Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2009., 09:43   #1
Tov pilića na malo

Krenuo bih u tov pilića. Ništa veliko za osobne potrebe (oko 30 kom.), ali nemam puno pojima o tome.
Znaima me na što obratiti pozornost da mi ne pocrkaju?
Kakav nastor koristiti?
Kakvu hranu i što u nju dodavati?
Koja je optimalna temperatura koji bi trebao održavati i koji je najekonomičniji način za to?
Da li netko zna kakvu dobru-e stranicu-e sa slikama i pojašnjenjima o uzgoju.
Sve što sam tražio i našao bile su poslovne stranice i neke samoreklame bez ičega konkretnog.
ŽELJAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 01:45   #2
Dok pilići ne operjaju najvažnija im je toplina. U početku su u kartonskoj kutiji, a obavezno ih grije žarulja. Temperatura bi trebala biti 35°C u prvom tjednu, a zatim se postupno snižava do 24°C u petom tjednu. Ako je pilićima hladno, skupe se ispod žarulje, ako im je prevruće, odmaknu se od žarulje. Kada je temperatura odgovarajuća, ravnomjerno su raspoređeni po kutiji. Obavezno moraju imati vodu uvijek na raspolaganju. Voda nikada ne smije biti hladna, uvijek im je bolje dati pretoplu vodu, nego hladnu. Na podu kutije se ne preporuča da budu novine. Može biti dobra piljevina (koja ne praši), slama, sijeno, pijesak, mljevene školjke, komad kakve stare odjeće, tepih, jutena vreća...
Naši s mjesec i pol (kad već dovoljno operjaju) idu van u gajbu koja je bez dna, tako da su na travi. Vani su, a zaštićeni su od grabežljivaca. Gajbu prekrijemo odozgo nečim nepropusnim, kako ne bi pokisnuli u slučaju kiše.
Za piliće postoje gotove smjese kojima ništa nije potrebno dodavati. Smjesa koja se daje prvih mjesec dana se daje čista, a od mjesec dana dobivaju koncentrat koji se miješa sa šrotom (mljevenim kukuruzom) u određenom omjeru. S obzirom da su pilići za prehranu, pred kraj tova ih se prestaje hraniti smjesom i daje im se šrot.
Najbolje ih je kupiti u rano proljeće, a do tada imate vremena doznati informacije koje vas zanimaju. Osim toga, od prodavača možete tražiti informacije i sigurno ćete ih dobiti. Na internetu ima malo informacija na hrvatskom (nešto po specijaliziranim forumima), ali ako znate engleski možete saznati mnoštvo toga.
Nisam pronašla knjigu koju bih mogla preporučiti peradarima amaterima. Čini mi se da u svima ima previše nevažnih informacija.
__________________
!!!
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 13:41   #3
Jel mi možete pojasniti omjere koncentrata i šrota u odnosu na starost pilića?
Meni su rekli da pilićima od početka treba u smjesu dodavati kostovit (1 jušna žlica na hranilicu)?
Susjeda mi kaže da im treba dodavati neke kapi u pojilicu da se međusobno ne "tuku"?
ŽELJAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 13:45   #4
Engleskim se služim dosta dobro, ali bih vas molio da mi javite adresu neke bolje stranice da ne trošim vrijeme u traženju ako vam to ne predstavlja problem.
ŽELJAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2009., 18:50   #5
Za piliće starosti do mjesec dana kupujete gotovu smjesu, koja bi trebala sadržavati izbalansirane sastojke, pa prema tome nije potrebno ništa dodavati.
Od mjesec dana starosti kupujete koncentrat koji se umješava u šrot u određenom omjeru (najčešće 1:4). I ovaj koncentrat bi trebao biti optimalno izbalansiran, tako da nije potrebno ništa dodavati.
Mi s kanibalizmom nismo imali problema, ali ako primijetite takve piliće, njih treba odvojiti. Negdje sam pročitala da se stavljaju crvene žarulje kako bi se spriječio kanibalizam (jer je sve crveno, pa je krv manje uočljiva), a plave žarulje ih smiruju. Mi smo isprobali i crvene i plave i obične i u niti jednoj varijanti nije bilo problema.

