Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2018., 23:27   #1
Koliko bi trebalo uštedjeti za pristojan život u mirovini?

Otvaram novu temu, ne znam da li sam je smjestila na pravo mjesto, a i ukoliko nešto slično već postoji (tražila sam ali nisam je našla) molim moderatore da je spoje s već postojećom.

U srednjim sam tridesetim godinama i već me duže vrijeme, čitajući o važnosti štednje za mirovinu, zanima i muči koji je to iznos koji bih trebala pospremiti sa strane da imam ajmo reći pristojan život u mirovini.
Budući da se stalno spominje kako od mirovina neće biti ništa, zapravo je štednja sada jedino na što se možemo osloniti u budućnosti, uz naravno neke varijante rentanja stanova/apartmana ukoliko ih posjedujemo.
Mene zanima koliko bi po vama to bio iznos za samca bez djece u Hrvatskoj, recimo za pristojan život u Zagrebu ili nekom većem gradu.
Recimo da bi se taj iznos trebao uštedjeti do cca 2050 i nakon toga ga x godina trošiti.
Kolika bi po vama ta štednja trebala biti, i u kojim oblicima, a da se osjećate ajmo reći manje-više sigurno po pitanju života u mirovini?
bonga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2018., 23:32   #2
To je subjektivno ima ljudi koji zive s 5 000 kn mjesecno i kazu da im nista ne fali, a ima i onih kojim ni duplo vise nije dovoljno u istim uvjetima zivota (vlastita nekretnina, bez kredita, dugova...)

Pa uzmes koliko trebi treba mjesecno i mnozis s prosjecnim ocekivanim brojem godina zivota
caterina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 07:53   #3
Problem je što ne možeš ni približno znati koliko ćeš dugo živjeti tako da bi trebao uračunati popriličnu rezervu.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 07:57   #4
pa racunas do stote, rizik da pozivis duze je relativno malen.... inace ja znam penzica koji zive sa 2500kn penzije i jos vele da sparaju, nekome je to pristojno a nekome bas i ne
marcuscato is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 07:59   #5
Quote:
marcuscato kaže: Pogledaj post
pa racunas do stote, rizik da pozivis duze je relativno malen.... inace ja znam penzica koji zive sa 2500kn penzije i jos vele da sparaju, nekome je to pristojno a nekome bas i ne
Problem je što je rizik da nećeš doživjeti ni 70 puno veći tj. živjeti ćeš puno lošije i nećeš iskoristiti sav novac
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 08:19   #6
Problem je što, po meni, slijedi velika inflacija koja će obezvrijediti štednju, vrijednosti obveznica a time i mirovine II i III stupa.
Tko želi ušparati valja ulagati u zlato, kvalitetne dionice, robu,...
munjeviti.juric is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 08:41   #7
Quote:
bonga kaže: Pogledaj post
U srednjim sam tridesetim godinama i već me duže vrijeme, čitajući o važnosti štednje za mirovinu, zanima i muči koji je to iznos koji bih trebala pospremiti sa strane da imam ajmo reći pristojan život u mirovini.
Budući da se stalno spominje kako od mirovina neće biti ništa, zapravo je štednja sada jedino na što se možemo osloniti u budućnosti, uz naravno neke varijante rentanja stanova/apartmana ukoliko ih posjedujemo.
Ja osobno mislim minimalno moraš kupiti neku nekretninu koju češ iznajmiti za barem 1/2 prosječne plače,dobro cijela prosječna plača RH, jer toliko košta otprilike dom za umirovljenike a mirovina ti dođe kao đeparac.
U novac ne smiješ štedjeti jer ti to nema smisla ja sam dokaz za to.krajem 1980-tih sam bio uštedio 100000 dem i mislija to mi je dosta do kraja života kamata na oročenje tada se kretala od 8 do 15% i tako do 2000-tih.
Možeš malo štedit i u obveznički fondove ili indexsne fondove ali ne naše njemačke,azijske,USA. ali manji dio,jer to upak nosi svoje rizike.

Kod nekretnina moraš paziti lokacija,lokacija,lokacija pravilo.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 08:50   #8
Quote:
bonga kaže: Pogledaj post
Otvaram novu temu, ne znam da li sam je smjestila na pravo mjesto, a i ukoliko nešto slično već postoji (tražila sam ali nisam je našla) molim moderatore da je spoje s već postojećom.

