Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2003., 12:58   #1
Iz udžbenika vjeronauka

..vjeronauka za sedmi razred.

"U doba puberteta spolni nagon jača. To je vrijeme spolnog sazrijevanja i učenja kako vladati sobom i svojim nagonima. Poseban je problem mastrubacija (spolno samozadovoljavanje). Ona nije u službi tjelesnog i duhovnog rasta osobe. Mastrubacija je grijeh jer nije iskreno darivanje drugoj osobi u bračnoj ljubavi. Ona je ujedno izraz NEZNANJA, SLABOSTI, NEZRELOSTI osobe te stoga nije put k stjecanju duhovne i tjelesne zrelosti i slobode."

Ja sam šokirana. Jesam li jedina?
__________________
So be it!
aja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 13:06   #2
Re: Iz udžbenika...

Quote:
aja kaže:
Ja sam šokirana. Jesam li jedina?
ja sam jos uvijek sokirana da vjeronauk nije samo u crkvi nego i u svjetovnoj ustanovi (skoli). vise od toga me se ne moze sokirati, ovo drugo su samo detalji i nijanse
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 13:25   #3
Re: Iz udžbenika...

Quote:
aja kaže:

Ja sam šokirana. Jesam li jedina?
nisi
grozno zvuci
sta bi iz ovog moglo 13godisnje dijete zakljuciti: da je samozadovoljavanje lose a sex nije, dakle ajmo se bacitit u sex... a o zdravstvenim aspektima sexa ne piuse nista pretpostavljam
a sexualno obrazovanje je misaona imenica takodje
nije ni cudo da nam je mladez toliko neosvijescena
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 13:37   #4
Pa sta onda saljete djecu na vjeronauk ako se ne slazete sa crkvenom ideologijom?

Ja sam sokirana takvim roditeljima.
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 13:41   #5
Moj sin ne ide na vjeronauk.

Kad bude dovoljno zreo, odabrat ce religiju kojoj ce se prikloniti ili ne.

Ne mogu pravilno odgajati dijete ako ga s druge strane filaju besmislicama.

Inache skupa chitamo o razlichitim vjerovanjima i religijama, od najstariji pa do modernih i dostupne su mu sve informacije.

Samo ih dvoje nije ishlo na vjeronauk.

Chak im je otkazan izlet u 8. razredu na kraju godine jer su ovi bile pripreme za krizmu

Djeca su bila ogorchena, roditelji i svecenici neumoljivi.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 13:43   #6
Quote:
AgentScully kaže:
Pa sta onda saljete djecu na vjeronauk ako se ne slazete sa crkvenom ideologijom?

Ja sam sokirana takvim roditeljima.
meni se cini da je ipak temelj svega da je vjersko obrazovanje u skoli. da je u crkvi, vjernici bi slali djecu u crkve (kao i do sada). sad je situacija takva da pod pritiskom okoline svatko ide na vjeronauk (vecina roditelja i djece ne zeli po nicemu iskakati). nisu svi roditelji ko moji starci da rade probleme

da vjeronauk nije u skoli, nitko ne bi bio nicim sokiran

francuzi su zakljucili da im je puna kapa svih vjerskih sranja i zabranili su u skole sva vjerska obiljezja. van skole, mozes raditi sto hoces, idi u crkvu kakvu hoces, ali unutar skole nema pilanja po vjerskoj osnovi. dakle, nema feredze, kapica, krizeva oko vrata itd. tko nije zadovoljan neka ide u vjersku skolu, a ne u drzavnu.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 13:56   #7
Moja generacija je prva u kojoj je vjeronauk uveden u školu, bila sam 7. razred i jedino ja nisam išla na vjeronauk (kad je bio u crkvi išli smo i ja i buraz)..Kako smo iz malog mjesta odmah sam postala izrod, crna ovca jer sam na satu razredne izjavila da se crkva nema šta petljat u državu (državnu ustanovu)...
Ja svog sina nemam namjeru krstiti, nisam vjenčana u crkvi jer mi je debilno da mi osoba kojoj je zabranjeno ženiti se "dodijeli" taj "sakrament"... Kad moj Kikenzi odraste i bude mogao sam donositi takve odluke onda nek izabere svoju vjeru sam, koju god poželi...
I ja sam za to da se glasno kaže NE vjeronauku u školama i vrtićima!
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 13:57   #8
Na nas su isto pokushali vrshiti pritisak da djeca pohadjaju vjeronauk, kao shto ce oni raditi u to vrijeme.

Ja sam rekla nek mi ponude neku alternativu, mozhda moje dijete i nije rimokatolichke vjeroispovijesti na kraju krajeva, a vjeronauk odrzhava chasna sestra iskljuchivo u tom duhu, bar kod nas.

