Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2012., 15:58   #101
Vidio MukaFFa da ga prehlada fata pa požuri u apoteku da uzme sebi paracetamola, nebili kako s njim presjekao tu bolest.
pomisli MukaFFa na riječi Voljenog da svaka bolest počinje sa prehladom.
i tako dođe on u apoteku kad ispred njega nana pravi pazar:
"uh daj mi tih žutih one mi dobro dođu ujutro- od njih mi se baš lijepo razdani.
daj mi ovih šarenih da vidiš što mi dobro legnu i onih plavih za poslije ručka... i još mi daj..."
i gleda MukaFFa kako nena grabi, a apotekarka samo gleda i smješka se.
Pokupi nana tablete u cekere a apotekarka uz osmijeh reče:
izvolite šta ste trebali?

Trebam...- započe MukaFFa i stade. Zamisli se i osmjehnu pa reče.
"idem prvo doktoru"
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 16:03   #102
pa zar ovaj ajet koji sam naveo nije odg. na tvoje pitanje ahi inace za one koji ne znaju ahi je brat na arapskom jeziku

“Misle li ljudi da će biti na miru ostavljeni ako kažu: ‘Mi vjerujemo!’, a da u iskušenje neće biti dovedeni? A doista smo Mi u iskušenje dovodili i one prije njih, pa je Allah, uistinu, ukazao na one koji istinu govore i na one koji lažu.” (Prijevod značenja Ankebut, 2-3)

Kaze Poslanik: " Kada vidis da Allah jednom covjeku pruzi ono sto taj covjek voli i zeli sa ovog dunjaluka uprkos haramu kojeg taj covjek cini, onda nemoj mislit da ga Allah voli i ne misli da ga Allah posebno nagrađuje nego to je istedradz( Allag ga spusta na manji stepen za sudnji dan).

''Onima koji žele život na ovom svijetu i ljepote njegove – Mi ćemo dati plodove truda njihova i neće im se u njemu ništa prikratiti. Njih će na onom svijetu samo vatra peći; tamo neće imati nikakve nagrade za ono što su na Zemlji radili i bit će uzaludno sve što su učinili.'' (Hud, 15-16.)

U Buharijinom i Muslimovom Sahihu bilježi se vjerodostojan hadis od Allahovog Poslanika, s.a.v.s.: ''Dunjaluk je u poređenju s ahiretom poput umakanja prsta nekog od vas u more, pa neka pogleda koliko vode izađe za prstom kada ga izvadi iz vode.''

U drugom hadisu Poslanik, s.a.v.s., rekao je: ''Dunjaluk je za vjernika zatvor, a za nevjernika džennet.'' (Muslim.)

U trećoj predaji Allahov Poslanik, s.a.v.s., kaže: ''Da ovaj svijet (dunjaluk) vrijedi kod Allaha kao krilo mušice, ne bi dozvolio nevjernicima da sa njega popiju gutljaj vode.'' (Hadis bilježi imam Et-Tirmizi)

Od Ibn Omera, r.a. , prenosi se da je rekao: ''Uzeo me Allahov Poslanik, za rame i rekao: 'Budi na dunjaluku kao stranac ili putnik.''' (El-Buhari.)

A Ibn Omer,, govorio je: ''Kada omrkneš, ne nadaj se da ćeš dočekati jutro, a kada osvaneš, ne nadaj se da ćeš dočekati večer. Iskoristi zdravlje prije bolesti i život prije smrti.''

I nikako ne gledaj dugo ljepote ovoga svijeta koje Mi kao užitak raznim sortama nevjernika pružamo, da ih time na kušnju stavimo, ta nagrada Gospodara tvoga je bolja i vječna. ( Taha 131)

"Neka te ne ushićuju bogastva njihova i djeca njihova! Allah želi da ih njima na ovom svijetu namuči i da skončaju kao nevjernici." (At-Tawba, 85.)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 16:14   #103
a zasto poslanik nije ucio ashabima dovu to je sad vece pitanje nisam ja nikakav ucenjak sad da bi znao sve te stvari ali vjerovatno da ih je tako Poslanik odgajao jer su tada jos bili u Mekki dakle prije hidzre u Medinu i nisu mogli uciniti hidzri pa su se morali strpiti a vidio si iz ajeta i hadisa kak je sabur vazan u islamu.

