Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Pogledaj rezultate ankete: ..
.. 0 0%
.. 0 0%
Glasovatelji: 0. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2008., 22:31   #21
Quote:
shearer999 kaže: Pogledaj post
Zakup je jedno od obveznih prava koje se upisuje u zemljišne knjige. Tako da je nemoguće da novi vlasnik prilikom kupnje nije vidio upis, jer za zemljišne knjige vrijedi načelo javnosti. Bez brige vi u vašem zakupu možete uživati. Možete se pokušati sa novim vlasnikom dogovoriti o nekakvoj naknadi za raskid ugovora o zakupu kojega nužno morate imati jer se inače vaš zakup kao pravo koje se upisuje u zemljišne knjige može osporavati temeljem načela povjerenja u zemljišne njige, jer ako on nije znao da postoji zakup, a bio je u dobroj vjeri ima pravne osnove za tužbu. Međutim vrlo malo podataka mi je poznato da bi odgovor bio potpun.
hm a da li si oni to upisali u zem.knjige pa ne ide to automatizmom treba npraviti prijedlog u zk op. sud nisam sigurna mislim čak da treba pisati da se zakupodavac slaže da se ugovor zabilježi vlasnički list , mislim nisam sigurna.
katty is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 14:49   #22
Iznajmljivanje poslovnog prostora

Ovako:

Ako ima netko da se razumije:

Moja firma (ja sam samo zaposlenik) iznajmit će jedan prostor (zgradu) i onda ga planira dalje iznajmljivati. Sad me zanima, koji su zahtjevi za sklapanje ovakvog ugovora, trebamo li mi biti registrirani za takvo nešto ili je to jako jednostavno kako izgleda?

Mene je direktor zadužio da prokljukam o tome, a pravo mi nije struka međutim u interesu očuvanja posla moram se snać pa molim Vašu pomoć..

Dakle nekakav predložak ugovora, pravni savjet, bilo što što treba napraviti vezano za ovo, ako netko zna jaaaako bih vam bila zahvalna.

Hvala puno...
Fiffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 16:58   #23
prostor se moze dati u zakup normalno. ne kuzim ovo s iznajmljivanjem dalje
pogledaj zakon, bit ce ti od pomoci. a na netu se mogu naci i primjerci ugovora.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 18:53   #24
Treba provjeriti da li u vašem Ugovoru o zakupu prostora ima kakva zabrana o davanju prostora u podzakup...
Firma može svoj poslovni prostor dati u podzakup, ne mora imati neku posebnu registraciju.

Tu pogledaj pri dnu imaš primjer Ugovora o podzakupu
http://www.orkis.hr/Primjeri-ugovora/16205.aspx
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 02:26   #25
Ti samo složiš ugovor o podzakupu koji ti je isti kao i o zakupu i ovjeriš to s onim ko ga uzima kod javnog bilježnika.

Obavezno prvo provjeri da li vi u ugovoru o najmu možda imate klauzulu da ga nesmijete davati u podnajam, jer onda vlasnik može napraviti momentalni raskid ugovora i može vas još i tužiti
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 22:42   #26
Nije nužna ovjera kod javnog bilježnika, iako nije na odmet ...
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 00:12   #27
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Nije nužna ovjera kod javnog bilježnika, iako nije na odmet ...
Nužna je, jer daje vjerodostojnost
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 13:22   #28
Vjerodostojnost Ugovora među firmama potvrđuju potpisi direktora i pečati firmi, tako da ovjera javnog bilježnika nije potrebna. Tako ovjeren Ugovor, od obje strane, važeći je na svakom sudu i bez ovjere javnog bilježnika. Ako netko želi plaćati javnog bilježnika neka plaća, a da poduzetnici ovjeravaju svaki Ugovor stalno bi visili po uredima javnih bilježnika.
Poduzeća i kad rade cesije, kompenzacije i slične ugovore gdje se mogu vrtiti milijunski iznosi te Ugovore ne ovjeravaju kod javnog bilježnika....
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 14:18   #29
Najam i zakup

Koja je razlika između "najma" i "zakupa"? Uobičajeno se koriste termini "najam stana" i "zakup poslovnog prostora", no neznam je to samo govorni običaj ili postoji i neka dublja razlika...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 14:21   #30
Najam daje samo pravo uporabe, dok zakup daje pravo koristenja koje obuhvaca i pravo uporabe i ubiranje plodova, odnosno koristi, te uzivanje stvari.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 13:59   #31
Varijanta podzakupa ili neki drugi institut?

