Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2016., 13:47   #501
Pa eto, slobodna si nas uputiti na rezultate nekih ispita znanja koji pokazuju da ljudi nekoliko mjeseci ili godina nakon završene srednje škole još uvijek posjeduju znanja o kojima su ih učili tamo da pokažeš da sam u krivu.
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 13:52   #502
vidiš li postotak studenata koji su studij upisali sa završenom gimnazijom, odnosno strukovnom školom građevinske vrste? priznajem da sam letimično pogledala excellicu, bez detaljnog proučavanja, ali nisam nigdje vidjela oznake G i S pored rezultata? ili imaš neke druge, dodatne statističke podatke?
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 14:41   #503
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
vidiš li postotak studenata koji su studij upisali sa završenom gimnazijom, odnosno strukovnom školom građevinske vrste? priznajem da sam letimično pogledala excellicu, bez detaljnog proučavanja, ali nisam nigdje vidjela oznake G i S pored rezultata? ili imaš neke druge, dodatne statističke podatke?
Za to bi trebalo dublje čačkati, no je li uopće potrebno?

Jer, kao prvo, govorilo se i na ovoj temi da su programi matematike vrlo slični u strukovnim i gimnazijama.

Kao drugo, rezultati ovog konkretnog testa su u cijelosti loši. Ako ubaciš podatke u neki dijagram, vidiš da je manje od 10% učenika riješilo test iznad 30%, iz čega se vidi da iz srednjih škola ne izlaze ljudi koji posjeduju znanja koja se očekuju od njih na fakultetu.
To ukazuje na činjenicu da te srednja škola ne priprema baš za fakultet, nebitno o kojoj se srednjoj radilo, pa ni gimnazija, za koju se ovdje govori da služi kao dobra priprema za fakultet.

Kao treće, čak i da se ispostavi da studenti iz gimnazije u prosjeku imaju najbolji uspjeh na fakultetima, to opet ne ide vama u korist.
Tu dolazimo na kauzalnost vs. korelacija koju smo spominjali prije par postova.
Zbog načina na koji je naš obrazovni sustav posložen, pri upisu na fakultet se pogoduje gimnazijalcima, što znači da gimnaziju odabiru oni koji su više-manje sigurni da žele na fakultet, što znači da je oštrija konkurencija pri upisu u gimnaziju, što znači da gimnaziju generalno upisuju bolji učenici.
No to onda znači da gimnazija služi samo kao filtar za filtriranje boljih od lošijih, a NE znači nužno da gimnazija doprinosi boljoj kvaliteti studenata.
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 14:43   #504
A ne znam šta da ti kažem. Činjenica je da su brucoši GF Osijek ove (ili prošle) godine loše napisali inicijalni iz matematike. Tvoja pretpostavka je da su svi upisani gimnazijalci. Tvoje mišljenje je da gimnazije ne daju dobru osnovu za faks pa su zato ovi gimnazijalci masno fejlali inicijalni na građevini. Kako točno to pokazuje bilo šta? Mislim mogu sad i ja lupit neki glupi članak sa srednja.hr o nekim super duper maturantima gimnazija koji su riješili maturu 100% i time pokazati što točno? Lupaš neke bezveze linkove kao dokaze za ni sam točno ne znaš što (malo su gimnazije loša osnova za faks, malo dokazuješ da se ljudi nakon srednje škole (pretpostavljam gimnazije) ničega ne sjećaju itd itd), uredno izignoriraš link gdje je npr. dan program za fiziku u gimnaziji koji ti pokazuje da su osim Cesarića i takvih gluposti uče i neke korisne stvari tipa osigurači i onda očekuješ da te se shvati ozbiljno i da ti se na neki random link koji ne govori ništa o ničemu, osim da su brucoši na GF Osijek 2015. bili totalni tutleki za matematiku, ozbiljno odgovara.

