Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2018., 08:52   #1
Smile Odakle ljudima potreba da daju savjete drugima po forumima?

Dragi prijatelji,

Zadnjih nekoliko dana sam istrazivao jedan interesantan psiholoski problem, pa sam naisao na link do vaseg foruma.

Procitao sam to sto sam trazio, ali paznju su mi privukle i druge teme. Citao sam ih s ciljem da razumem ljude i njihove stavove po raznim piranjima, medjutim zkljucio sam slijedece:

Naime: Jedni te isti ljudi odgovaraju na stvarno puno tema koje sam otvorio.

To me je fasciniralo, jer ja, dok sam vrsljao po forumu citajuci razlicite teme, poceo sam osecati da gubim nepotrebno vrijeme, a onda sam se pitao sta tek ti ljudi koji se iz teme u temu javljaju kao savjetnici, rade sa svojim vremenom davajuci savjete drugim ljudima i komentirajuci na komentare trecih ljudi koji su davale savjete ovim prvima.

Je li odgovaranje po forumima neki hobi? Navika? Manir? Nacin zivota?

Idu li ti ljudi na posao, imaju li porodice, licni zivot ili neku drugu pametniju aktivnost neg davati savjete na sve sto mrda, pa jos i neljubazne, neuljudne, osudjujuce, ponekad zlobne...

Ili je mozda bijeze od svojih problema?

Pitam se je li industrijsta revolucija napravila zivot toliko lakim da zaposleni ljudi potrose 8 sati na poslu, nesto na put do i sa posla pa jos da imaju vrijemena da odgovaraju na sve i svasta i da dijele savjete ko kako da zivi.

Evo, za ovaj tekst sam potrosio najmanje 10 minuta mog vremena.

Imam skoro 50 godina, muskarac sam, i iako sam se relativno rijetko i uspjesno sluzio forumima citajuci tehnicke savjete za ovo i ono koje su davane drugim ljudima, ovo je moj prvi put da postavim pitanje na nekom forumu, a do sada nikad nisam osjetio potrebu da dijelim savjete po forumima.

Buduci da sam zakljucio da dosta od savjeta su bili napisani od inteligentnih (iako ne previse vaspitanih i uljudnih) osoba, ulazim u rizik da postavim ovo pitanje bez zanimanja za tudje uljudne ili ne manire u toku odgovaranja na ovu moju temu.

Plus jos nesto: U cemu je fora da ne napisu u juzer nejmu bar svoje istinsko ime kao sto sam ja napisao. Razumljivo je da ne napises prezime, recimo. Ali da se krijes iza izmisljenih psevdonima samo da bi (eventualno) mogao vrijedjati ljude...


Duzno izvinjenje:

Jas sam iz Makedonije tako da hrvatski mi nije maternji jezik, pa sam sigurno napravio podosta gresaka u tekstu. Izvinjavam se unaprijed za to

Puno pozdrava,
Valentino
ValentinoL is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 09:18   #2
Dosada...


Sent from my iPhone using Tapatalk
qwertz90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 10:33   #3
Ili ne rade ili ako rade, na poslu im je dosadno.
Slazem se s Qwertzom.
Sve je stvar dosade.

Vezano za user name.
Ljudi mozda zele zastiti svoju privatnost.
Ipak se po forumu pise svasta.
U jednu ruku meni je cak i ok sto forum ne trazi od tebe ime i prezime jer sam sigurna da bi se ljudi puno teze otvarali i pisali o stvarima o kojima pisu, a o kojima im je u stvarnosti neugodno.

A vrijedjanje je stvar kulture pojedinca.
Ako ne mozes normalno komunicirati, po meni nisi za forum.

Lako za ljude koji imaju potrebu davati savjete po forumu.
Meni su gori oni u stvarnosti.
usne boje mesa is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 15:34   #4
Kad naiđem na meni interesantnu temu uključim se, ili kad vidim da netko traži pomoć pokušavam dati savjet na temelju vlastitog iskustva...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 17:32   #5
Dosada čista povezana sa dokolicom.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 19:19   #6
kad je stvarno dosadno uključim se malo na forum, al večinom čitam, neda se ni meni svaki put pisat...
Daj se zapitaj što je s ovima koji vise na fejsu non stop, ono kud god ideš samo vidiš da neko trka po fejsu, dopisuje se s nekim... ljudi ubijaju dosadu. Rađe bi bio okružen s nekim frendovima i pričao gluposti nego ovdje da čitam i pišem po forumu...
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2018., 19:47   #7
U mom slučaju je kombinacija znatiželje, dosade, viška (slobodnog) vremena i iskrene želje da pomognem.

Ukoliko vidim da netko prolazi nešto slično onome što sam ja prošla, mislim da me ništa ne košta napisat mu post. I meni su drugi ljudi pomagali svojim iskustvima kad mi je to bilo potrebno.

S obzirom da nismo svi iz velikih gradova samim time nismo ni u mogućnosti odlaziti na neke aktivnosti, pa onda vrijeme provodimo na internetu družeći se (na taj način) sa ljudima koji nas razumiju.

