Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2010., 23:42   #201
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
...
Nista, pa ni zlato, nije rijesenje za sve. Sve je "podlozno prici".

Zlato ima, zavisno od okolnosti, dvije funkcije: commodity i money. 2001-2003, zavisno od valute gledista, zlato je ponovo preuzelo ulogu novca bez da bi to neki funkcionar izjavio. Tu ulogu je preuzelo zbog rasta nepovjerenja u government i government fiat money. Ulogu smo kao uvijek izglasali ljudi. Ne ti, naravno, niti government, nego ljudi poput mene, svjestni situacije. To sto smo neki vidjeli 2003, sto nas ceka, ti ne vidis ni danas, kad smo vec debelo zagazili u govna. Problem je too much debt! i to na svim nivoima. Government je problem! Big government! U krevetu sa big business / big banks. Government, out of touch with reality. Rijesavanje sa even more debt i prikrivanje postojecih problema ce iste samo pogorsati.
Umjetnicke slike, poljoprivredna zemljista, ... su samo commodities. Kao hard assets imaju odredene svojstva novca ali nisu novac.

A o tome da zlato (jos) nije u bubble-u sam vec napisao. Bubble ima odredene karakteristike. Tko je sposoban iskrene usporedbe sa nekretninskim bubble-om, znat ce koliko je sati.

Listen and learn!!! umjesto praznog diskutiranja o problematiki u koju se ama bas nista ne razumijes:
Quote:
Hugo Salinas Price, president of the Mexican Civic Association for Silver, interviewed about the collapsing world monetary system and the prospects for the precious metals. You can listen to the interview here.
masimo1 is offline  
Old 10.06.2010., 01:23   #202
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
. A pravna država i pošten novac su svugdje oko tebe..
Slika pravne drzave i postenog novca:



Porez je eksproprijacija silom a inflacija eksproprjiacija prevarom.
glosa is offline  
Old 10.06.2010., 13:33   #203
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
A few guesstimates for 2015/2016:
- China World's leading economy
- DJIA: $6.000 - $10.000
- Gold: $6.000 - 10.000, 3.000€ - 5.000€
- USD vs. €: ~2:1
A sto ce smart money raditi 2015.?
zabotinski is offline  
Old 10.06.2010., 14:36   #204
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
Zlato ima, zavisno od okolnosti, dvije funkcije: commodity i money. 2001-2003, zavisno od valute gledista, zlato je ponovo preuzelo ulogu novca bez da bi to neki funkcionar izjavio. Tu ulogu je preuzelo zbog rasta nepovjerenja u government i government fiat money. Ulogu smo kao uvijek izglasali ljudi. Ne ti, naravno, niti government, nego ljudi poput mene, svjestni situacije. To sto smo neki vidjeli 2003, sto nas ceka, ti ne vidis ni danas, kad smo vec debelo zagazili u govna. Problem je too much debt! i to na svim nivoima. Government je problem! Big government! U krevetu sa big business / big banks. Government, out of touch with reality. Rijesavanje sa even more debt i prikrivanje postojecih problema ce iste samo pogorsati.
Jos jedan odlican post: kratak i jasan
Lucky is offline  
Old 11.06.2010., 00:05   #205
Još jedan izuzetan članak o trenutnoj financijskoj i političkoj klimi. Ovdje su preneseni konkretni zaključci, no sve u svemu ne sluti na dobro.

http://www.zerohedge.com/article/gue...ide-road-ahead

Quote:
HISTORICAL FACT: A Financial Crisis is almost always followed by an Economic Crisis which is subsequently followed by a Political Crisis.


FINANCIAL CRISIS => ECONOMIC CRISIS => POLITICAL CRISIS
Banking Crisis => Sovereign Debt Crisis => Currency Crisis





CONCLUSIONS:

Expect the unexpected going forward since markets hate uncertainty and nothing creates more uncertainty than political decision making and policy legislation. Markets will experience increasing levels of volatility with steeper rates of price movement both up and down. Flash Crashes and Flash Dashes will be common as millisecond advantages separate the dynamic hedging winners from losers.

Hard assets such as physical gold and silver have traditionally been the ideal vehicle for an environment of high inflation coupled with a currency crisis. I fully expect governments will strip these assets from holders either directly or through predatory taxation, fees or other trading limitations. They will be classified somewhere in the four categories discussed above. Alternatively, if it is not done in this fashion it will be controlled through intervention similar to national currencies in the forex arena. I personally suspect it is already being controlled in some fashion based on the March 25th whistleblower testimony by Andrew Maguire. It is a matter of national security in a beggar-thy-neighbor environment since gold and silver are the only real money in a fiat based system. Protect yourself accordingly.

The only protection from the future storms will be unencumbered, revenue producing assets. The trick is knowing which investments will sustain their ability to produce inflation adjusted free cash flow in the midst of a contracting economic environment. They may not be in the publicly traded or manipulated markets.