Kakva je situacija u našem pravu po pitanju institucije podzakupa - pretpostavljam da o tome sve mogu pronaći u ZOO-u, ili moram pogledati i neki drugi propis?

Čitao sam nedavno u novinama da je jedinica lokalne samouprave, kao zakupodavac, odobrila podzakup zakupniku. To znači da je potrebno tražiti odobrenje zakupodavca?

Članak 537. ZOO-a: "Ako nije drukčije ugovoreno, zakupnik može zakupljenu stvar dati u podzakup, ali samo ako se time ne nanosi šteta zakupodavcu."

Zanima me konkretna situacija kod koje se ne radi o podzakupu, nego o sukorištenju poslovnog prostora. Ne znam o kojem se institutu radi i radi li se uopće o imenovanom ugovoru, pa ću opisati činjenično stanje, a Vas molim da mi kažete da li je takav ugovor legalan i koji ga propis eventualno regulira.

Dakle: zakupnik sklopi dogovor s drugom osobom o tome da će ta druga osoba povremeno koristiti poslovni prostor (budući da se radi o djelatnosti kod koje se prostor ne koristi stalno, pa je često prazan), dakle dobit će ključeve i pravo da koristi prostor kad god želi (naravno, u dogovoru sa zakupnikom, kako ne bi dolazilo do istovremenog korištenja prostora), a za to će naknadu plaćati zakupniku. Druga osoba nije ni u kakvom kontaktu sa zakupodavcem.
Napominjem da se radi o istoj vrsti djelatnosti, za koju je prostor jedinice lokalne samouprave i predviđen. Konkretno, radi se o dogovoru dvije političke stranke o zajedničkom korištenju prostora jedne od njih.
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2010., 14:15   #32
Naravno da ćeš odgovor naći u Zakonu o zakupu poslovnog prostora koji ti kaže da ukoliko nema dozvolu zakupodavca, zakupnik ne može poslovni prostor dati u podzakup.
accident is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2010., 00:32   #33
Potpitanje

Hvala na odgovoru.

Može li se opisani odnos podvesti pod neki drugi institut, koji bi bio legalan, jer ovdje se ipak ne radi o klasičnom podzakupu?

Zapravo me zanima može li zakupnik uspjeti u tužbi protiv sukorisnika prostora koji bi izigrao dogovor, na način da prostor koristi, a nikad ništa ne plati?
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2010., 18:23   #34
!

Quote:
accident kaže: Pogledaj post
Naravno da ćeš odgovor naći u Zakonu o zakupu poslovnog prostora koji ti kaže da ukoliko nema dozvolu zakupodavca, zakupnik ne može poslovni prostor dati u podzakup.
S obzirom na članak 1. Zakona o zakupu i prodaji poslovnoga prostora, postavlja se pitanje vrijedi li taj Zakon samo za poslovne prostore u vlasništvu RH, ili i za ostale?

Naime, izmjenama i dopunama zakona iz 2004. članak 1. dopunjen je tako da glasi:

(1) Ovim se Zakonom uređuju zasnivanje i prestanak zakupa poslovnoga prostora te međusobna prava i obaveze zakupodavca i zakupnika, kao i prodaja poslovnoga prostora u vlasništvu Republike Hrvatske.