Evo jedan link za početnike:

http://www.backyardchickens.com/

Uglavnom, u google upišite "poultry" ili "chicken" i pojavit će se hrpa stranica.
__________________
!!!
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 21:36   #6
Zanima me da li pilići trebaju imati stalno upaljeno svjetlo ili im se nakon 10-ak dana može gasiti po noći?
Da li netko zna koliko bi prostora trebalo biti u gajbi/kutiji po jedinki u zavisnosti o veličini?
ŽELJAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 23:09   #7
Žarulja ima dvostruku svrhu:
- grije piliće
- s obzirom da im je "dan" 24 sata, češće jedu, pa se brže tove.
Žarulja se može ugasiti ako je temperatura prostorije zadovoljavajuća, ali s 10 dana još su jako mali.
__________________
!!!
Big momma is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 14:44   #8
Bok, tema je slična, pa da ne otvaram novu.
Kanim sada u jesen uzeti 30-ak pilića. Međutim, u prostoriji u koju ih kanim smjestiti imamo pločice na podu. Što mogu napraviti da pilićima osiguram toplinu, pošto zbog hladnoće mršave?
Mislila sam pod prekriti daskama i posuti slamom.
Prostorija je dimenzija otprilike 5x5 m. Uvijek je hladno. Hoće li biti dovoljne dvije žarulje kada pilići već malo porastu, a usred zime?
Koliko pilićima treba za tov? Dva mjeseca?
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 03:23   #9
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Bok, tema je slična, pa da ne otvaram novu.
Kanim sada u jesen uzeti 30-ak pilića. Međutim, u prostoriji u koju ih kanim smjestiti imamo pločice na podu. Što mogu napraviti da pilićima osiguram toplinu, pošto zbog hladnoće mršave?
Mislila sam pod prekriti daskama i posuti slamom.
Prostorija je dimenzija otprilike 5x5 m. Uvijek je hladno. Hoće li biti dovoljne dvije žarulje kada pilići već malo porastu, a usred zime?
Koliko pilićima treba za tov? Dva mjeseca?
Takav pod se teško čisti a i izmet uništava pločice.
Za detalje o proizvodnji najlakše je potražiti priručnike ( ima ih gotovo svaka veća knjižnica ). U njima je do detalje opisan postupak i uvijeti potrebni za kvalitetan uzgoj.
Mislim da dvije žarulje neće biti dosta.
__________________
ciljevi su snovi sa rokom ispunjenja
MBSK is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 03:48   #10
Quote:
MBSK kaže: Pogledaj post
Takav pod se teško čisti a i izmet uništava pločice.
Za detalje o proizvodnji najlakše je potražiti priručnike ( ima ih gotovo svaka veća knjižnica ). U njima je do detalje opisan postupak i uvijeti potrebni za kvalitetan uzgoj.
Mislim da dvije žarulje neće biti dosta.
Hvala.

Pločice su totalno nebitne jer se ta prostorija ionako koristi samo kao spremište kukuruza. Ne znam ima li u priručnicima kako piliće smjestiti u hladnu prostoriju, ali vidjet ću što mogu naći.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 18:42   #11
A zakaj ne spustite lampe na 50 cm od poda, na pod piljevinu ili slamu, i ogradite taj dio sa paletama, da smanjite površinu poda.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 20:22   #12
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
A zakaj ne spustite lampe na 50 cm od poda, na pod piljevinu ili slamu, i ogradite taj dio sa paletama, da smanjite površinu poda.
Da, tako i namjeravam.

Ako ste primijetili, u prodaji više nema Geomycina. Zašto su to povukli?
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 18:18   #13
Bok. Molim vas pomoć još jednom. Nadam se da će netko odgovoriti.
Danas je prošlo par dana otkad su pilići u toj prostoriji.
Zatvorila sam sve živo, izolirala prostoriju, na pod daske, sa strane daske.
No, međutim, potpuno sam zaboravila na cirkulaciju zraka. Popodne sam im čistila i primijetila sam da se strašno puno vlage kondenzira. Pilići otežano dišu. Ne znam kako sada popraviti stvar. Otvorila sam im prozor (nije veliki, malecki je), ali se bojim da će im sada biti zima. Oni imaju još daske iznad tako da nije direktni propuh. Imaju dvije žarulje tridesetak centimetara od poda (60 + 40 W). Prostorija ima nekakav limeni strop.

http://www.pohrani.com/f/1z/tl/1R6xnbjv/untitled.png

Molim vas savjet kako da pilićima bude i dalje toplo (pa i kada se temp. spuste ispod ništice), a da ne bude prisutan efekt "zamotaj me u celofan i pusti me da se znojim"??
Hoće li oni oboljeti od ovoga i kako ih mogu spasiti od skore bolesti (za sada im dajem neki lijek koji zamjenjuje stari geomycin).
Hvala!
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 20:26   #14
Stavite termometar u visinu gdje se pilići kreću, i ako je oko 25-28 onda je OK. I žarulje bi trebale biti po 100 W sada , a slabije kasnije. A ko se pileki okupljaju stalno ispod žarulja, onda im je šljiva, a ako šeću okolo onda je OK.
Ja stavim termometar u kut jer onda toplina žarulja ne utječe na temperaturu direktno. A to što je vlaga, pa ne curi sa zidova, izdrže oni svašta
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 02:15   #15
Hvala diabolica!

