Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2018., 16:10   #1
Noćne ptice i rad 8-5

Ne znam jel podforum dobar, ali mislim da bi tema mogla tu proći.

Od malih nogu sam noćni tip, srednju sam imala popodne-ujutro, inače bih valjda bila umrla.. Na faksu sam birala što kasnije termine, a pola ovih ujutro nisam dolazila, jer nije bilo koristi sjediti i jedva slušati.... Mislim kao beba skoro ništa nisam spavala, a po noći najmanje .. Osnovnu sam već ostajala jako dugo budna...

Svi su rekli naviknut ćeš se, ali realno kaj god sam probala, nisam se naviknula.. Radila sam 2 godine skoro samo ujutro....

Nisam lijena, znači odradit ću, dići se, ali to ne bude bilo upola dobro kak bi bilo popodne po mojoj procjeni...
Ujutro sam ubojica...

Problem je što ujutro odradim to što moram, popodne sam za ništa kad se ujutro dižem par dana za redom (još prva 2-3 dana nekako), ali onda navečer dobijem energije za svašta... Volim i kuhati i čistiti, ali da se samo mene pita to bi se sve radilo predvečer... Učila sam takodjer po noći...

Evo sad sam počela novi posao od 8 ujutro i danas mi je već zlo, jedva čekam vikend da se konačno naspavam više od 4-5 sati dnevno...

Inače ne mogu zaspati prije ponoći - 1 nikak, a i ovo je nategnuto..

S nedjelje na ponedjeljak ne spavam skoro ništa i onda zamislite tako cijeli tjedan vučete jedan dan nespavanja... Probala sam uzeti normabel da taj jedan dan riješim, ali ništa, ne pomaže, ne spava mi se od toga...

Znam da ima takvih ljudi, to je biološki ritam i zapravo se ne može promijeniti kod nekih, ali ponekad ne mogu ne biti ljuta da je svijet samo prilagodjen jutarnjim tipovima...

Ne mogu si zamisliti da imam dijete i obitelj, mislim da bih tad kronično bila neispavana...

Takodjer sam primijetila da mi jako utječe na zdravlje, imunitet mi padne, kupim svaku prehladu itd...

Plizzz recite da nas ima još i da nisam solo ovdje ..
Panther1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 16:17   #2
Naravno da nisi sama.
Ja sam takva cijeli život. Kad se moram ujutro probuditi to mi je smak svijeta. Tek oko 18 sati predvečer 'oživim', sve mogu napraviti bez problema i tako do kasno u noć.
Ujutro se osjećam kao da imam 90 godina, a navečer kao da mi je 20
Pomiri se s tim da si noćni tip. Nema ti druge.
__________________
Najveća od svih sloboda je kad si možeš dopustiti biti ono što uistinu jesi
My time is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 16:18   #3
p.s.
za nas noćne ptice je idealan posao noćnog čuvara
__________________
Najveća od svih sloboda je kad si možeš dopustiti biti ono što uistinu jesi
My time is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 20:14   #4
Hm, ja ne mogu zaspati do 2 u noci, zato sam mrtva ujutro kad se moram buditi oko 6. No spasava sto mi nije posao bas svako jutro, ima i popodnevnih termina. No kad je ujutro posao, malo popodne odrijemam potom odem u teretanu i odradim ono sve sto ostalo trebam. Ogugla se i kompenzira....
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 20:34   #5
Quote:
Panther1989 kaže: Pogledaj post