Bili su podosta zbunjeni, no nashli smo zajednichi jezik u smislu da je moj Junior i josh jedan djechak u vrijeme vjeronauka imao sat tjelesnog s nekim drugim razredom.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 14:06   #9
Ni moja mala ne ide. Vjerojatno mozete i pretpostaviti da je jedini vjeronauk koji je na raspolaganju ovdje onaj o islamu, ali nema to veze s tim - ona ne bi isla ni da ima vjeronauk o katolicanstvu. Samo, ovdje je masovnija pojava da se ne ide, tako da pola razreda ide, pola ne ide, pa nije toliko strasno.

Ono sto je luca rekla potpisujem. Ima mjesto za sve, zasto to uopce stavljati u redovnu nastavu.

Ne mogu govoriti o katolickom vjeronauku ovdje, jer katolika je u Sarajevu 2,5 po kvadratnom kilometru, ali cu vam reci komentar moje rodjake koja zivi u Mostaru i ciji sin ide sada u osmi razred (a ovo mi je rekla vec kad je isao u prvi): "Oni rade sve, ama bas sve, da toj djeci zgade religiju i ucine im je sto daljom."

Mali je za jedan sat vjeronauka znao ispisati po cetiri stranice male biljeznice, sve terminologija sasvim neprilagodjena tom uzrastu.

Evo i odgovora na pitanje zasto mali sve ove godine uopce ide na vjeronauk: nitko drugi u razredu nema tko ne ide, dakle, svi idu i on bi bio jedini. Plus je u Mostaru atmosfera jos takva da se ne poslati dijete na vjeronauk izjednacava za "veleizdajom hrvatskih interesa". Ne biste vjerovali, ali je tako.

Sto se tice nekakvih pritisaka, ne vidim da ovdje ima posebnih pritisaka da djeca idu. Na moju kcer i nas nije bilo svakako pritiska jer su nas sigurno odmah otpisali , ali ne vidim ni kod ostalih da je bilo. Sarajevo je cudan i "saren" grad po tom pitanju. Na cesti vidite pokrivenu curu od dvadeset godina, a iza nje ide druga, polugola, viri pupak, viri sve.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 14:11   #10
Re: Re: Iz udžbenika...

Quote:
luca kaže:
ja sam jos uvijek sokirana da vjeronauk nije samo u crkvi nego i u svjetovnoj ustanovi (skoli). vise od toga me se ne moze sokirati, ovo drugo su samo detalji i nijanse
tocno tako
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 14:18   #11
Quote:
Rajna kaže:
Plus je u Mostaru atmosfera jos takva da se ne poslati dijete na vjeronauk izjednacava za "veleizdajom hrvatskih interesa". Ne biste vjerovali, ali je tako.
ne samo u Mostaru, cula sam svakakve price iz npr. Splita
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 14:22   #12
meni je 4 godine trebalo da nagovorim svoje da ne idem na vjeronauk, kao, ljudi će me čudno gledati ili štojaznam, ali uopće nije bilo tako, nitko mi zbog toga nije nikad ništa rekao. a, sad u srednjoj idem na etiku, velik broj nas ide na etiku, iako su oni koji idu na vjeronauk ipak u večini.
hopeless is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 14:29   #13
Ups!

A ja mislila da cete me kamenovat zbog izjave!
AgentScully is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 14:34   #14
Re: Re: Iz udžbenika...

Quote:
luca kaže:
ja sam jos uvijek sokirana da vjeronauk nije samo u crkvi nego i u svjetovnoj ustanovi (skoli). vise od toga me se ne moze sokirati, ovo drugo su samo detalji i nijanse
Baš tako. Moj sin prvoškolac ne ide, sve skupa troje u razredu. Još je i dobar prosjek...
bubamara2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 14:35   #15
Ma ja sa milion puta dosad rekla: sreca da sam ovdje gdje nisam u vecini, u "sistemu", da tako kazem. Da sam recimo ja u Mostaru, vjerovatno bih pozandarala sve po skoli i vlastitom djetetu napravila probleme naposljetku, jer bi se sve po njoj slomilo.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 14:38   #16
Ni moj sin ne ide na vjeronauk. Uostalom, vjeru ne možeš ocijenit ocjenom, ili si vjernik ili nisi. Na kraju uvijek ispada da su velika večina ljudi koji se deklariraju kao veliki vjernici, u biti toliko različiti u postupcima u svakodnevnom životu.