Gle, ja se ispričavam ako sam te uvrijedila, al ja se na ovoj raspravi mogu još jedino sprdati. Mislim da se jedino možemo složiti da se ne slažemo
domella is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 15:24   #505
Quote:
eqinor kaže: Pogledaj post
Kao drugo, rezultati ovog konkretnog testa su u cijelosti loši. Ako ubaciš podatke u neki dijagram, vidiš da je manje od 10% učenika riješilo test iznad 30%, iz čega se vidi da iz srednjih škola ne izlaze ljudi koji posjeduju znanja koja se očekuju od njih na fakultetu.
To ukazuje na činjenicu da te srednja škola ne priprema baš za fakultet, nebitno o kojoj se srednjoj radilo, pa ni gimnazija, za koju se ovdje govori da služi kao dobra priprema za fakultet.
Samo bi još o ovome nešto rekla. Ovo je samo moje mišljenje, znači nemam nikakvih dokaza za ovo nego pričam iz nekog svog iskustva. Meni se čini da se sve srozalo od kad se uvela državna matura. Naime, to mi se čini zato jer je moja generacija trebala biti prva koja je pisala državnu maturu, ali se na kraju u zadnji čas to odgodilo na sljedeću generaciju. Ali zbog toga sam imala prilike pisati onu probnu državnu maturu, a na faks sam se upisivala normalno preko prijemnog ispita. Meni su matematika na državnoj maturi i matematika na prijemnom bili nebo i zemlja. Na probnoj maturi sam uz 0 učenja prošla i dobila iznad prosječni rezultat (i iz matematike i iz ostalih predmeta), dok sam za prijemni išla na pripreme i učila baš puno, a opet mi je prijemni bio oko 10 puta teži i riješila sam puno manji postotak,ali dovoljno za upad.

Uglavnom, sljedeće godine na državnoj maturi je naš faks tražio samo osnovnu razinu matematike, na što smo mi iz prijašnjih generacija baš popadali u nesvijest. Mislim viša razina je bila jedno 10 puta lakša od prijemnog, al osnovna je doslovno bila nešto na razini osnovne škole. Uglavnom, ta generacija je isto tako puno više padala kolokvije, imala lošije rezultate na ispitima, lošiji prosjek itd. Moje mišljenje je da je nažalost matura brutalno snizila kriterije za upis na neke fakseve i da se na taj način upisuju manje kvalitetni studenti. Al opet, to je samo moje mišljenje...a nije zapravo ni tema
domella is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 15:39   #506
e, TO!
mislim, onih davnih dana prije državne mature, na prijemnom bi se vjerojatno tražila ta količina znanja koja je bila na ovom inicijalnom ispitu - i oni koji to ne bi zadovoljili se jednostavno ne bi mogli upisati. došli oni iz gimnazije ili strukovne srednje škole.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 15:49   #507
Quote:
domella kaže: Pogledaj post
Meni se čini da se sve srozalo od kad se uvela državna matura.

Meni su matematika na državnoj maturi i matematika na prijemnom bili nebo i zemlja. Na probnoj maturi sam uz 0 učenja prošla i dobila iznad prosječni rezultat (i iz matematike i iz ostalih predmeta), dok sam za prijemni išla na pripreme i učila baš puno, a opet mi je prijemni bio oko 10 puta teži i riješila sam puno manji postotak,ali dovoljno za upad.
potpuno se slazem s onim sto si napisala i isto tvrdim od prvog dana kad se zapocelo s drzavnom maturom. u par razgovora s zaposlenima na fakultetu, generalni dojam je identican.

danasnje skolovanje na faksu, s kolokvijima, s lakim ispitima, omogucilo bi prijasnjim generacijama studenata da uredno zavrse ne samo taj faks, nego jos bar dva-tri u paraleli. toliko se srozala kolicina znanja ka kraju zavrsenog faksa, srednje, pa i osnovne skole.
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 15:56   #508
Dodat ću samo jednu malu anegdoticu, iako nije tema, da malo ilustriram kako se meni činila ova generacija iza (tj. generacija državne mature).

Uglavnom, na 1. godini diplomskog smo imali jedan predmet kod jedne jako lijene i nemarne profesorice i stvarno je bilo nemoguće ne kolokvirati taj ispit uz neki minimun truda,a vrlo lako se mogla dobiti i četvorka ili petica. Imali smo neki program za napravit i 2 kolokvija,a profesorica nam je čak dala pitanja za kolokvije (sa recimo 200tinjak pitanja po kolokviju od kojih će 20 doći na kolokviju). Znači prelagano. Svi su lako položili.

Na drugoj godini, javljaju nam se u grupu kolege s 1. godine (državna matura generacija) i pitaju da jel bi im mogli dati pitanja. I sad meni nije jasno, pitanja su na stranici i mislim si pa ljenivci jedni lijeni, nisu ni pogledali stranicu, i dam im link, kao pa tu su vam pitanja.