Poslanik s.a.w.s., je rekao: „Ko se Allaha bude bojao – putnik je, a ko je putnik - stići će svome cilju! Allahova roba je skupa! Allahova roba je Džennet!“(Tirmizi)

Allahov Poslanik, s.a.w.s. je rekao:" Džennet je okružen neugodnostima, a Džehennem strastima."(Muslim i Buharija)

Ebu Hurejre r.a., kaže da je Poslanik s.a.w.s., rekao: „Kada je Allah dž.š., stvorio džennet, rekao je Džibrilu: Idi i pogledaj ga. Džibril ode, i pogleda džennet, pa potom dođe i reče: Gospodaru moj, tako mi Tvoje veličine, niko neće čuti za džennet a da neće ući u njega!? Allah dž.š., za tim, okruži džennet poteškoćama i tegobama, pa reče: O Džibrile, idi sad i pogledaj džennet. On ode i pogleda džennet, nakon čega dođe i reče: Gospodaru moj, tako mi Tvoje veličine, bojim se da niko neće ući u njega! A, kada je Allah dž.š., stvorio džehennem, rekao je Džibrilu: Idi i pogledaj ga. Džibril ode i pogleda džehennem, a potom dođe i reče: Gospodaru moj, tako mi Tvoje veličine, ko god čuje za džehennem neće ući u njega!? Allah dž.š., za tim, okruži džehennem pohotama i strastima, pa reče: O Džibrile, idi sad i pogledaj džehennem. On ode i pogleda džehennem, nakon čega dođe i reče: Gospodaru moj, tako mi Tvoje veličine, bojim se da neće ostati niko a da neće ući u njega!“ (Ebu Davud, br.4744.; Tirmizi, br.2560.; Nesa'i, br.3763.)

Allah dž.š., kaže: „Budi čvrsto uz one koji se Gospodaru svome mole ujutro i naveče u želji da naklonost Njegovu zasluže, i ne skidaj očiju svojih s njih iz želje za sjajem u životu na ovom svijetu, i ne slušaj onoga čije smo srce nehajnim prema Nama ostavili koji strast svoju slijedi i čiji su postupci daleko od razboritosti 29. i reci:

»Istina dolazi od Gospodara vašeg, pa ko hoće – neka vjeruje, a ko hoće – neka ne vjeruje!’ Mi smo nevjernicima pripremili vatru čiji će ih dim sa svoh strana obuhvatiti; ako zamole pomoć, pomoći će im se tekućinom poput rastopljene kovine koja će lica ispeći. Užasna li pića i grozna li boravišta! 30.

One koji budu vjerovali i dobra djela činili – Mi doista nećemo dopustiti da propadne nagrada onome koji je dobra djela činio 31. čekaju sigurno edenski vrtovi, kroz koje će rijeke teći, u njima će se narukvicama od zlata kititi i u zelena odijela od dibe i kadife oblačiti, na divanima će u njima naslonjeni biti. Divne li nagrade i krasna li boravišta!“ (el-Kehf, 28-31.)

pa ahi treba se necega odreci u zivotu da bi covjek uspio na onom svijetu do svako cilja je tesko doci kako ovosvjetskog tako i ahiretskog treba puno odricanja
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 16:26   #104
Jedan muhadis je nakon susreta sa Ebu Hanifom rekao da su muhadisi kao farmaceuti koji spravljaju lijek a mudžtehiti oni koji taj lijek propisuju.

Daleko od toga da sam ja muhadis ili mudžtehid, ali poenta je jasna.
Ashabi su nam dobar primjer. Oni su učili ajete i hadise tako što bi se zadržavali na njima dok ih u potpunosti ne primjene.

Hadisi su duhovni lijek a ljudi koji gutaju hadise slični su onoj nani koju sam opisao.
Lijek za visok pritisak ne bi trebao piti čovjek koji ima nizak jer taj lijek tada samo povećava njegovu tegobu.

Svrha belaja, a Allah najbolje zna, jeste u tome da se čovjek očisti od svih preokupacija koje nisu vezane za Allaha.
Većina svijeta Allahu se obraća samo kad im je teško, a zikrullah je također ibadet
Poznat ti je ajet koji kaže da je Allah Ljude i džinne stvorio samo radi ibadeta.
Allahu najmilija stvorenja, a to su poslanici a.s. su bili u najvećim iskušenjima od Adema preko Nuha, Musa i Ibrahima zaključno sa Muhammedom a.s.
Belaun je povezan sa riječi "Bela" A sve su duše u berzahu Allaha posvjedočile govoreći Bela.
još da kažem ljudi koji su u belajima u većem su oslanjanju na Allaha nego drugi, a mumin je u tevvekulu i saburu radi Allaha a ne radi sebe i kad je u takvom stanju on je u ibadetu.

