Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2007., 14:52   #1
Exclamation Država omogućila besplatan odvoz elektroničkog (EE) otpada !

Ministarstvu i ministrici: :klap: :klap: :klap:
U ovom predizbornom ludilu ovaj važan doprinos čistom okolišu je prošao potpuno nezamjećen od medija. Ostaje za vidjeti kako će se provoditi na terenu, kako brzo će se suživit zakon sa korisnicima.

Preuzimanje lektroničkog otpada: 0800 444 110 (besplatni broj)
ili na www. eeotpad.com

OBVEZE POSJEDNIKA OTPADA :
Posjednik u kućanstvu - fizička osoba koja posjeduje EE otpad nastao vlastitom uporabom EE opreme u kućanstvu – ova odredba odnosi se na domaćinstva.
Obaveza svakog posjednika je odvajanje EE otpada od komunalnog i ostalih vrsta otpada kojeg namjerava predati ovlaštenom sakupljaču.

EE otpad koji se predaje skupljaču mora biti u stanju iz kojeg je vidljivo da nije predhodno rastavljan radi vađenja zasebnih komponenti (ekrani kompjutora, elektromotori crpki ili kompresora i sl.)


Posjednik EE otpada (u daljnjem tekstu: posjednik) - pravna ili fizička osoba koja posjeduje EE otpad ili čijom registriranom djelatnošću stalno ili povremeno nastaje EE otpad – ova odredba odnosi se na tvrtke.
http://www.mzopu.hr/default.aspx?id=7130


Ako želite EE otpad može se predati osobno na sljedećim adresama u RH : http://www.mzopu.hr/doc/EE_otpad_adrese.pdf
manaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 14:02   #2
Super je to ...
jedino se ne bih složila da moramo biti zahvalni ministrici ...
daleko je to od naših balkanskih običaja,
prije će to biti rezultat našeg pripremanja za ulazak u EU,
i što moramo (htjeli ne htjeli) prihvatiti evropske norme .... ponašanja.

Zadnje uređivanje matia : 05.12.2007. at 15:24.
matia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 15:12   #3
pa naravno da je EU i za ovo odgovorna. kakva ministrica i ministarstvo, pobogu.
kruskica666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 19:38   #4
Post

pa zar nitko ovu vijest ne želi komentirati? ajme
kruskica666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 19:51   #5
a cemu komentirati? nije to nista posebno..
__________________
istina o EU
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 20:03   #6
Pozdravljam tu odluku. Vani je to unosni posao. Elektronički otpad sadrži zlato i ostale teške metale, pa zatim dosta plastičnih masa, itd.
Lijepo da su se sjetili.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 13:41   #7
EE sadrži iznimno rijetke kovine, zlato je jedna od njih, no od ostali plemenitih kovina čak i manje vrijedna

Nadalje, pa zar mislite da će besplatno odvažati EE otpad kako bi smanjila zagađenost? Gluposti, pa koga je kad bilo briga za zdravlje pezanta i šire javnosti. Ovo se radi zbog profita koji se rastavljanjem EE i prodajom sirovine postiže.

A mi i dalje promičemo spalionicu kao obavezno rješenje u Hrvatskoj.
Spalionica is must be! Jel? Nah.
gocat is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 15:31   #8
Quote:
gocat kaže: Pogledaj post
EE sadrži iznimno rijetke kovine, zlato je jedna od njih, no od ostali plemenitih kovina čak i manje vrijedna

Nadalje, pa zar mislite da će besplatno odvažati EE otpad kako bi smanjila zagađenost? Gluposti, pa koga je kad bilo briga za zdravlje pezanta i šire javnosti. Ovo se radi zbog profita koji se rastavljanjem EE i prodajom sirovine postiže.

A mi i dalje promičemo spalionicu kao obavezno rješenje u Hrvatskoj.
Spalionica is must be! Jel? Nah.
Zašto uvijek moraš povlačiti teorije zavjere? Ajde malo promisli zbog čega postoji država. Državi je bolje, ako je stanovništvu bolje.
Postoji nešto što se zove ministarstvo zdravstva i općenito, javno zdravstvo. Taj aparat, sa stručnjacima na čelu, radi na tome da ti ne obolijevaš i da si što više radno sposobniji. Ne rade na tome da truju stanovnike svoje države jer bi vrlo brzo najebali i izazvali kolaps.
Elektronički otpad nije vrlo unosan posao. Bio je jedan dokumentarac o skrbljenju oko tog otpada u Japanu. Teško im je. A sjeti se da je Japan tehnološki možda najrazvijenija zemlja na planetu koja tehnologiju mijenja kao gaćice.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 19:35   #9
Imaš pitanje o spalionicama na drugom threadu, nekak često izbjegavaš određene tekstove koje napišem