Dok sam radila pisala sam manje, sad kad ne radim pišem više.
Nekad sam tu stalno, nekad me nema mjesecima (ili godinama).

Ipak, ovo nije jedini forum na svijetu, pa samim time ni ne razumijem toliko čuđenje sa tvoje strane. Čak i reddit funkcionira u principu na isti način.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 06:12   #8
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
U mom slučaju je kombinacija znatiželje, dosade, viška (slobodnog) vremena i iskrene želje da pomognem.

Ipak, ovo nije jedini forum na svijetu, pa samim time ni ne razumijem toliko čuđenje sa tvoje strane. Čak i reddit funkcionira u principu na isti način.
Najvise sam se cudio sto jedni isti ljudi iz teme u teme odgovaraju na puno problema. Kao da se osecaju pozvanim da imaju misljenje za sve tudje probleme. Ja sam covjek ekonomije, bavim se biznisom, i vrijeme dozivljavam kao nesto sto treba upotrebiti u cilju ostvarivanja veceg blagostanja.

S druge strane ne vidim kakvo bi blagostanje donijelo razmisljanje o tudjim problemima. Um ne moze raditi dve stvari u isto vrijeme. Kad se mesas u tudje stvari, ne mozes odraditi svoje. Buduci da svaki covijek ima dovoljno, cak predovoljno svojih problema, meni izgleda kao zlocin ka sebi baviti se mesanjem u tudje stvari deljenjem savjeta i slicno.

Plus, ima jedna misao, procitao sam je negdije: Ljudi traze savjet da bi ga odbacili ili ako ga prihvate da imaju koga kriviti za nezeljene posljedice.

Kako i da je, hvala vam na iskrenosti,
Puno pozdrava!
ValentinoL is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 17:30   #9
Ajme, pa ja sam posebna jer si samo meni odogovorio .

Gle, ako ti ne mozes razmisljati o vise stvari odjednom ili ako ti je previse stresno za vlastitu nejaku dusicu procitati tudji problem (kroz koji si i sam prosao) i natipkati rijec-dvije-tristo podrske - tvoja stvar.

Zasto mislis da si mjerilo svemira i jer je trbi nesto glupo, automatski mora da nesto nije u redu sa ljudima kojima to nije glupo?

Stajaznam, ljudi koji prodju kroz neko sranje i onda vide da se netko drugi utapa na slican nacin najcesce ne okrenu glavu. A neki su prosli kroz puno toga, pa samim time imaju iskustva sa vise problema i tema.

Mislim gle, mozda je do generacijske razlike, ali ovo sto ti pitas je doslovno "forum 101".
Mogao si i proguglat .
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 21:59   #10
U dosta točaka se slažem s Valentinom, ima puno boljih načina za ispuniti vrijeme od foruma. Kako se ne smatram osobom koja provodi puno vremena na forumu, već povremeno nešto napišem, to činim jer osjetim okidač, potrebu da komentiram koju ne mogu zanemariti. Sad da ću potrošiti zadnji atom snage kako bi nekome pomogla, neću. Pomognimo si sami, pa će nam i Bog pomoći (stara kineska poslovica).
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 00:16   #11
Quote:
ValentinoL kaže: Pogledaj post
Najvise sam se cudio sto jedni isti ljudi iz teme u teme odgovaraju na puno problema. Kao da se osecaju pozvanim da imaju misljenje za sve tudje probleme. Ja sam covjek ekonomije, bavim se biznisom, i vrijeme dozivljavam kao nesto sto treba upotrebiti u cilju ostvarivanja veceg blagostanja.

S druge strane ne vidim kakvo bi blagostanje donijelo razmisljanje o tudjim problemima. Um ne moze raditi dve stvari u isto vrijeme. Kad se mesas u tudje stvari, ne mozes odraditi svoje. Buduci da svaki covijek ima dovoljno, cak predovoljno svojih problema, meni izgleda kao zlocin ka sebi baviti se mesanjem u tudje stvari deljenjem savjeta i slicno.

Plus, ima jedna misao, procitao sam je negdije: Ljudi traze savjet da bi ga odbacili ili ako ga prihvate da imaju koga kriviti za nezeljene posljedice.

Kako i da je, hvala vam na iskrenosti,
Puno pozdrava!
Blagostanje ne podrazumjeva samo bavljenje poslom i materijalnim stvarima. Što je sa duhom, što je sa komponentom naše potrebe da suosjećamo i pomognemo drugima? Što je sa našim potrebama da razmjenjujemo mišljenja, družimo se, komuniciramo? Ljudi imaju razne potrebe. Evo recimo moja žena trenutno spava preumorna, ja nisam, ne želim izlaziti već mi je gušt napisati post, na you tubeu pogledaati nešto što me zanima, pročitati vijesti i slično...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 18:02   #12
Odakle ljudima potreba da se registriraju na forume kako bi se ondje čudili načinu na koji drugi koriste taj medij?