A oni meni objasne: pa ne, pa znamo mi za ta pitanja, al dal se možda netko od vas sjeća točno kojih 20 je bilo na kolokviju, preteško nam je naučiti svih 200
domella is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 21:24   #509
Quote:
wifi kaže: Pogledaj post
potpuno se slazem s onim sto si napisala i isto tvrdim od prvog dana kad se zapocelo s drzavnom maturom. u par razgovora s zaposlenima na fakultetu, generalni dojam je identican.

danasnje skolovanje na faksu, s kolokvijima, s lakim ispitima, omogucilo bi prijasnjim generacijama studenata da uredno zavrse ne samo taj faks, nego jos bar dva-tri u paraleli. toliko se srozala kolicina znanja ka kraju zavrsenog faksa, srednje, pa i osnovne skole.
U mojoj struci (jezici) je definitivno tako. Uspoređivala sam samo propisanu literaturu za iste ili odgovarajuće kolegije/module. Imali smo puno više posla.

Međutim, nemam dojam da su mladi kolege koje sam susretala slabije pripremljeni. Jesu uže specijalizirani od nas, nas su spremali za sve od nastavničkog posla od vrtića do mature preko prevođenja do znanstvenog rada (mi smo na 3. i 4. godini predbolonjskog studija slušali jako puno predmeta koje danas slušaju na svim smjerovima diplomskog studija anglistike ili odgovarajuće predmete, ako koga zanima može usporediti stari program na stranicama Filozofskog s novim) dok se oni opredjeljuju za smjerove, ali u onome što rade ne čine mi se nimalo slabijima od nas dinosaura. Ne znam u čemu je stvar.

Možda sam ja baš nailazila na jako pametne mlade kolege i kolegice
goblena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 20:19   #510
Btw., neki su se smijali kad se nekoliko stranica unazad na temi spomenulo da je za buduće inženjere korisno da skupe malo šljakerskog iskustva.

Nedavno sam naletio na ovo:
https://ocw.mit.edu/courses/mechanic...2009/index.htm

Dakle, kolegij na MIT-u.
Quote:
This is an advanced course on modeling, design, integration and best practices for use of machine elements....
These principles are reinforced via (1) hands-on laboratory experiences wherein students conduct experiments and disassemble machines and (2) a substantial design project wherein students model, design, fabricate and characterize a mechanical system that is relevant to a real world application
Eto, samo sam to htio spomenuti
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2023., 16:07   #511
Upis u 12. gimnaziju Zagreb

XII. gimnazija dobiva svoju zgradu na novoj lokaciji.
http://gimnazija-dvanaesta-zg.skole.hr/
e sada zašto to mene zanima?
Imam doma osmašicu i ta nam gimnazija lokacijom jako odgovara, a vrh svega mi je da će nastava biti u samo jednoj smjeni.
Zapravo, makar nas svi odgovaraju od upisa u XII., odluka je pala. Kćeri se isto sviđa lokacija i ideja da tu nastavi školovanje.
Mišljenja sam da će ta škola sada promjenom lokacije i dobivanjem nove moderne zgrade „prodisati“ te će se postupno promijeniti i „krvna“ slika njezinih upisnika.
Ako netko ima jos neke „insajderske“ informacije, slobodno ih podijeli s nama.
Prigorecc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2023., 17:18   #512
Ne znam što ti znači "krvna slika" upisnika?
Ovako na prvu, očito niš dobroga...
Uglavnom, od frendice mala upisala tu školu, završila, maturirala i upisala željeni fax koji sad studira.
Normalno dijete, bila zadovoljna i sa ekipom i profesorima.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2023., 18:42   #513
Quote:
Prigorecc kaže: Pogledaj post
XII. gimnazija dobiva svoju zgradu na novoj lokaciji.
http://gimnazija-dvanaesta-zg.skole.hr/
e sada zašto to mene zanima?
Imam doma osmašicu i ta nam gimnazija lokacijom jako odgovara, a vrh svega mi je da će nastava biti u samo jednoj smjeni.
Zapravo, makar nas svi odgovaraju od upisa u XII., odluka je pala. Kćeri se isto sviđa lokacija i ideja da tu nastavi školovanje.
Mišljenja sam da će ta škola sada promjenom lokacije i dobivanjem nove moderne zgrade „prodisati“ te će se postupno promijeniti i „krvna“ slika njezinih upisnika.
Ako netko ima jos neke „insajderske“ informacije, slobodno ih podijeli s nama.
lokacija je jako bitna..., iako vecina srednjoskolaca ne voli jednosmjensku nastavu...

a sada, ne znam tko je upisivao "do sada", a tko bi se trebao sada upisivat.
to mislis zato kaj vise nece dijelit zgradu s poljoprivrednom i veterinom?