U srednjim sam tridesetim godinama i već me duže vrijeme, čitajući o važnosti štednje za mirovinu, zanima i muči koji je to iznos koji bih trebala pospremiti sa strane da imam ajmo reći pristojan život u mirovini.
Budući da se stalno spominje kako od mirovina neće biti ništa, zapravo je štednja sada jedino na što se možemo osloniti u budućnosti, uz naravno neke varijante rentanja stanova/apartmana ukoliko ih posjedujemo.
Mene zanima koliko bi po vama to bio iznos za samca bez djece u Hrvatskoj, recimo za pristojan život u Zagrebu ili nekom većem gradu.
Recimo da bi se taj iznos trebao uštedjeti do cca 2050 i nakon toga ga x godina trošiti.
Kolika bi po vama ta štednja trebala biti, i u kojim oblicima, a da se osjećate ajmo reći manje-više sigurno po pitanju života u mirovini?
Govorimo o sljedeći 30 godina i onda još 20-30 godina za život od te štednje. Iskreno,tajd odgovor nitko nezna,izuzevši da osvojiš na Eurojackpotu-i to neki veći iznos od par milijuna eura.

Podsjetit ću te da je manje od 30 godina prošlo između dva svj.rata,da je oscijalicija i razvoj svijeta u zadnjih 20-30 godina doživio ogromne promjene-i ne ide na bolje.

Moji su prije 100 godina bili poprilično bogati,i to ne samo u ovim balkanskim okvirima pa su praktički preko noći ostali bez svega,pa nažalost i bez života.I to nije bila politika ove balkanske vukojebine nego-moderne Europe.Tko kaže da neće za 10 godina biti isto?

U ratnim zbivanjima obezvrijedi i nekretnine,krade se sve što se stigne...

Živi,po meni,skromno nastoj usmjeriti novac za one stvari koje su ti stvarno potrebne,nemoj štediti na kvalitetnoj hrani,gledaj funkcionalnost auta,stana,a ne dizajn samo,naravno naggradi se ponekad.Ali štedi,nastoj razbacati štednju što je više moguće (kupi,ako nemaš,500-1000 kvadrata zemlje pa odi malo saditi vrt,uzgajaj nešto).
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 09:01   #9
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Govorimo o sljedeći 30 godina i onda još 20-30 godina za život od te štednje. Iskreno,tajd odgovor nitko nezna,izuzevši da osvojiš na Eurojackpotu-i to neki veći iznos od par milijuna eura.

Podsjetit ću te da je manje od 30 godina prošlo između dva svj.rata,da je oscijalicija i razvoj svijeta u zadnjih 20-30 godina doživio ogromne promjene-i ne ide na bolje.

Moji su prije 100 godina bili poprilično bogati,i to ne samo u ovim balkanskim okvirima pa su praktički preko noći ostali bez svega,pa nažalost i bez života.I to nije bila politika ove balkanske vukojebine nego-moderne Europe.Tko kaže da neće za 10 godina biti isto?

U ratnim zbivanjima obezvrijedi i nekretnine,krade se sve što se stigne...

Živi,po meni,skromno nastoj usmjeriti novac za one stvari koje su ti stvarno potrebne,nemoj štediti na kvalitetnoj hrani,gledaj funkcionalnost auta,stana,a ne dizajn samo,naravno naggradi se ponekad.Ali štedi,nastoj razbacati štednju što je više moguće (kupi,ako nemaš,500-1000 kvadrata zemlje pa odi malo saditi vrt,uzgajaj nešto).
Ne Lupetaj gluposti,da tebe posluša kopa bi po kontejnerima sa 75 godina starosti a mora bi raditi do 75 godine.
Šta ti misliš da će se komunisti vratiti ikada na vlast opet. Nikad više i došli su na vlast jer tada je svo zemljište bilo u rukama par tisuća ljudi.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 09:03   #10
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Problem je što je rizik da nećeš doživjeti ni 70 puno veći tj. živjeti ćeš puno lošije i nećeš iskoristiti sav novac
To sve sto ustedi + stan kuca ce potrošiti unuci na drogu kocku i kurve, zapameti ovo:” nikad ih ne troši onaj koji ih je zaradio”
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 09:04   #11
Quote:
bonga kaže: Pogledaj post
Kolika bi po vama ta štednja trebala biti, i u kojim oblicima, a da se osjećate ajmo reći manje-više sigurno po pitanju života u mirovini?
Plan i program u 3 "stupa":

1) 50k US$ u sell shortabilnim blue chip US dionicama i obveznicama uz sell short revenue share (cca 7% akumulirane dobiti)
= 3200E godisnje

2) Stan u ZG iznajmljen za cca 300E mjesecno ciste love
= 3600E godisnje

3) Penzija od majcice drzave, cca 800E mjesecno

Uk: cca 1300E mjesecno po glavi pemzionera. Zena isto tu negdje...