To je sve poprilično slabo napravljeno jer sam ja radila, bez čekića, čavala i sl. To nije gajba za piliće nego ograđen prostor pomoću dasaka (imamo neku hrastovinu koja je masivna pa sam jedva to dovukla) i pomoću starih cigli. Iznad sam ih pokrila sa daskama koje su stajale vani na kiši, a dolje je postelja od piljevine i papira u kojima inače stoji stočno brašno za hranu svinjama. Najviše se tih kapljica bojim zbog toga što bi mogle uzrokovati požar ako kapnu na usijanu žarulju, a žarulja može prsnuti i zapaliti piljevinu i sl. Osim toga, oni stvarno užasno dišu - kao da im šmrklji stoje u nosnicama. Zgrozila sam se kada sam im prišla danas. Mislim da će im sada biti lakše kada postoji donekle cirkulacija ustajali-svjež zrak.

Ne hodaju puno, ali jedu i mislim da nisu izgubili na masi. Mogu li pokrepati ako nastavim ovako ili da nešto hitno poduzmem obzirom da će se temperature vani početi spuštati?

Koliko termometar košta otprilike, moram isto pitati?
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 10:35   #16
Nemogu krepati, a termometar je kućni. Vruće je zbog njih 30 i zbog lampi.To je normalno.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 18:08   #17
TOV PILIĆA

Pozdrav svima,

igrom slučaja razmišljam o tovu pilića za vlastite potrebe cca 20 komada, te me zanima koliko treba pile pojesti hrane, smjese ( kukuruznog šrota + koncentrata ) da naraste do težine 1,6- 2 kg žive vage. Mogu raspolagati sa 200 kg zrna kukuruza. Da li je to dovoljno za tov 20 tak komada ?

To bi bilo cca 40 kg žive vage pilića ili 10 kg smjese po piletu, što znači za 2 kg mesa 10 kg smjese ???????

unaprijed hvala na savjetima
VONKOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 20:18   #18
Mislim da u početku kupuješ smjesu (vreća 45 kn), a treba ti takvih 6-7 vreća (samo to jedu i ta hrana se ne miješa s kukuruzom), a onda prelaziš na koncentrat "super" koji je oko 60 kn po vreći mislim, ali ti trebaju samo 1-2 kg tog koncentrata, čini mi se. Kukuruza ide dosta, a to sada stvarno ne znam.
Mene je kako god sam računala manje koštalo pile doma uzgojeno nego kupljeno u trgovini jer ne kupujemo kukuruz. Da kupujemo onda bi nas tov skupo koštao (jer je kukuruz navodno poskupio).
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 21:40   #19
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Mislim da u početku kupuješ smjesu (vreća 45 kn), a treba ti takvih 6-7 vreća (samo to jedu i ta hrana se ne miješa s kukuruzom), a onda prelaziš na koncentrat "super" koji je oko 60 kn po vreći mislim, ali ti trebaju samo 1-2 kg tog koncentrata, čini mi se. Kukuruza ide dosta, a to sada stvarno ne znam.
Mene je kako god sam računala manje koštalo pile doma uzgojeno nego kupljeno u trgovini jer ne kupujemo kukuruz. Da kupujemo onda bi nas tov skupo koštao (jer je kukuruz navodno poskupio).
Ako sam dobro shvatio, to znači u početku ide čista smjesa recimo 7 vreća cca 20 kg po vreći ili 140 kg prvih 30 dana na 20 pilića ili 7kg po piletu,

drugih 30 dana ide koncentrat 1-2 kg + šrot ili sve zajedno opet cca 140 kg hrane i na kraju za 20 pilića treba 280 kg hrane da narastu do 1,6 - 2kg žive vage ili 14kg hrane po piletu za dobiti cca 2kg mesa

NE ZNAM JEL TO OK ??????
VONKOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2011., 23:45   #20
Ja za 20 pilića kupim 10 kg smjese za piliće, kad to pojedu prelaze na šrot i po ljeti isključivo odmah idu van na travu, dakle sa mjesec dana ili dok ne dobe ono svoje perje da se ne posmrzavaju. I eno ih sa 3 mjeseca imaju oko 1,5 kg i još uvijek trče po travi , iako za sutra najavljiju oko 0 C.
Ja ih ne tovim na klasičan način, već si sami uzimaju što god je dostupno na livadi.Malo su mršaviji,i duže im treba, ali zato je kvaliteta neusporediva. Šrot je 240 kn za 100kg. A možeš im dati kasnije i krmno brašno, 57 kn za 30 kg. Pomješano sa šrotom.
Samo kaj to doslovce ždere hranu, za nevjerovati su. Obične koke su puno rentabilnije, ali im duže treba.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:04.