12.i13., kak nisu razvikane ko neke druge, godinama primaju i djecu s manje bodova, moguce da su manji kriteriji i kroz skolovanje, odn djeca s "manje ambicija" upisuju, pa je onda i klima takva.
al to je na razini gatanja (moze bit i da su dosla djeca iz nekih "strozih" osnovnih skola, koja nisu uspjela dobit petice i njihova cetvorka zapravo vrijedi vise )

kolko u svojoj okolini cujem (i pokusavam razumijet) jako puno roditelja pada na novu zgradu (jbg, potres je dobro zaljuljao, a masa gimnazija je u zgradaa starijim od 100godina). i roditeljima je bitna jedna smjena, pa bi vam se mogla desit navala, pogotovo ak nece bit prijemnih....u neka davna vremena, Titus je uveo prijemni smao zato kaj je bila navala, a navala je bila jer je bila jedna smjena. al ta jedna smjena tada je pasala djeci koja su paralelno isla u muzicku, koja je bila negdje u blizini, kod vas toga nema...
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2023., 18:46   #514
Quote:
Prigorecc kaže: Pogledaj post
Ako netko ima jos neke „insajderske“ informacije, slobodno ih podijeli s nama.
nisu insajderske, nego telegramove, ali....
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2023., 13:58   #515
Quote:
-skyfall- kaže: Pogledaj post
Ne znam što ti znači "krvna slika" upisnika?
Ovako na prvu, očito niš dobroga...
Uglavnom, od frendice mala upisala tu školu, završila, maturirala i upisala željeni fax koji sad studira.
Normalno dijete, bila zadovoljna i sa ekipom i profesorima.
Mislio sam na to da je dosada mnogo djece odabiralo druge gimnazije jer je ova bila smještena u nekoliko neadekvatnih prostorija unutar strukovne škole pa je tako „krvna“ slika bila takva da su je upisivala djeca s nižim prosjecima kao što je monstera dobro primijetila.
Za drugi dio posta ti hvala, to je ono što sam htio čuti.

Quote:
Monstera kaže: Pogledaj post
lokacija je jako bitna..., iako vecina srednjoskolaca ne voli jednosmjensku nastavu...

a sada, ne znam tko je upisivao "do sada", a tko bi se trebao sada upisivat.
to mislis zato kaj vise nece dijelit zgradu s poljoprivrednom i veterinom?

12.i13., kak nisu razvikane ko neke druge, godinama primaju i djecu s manje bodova, moguce da su manji kriteriji i kroz skolovanje, odn djeca s "manje ambicija" upisuju, pa je onda i klima takva.
al to je na razini gatanja (moze bit i da su dosla djeca iz nekih "strozih" osnovnih skola, koja nisu uspjela dobit petice i njihova cetvorka zapravo vrijedi vise )

kolko u svojoj okolini cujem (i pokusavam razumijet) jako puno roditelja pada na novu zgradu (jbg, potres je dobro zaljuljao, a masa gimnazija je u zgradaa starijim od 100godina). i roditeljima je bitna jedna smjena, pa bi vam se mogla desit navala, pogotovo ak nece bit prijemnih....u neka davna vremena, Titus je uveo prijemni smao zato kaj je bila navala, a navala je bila jer je bila jedna smjena. al ta jedna smjena tada je pasala djeci koja su paralelno isla u muzicku, koja je bila negdje u blizini, kod vas toga nema...
Kći je sportašica i svaki dan navečer ima trening pa nam zato paše jedna smjena.
Vidjeli smo na primjerima drugih da udaljenija škola i druga smjena dovode do toga da djeca ne stignu na treninge i posljedično napuštaju sport.
Što se upisa tiče, tu ne bi trebalo biti problema. Do sada je sve razrede prošla s 5.0, a kako stvari stoje, proći će i ove godine.
Nas je isto malo brinula činjenica da su „očekivanja“ profesora možda malo niža zbog manje ambicije upisnika, no s druge strane, tko hoće učiti (i koga će malo i roditelji pritisnuti), učit će u svakoj školi.
Kod nas u blizini ima osnovna glazbena škola, tko zna, možda sada uvedu i srednju…