Vidjet cemo kako ce to ici.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 09:05   #12
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Problem je što je rizik da nećeš doživjeti ni 70 puno veći tj. živjeti ćeš puno lošije i nećeš iskoristiti sav novac
istina, ak imas to ostavit nekome da ti drago da taj trosi to je onda ok, ako nemas udri brale, bolje to nego lovu u grob ponijet
marcuscato is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 09:21   #13
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Ne Lupetaj gluposti,da tebe posluša kopa bi po kontejnerima sa 75 godina starosti a mora bi raditi do 75 godine.
Šta ti misliš da će se komunisti vratiti ikada na vlast opet. Nikad više i došli su na vlast jer tada je svo zemljište bilo u rukama par tisuća ljudi.
Da si pročitao tekst kako se spada i uključio malo moždane vijuge (pod uvjetom da imaš toliko kapaciteta) skužio bi se da se nije radilo o njima.Ali da,oni su samo nastavili.

Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
To sve sto ustedi + stan kuca ce potrošiti unuci na drogu kocku i kurve, zapameti ovo:” nikad ih ne troši onaj koji ih je zaradio”
Naravno da ne troši.Ali fora je uvijek da to nemožeš znati i da moraš ići na neku sigurniju varijantu jer s 35 je ipak veća vjerovatnost (pogotovo muško) da će uspjeti zaraditi za kruh već nekako. Ta vjerovatnost ipak pada s 65+. Ako baš ostane,pa neka ostane,što ima veze.Ali postoje i oporuka,pa ostavi nešto potrebitijima,ako tvoji budu imali previše.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 09:49   #14
Quote:
Tomgold kaže: Pogledaj post
Živi,po meni,skromno nastoj usmjeriti novac za one stvari koje su ti stvarno potrebne,nemoj štediti na kvalitetnoj hrani,gledaj funkcionalnost auta,stana,a ne dizajn samo,naravno naggradi se ponekad.Ali štedi,nastoj razbacati štednju što je više moguće (kupi,ako nemaš,500-1000 kvadrata zemlje pa odi malo saditi vrt,uzgajaj nešto).
Gore navedeno smatram potpuno ispravnim. Ulažite u ono za što smatrate da će vam trebati u godinama kada ćemo svi ovisiti o mirovini i stanju mirovinskih fondova. A jedno od toga je definitivno hrana. Evo jedan banalan primjer. Kupim 2.000 m2 poljoprivrednog zemljišta i posadim npr. 20 stabala oraha. Za 30 godina kada ću biti u mirovini svako to stablo davati će recimo 10 kg ploda (nisam stručnjak, ali mislim da nisam puno fulao). Računica je 20 oraha x 10 kg x 50 kn. Što će reći 10.000 kn, odnosno tri lijepe mjesečne mirovine. Znam da urod nije svake godine i da stabla ovise o mnogo vanjskih faktora i da nije samo tako prodati 200 kg oraha, ali ovo je samo jedan primjer kako uz manje investiranje možemo osigurati dodatni prihod neovisno o stanju u državi, fondovima, burzama i dr.
zumber is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 10:03   #15
A šta ako izgore u požaru ili neka budala posječe dok te nema , nikad nebude onako kako si planirao uvjek se cijeli kozmos pobrine da ti pokvari kao i bitcoinašima i murfijev zakon
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 10:07   #16
Moja planirana 3 stupa:

-penzija (koja će sigurno biti nedovoljna za život)
-životno osiguranje (100E/mj plaćam, toliko ću i dobiti - nije puno ali bolje malo nego ništa)
-najam bar dva stana (500-600 E/mj prije amortizacije, čisto manje)

Zadnjih par godina 5% prihoda izdvajam na posebni račun,u nekom momentu i to može postati novac za ulaganje. Jedno od ulaganja je i par m2 zemlje oko kuće za vrt a ni bušotina za vodu ne bila ludost

Nikakvi fondovi niti dionice.