Postavlja se pitanje odnosi li se ovo "u vlasništvu Republike Hrvatske" na cijelu rečenicu (uključuje zakup), ili samo na dio iza zareza (uključuje samo prodaju)?
__________________
Fugit irreparabile tempus... Carpe Diem...!
Lakonogi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 20:50   #35
Kupnja prvenstva zakupa gradskog prostora

Dragi pravnici

Da li je legalno prodavati (za nekoliko destetaka tisuća eura) pravo zakupa u gradskom prostoru koji bi trebao ići na javni natječaj ako ta osoba više ne želi biti unutra???
minory is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 12:12   #36
Quote:
minory kaže: Pogledaj post
Dragi pravnici

Da li je legalno prodavati (za nekoliko destetaka tisuća eura) pravo zakupa u gradskom prostoru koji bi trebao ići na javni natječaj ako ta osoba više ne želi biti unutra???
ja nisam pravnik,ali sam sigurna da nije legalno!ali znam nekoliko slučajeva gdje su se zakupnici isplaćivali kako bi netko drugi preuzeo gradski najam,prije dvadesetak godina takvi prostori su se u gradu Zagrebu plaćali skoro kao da kupuješ kvadrate,samo zato što je gradski najam bio dosta nizak pa se onima koji su ulazili isplatilo na taj način doći do prostora,na nizak najam koji u slučaju natječaja nije zagarantiran
đurđa 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 15:21   #37
Raskid ugovora o zakupu poslovnog prostora

Molim vas ako mi netko može dati obrazac ili napisati oglednu formu raskida ugovora o najmu (zakupu) poslovnog prostora?
upit_nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 19:20   #38
Raskid ugovora u najmu i povrat uloženih sredstava

Dakle priča odprilike ide ovako...

Napravljen je ugovor o najmu i gospodin je od nas iznajmio prostror gdje je prije bio kafić također u svrhu otvaranja kafića.

Uložio je nešto novaca u uređenje tog prostora (cca. 10 000kn po njegovom). I sada, njemu više ne paše ili ne može otvoriti taj kafić i sada bi tu išao raskid ugovora.

Da li smo mi njemu dužni isplatiti taj njegov uložen novac i po kojem principu ako da? Nekakvim računima kao dokaz uloženog ili nekako drugačije?

Prostor je bio u najmu 3mj. i on dosad još nije uplatio niti jednu ratu najma (iz usmenog dogovora pošto kafić još nije otvoren), dok smo mi platili porez gradu za te mjesece makar prostor još nije otvoren.



Pitanje broj 2.

Gospođa u čijem je najmu prostror bio prije je ostavila pozamašnu svotu neplačenih računa za vodu nakon raskida ugovora koji su na njezino ime, ali naš prostor. Kako to riješiti?
Otići do Hrvatskih voda ili koga već i reći da terete nju za to pošto je to ona bila dužna plačati ili?


Hvala
facelessone is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 18:57   #39
Unhappy Zakup državnog poljoprivrednog zemljišta- posjed

Pozdravljam vas i molim za pomoć ako mi tko može pomoći.imamo valjani ugovor o zakupu poljoprivrednog državnog zemljišta, ali nismo uvedeni u posjed jer je za vrijeme raspisivanja natječaja prijašnji posjednik ( kojemu je istekao ugovor o zakupu i koji je dobio obavijest da ne smije više obrađivati tu zemlju), namjerno posijao tu zemlju uz obrazloženje "da tko sije, taj će i žeti".Na teren je izašla polj.inspekcija, sve je prijavljeno u Općinsko državno odvjetništvo, ali oni na žalost ništa ne poduzimaju i samo mi kažu da će oni poduzeti pravne radnje radi zaštite interesa RH( taj odgovor je isti od 8. mjeseca 2010.god).Što je nama za činiti, kako da mi uđemo u posjed te zemlje, da li možemo tražiti odštetu za izmaklu dobit(jer je nama bila namjera tu zemlju obrađivati, zato smo se i javili na natječaj!!), da li moramo sudskim putem tražiti svoje pravo?
mirnama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 18:03   #40
Mislim da ćeš morati podnijeti privatnu tužbu protiv čovjeka koji je nasilno povrijedio tvoja prava, ali ako ti plaćaš najamninu onda ćeš vjerojatno dobiti i odštetu za izgubljenu dobit. sve ovo je mislim.
__________________
Nisu loša vremena, nego ljudi.
tamburaš is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:35.