi volimo zbog nas, ne zbog okoline. I svoju zajednicu smatram čvršćom od mnogih brakova, ali eto, mnogim ženama je jako bitno reći da su udane, kao da im to daje neke privilegije.
Zubicaljubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 22:41   #8
ja si nisam baš ok s njegovom obitelji, a i naše mame se baš ne podnose, većina njegovim frendova je solo pa su im svadbe depresivne

ne znam ni na što bi ličila takva svadba
možda se toga bojimo pa se maskiramo pod tim da ne volimo konvencionalno
Prajapati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 22:51   #9
Quote:
Zubicaljubica kaže: Pogledaj post
Ako je vama dobro i bez papira, ako se poštujete i volite, ne vidim problema da živite i nevjenčano. Ali to mora biti obostrana odluka.
Ja živim s dečkom već 5,5 godina, prije toga smo bili u vezi 1,5 godinu. Nemamo potrebe za formaliziranje veze, niti jednome to nije bitno niti dokaz ljubavi. Ustvari, to trenutno vidim samo kao bespotrebne stresove i trošak. Ne kužim što bi mi se promijenilo potpisivanjem tog papira. Ostalo bi sve kao i do sada, mnogi nas smatraju bračnim parom obzirom na naš naćin života. Za nas mi smo obitelj bez djece, a kako nas drugi doživljavaju nije bitno, jer ndrugi ne žive naš život. U obitelji imam jedan par s djetetom koji isto nije vjenčan službeno, ali ih svi doživljavamo kao obitelj, niti se ne sjetimo da semaju taj famozni papir.
Osobno ne kužim što nekome taj papir znači, više mi izgleda kao da je to ženama neka garancija, pa makar je i varao, ali eto, ona je udana žena i ima status. Ja bi bila u braku s papirom i u nevjenčanoj zajednici sve dok nam je doro zajedno, dok se volimo i poštujemo. Kada bi toga nestalo niti jedan papir me ne bi zadržao.
Kao što je AlesandraB navela, sklapanje braka je neki dokaz okolini, a ja ne vidim razloga zašto bi okolini bilo šta dokazivala, tko su oni u mom životu? Meni je bitno da se mi volimo zbog nas, ne zbog okoline. I svoju zajednicu smatram čvršćom od mnogih brakova, ali eto, mnogim ženama je jako bitno reći da su udane, kao da im to daje neke privilegije.
Nemas pravo da prezrivo govoris o misljenju osoba koje nemaju tvoje misljenje. Ja sam zivela 8 godina u braku sa jednom osobom i zivela sam 8 godina bez braka sa drugom osobom. Tako da jako dobro znam o cemu govorim. Ti poznajes samo jednu stranu.
__________________
*Per aspera ad astra.*
AlessandraB is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 22:57   #10
Gdje mi je uskraćeno pravo da iznesem svoje mišljenje?
Sama si napisala da je to simbol pred cijelim svijetom, znači bitnije je kakva je forma nego sadržaj. Meni nije, ja više držim do sadržaja i nećeš mi ti uskraćivati pravo da to napišem.
I za mene ne postoje dvoje strane, nego samo jedna jer za mene taj papir ne predstavlja razliku, meni isto s njim i bez njega. Zajednički život, dijeljenje svakodnevice, obaveza, i svih ostalih sitnica je isto s papirom i bez njega. Osim onih kojima je važno dokazivati statuse svijetu.
Zubicaljubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 23:20   #11
Citala sam da se zajednicki zivot ne izjednacava sa izvanbracnom zajednicom nakon 3 godine automatizmom kao dosad jer ne zele svi preuzeti obveze i prava kao da su u braku tj. da je po novom zakonu potrebno potpisati u javnog biljeznika da ste u zajednici. Moje pitanje za ove koji nisu u braku je: da li ste to obavili, to kod biljeznika?
Meni je to jedan od glavnih razloga za brak, jer ako moram u biljeznika, onda mogu i u maticara. Mi se volimo i bez papira, ali razmisljam sto bez potpisa u nedajboze slucaju, da mi se sto dogodi, moram se oslanjati na razum mojih roditelja da mu daju punomoc ili sto?
nadiai is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 23:22   #12
nismo to učinili, a živimo zajedno 3 godine...
da i postoje sigurno neke pogodnosti i povlastice kada si u braku, da ne pričam kada dođu djeca
Prajapati is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 23:52   #13
Quote:
Prajapati kaže: Pogledaj post
U zadnje vrijeme me nešto kopka.
Dečko i ja smo zajedno 3 godine, znamo da je to to i nema sumnje. Planiramo obitelj, slažemo se, sve je ok.
E sad, recimo da smo oboje slobodnjaci koji se malo opiru sustavu i još na početku veze smo odlučili da nam brak ne treba i da ćemo živjeti tako u zajednici kakva jest i gotovo.
Ali sada mene nešto počinje kopkati, pitam se bi li se išta promijenilo da se ipak odlučimo za brak? Je li to uopće nešto bitno, ključno za vezu?