Krajnji rezultat je da čovjek postane, kako je to navedeno u Kur'anu, Mukarrebun- Allahu Blizak!
jer "Inne me al usri jusren" sura Širokogrudnost.
Zaista u teškoći je i last

Esselamu alejkum
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 17:20   #105
fino fino bas me razveseli ovaj tvoj post

Alejkumuselam MukaFFa
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 17:26   #106
Alejkumu selam!
Allah razi olsun!

nisam to ja, nego džematska blagodat našeg Gospodara
Čim smo spomenuli Allaha i Resulullaha odmah je bereket nad nama...
tako to ide, al' ne znam zašto
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 17:32   #107
evo za kraj skontah još nešto.
sad ova tema nije suho navođenje hadisa i ajeta i više nije "problematična"

SAmo ti navodi hadise i ajete ova tema treba.
ali ako može stavi naglasak na ono što je lijepo

Vidiš kako ima lijepih hadisa:
"Širite Selam i voljet ćete se"
"čovjek će biti u Džennetu sa onim koga voli"
"Allah je lijep i Voli ljepotu"...

MA esselam!
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 14:48   #108
Dzerir ibn Abdullah, r.a. pripovjeda: "Kada smo jedne noci sjedili sa Allahovim Poslanikom, sallallahu 'alejhi ve selleme, on pogleda u puni mjesec i rece:- Vi cete vidjeti vaseg Gospodara jasno kao sto vidite ovaj mjesec, a gledajuci u Njega necete osjetiti tegobu." (Muttefekun alejhi
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 20:43   #109
Quote:
dual-wisp kaže: Pogledaj post
Dzerir ibn Abdullah, r.a. pripovjeda: "Kada smo jedne noci sjedili sa Allahovim Poslanikom, sallallahu 'alejhi ve selleme, on pogleda u puni mjesec i rece:- Vi cete vidjeti vaseg Gospodara jasno kao sto vidite ovaj mjesec, a gledajuci u Njega necete osjetiti tegobu." (Muttefekun alejhi
Znači...bolje od sama Mojsija ?
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 22:13   #110
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Znači...bolje od sama Mojsija ?
Čudno da apsoluta se može vidjeti obujmiti..

Valjda i ljudi če biti toliko ogromni, no kako da sve stane u univerzum??

EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 02:32   #111
Zasto je to cudno kad nas Gospodar kaze za sebe da je Svemoguc i nista nije kao On. Mi sa svojim razumom ne mozemo doprijeti i razumjeti neke stvari na ovom svijetu jer smo ograniceni, npr. neznamo sta se desava iza zida susjedne sobe dok Gospodar za sebe kaze opisujuci se :

"Samo On zna kad će Smak svijeta nastupiti. A ni plodovi ne izlaze iz cvjetnih čaški svojih, i nijedna žena ne zanese i ne rodi, a da On to ne zna." (Fussilet 47) i;

"U Njega su ključevi svih tajni, samo ih On zna, i On jedini zna šta je na kopnu i šta je u moru; i nijedan list ne opadne, a da On za njega ne zna; i nema zrna u tminama Zemlje, niti ičeg svježeg niti ičeg suhog, ničeg što nije u jasnoj Knjizi." (En'am 59)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 07:17   #112
Quote:
dual-wisp kaže: Pogledaj post
Zasto je to cudno kad nas Gospodar kaze za sebe da je Svemoguc i nista nije kao On. Mi sa svojim razumom ne mozemo doprijeti i razumjeti neke stvari na ovom svijetu jer smo ograniceni, npr. neznamo sta se desava iza zida susjedne sobe dok Gospodar za sebe kaze opisujuci se :

"Samo On zna kad će Smak svijeta nastupiti. A ni plodovi ne izlaze iz cvjetnih čaški svojih, i nijedna žena ne zanese i ne rodi, a da On to ne zna." (Fussilet 47) i;

"U Njega su ključevi svih tajni, samo ih On zna, i On jedini zna šta je na kopnu i šta je u moru; i nijedan list ne opadne, a da On za njega ne zna; i nema zrna u tminama Zemlje, niti ičeg svježeg niti ičeg suhog, ničeg što nije u jasnoj Knjizi." (En'am 59)
Pažljivo pročitaj svoj post i uoči tko i kad je to rekao... ON nije... Tko je za tebe ON, a što je on? Čije si riječi NJEMU pripisao.
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 11:41   #113
Quote:
dual-wisp kaže: Pogledaj post
Zasto je to cudno kad nas Gospodar kaze za sebe da je Svemoguc i nista nije kao On. Mi sa svojim razumom ne mozemo doprijeti i razumjeti neke stvari na ovom svijetu jer smo ograniceni, npr. neznamo sta se desava iza zida susjedne sobe dok Gospodar za sebe kaze opisujuci se :