Plizzz recite da nas ima još i da nisam solo ovdje ..
Bez brige, ima nas. Ja posljednjih mjeseci ostajem budna do 5, shvatim da imam obaveze u 8 pa odlučim uopće ne spavati. Onda nakon obaveza odspavam par sati, probudim se u gluho doba noći, dok dođem sebi već je jutro i opet me čekaju obaveze i onda sve ispočetka. Voljela bih ovo promijeniti i za promjenu ustati u 7 i u miru započeti dan ali nisam sposobna biti funkcionalna prije zalaska sunca. :vamp:
Klosta is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 20:44   #6
Kao da o meni pišeš. Meni je sve prije 2 popodne prerano gotovo do granice da me frustrira. Pregrmim ta jutra ali posljedica ima mnogo, Primjerice, kad radim ujutro jako često mi se događa da zaspim pod onom velikom pauzom i mobitel mi ispadne iz ruku na pod. Iako ja formalno odradim posao na nivou negdje u dubini mi organizam plače. A ono buđenje prije 8 ujutro mi je žešća odvratnost, ne znam što mi je gore, ono gledanje na sat tijekom noći, voda koja me polijeva i ispire gel za tuširanje (da, u to doba mi se čak i voda gadi) ili želudac koji roštilja od gladi kad izađem van na ulicu. Radio sam nekoliko poslova, sva ta buđenja sam vidio i prošao ali gađenje prema tom jutarnjem životu je nešto što me nikada nije napustilo. Ak mene pitate, prije 12 sati se spava i jede, baš ništa drugo.
__________________
Tabasco "Witchfinder General" Sauce
Tabaxacum is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 20:57   #7
Sviđa mi se sklad tvog upisa i potpisa.
Klosta is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 22:23   #8
Nisi sama .
Isto nikad nisam spavala kao dijete, uvijek su me u vrtiću stavljali u posebnu prostoriju da ne smetam druge (iako nisam bila divlje dijete).

Nasreću mi je posao takav da sam u pravilu imala klizno radno vrijeme, s puno slobode.
Međutim, sad imam malo dijete, i budući da vrtići imaju radno vrijeme, moram radit tijekom tog vremena. Dakle moram se dić oko 7-7:30.
Kaj je najbolje, čini se da je patuljak isto noćna ptičica, uvijek najslađe zaspi taman kad se trebamo dić

Ono kaj je meni zanimljivo je da se meni teško dić prije 8-9 bez obzira kad idem spavat. Kad se skroz opustim, većinom završim na spavanju oko 2-3, i budim se oko 8:30-9, tj. spavam manje, a odmornija sam.

Ali fućkaj, sad je ovak kak je. Nadam se da ćemo se za koju godinu preselit negdje gdje ćemo bit bliže vrtiću/poslu, pa ćemo lijepo spavat barem do pol 9
QuercusRobur is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 23:28   #9
I ja sam u klubu noćnih ptica.
Nisam se nikada navikla na buđenje ujutro iako već par godina radim isključivo ujutro. Zvuk alarma od vremenu od pola 6-9 u meni izaziva fizičku bol. Doslovno me prođu bolni trnci kroz tijelo, a najviše u prsima i kroz ruke. Kao da me stresla struja. Ima još netko taj problem? Prije 6 je OK jer obično tad još nisam u dubokom snu pa sam hiperaktivna kad se probudim.

Najgore mi je tih prvih sat vremena kad sam ko zombi, a kasnije se razbudim pa je OK.
Stvarno je okrutno kaj je život podređen ranoraniocima.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2018., 23:34   #10
Evo još jedne.. isto, noćna ptica, profunkcioniram kad se smrači...
Sad ne radim pa je to ok, ali kad radim onda je to noćna mora... jedva dočekam vikend pa nedjelja i muka pri pomisli na rano ustajanje, a radoholičar sam, nisam nikada imala problem s time, no rano ustajanje me ubi!
Meni je recimo idealno radno vrijeme od 10-18h, a ajd ti naštimaj da ti tako bude kad svi kreću od 7-8... užas, tko može tako funkcionirati!
Kaj je najbolje, uvijek sam bila čak i dobro produktivna iako sam radila od tipa 7, pol 8 i 8 i najbolje mi je bilo radno vrijeme od 7, ali pomisao na ustajanje me doslovno ubijala u pojam...
__________________
~~ <3 I wanna know what love is... and I want you to show me... <3 ~~
agathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 20:07   #11
Da sam bila pametnija i birala neku struku kaj se može i po noći raditi ili od doma... joooj ... ali ono svi kažu, naviknut ćeš se...