Tko doživi,pričat će.
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 10:40   #17
Quote:
zumber kaže: Pogledaj post
Gore navedeno smatram potpuno ispravnim. Ulažite u ono za što smatrate da će vam trebati u godinama kada ćemo svi ovisiti o mirovini i stanju mirovinskih fondova. A jedno od toga je definitivno hrana. Evo jedan banalan primjer. Kupim 2.000 m2 poljoprivrednog zemljišta i posadim npr. 20 stabala oraha. Za 30 godina kada ću biti u mirovini svako to stablo davati će recimo 10 kg ploda (nisam stručnjak, ali mislim da nisam puno fulao). Računica je 20 oraha x 10 kg x 50 kn. Što će reći 10.000 kn, odnosno tri lijepe mjesečne mirovine. Znam da urod nije svake godine i da stabla ovise o mnogo vanjskih faktora i da nije samo tako prodati 200 kg oraha, ali ovo je samo jedan primjer kako uz manje investiranje možemo osigurati dodatni prihod neovisno o stanju u državi, fondovima, burzama i dr.
Hmm da. Nije ti to bas kao u igricama s plejstora. Kliknes i dobijes 200 kg oraha. Prodas i dobijes 10000 zlatnika.

Moji su imali orasnjak na viksi u zagorju. Dolazili smo svaki vikend tamo prakticki. Znas koliko smo oraha u zivotu nabrali? Mozda desetak kila.
Zasto? "Neko lokalni pobrao TM" a.k.a. "nije rodilo bas ove godine", ali mozes kupiti kod Stefice, ona ti ima.

Danas ulaganje u hranu znaci - bavit cu se time full time i imat pusku da otjeram cigane koji dodju u ranu berbu, ili kupis dionice "Middle african food corp."-a koji drzi tradiciju izrabljivanja crnaca po africi i proizvode tropsko voce...

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 10:47   #18
Quote:
zumber kaže: Pogledaj post
Gore navedeno smatram potpuno ispravnim. Ulažite u ono za što smatrate da će vam trebati u godinama kada ćemo svi ovisiti o mirovini i stanju mirovinskih fondova. A jedno od toga je definitivno hrana. Evo jedan banalan primjer. Kupim 2.000 m2 poljoprivrednog zemljišta i posadim npr. 20 stabala oraha. Za 30 godina kada ću biti u mirovini svako to stablo davati će recimo 10 kg ploda (nisam stručnjak, ali mislim da nisam puno fulao). Računica je 20 oraha x 10 kg x 50 kn. Što će reći 10.000 kn, odnosno tri lijepe mjesečne mirovine. Znam da urod nije svake godine i da stabla ovise o mnogo vanjskih faktora i da nije samo tako prodati 200 kg oraha, ali ovo je samo jedan primjer kako uz manje investiranje možemo osigurati dodatni prihod neovisno o stanju u državi, fondovima, burzama i dr.
Nije stvar u tome nego što ćeš ti životariti sa tom ev. zaradom od oraha a nasad će dobiti netko drugi.
Poanta je da umreš sa 0 kuna a do tada da živiš što bolje. Ima u svijetu, zaboravio sam detalje i kako se zove, ali nešto kao leaseback. Da prodaš stan i trošiš taj novac a nastaviš živjeti u njemu do smrti.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 12:21   #19
Za sada je na ovim prostorima jedina sigurna opcija vlastita nekretnina sa stranom mirovinom.
Šansi za ulaganje nikad više. Svatko gura svoje. Tu nisam pametan.

Što se tiče potrebnog iznosa za život možda uzeti polovicu prosječne plaće kao nekakav minimum pa tako računati?
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 13:15   #20
Država otežava pokušaje da se sami pobrinemo za bolji život u starosti. Ako imamo oročenu štednju tu je porez na kamate. Ako štedimo u nekretninama tu je porez na nekretnine. Ako štedimo u dionicama tu su porez na dividendu i na kapitalnu dobit. Ako si otišao van RH i tamo zaradio mirovinu onda ti ako se vratiš natrag oderu porez na te inozemne mirovine.

Dakle smanjuju realne državne mirovine i istovremeno udaraju poreze na sve pokušaje da se sam pobrineš za sebe.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:03.