Voljela bih čuti kako ste se vi odlučili na brak, što vam on predstavlja, je li se išta promijenilo otkad ste u braku?
Osobno ne vidim nikakvu razliku biti u braku ili živjeti s momkom bez braka. Za mene su u bračnom životu svi koji zajedno žive. Razlika je jedina što je možda jednostavnije izaći iz veze ako nisi u službenom braku. Mada ti zakon opet dijeli imovinu stečenu u izvanbračnoj zajednici.

Vjenčali smo se jer smo se vidjeli zajedno i u dalekoj budućnosti. Nismo pravili nikakvo cirkus vjenčanje. Brak uostalom i nije vjenčanje, vjenčanica, buket, glazba, cvijeće. Brak je prihvaćanje odgovornosti, obveze, ljubav, rasprava, dogovor, životne radosti i neradosti koje dijeliš u dvoje.
Meni su ovi tvoji razlozi malo čudni. Jesu li vaši razlozi iskreni ili držite figu u dzepu tražeći razloge u roditeljima, financijama, crkvi pa i u toj nebitoj zabavi?
kokicha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 23:55   #14
sigurni smo da želimo provesti život jedno s drugim, koliko god se u to može siguran biti, naravno
ovo moje pitanje je baš pitanje treba li nam brak ili ne treba za sve što planiramo u životu

možda su me ulovile te misli jer se svi moji prijatelji koji su u dugim vezama polako žene i nas gledaju malo čudno, a za mene misle da se panično bojim braka
Prajapati is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 00:05   #15
Quote:
Prajapati kaže: Pogledaj post
sigurni smo da želimo provesti život jedno s drugim, koliko god se u to može siguran biti, naravno
ovo moje pitanje je baš pitanje treba li nam brak ili ne treba za sve što planiramo u životu