Thinking for yourself and thinking outside the box is paramount if you are to capitalize on this bumpy trolley ride.
Essine is offline  
Old 11.06.2010., 22:45   #206
FYI: Reasons to own gold (pdf) by John Embry, Chief Investment Strategist, Sprott Asset Management
masimo1 is offline  
Old 11.06.2010., 23:53   #207
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
FYI: Reasons to own gold (pdf) by John Embry, Chief Investment Strategist, Sprott Asset Management
Razlog zasto je korisno imati zlato jer ga alkemicar Bernanke nemoze razlikovati od ostale robe. Nedavno je izjavio da se zlato ponasa drukcije od ostale robe na trzistu (commodities). Zaista cudno zar ne Berni
glosa is offline  
Old 14.06.2010., 23:53   #208
FYI: Soros Says ‘We Have Just Entered Act II’ of Crisis (Update2)
Quote:
“When the financial markets started losing confidence in the credibility of sovereign debt, Greece and the euro have taken center stage, but the effects are liable to be felt worldwide,” Soros said.
Interpretacija?
"sovereign debt credibility" = "currency credibility".
Vidjeli krizu Eura, a polako dolazi vrijeme za krize drugih valuta.
I sto nam preostaje?
masimo1 is offline  
Old 15.06.2010., 00:32   #209
Je, Soros ziher izjavljuje ono sto ne pase njegovim investicijama. Ko i svi drugi uostalom, ukljucujuci i tebe i mene.
__________________
"U životu sam mnogo novca potrošio na alkohol, lijepe žene i brze automobile. Ostatak sam spiskao." George Best
maq is offline  
Old 15.06.2010., 07:41   #210
Quote:
maq kaže: Pogledaj post
Je, Soros ziher izjavljuje ono sto ne pase njegovim investicijama. Ko i svi drugi uostalom, ukljucujuci i tebe i mene.
Ne znam sto tocno mislis ali... barem za sebe mogu reci, da nikoga ne ubjedujem u to sto ozbiljno i sam ne vjerujem. I to do te mjere, da sam bio spreman uloziti poprilicno novca. Govoriti "to sto ne pase mojim investicijama" bilo bi jako cudno ako se vjeruje u argumente koji "pasu" tim investicijama, zar ne? Nece valjda raci "zlato sucks" ako vjerujem da to nije slucaj.

Za razliku od sitne ribe mene, Soros, Buffett i slicni moraju biti jako pazljivi kad nesto kometiraju. To sto je msm (main stream media) interpretirao Soroseve izjave prije par mijeseci, da je zlato ultimate bubble, na za msm "prihvatljiv" nacin, ukazujuci kako je zlato bubble, je vise pokazatelj msm misljenja nego Sorosa, koji samo mora biti pazljiv kod biranja rijeci, da kaze sto misli ali na nekoliko cryptic nacin, sto je vec Nostradamus radio radi poznatih razloga. I ja mislim, da ce zlato biti ultimate bubble, nakon cega ce Keynezian teorija serijskog duvanja bubble-a doci kraju zbog kolapsa financijskog / promjene monetarnog sustava. Ali nismo jos tamo tako da... Vise nego ocito je, da i on tako misli (actions! speak not msm commentators' interpretation of his words).

Glavni razlog da ja na forumu nisam stavio ranije izjave Sorosa je bas ta, da ja njegove rijeci nisam interpretirao kao bearish za zlato i izjava je za neupucene samo zbunjujuca, kao sto se i tu pokazalo. Stavili su je oni koji se u stvari ne razumiju kao "pokazatelj" kako su u pravu da je zlato u bubble. Ali eto, barem bi danas trebalo biti jasno, da se to dogodilo, kao i tko je situaciju dobro i tko lose ocijenio.

Zadnje uređivanje masimo1 : 15.06.2010. at 07:46.
masimo1 is offline  
Old 15.06.2010., 07:56   #211
FYI: Hidden Gold Taxes: The Secret Weapon Of Bankrupt Governments

Evo, to se moze interpretirati kao argument za ne-ulaganje u zlato. Oni kojima se zlato ne svida zbog tko zna cega vec, bi to barem tako mogli interpretirati. To vise sto manje se kuze u zlato.
Ali capital gains se moze izbjeci i cak sam napisao kako ja to mislim napraviti. Isto tako, ja ne mislim, da ce cijena zlata u sledecih 5 godina samo pratiti inflaciju. Vise nego ocito je, da u proslih <10 godina zlato ne samo prati inflaciju nego...
Svejedno je problem kod stavljanja linka na takve clanke ta, da se vecina ne kuzi dovoljno, da bi nakon citanja kredibilnih autora poput Amerman-a, koji o tome pise to make a point about inflation ne kao da on to misli o zlatu, mogla doci da zakljucka do kojih ja dodem. Time vam vise napravim uslugu ako vam ne stavim link na takve clanke nego da ga stavim bez komentara/interpretacije.
masimo1 is offline  
Old 15.06.2010., 08:07   #212
FYI: Stavljam samo kao jednu od mogucnosti...