To ministarstvo okoliša upravo je je glavno odgovorno za spalionicu što dolazi, a ti ih opisuješ u tako prekrasnom svjetlu kao da bi im zaista glave padale da rade loše stvari

Možda recikliranje električnog otpaada nije tako unosan posao u Japanu, tehnološki najrazvijenojoj zemlji na svijetu gdje je prosječna godišnja plaća par desetaka tisuća eura, bogtepitaj koliko.

Ali tamo gdje je godišnja plaća 500 eura, i gdje ljudi rade makar i samo za hranu, to ne bi nazvali neisplativim poslom, jel tako?
gocat is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2007., 21:18   #10
Iiiiiiiii ? Jeli netko zvao telefon? Kako funkcionira ?
Ja trenutno nemam zašto zvati.
manaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 19:05   #11
Quote:
manaus kaže: Pogledaj post
Iiiiiiiii ? Jeli netko zvao telefon? Kako funkcionira ?
Ja trenutno nemam zašto zvati.
Evo, ja isprobala.
Izgleda ovako. Nazovem broj s poleđine uplatnice za „Čistoću“. Tamo piše broj 0800 0204. Baš su ažurni – mislim ja.
Neopravdano uznemiravan službenik vam nervozno odgovara.
On: „To nije dobar broj!“
Ja: „Pa, kako nije, piše na poleđini!“
On: „Slušate li vi mene što vam govorim? Zapišite si!“
Ja pokorno uzimam olovku i papir (Sva sreća da sam organizirana osoba – mislim si – pa mi je pribor nadohvat ruke) i zapisujem.
Nazovem taj drugi broj.
Ljubazni glas na drugoj strani pita:
„A, koliko toga vi imate?“
„Jedan komad“ – i priznajem iskreno što imam.
„E, to neće ići“, odgovara ljubazni glas (hvala bogu bar na tome – mislim ljubaznosti)
„Kako mislite – neće ići – pa pisalo je i čulo se u medijima da je sve lijepo organizirano.
„Da, ali nama se ne isplati dolaziti po jedan komad. Morate imati bar 30 kg.“
„Ja mislim da moj nema više od 10 – 15 kg. Gdje da uzmem 30 kg, kad mi se pokvario – na moju nesreću – samo jedan aparat, a on je lakši od 30 kg“.
„Pa, prošećite malo po susjedstvu i skupite još poneki štednjak, stari televizor i sl!“
Ljudi moji – tako vam stvari stoje. Još da sam u malom gradu i skupilo bi se nešto po susjedstvu. U velikom jedva da poznate nekog iz druge kuće.
Ali, ima u tome i dobra stvar; smeće i elektronički otpad bi nas mogli povezati.
Sad, ako ne želite imati takve probleme, kad kupujete nove kućanske aparate, svakako pazite i na to koliko su teški.
Nosite sobom priručnu vagu ili – uostalom, snađite se.
I ja sam se snašla, ali toliko o uređenoj državi.
ramscrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2008., 23:50   #12
Quote:
gocat kaže: Pogledaj post
Imaš pitanje o spalionicama na drugom threadu, nekak često izbjegavaš određene tekstove koje napišem

To ministarstvo okoliša upravo je je glavno odgovorno za spalionicu što dolazi, a ti ih opisuješ u tako prekrasnom svjetlu kao da bi im zaista glave padale da rade loše stvari

Možda recikliranje električnog otpaada nije tako unosan posao u Japanu, tehnološki najrazvijenojoj zemlji na svijetu gdje je prosječna godišnja plaća par desetaka tisuća eura, bogtepitaj koliko.