Najgore mi je ujutro kaj se dignem 6.30 i kao bih trebala do 7.15 krenuti od doma, onak da da, uvijek krenem kasnije...
Nije da nešto previše radim ujutro, ne pijem niti kavu i čak ponekad pripremim stvari navečer, ali ono jednostavno mi za oprat se i pojest čokolino treba puno duže jer se sva vučem.. O tome da se našminkam malo mogu samo sanjati, prestala sam i leće nositi jer su me smetale prerano a i zato jer nemam vremena (+još dok te smetaju, pa se to smiri) ....
Panther1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 20:24   #12
Radija sam trecu smjenu neko vrime i najveca prednost toga je sta kad dodem ujutro zaspem ko beba, spavam koliko ocu, obicno to bude do 2,3 popodne i skroz mi se lakse dignit tad iz kreveta nego ujutro oko 7 8 kao vecina, steta sta ne radim vise trecu falit ce mi po tome

Pravo pitanje je sad zasto je to tako
Ravinx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 12:00   #13
Radila sam u svakakvim smjenama.
Definitivno nisam baš jutarnji tip
Noćna mi je najgora.
Isto tako najgore mi pada dizanje u 7, a najbolje mi je odgovaralo dizanje u 4:30, s tim da onda popodne definitivno treba malo odspavati ili navečer ranije u krevet.
Popodnevna smjena mi je isto bezveze, jer nit imaš jutro nit imaš poslijepodne. Sve ti prođe nekako u strci i zbrci, spremanjem za na posao.

__________________
When the power of Love overcomes the love of power, the world will know peace.
skorpionka87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 12:21   #14
uh, ima nas ...prvi put sam pocela nocne u svojoj 19-oj i odma sam znala da je to to. I dan danas radim noc.
Neko je gore spomenija obitelj i da je tesko radi djece. Viruj nije, zasto...jer sve ovisi o tebi kada ces se dignit.
Meni je mala bila sitna, ja bi radila do 4:30, odspavala 4-5 uri, digla se i s njom na more...liti smo radili cak do 6 ujutro i tad bi direkt nju probudila i isle bi se kupati.

Kad sam radila dan, bila sam luda i nista ne bi uspila jer bi cili dan izgubila...imas samo navecer par sati kad dodes umoran s posla, uzas.
I danas radim nocne i pasu mi za ne virovati, jedina mana toga je privatni zivot tj malo koji muskarac podnosi da mu zenska radi noc (ima ih ali jako malo, nazalost).
Zivila nocna
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 17:25   #15
Posao mi je od 8h-17h.
Ustajem u 6:30h.
Do pauze, koja je oko 11h, mi se ne obracaj.
Mislim, radim ja od 8-11h isto kao i od 11h-17h, ali nisam sva svoja.
Nije to to.
Ne mogu zaspati prije ponoci. Obicno zaspem oko 1h. Ne spavam dovoljno. Kronicno sam umorna.

Radije bih da mi posao ide od 9-18h. Taj 1h kasnije mi ne znaci nista, ali ujutro znaci. Kad to kazem, sve kolege graknu na mene, pa se pokunjim.

Hocu reci, nisam lijena, ali gadno je raditi prvu smjenu kad si nocna ptica.
Ne znam hocu li se ikad priviknuti.
usne boje mesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 17:34   #16
Usne, zašto radiš 9 sati? Ja bih umro od smijeha da mi na razgovoru za posao vele da mi je regularno radno vrijeme 9 sati od pon do petka.
__________________
Tabasco "Witchfinder General" Sauce
Tabaxacum is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 19:01   #17
Ko da o sebi čitam u uvodnom postu

Srećom, samo sam godinu dana radila od 7:30.
To bi me toliko satralo, da bi čak zaspala oko 22:30 - 23:00 (inače nikad prije ponoć, jedan).