Diversify with gold, silver and platinum safely without market risk
masimo1 is offline  
Old 15.06.2010., 09:22   #213
Nego je li moguće da u Sad zaokrenu smjer i udare još i Vat od recimo 15-20% ?
Naravno to bi silno opteretilo američku ekonomiju i još povećalo snagu pregolemog birokratskog aparata.U Eu zlato nije oporezovano usprkos Vat-u,ali hoće li Vlade udariti tu porez pod stiskom deficita?To dugoročno pogoršava izglede da se nađu rješenja,ali na dulji rok otežava i manipulaciju masama jer neće biti dohotka da bi se sve skupa pokrilo.Nekako mišljenja sam da sadašnja ekipa koja rukovodi monetarnim sustavom neće dati uzde iz ruke tek tako i da će potjerati u još veći galop.Jedino dobro iz cijele stvari koje proizlazi je da sve skupa nema šanse da se održi i da će se sustav kad tad očistiti i to onako kako baš treba jer nikome neće biti drago skinuti se sa ovoga standarda.Ali put će biti dulji i teži s Vladama spremnim da udare svakojake poreze i da uguše apsolutno sve.A ništa ih ne priječi da pokupe još novca,iako je jasno da se u recesiji ukupno gledano ne dižu porezi već spuštaju,a da bi proizvodnja i potrošnja profunkcionirali.Ako se na primjer diže porez na zlato ili nekretninu mora padati porez na dohodak,zdravstveno i mirovinsko,a dobivena sredstva usmjeriti u reinvestiranje jer u suprotnom Bdp ode u debeli pad.

Zadnje uređivanje mizuzul : 15.06.2010. at 09:34.
mizuzul is offline  
Old 15.06.2010., 19:17   #214
Quote:
mizuzul kaže: Pogledaj post
Nego je li moguće da u Sad zaokrenu smjer i udare još i Vat od recimo 15-20% ?
Naravno to bi silno opteretilo američku ekonomiju i još povećalo snagu pregolemog birokratskog aparata.U Eu zlato nije oporezovano usprkos Vat-u,ali hoće li Vlade udariti tu porez pod stiskom deficita?To dugoročno pogoršava izglede da se nađu rješenja,ali na dulji rok otežava i manipulaciju masama jer neće biti dohotka da bi se sve skupa pokrilo.Nekako mišljenja sam da sadašnja ekipa koja rukovodi monetarnim sustavom neće dati uzde iz ruke tek tako i da će potjerati u još veći galop.Jedino dobro iz cijele stvari koje proizlazi je da sve skupa nema šanse da se održi i da će se sustav kad tad očistiti i to onako kako baš treba jer nikome neće biti drago skinuti se sa ovoga standarda.Ali put će biti dulji i teži s Vladama spremnim da udare svakojake poreze i da uguše apsolutno sve.A ništa ih ne priječi da pokupe još novca,iako je jasno da se u recesiji ukupno gledano ne dižu porezi već spuštaju,a da bi proizvodnja i potrošnja profunkcionirali.Ako se na primjer diže porez na zlato ili nekretninu mora padati porez na dohodak,zdravstveno i mirovinsko,a dobivena sredstva usmjeriti u reinvestiranje jer u suprotnom Bdp ode u debeli pad.
VAT se vec pominjao tako da je to i te kako moguce. A sto se (rasta) oporezivanja tice, link na Hidden Gold Taxes dobro ilustrira kako moze "drzava" najlakse drasticki povecati poreze.
masimo1 is offline  
Old 15.06.2010., 20:32   #215
FYI:
A gold price projection based on money supply (video)
A silver price projections by the same guy (Kiyosaki's advisor) (video)
masimo1 is offline  
Old 15.06.2010., 22:01   #216
Što više mislim o toj mogućnosti sve sam uvjereniji da Vlade tu u suštini ne mogu mrdati.Prvo već sada dio transakcija ide bez zapisa.Drugo teško da će biti ikakvog poreza na ovim razinama,a prije nego zagusti do kraja,a tada će cijena biti bitno viša.Treće velika većina posjeduje papir,a samo nekolicina zlato.U toj nekolicini su zasigurno i neki iz bankarske ekipe.Dakle kad fiat kolabira mora se imati back up plan,a to su plemeniti metali.A fiat kolabira i tu većina šahira manjinu,u to nema sumnje.Dakle s jedne strane postoji želja da se sustav održi i nastavi bogaćenje,a s druge mora se misliti i o alternativama.Dakle vjerovatno će se ići na dugogodišnje crpljenje,ali mana takvog plana je da je većinu teško naviknuti na manji standard,a i razlike su postale toliko velike da je upitno koliko će se moći bez inflacije.
A kad inflacija nastupi ljudi će naći način da izbjegnu porez,ako nekoga uhvati ideja da oporezuje medij koji predstavlja novac.Što će papir manje vrijediti to će ljudi hoćeš nećeš više štedjeti u zlatu.Na koncu će same Vlade kad unište valute poželjeti stabilnost koju daje zlato.Povjerenje i pravičnost moraju biti vraćeni u sustav.
mizuzul is offline  
Old 15.06.2010., 23:24   #217
FYI: Economic problems, government delusion, depression parallels and gold future - Good stuff!! (interview with Jim Rickards),
Quote:
...Rickards foresees more fantastic money creation by central banks and then the International Monetary Fund via Special Drawing Rights before market conditions force the imposition of some sort of gold backing for currencies...
masimo1 is offline  
Old 17.06.2010., 23:51   #218
odlican clanak:

http://thedailybell.com/1128/Doug-Ca...t-Century.html
Lucky is offline  
Old 18.06.2010., 02:31   #219
Svima koji posjedujete zlato predlazem da procitate ovo: End Game, Gold Investors Destroyed

Nije nuzno da se to ostvari, pa cak se i s autorom ne slazem oko nekih stvari, a i daleko je od katastrofe jer ista ili veca katastrofa pogada zapravo i sve druge, ali zelim vam ukazati zasto je nuzno sire razumijevanje problematike kad ulazite u zlato. Tu konkretno mislim na exit strategy. Dobro je imati odgovore na niz pitanja u vezi toga.

Autor npr. ukazuje na "konfiskaciju" kroz placanje poreza u slucaju hipeinflacije, kao npr. i Amerman u ranije stavljenom clanku. Znaci, vrijedi dobro razmisliti o mogucnostima kako to izbjeci, pratiti tax laws, razmisliti/stestirati nacin prodaje, itd, itd. Ja sam prije mozda 4 godine osobno posjetio Swiss America's headquarters u Scottsdale, AZ (veliki gold dealer u USA koji inace ne prima stranke) da si dodem na cisto u vezi nekih od tih pitanja. Ustanovio sam, da nema smisla prodavati velikim (sve transakcije su zavedene u porezne svrhe, itd) nego je bolje prodati malo po malo malim dealerima. Za tako nesto je dobro imati small denomination zlato/srebro kao i poznavanje gde su ti dealeri, posjetiti neke od njih, porazgovarati s vlastnicima o procesu prodaje, pitanjima zavedenosti transakcije, oporezivanja, itd. Za razliku od vecine firmi, gde transakcije obavljas sa ljudima koji su tamo samo zaposleni, mnogi od tih malih vlastnika su puno fleksibilniji anti-government hard money Grizly Adams-type ljudi. Tako znam, da mi za transakcije do $10.000 takvi mogu dati hard cash bez bilo kakvih papira i samo interno zavedenom transakcijom. Zavisno od toga koliki novci su u pitanju, koliko takvih dealera znate, kako brzo zelite prodati, itd, itd, to moze posluziti ali i ne. Normalno, ja to sam govorim za USA i to za samo jedan nacin prodaje, time da ima i drugih, da ni ne pominjem, da kad zlato/srebro bude hot nece faliti kadidata da od vas kupe.

Autor ukazuje i na to, moja interpretacija!, da bi moglo biti bolje zlato pretopiti prije samog kraja panike i uvedbe zlata u novi monetarni sustav umjesto cekanja na stabilizaciju. Na to mozete gledati i tako, da razmislite sto s zlatom namjeravate napraviti, sto vam treba (npr. kupiti nekretninu/e, pokretnine, ird), zelite li re-investirati, itd. Znaci, da je dio exit strategy ne samo kada to napraviti nego i sto napraviti s novcima.

Anyhow, just some food for thought...

Zadnje uređivanje masimo1 : 18.06.2010. at 02:37.
masimo1 is offline  
Old 18.06.2010., 03:15   #220
Massimo uz ovo sto nas ceka vrijeme za prodaju je jos jako daleko.

Ne vjerujem da sad mozes raditi neki exit strategy mislim da ce se stvari poceti odvijat tako nepredvidivo da nista nije nemoguce i mislim da je gotovo sigurno da ce zlato biti oporezovano i moza cak konfiscirano. ali upravo zato se i kupuje zlato da transportira kupovnu moc kroz one uvjete kad nista drugo ne bi moglo znaci sakriti i to je to i ne ogranicavati se na jednu zemlju svijet je veliko mjesto
jim rogers12345 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:57.