Na kraju krajeva: kako se može pod istim krovom učiti djecu najprije da je čovjek postao od majmuna, a na drugom satu ga uvjeravati da je sve postalo od Boga....
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 14:47   #17
Quote:
manc kaže:

1. Uostalom, vjeru ne možeš ocijenit ocjenom, ili si vjernik ili nisi.

2. Na kraju krajeva: kako se može pod istim krovom učiti djecu najprije da je čovjek postao od majmuna, a na drugom satu ga uvjeravati da je sve postalo od Boga....
1. zar dobiju ocjenu iz vjeronauka? ja sam isla na vjeronauk u crkvu (iako sam ateist) jer me bas zanimalo (i danas odem na misu i pricam sa svecenicima i bude bas zgodno) i nismo imali ocjene (sreca moja jer bi mi snizavali ocjenu za svako moje pilanje ). znaci vjeronauk u skoli nije isto sto i vjeronauk u crkvi?

2. ako ih ovako uce biologiju, onda je jednako korisno da ih uce da je Eva nastala od Adamovog rebra...
jebali ih majmuni i tko tim ljudima da diplomu da predaju biologiju?!
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 14:53   #18
ja sam ta koja isto misli da je vjeronauku mjesto u skoli. ne virujen bas previse u to, krstena san, pricestila san se i krizmala(ovo zadnje radi obicaja, to mi apsolutno ne znaci) i od onda ne iden u crkvu vise. do tad san morala ako san se mislila krizmat.
ali, mi u skoli imamo vjeronauk i etiku. kad san se upisivala izabrala san vjeronauk jel san mislila kao ono 'znam o cemu se radi itd. bit ce lakse nego etika'. jezuz. nama predaje casna sestra. to je cista sramota. nju u skoli nitko od profesora nemoze smislit, a kamoli ucenici. ja van kazen, ima sklopljen pakt sa vragon
mislim, casna sestra i sve, i onda ona nama ide izmisljat neke pricice kao mi smo budale pa cemo povirovat, a price nemaju apsolutno nikakve logike. ili nas ide vrijedjat. kaze nan 'vi ste ludi, neodgojeni, itd.'. to nan niti jedan profesor nebi reka, a ona. mislin, to je sramota za crkvu.
i ako pitas nesto u stilu sta je bilo dilema 'jel isus ima brace i sestara' sta nan je reka prof. iz hrvatskog, pita jedan momak iz razreda, i odma dobija asa. cin se ne slazes sa crkvon i njenin misljenjen odma dobis neku losu ocjenu. onda nas ona kao uci o moralnosti, toleranciji i svemu ostalome.
ja se ne slazen sa stajalistem crkve, ok, nece nas nista lose naucit, ali nije to za mene.. bar ne zasad.
svaka cast svecenicima i casnin sestrama koji su izuzeci da su sasvim normalni i moze se s njima pricat ko sa svakin drugin covikon, da se ne drze u pricanju cisto crkvenih tema itd.
__________________
Zivot je dosada i svatko ju ubija na svoj nacin. ~ Shakespeare
kaktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 14:59   #19
Ovo sa masturbacijom je besmislica...Ali zašto ste se odmah okomili na vjeronauk (...samo da mi sad netko biserno ne provali: Zato jer to tamo u tom udžbeniku piše!... )
Takav nerazumijevanje seksualnog sazrijevanja i odnos prema masturbaciji ( kao prvim koracima ka otkrivanju vlastite spolnosti ) nije baš isključivi grijeh "vjeronauka"!
Masturbacija je tabu tema, bez obzira na vjeru, stupanj liberalnosti i roditelja i društva...

Svi mi znamo da je masturbacija normalan korak u sazrijevanju, ali isto tako je niti jedan roditelj ne smatra poželjnom i neophodnom kod vlastitog djeteta....


Najbolji su mi ovi što kad se spomene jedna besmislica poput ove odmah krenu drvljem i kamenjem protiv dopuštanja vjerskog odgoja u školama....

Možda u Nizozemskoj imaju satove demonstracije masturbiranja, ali ne znam baš....
Lasa Vadački is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2003., 15:07   #20
Quote:
Lasa Vadački kaže:
Najbolji su mi ovi što kad se spomene jedna besmislica poput ove odmah krenu drvljem i kamenjem protiv dopuštanja vjerskog odgoja u školama....
znaci vjerski odgoj (ne komparativna religija u sklopu filozofije, povijesti ili kao samostalni predmet, nego kao skolski predmet za "drzavnu religiju") JE za skolu (drzavnu, ne vjersku skolu ili prvatnu skolu)?

sto se tice masturbacije, to je trenutno socijalno relativno neprihvatljiva tema. ovakim ucenjem svakako se ne postize nista osim da se klincu usadi osjecaj krivnje. umjesto da judi prihvate svoj fiziologiju i u privatnosti se s njom nose najnormalnije...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:20.