Dan danas se nije puno prominilo u glavi, ali imam dijete, posao mi je na tjedne (jutro - popodne), pa sam se prilagodila fizički. Ali mentalno sam i dalje noćna pticica. Da si mogu dopustit luksuz da budem budna do 3-4 najnormalnije i ujutro odspavat do 10-11, to bi bilo idealno. Mislim da bi trebao svega jedan dan da se opet prešaltam na taj bioritam.

Ali šta ćeš. Život nosi razne promjene, što ih prije prihvatiš, manje ćeš kukat oko svega i u konačnici će ti biti lakše.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 09:47   #18
Quote:
tabasco sauce kaže: Pogledaj post
Usne, zašto radiš 9 sati? Ja bih umro od smijeha da mi na razgovoru za posao vele da mi je regularno radno vrijeme 9 sati od pon do petka.
Radim 8 i pol sati.
Imam pauzu pola sata.
Ja sam streber pa gledam odraditi svih 8 i pol sati, iako vecina kolega odradi 8h jer prave pauze za cigare ili kave.
U neka doba i ja cu to poceti.
usne boje mesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 12:12   #19
Quote:
usne boje mesa kaže: Pogledaj post
Radim 8 i pol sati.
Imam pauzu pola sata.
Ja sam streber pa gledam odraditi svih 8 i pol sati, iako vecina kolega odradi 8h jer prave pauze za cigare ili kave.
U neka doba i ja cu to poceti.
Ja neke tjedne radim 8 sati a neke tjedne 7 sati i čak i tad kad radim 7 sati pol tog ne stignem što se tiče privatnog života. Nije mi bed ostat 15 minuta dulje jedanput u mjesec dana. Ne postoje novci za koje bih radio 9 sati svaki dan, makar imao i 5 pauza unutar tih 9 sati. Čak bih rekao da oni koji pristaju na više od 8 sati griješe jer navikavaju poslodavce, kad bi baš svi radnici nakon 8 sati rekli 'Odi u kurac.' kaj poslodavac može? On ne može dat otkaz 5 ljudi i nema on vremena za novih 5 ljudi da nauče posao. Ljudi trebaju u startu zauzet stav 'Gle, ja ću odradit 7 i pol sati u super tempu al nakon toga me nemoj jebat.'. Greška je što su ljudi naviknuli poslodavce da je nemanje privatnog života ok, zato nam i je tak kak je (meni konkretno ne al mislim na cjelokupnu sliku zapadnog života).
__________________
Tabasco "Witchfinder General" Sauce
Tabaxacum is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 17:55   #20
Quote:
tabasco sauce kaže: Pogledaj post
Ja neke tjedne radim 8 sati a neke tjedne 7 sati i čak i tad kad radim 7 sati pol tog ne stignem što se tiče privatnog života. Nije mi bed ostat 15 minuta dulje jedanput u mjesec dana. Ne postoje novci za koje bih radio 9 sati svaki dan, makar imao i 5 pauza unutar tih 9 sati. Čak bih rekao da oni koji pristaju na više od 8 sati griješe jer navikavaju poslodavce, kad bi baš svi radnici nakon 8 sati rekli 'Odi u kurac.' kaj poslodavac može? On ne može dat otkaz 5 ljudi i nema on vremena za novih 5 ljudi da nauče posao. Ljudi trebaju u startu zauzet stav 'Gle, ja ću odradit 7 i pol sati u super tempu al nakon toga me nemoj jebat.'. Greška je što su ljudi naviknuli poslodavce da je nemanje privatnog života ok, zato nam i je tak kak je (meni konkretno ne al mislim na cjelokupnu sliku zapadnog života).
Istina, slažem se 100%. Baš sam danas razmišljala otvoriti temu o tome zašto je to tako.
Naši ljudi su na žalost naučeni biti robovi i teško je izbiti takav mentalitet.
Ja sam u 16:00 na vratima i bmk. Ako koji put ostanem 10-20 minuta duže, neki od sljedećih dana odem ranije doma bez da ikoga pitam za dozvolu.
Ali idu stvari na bolje. Poslodavcima je sve teže nać radnike aka robove.
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:19.