Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2007., 22:18   #1
Proces rastave - pomoć

može mi neko pomoći oko nečega...
govorim o rastavi koja nije sporazumna. recimo da neka neinformirana osoba želi nešto napisati o tome, trebam par odgovora...

1.da li onda i muž i žena imaju svoje odvjetnike?
2.što se desi ako se utvrdi da je jedno od njih mentalno poremećeno?
3.što se sve treba dogovarati s drugim partnerovim advokatom (ili treba čekati raspravu) ?
4.teoretska situacija: nađu se mužev advokat, muž, žena i ženin advokat prije nego što je bilo koji papir u vezi toga uređen ili bilo koje rasprave. da li ima taj sastanak smisla? o čemu bi pričali?

znam da su glupa pitanja , ali ako je neko voljan pomoći nek se javi.

P.S. ne trebam nekoga da mi govori kako ništa ne znam o sudskom sustavu, jer ja znam da ne znam ništa o tome
Obješeni čovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2007., 00:15   #2
Quote:
Obješeni čovjek kaže: Pogledaj post
može mi neko pomoći oko nečega...
govorim o rastavi koja nije sporazumna. recimo da neka neinformirana osoba želi nešto napisati o tome, trebam par odgovora...

1.da li onda i muž i žena imaju svoje odvjetnike?
2.što se desi ako se utvrdi da je jedno od njih mentalno poremećeno?
3.što se sve treba dogovarati s drugim partnerovim advokatom (ili treba čekati raspravu) ?
4.teoretska situacija: nađu se mužev advokat, muž, žena i ženin advokat prije nego što je bilo koji papir u vezi toga uređen ili bilo koje rasprave. da li ima taj sastanak smisla? o čemu bi pričali?

znam da su glupa pitanja , ali ako je neko voljan pomoći nek se javi.

P.S. ne trebam nekoga da mi govori kako ništa ne znam o sudskom sustavu, jer ja znam da ne znam ništa o tome
!. Možete imati svoje advokate..ali može i jedan...ako se ipak sporazumite o razvodu..
2. Ne znam nije mi poznat takav slučaj, možda bude tražila da doprinosiš za uzdržavanje zbog poslovne nesposobnosti..trebaš dokazati u svakom slučaju
3. Ti podneseš tužbu, partnerov advokat pravi odgovor na tužbu, tvoj pred ročište opet odgovor na nju.
Ako imate malodobnu djecu morate u centar za socijalnu skrb na miranje, obično nakon prvog ročišta, ali može i prije
4. Možeš ti s ženom pričati i bez advokata..pokušat se dogovoriti
Podjela imovine vodi se posebnim sporom..
b-mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 11:31   #3
71 osoba je ovo pročitala, a samo jedna odgovorila...
Obješeni čovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 11:52   #4
Ovo šta ti je b- mina odgovorila, to ti je to. Ako je emntalno bolesna to se treba utvrditi odgovarajućim postupkom pred Centrom za socijalnu skrb, i onda tu bolesnu osobu, zastupa Centar u postupku razvoda braka , a može i odvjetnik, ali uz CSS. Ne znam na šta misliš kad kažeš mentalno bolesna: da li je to nešto bez papira, nešto što se tebi samo čini, ili ima medicinsku dokumentaciju i oduzetu poslovnu sposobnost? Pojasni malo.
xanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2007., 16:55   #5
Moj bivši suprug imao je problema sa psihom. Imala sam papirnati dokaz o tome, ali nisam ga vadila na sudu jer nije bilo potrebno. S time navučeš njegovu mržnju na sebe a sutkinja i soc. radnik ako je imalo pametan vidi o ćemu se radi. U slućaju da baš i nije išlo tako glatko, pokazala bi papire i išla do kraja.
Koliko sam shvatila nemate dijete ili ? A zajednička imovina? Da li je mogući sporazumni razvod?
isomiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 12:13   #6
Quote:
xanas kaže: Pogledaj post
Ovo šta ti je b- mina odgovorila, to ti je to. Ako je emntalno bolesna to se treba utvrditi odgovarajućim postupkom pred Centrom za socijalnu skrb, i onda tu bolesnu osobu, zastupa Centar u postupku razvoda braka , a može i odvjetnik, ali uz CSS. Ne znam na šta misliš kad kažeš mentalno bolesna: da li je to nešto bez papira, nešto što se tebi samo čini, ili ima medicinsku dokumentaciju i oduzetu poslovnu sposobnost? Pojasni malo.
ne, nema nikakvih papira o tome, ali nije sada cijelo vrijeme bio "mentalan", to se desilo od nesreće na radu, od onda je postao nasilan.

Quote:
isomiki kaže: Pogledaj post
Moj bivši suprug imao je problema sa psihom. Imala sam papirnati dokaz o tome, ali nisam ga vadila na sudu jer nije bilo potrebno. S time navučeš njegovu mržnju na sebe a sutkinja i soc. radnik ako je imalo pametan vidi o ćemu se radi. U slućaju da baš i nije išlo tako glatko, pokazala bi papire i išla do kraja.
Koliko sam shvatila nemate dijete ili ? A zajednička imovina? Da li je mogući sporazumni razvod?
to ne pitam za sebe, ali znam da imaju punoljetno dijete koje se već odselilo i znam da je kuća od muža, za ostalo nisam siguran. ona se želi rastaviti samo zato što više ne može trpjeti njega. da li je možda moguće da ona podigne nekakvu tužbu kojom bi se zabranjivalo, ne znam sad točan izraz, da zabrani približivanje u nekih 50 metara ili tako nešto?
Obješeni čovjek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2007., 02:45   #7
Quote:
Obješeni čovjek kaže: Pogledaj post
ne, nema nikakvih papira o tome, ali nije sada cijelo vrijeme bio "mentalan", to se desilo od nesreće na radu, od onda je postao nasilan.