"Samo On zna kad će Smak svijeta nastupiti. A ni plodovi ne izlaze iz cvjetnih čaški svojih, i nijedna žena ne zanese i ne rodi, a da On to ne zna." (Fussilet 47) i;

"U Njega su ključevi svih tajni, samo ih On zna, i On jedini zna šta je na kopnu i šta je u moru; i nijedan list ne opadne, a da On za njega ne zna; i nema zrna u tminama Zemlje, niti ičeg svježeg niti ičeg suhog, ničeg što nije u jasnoj Knjizi." (En'am 59)
EGO hvalisavac stari koji ne može podnijeti da ima ipak nešto više od njega EGA a to je suština pa onda ne preostaje mu drugo nego uživati u samohvalama a nagrađivati one koji mu plješću rukama.


Mala opaska da on u prvom licu nikada ne govori to ,nego ONI za njega.
Dakle ONI promoviraju hvalisavca EGA .
Vrlo bitno.

Zadnje uređivanje EliEliLama : 20.04.2012. at 11:46.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 12:00   #114
Quote:
dual-wisp kaže: Pogledaj post
Dzerir ibn Abdullah, r.a. pripovjeda: "Kada smo jedne noci sjedili sa Allahovim Poslanikom, sallallahu 'alejhi ve selleme, on pogleda u puni mjesec i rece:- Vi cete vidjeti vaseg Gospodara jasno kao sto vidite ovaj mjesec, a gledajuci u Njega necete osjetiti tegobu." (Muttefekun alejhi
ovaj post...od kud on zna tko će Njega kako vidjeti
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 12:25   #115
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
ovaj post...od kud on zna tko će Njega kako vidjeti
Pa Muhamed a.s je poslednji Boziji Poslanik.Isto kao sto je Boziji Poslanik Isa a.s ( Isus) kojeg je Allah dz.s. poslao prije Muhameda a.s znao mnoge stvari i imao posebne moci i sposobnosti koje mu je Allah dz.s. dao.Tako je isto i Muhamed a.s znao mnoge stvari i imao posebne sposobnosti .
__________________
MOŽE SE DESITI DA NAM NEKO UBACI VIRUS LOŠIH MISLI, ALI MU NE DOZVOLIMO DA NAM OBORI SISTEM.
Sabur is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 13:02   #116
Quote:
Sabur kaže: Pogledaj post
Pa Muhamed a.s je poslednji Boziji Poslanik.Isto kao sto je Boziji Poslanik Isa a.s ( Isus) kojeg je Allah dz.s. poslao prije Muhameda a.s znao mnoge stvari i imao posebne moci i sposobnosti koje mu je Allah dz.s. dao.Tako je isto i Muhamed a.s znao mnoge stvari i imao posebne sposobnosti .
ako je znao mnoge nije sve.čini mi se da je neke i zaboravljao pa po sjećanju nesigurno pričao.imam dojam da Isus pažljiviji u priči bio
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 13:15   #117
Mozda nije tema al za mene je jedan od nalepsih hadisa:
"Želi ljudima ono što želiš samome sebi." (Biseri Vjerovjesničke mudrosti, sahih)
slicno Bibliji: Matej 7:12
"Sve, dakle, što želite da ljudi vama čine, činite i vi njima. To je, doista, Zakon i Proroci."
__________________
Pitanje za trinitarijance Isus je Bog??Lakše je napadati tuđu neg branit svoju osobnost,vjeru,naciju,....
haArec is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 13:37   #118
Quote:
haArec kaže: Pogledaj post
Mozda nije tema al za mene je jedan od nalepsih hadisa:
"Želi ljudima ono što želiš samome sebi." (Biseri Vjerovjesničke mudrosti, sahih)
slicno Bibliji: Matej 7:12
"Sve, dakle, što želite da ljudi vama čine, činite i vi njima. To je, doista, Zakon i Proroci."
to je lijepo.tako bi vjerA... trebala poučavati.no mislim da i drugih stranica u knjigama ima stoga sada vise vjerAA imamo
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 16:07   #119
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Pažljivo pročitaj svoj post i uoči tko i kad je to rekao... ON nije... Tko je za tebe ON, a što je on? Čije si riječi NJEMU pripisao.
On je Allah, Gospodar Svjetova,.... Kad stoji u Kur'anu On misli se na Allaha isto kao sto pise "Mi" sto ne znaci da ima vise bogova nego samo jedan, ali se on persira nemoj se sekirat za mene ja pazljivo citam
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 16:09   #120
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
ovaj post...od kud on zna tko će Njega kako vidjeti
putem Objave (Kur'ana) dominik01. Et tako zna a on nista nije do sebe izmisljao kao sto nije ni Isa (Isus)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:35.