možda su me ulovile te misli jer se svi moji prijatelji koji su u dugim vezama polako žene i nas gledaju malo čudno, a za mene misle da se panično bojim braka
Odluka je vaša. Samo vas dvoje znate što vam je važno, što ne. Zašto bi nevjenčani brak bio lošiji od onog potpisanog? Pa brak ne čini potpis već partneri.
Nebitno je što govore prijatelji, bitno je ono što vi želite.
I moji su svi u obitelji i prijatelji imali dernek od vjenčanja, ja ne. Jesu li pričali o tome i pametovali? Jesu pa šta. Jedno vrijeme bilo aktualno pa svi na to zaboravili. Najvažnije je da se ti i momak dogovarate, razgovarate. Garancije za uspjeh s potpisom i bez njega nema. Ima samo ono što vas dvoje osjećate jedno za drugo, da vam je stalo i da gurate zajedno kroz život.
kokicha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 00:05   #16
Ja mislim da bi se ti ipak udala, ali te malo sram to sada naknadno priznati.
Po mom mišljenju vam treba. Brak nikako nije "samo papir", uostalom da jest bi li se toliki ljudi kojima je uskraćen toliko borili za jedno tako "bezvezno" pravo a mogu lijepo samo živjeti zajedno.
Ako je pak istina da se panično bojiš braka, možda taj tvoj dečko i nije pravi izbor za tebe.
__________________
čak i sunce ima pjege
Dalje krunice od moje vunice
:Serek:
The White Rabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 01:31   #17
Quote:
nadiai kaže: Pogledaj post
Citala sam da se zajednicki zivot ne izjednacava sa izvanbracnom zajednicom nakon 3 godine automatizmom kao dosad jer ne zele svi preuzeti obveze i prava kao da su u braku tj. da je po novom zakonu potrebno potpisati u javnog biljeznika da ste u zajednici. Moje pitanje za ove koji nisu u braku je: da li ste to obavili, to kod biljeznika?
Meni je to jedan od glavnih razloga za brak, jer ako moram u biljeznika, onda mogu i u maticara. Mi se volimo i bez papira, ali razmisljam sto bez potpisa u nedajboze slucaju, da mi se sto dogodi, moram se oslanjati na razum mojih roditelja da mu daju punomoc ili sto?

Mi smo išli kod bilježnika zbog zdravstvenog. Nije baš jednako kod bilježnika i kod matičara, kod bilježnika samo dođeš, a za matičara trebaš i vaditi rodne listove i čekati termin i imati svjedoke i objašnjavati okolini zašto se ženiš, a ne radiš svadbu
jopko_bopko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 01:42   #18
Quote:
kokicha kaže: Pogledaj post
Mada ti zakon opet dijeli imovinu stečenu u izvanbračnoj zajednici.
Jeli to vrijedi samo ako si potpisao u javnog biljeznika da si u zajednici?
nadiai is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 01:49   #19
Quote:
jopko_bopko kaže: Pogledaj post
Mi smo išli kod bilježnika zbog zdravstvenog. Nije baš jednako kod bilježnika i kod matičara, kod bilježnika samo dođeš, a za matičara trebaš i vaditi rodne listove i čekati termin i imati svjedoke i objašnjavati okolini zašto se ženiš, a ne radiš svadbu
Nije puno veca gnjavaza izvaditi rodni list, naci svjedoke i uzeti termin a sto se tice okoline, teze bi bilo objasniti kada vec potpisujem zasto to radim u biljeznika a ne u maticara, naravno pod uvjetom da me briga sto misle
nadiai is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 01:58   #20
Ja nisam formalist i živjela sam sa dečkom 7 godina prije braka
Ono što me najviše iznenadilo je da kad smo se vjenčali su se skoro svi ljudi počeli drugačije ophoditi prema nama kao paru i prema nama kao pojedincima
Kao da nas do tada nisu shvaćali ozbiljno. Iskreno , to sam primijetila tek nakon vjenčanja i ostala paf

Možda će ti moj post zvučati čudno, ali ovo je moje iskustvo

Mislim da nema veze što ste točno vas dvoje odlučili i koliko je vama vaša zajednica čvrsta i stabilna. I zauvijek.

Većina Ljudi po tom pitanju (barem ovdje) još uvijek živi u 19 St i nakon 20 godina zajedničkog života mnogima ćete i dalje biti “ danas jeste, sutra niste “ i više će poštovati one koji su mjesec dana u braku nego vas.

Nažalost ,to je “u nas” tako - a kroz par godina se možda vratimo i i srednji vijek pa vas neće htjet ni sahranit na posvećenom tlu kad umrete

Naravno , nitko vam to neće nikada reći-,barem ne u lice. I ja sam sve to čula i shvatila tek kasnije ,kad sam postala “poštena žena “

I ne ,ne živim u pripizdini - nažalost.
lara79 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:21.