Ali tamo gdje je godišnja plaća 500 eura, i gdje ljudi rade makar i samo za hranu, to ne bi nazvali neisplativim poslom, jel tako?
oh, a reply. o_O
naše ministarstvo okoliša nije učinkovito kao recimo u jednoj norveškoj, ali optuživati ih da truju vlastiti narod zbog zavjere s farmaceutima/reptilima/itd je suludo. za psihijatriju.

skupljanje i prodaja EE otpada od strane civila u državi koja daje novac za EE otpad je unosno, ali recikliranje nije unosno. to je sve samo ne jednostavan posao.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2008., 22:37   #13
Quote:
ramscrek kaže: Pogledaj post
Evo, ja isprobala...
I ja isprobala. Krepao mi monitor. Ista priča. 30 kilograma. Ali, ta firma zarađuje na ovom otpadu. I još kažu da imaju koncesiju. Da su, navodno, jedini u RH. Zato se i mogu ovako bahato ponašati.

Jer... ako oni zarađuju na sakupljanju otpada, zašto onda ja moram besplatno za njih raditi - organizirati susjedstvo da bih skupila 30 kg (napisati dopis, staviti u kasliće, zvati ove da dođu, susjedima ekstra objašnjavati o čemu se radi).

A što kada mi krepa mikser ? Opet - piši susjedima, organiziraj, sakupljaj, zovi... ma, nek' idu vrit!

Eno mi monitor još stoji u sobi na podu.

P.S Zvala sam i drugu firmu. Rekoše mi da su oni za 'veliku' tehniku - tipa hladnjaci, vešmašine... (isto koncesija za cijelu RH). Zaboravih pitati je l' trebam onda za hladnjak organizirati 300 kg otpada.

Sve u svemu - dobra zamisao, loša provedba.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 09:22   #14
Srecom ja sam svoj jos ispravan 19 " CRT monitor uspio prodati prije nego sam kupio LCD. Nisam ga bacio...ali zato sam bacio ravno u kantu za glomazni otpad stari 15 " monitor koji se pokvario prije par godina jer nisam imao kud s njim. Nigdje ne znam za nekog tko se bavi reciklazom itd.
cokolino08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2008., 20:44   #15
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Sve u svemu - dobra zamisao, loša provedba.

Ma za mikser sigurno neće dolaziti.
Ali frižider bi mogao ipak imati više od 30 kg (nadam se) pa bi trebali doći.
Pitam se, kako da građani čuvaju okoliš ako je država tako nezainteresirana.
Sad već danima imam u kuhinji gomilu plastičnih boca od deterđenata i sl, a kontejnera ni na vidiku.
Zvala sam ČISTOĆU i pitala gdje je najbliži kontejner, ali ONI NE ZNAJU.
Možda sam trebala zvati hitnu pomoć ili porezni ured.
Ali, slušala sam ministricu kako se hvalila s "uspjelim" projektom.
ramscrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2008., 12:51   #16
Ma ljudi moji gluposti pišete, pa naravno da im se ne isplati dolaziti po otpad koji je lakši od 30 kg. pa neće valjda raditi o svom trošku. Uostalom država je propisala da za prijavu ee otpada treba biti 30 kg, pa nisu te firme onda ni dužne zaprimiti prijavu koja je ispod te kilaže.
nikolina123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2008., 02:24   #17
Ja isprobao, dosli par dana nakon poziva i uredno sve pokupili, ali sam imao barem 300 kila, mozd ai vise, jedno 2-3 frizidera, elektrocne peci, stari tv.... :-)
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 01:04   #18
Super! Samo je problem gdje ga voze!
Evo gdje završava i kako završava
http://www.reklamacije.net/vijesti-s...h-zemalja.html
Brzimrzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 08:42   #19
[QUOTE=Brzimrzi;14552749]Super! Samo je problem gdje ga voze!
Evo gdje završava i kako završava
[URL="http://www.reklamacije.net/vijesti-sa-svih-strana/politika/e-otpad-afrika-se-gusi-u-istrosenjoj-elektronici-bogatih-zemalja.html"]


Viš kak čovek opće ne razmišlja, živiš u svom filmu dok ne pročištaš ovak nekaj tipa koga briga. Koma!
sekasmith is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 14:58   #20
Quote:
Brzimrzi kaže: Pogledaj post
Super! Samo je problem gdje ga voze!
Evo gdje završava i kako završava
http://www.reklamacije.net/vijesti-s...h-zemalja.html
Ovo je prestrašno.
Kakav smo mi svijet!
Ja ga ne mogu popraviti, ali mogu doprinijeti tome da ne bude još gori tako što ne kupujem nove el. aparate dok u njima ima i najmanji tračak "života". Neki su mi prava starudija i mogla bih kupiti novi, ali zaista neću.
ramscrek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:27.