__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 18:05   #13
Mislim da je nekima ovdje to svakodnevna prehrana i da su ti dezurni nebi li nasli pokoju slabiju kariku da osjete svoju nadmoc
salevart is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2018., 20:29   #14
Znatiželja, želja za komunikacijom s novim ljudima, želja da podijelim što znam, da sam sebi razjasnim neke stvari, da nekom pomognem itd.

Nekad sam bio puno na forumu a sad onako usput navratim, kako mi dođe. Vjerojatno više nemam istu potrebu jer sam našao više istomišljenika uživo i krenuo raditi s ljudima, a to mi je već godinama želja.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2018., 03:52   #15
zivimo u regiji straha lol

nema se seksa para posla

pa ljudi dolaze pitat. na tu se vezu gurui koji su to prosli. oni koji dosta vise na istim temama su dosta tocni s odgovorima. ma da ima oni koji su gurui mrznje i upadaju kao kamikaze da se ponekad pitam kako ih netko moze prepoznat. onda s druge strane vidim da tu dolaze newbies koji ce uvjek ostat newbies. tako da su oni zaigrani uvjek pricat a nikad zakljucak dat

koliko nekom uspjeva, ili kako se probija je vjerovatno usko s hroskopom. i koliko se svada uz to
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 03:40   #16
Nema ništa loše u pomoći drugima savjetom, posebno ako si sam bio u takvoj situaciji, ali problem su oni koji to koriste u loše svrhe, na nekima se baš vide da svoju ogorčenost i frustracije liječe na forumu i na drugima, kao da se obraćaju toj osobi kojoj bi htjeli, ali se ne usude pa se dođu malo "istresti" na forum i to prema osobi koju niti poznaju niti imaju ikakve veze s njom, a sve zbog RL problema i osoba u RL životu( čini mi se većinom supružnika).
A meni su najveća misterija oni koji ignoriraju autorov stav i daju savjete koje ih autor nije tražio. Primjer ona tema o ženama koje ne žele djecu, valjda je većina postova onih koji žele i uvjeravaju ove da žele, čemu ta potreba uplitanja u tuđi život i nametanje nekog svog stava?
black fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 09:05   #17
Quote:
black fairy kaže: Pogledaj post
Nema ništa loše u pomoći drugima savjetom, posebno ako si sam bio u takvoj situaciji, ali problem su oni koji to koriste u loše svrhe, na nekima se baš vide da svoju ogorčenost i frustracije liječe na forumu i na drugima, kao da se obraćaju toj osobi kojoj bi htjeli, ali se ne usude pa se dođu malo "istresti" na forum i to prema osobi koju niti poznaju niti imaju ikakve veze s njom, a sve zbog RL problema i osoba u RL životu( čini mi se većinom supružnika).
A meni su najveća misterija oni koji ignoriraju autorov stav i daju savjete koje ih autor nije tražio. Primjer ona tema o ženama koje ne žele djecu, valjda je većina postova onih koji žele i uvjeravaju ove da žele, čemu ta potreba uplitanja u tuđi život i nametanje nekog svog stava?
a neko je napisao, ljudi su oduvjek bili okrutni prema drugačijima od krda.

ali ja pak mislim da ljudi imaju osječaj ako ne želiš što i oni, to te uopće ne zanimaa da pljuješ po njihovu načinu života. smatraju to osobnom uvredom.
a ova primitivna novokrščanstvo u hr, podupire to na najjače. svi koji žive drugačije, žele drugačije od onog što se smatra tradicionalno, krščanskim, obiteljskim životom, je maltene izdajnik, i smije ga se mrziti, kritizirati, suditi.
probaj na poslu, reči nešto drugačije mišljenje od večine, ajme..napad kao da si opsovao nešto. svi imaju pravo suditi drugačije poglede na život. nema tolerancije. mislim da to ide uz siromašno društvo i neobrazovanost.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 11:34   #18
Rjesavaju vlastite dubioze kroz savjete drugima
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 16:37   #19
Pomažući drugima savjetom il hrabrenjem pomažemo sebi, puno više nego što smo svjesni. Oslobađajuće je kad vidiš da i drugi prolaze razna sranja a ne samo ti, mnogi su me i nadmašili... Čitaš i suosjećaš, shvaćaš da nisi sam. U stvarnom životu svatko krije koliko može a čemu bi otkrivao neke stvari o sebi pa da se druga strana naslađuje, ima i takvih nažalost... Ovdje je prisutna otvorenost koja mi paše.
Nisam stalno prisutna pogotovo kad radim, jedno vrijeme više čitam, zna me i ne biti po par mjeseci...
Josephine Anne is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2018., 18:15   #20
Odakle ljudima potreba da daju savjete drugima po forumima?

Odakle ljudima potreba da daju savjete drugima po forumima?

Quote:
ValentinoL kaže: Pogledaj post

Je li odgovaranje po forumima neki hobi?

Postaviš pitanje s čuđenjem ZAŠTO ljudi odgovaraju na tuđe komentare, pitanja, postove, i onda čekaš odgovor!

Zakon!
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:44.