Što se tiče ove budaletine iz članka, svugdje ih ima… treba naučiti živjeti s njima.
Prigorecc is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2023., 17:36   #516
Quote:
Prigorecc kaže: Pogledaj post
Nas je isto malo brinula činjenica da su „očekivanja“ profesora možda malo niža zbog manje ambicije upisnika, no s druge strane, tko hoće učiti (i koga će malo i roditelji pritisnuti), učit će u svakoj školi.
to je točno, ali nije isto učiti uz motivirane i sposobne profesore i bez njih. susjedina mala je maturirala u ovoj gimnaziji i nije uspjela upisati željeni fakultet dvije godine zaredom pa se morala zadovoljiti drugim opcijama, veli da su rupe tijekom srednje škole njoj bile nenadoknadive.
__________________
I always know when someone's uncomfortable at a party.
poison.Ivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2023., 22:47   #517
Quote:
Prigorecc kaže: Pogledaj post
Mislio sam na to da je dosada mnogo djece odabiralo druge gimnazije jer je ova bila smještena u nekoliko neadekvatnih prostorija unutar strukovne škole pa je tako „krvna“ slika bila takva da su je upisivala djeca s nižim prosjecima kao što je monstera dobro primijetila.
Za drugi dio posta ti hvala, to je ono što sam htio čuti.



Kći je sportašica i svaki dan navečer ima trening pa nam zato paše jedna smjena.
Vidjeli smo na primjerima drugih da udaljenija škola i druga smjena dovode do toga da djeca ne stignu na treninge i posljedično napuštaju sport.
Što se upisa tiče, tu ne bi trebalo biti problema. Do sada je sve razrede prošla s 5.0, a kako stvari stoje, proći će i ove godine.
Nas je isto malo brinula činjenica da su „očekivanja“ profesora možda malo niža zbog manje ambicije upisnika, no s druge strane, tko hoće učiti (i koga će malo i roditelji pritisnuti), učit će u svakoj školi.
Kod nas u blizini ima osnovna glazbena škola, tko zna, možda sada uvedu i srednju…

Što se tiče ove budaletine iz članka, svugdje ih ima… treba naučiti živjeti s njima.
I moja je sportašica, 8r, isto bi joj pasala samo jutarnja smjena... Pa i gledamo tako škole. Mislim to će joj biti važan parametar oko upisa.
Quote:
poison.Ivy kaže: Pogledaj post
to je točno, ali nije isto učiti uz motivirane i sposobne profesore i bez njih. susjedina mala je maturirala u ovoj gimnaziji i nije uspjela upisati željeni fakultet dvije godine zaredom pa se morala zadovoljiti drugim opcijama, veli da su rupe tijekom srednje škole njoj bile nenadoknadive.
Glavno da je susjeda optužila školu za rupe u znanju, eto nema šanse da je nešto i do male
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2023., 21:44   #518
Skola fakat dobro izgleda, barem ovo sto su fotke stavili
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2023., 21:49   #519
Quote:
-skyfall- kaže: Pogledaj post
I moja je sportašica, 8r, isto bi joj pasala samo jutarnja smjena... Pa i gledamo tako škole. Mislim to će joj biti važan parametar oko upisa. Glavno da je susjeda optužila školu za rupe u znanju, eto nema šanse da je nešto i do male
osim sada 12., i zenske katolicke gimnazije, koja srednja je trenutno u jednoj smjeni?

i prva i mioc imaju goste.
ne znam kak je sa strukovnima

ok, i neke privatne....jel to gledate?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2023., 07:57   #520
Quote:
Monstera kaže: Pogledaj post
osim sada 12., i zenske katolicke gimnazije, koja srednja je trenutno u jednoj smjeni?



i prva i mioc imaju goste.

ne znam kak je sa strukovnima



ok, i neke privatne....jel to gledate?
Privatne su nam zadnja opcija.
Nekako mi se čini da će svi dobiti goste.
Ima špogi, ali nisam baš oduševljena da ide u gimnaziju, to nek stavi zadnje na popis
I ima i ta grafička u prvoj smjeni, ali isto najavljuju da će im možda useliti onu metaluršku školu.
A te jurnjave na trening iz popodnevne smjene mi se već sad čine katastrofa, s tim da na 7h ne bi ni mogla ići jer trening je svaki dan.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:09.