to ne pitam za sebe, ali znam da imaju punoljetno dijete koje se već odselilo i znam da je kuća od muža, za ostalo nisam siguran. ona se želi rastaviti samo zato što više ne može trpjeti njega. da li je možda moguće da ona podigne nekakvu tužbu kojom bi se zabranjivalo, ne znam sad točan izraz, da zabrani približivanje u nekih 50 metara ili tako nešto?
Puno pitanja za malo odgovora. I puno teških kvalifikacija subjektivne naravi za koje je teško dati općenite odgovore. Za sve navedeno najbolje je pronaći: Obiteljski zakon, Zakon o parničnom postupku, Kazneni zakon (za navode vezane uz 'mentalnu poremećenost' i 'zabranu pristupanja'). Zakone se najlakše pronalazi na web stranicama Gong-a (koji imaju tražilicu u kojoj se može pronaći godina i redni broj izdanja Oglasnika u Narodnim novinama, a potom po tom broju pronaći na web stranicama Narodnih novina traženi zakon).

U tim zakonima treba pažljivo pročitati sve ono što se odnosi na ove tražene pojmove, a tek tada s 'korigiranim' stavovima naći odvjetnika s kojim se može razgovarati tek o stvarnom činjeničnom stanju. Zašto korigiranim? Mentalna poremećenost je teška kvalifikacija koja nema smisla u pravnom postupku ako nije utvrđena na vjerodostojan način (postavljanjem dijagnoze ili vještačenjem). Zabrana pristupa (mjerena u metrima) ima toliko puno pretpostavki da nije sigurno kako uopće doći do toga, a još manje, sve da se i dobije, postoji li stvarni praktični način da bude i učinkovita. Da je zabrana pristupa neučinkovita dovoljno govore crne kronike. Uostalom sudski nalog se možda i može dobiti, no policija ne reagira sve dok se nešto stvarno i ne dogodi. Za nasilničko ponašanje ne postoje preventivne zaštite, već se samo može sankcionirati već učinjeno nasilje (već prema težini nasilja). A to nije satisfakcija žrtvi nasilja.

Jedno je sigurno, u postupak je najbolje ići s odvjetnikom koji će uputiti u sve pravne postupke. Za sve što se čini, treba imati valjano činjenično stanje, što znači da za sve treba imati dokaz (bilo u vidu materijalnog dokaza - dokumenta, ili valjanog svjedoka koji će pojasniti činjenično stanje ili okolnosti). Naravno, prije samog postupka treba pokušati na bilo koji način stupiti u kontakt sa suprotnom stranom i sve riješiti bez suda, jer u suprotnom se može samo izazvati nepovoljna reakcija druge strane koja će se koristiti sudskim postupkom za dodatno (i dugotrajno) otežavanje cijele situacije.
shunkyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 15:00   #8
Prošla kroz razvod prije 3 godine. Jel imate djecu? To dugo traje. 17. 06. 2004 uzela odvjetnika i započela proces rastave. Sporazumjeli smo se na kraju. Razvod traje. Nema utvrđivanja krivnje! Niko te ne može držat u odnosu u kojem više ne želiš bit. Ako su djeca ( u mom slućaju 2 mld. djece) ideš najprije na centar za socijalnu skrb. Čekaš da te pozovu. Dobiješ termin. Tamo psiholog i socijalna radnica razgovaraju s tobom o uzrocima kraha braka. Uzimaju i tvoje formalne podatke, o rođenju, spol itd. Pričaš svoju priču, pa druga strana svoju, oni sve zapišu. Drugi put te zovu da utvrde šta ćete s djecom - kod koga će bit i to. Ak se možete dogovorit - super, a ak ne proces će se oduljit. Dosta se muškaraca inati oko djece, nažalost. Ako je neko psihički bolestan, teško da će dobit skrbništvo, ali to se mora dokazat, da nije baš čist. Nakon toga, radi se službeni zapisnik, a radi ga pravnica koja radi na centru. Nakon toga tvoj odvjetnik ili njen, ovisno tko diže tužbu, šalje taj zapisnik na sud. Onda opet čekaš da te zovu. Dobiješ poziv poštom. Odeš na sud. na sudu nema svjedoka, bar nije bilo kod mene jer se ne utvrđuje krivnja, to je obično neka obična prostorija, ured, tamo je sudkinja, ti, tvoja žena, stenodaktilografkinja koja zapisuje sve što govori i odvjetnici, ako ih imate, a dobro ih je uzet jer ipak oni znaju svoj posao, samo znaš nisu baš ni jeftini! Nakon toga vas opet ako imate djecu šalju na centar. Ovaj put idete odvojeno, a rješavate psiho testove, testove ličnosti - čini mi se da su bila 2 ili 3 - onaj koji se daje braniteljima - u kojem se vidi imaš li poremećaj ličnosti , PTSP i sl, i još neki drugi kraći. Zatim rješavate IQ test - 2 testa - ravenove progresivne matrice i još nekakav koji mjeri nekoliko faktora inteligencije, al ne znam kak se zove jer nisam studirala psihologiju. Kad su testovi ispravljeni, centar šalje svoje mišljenje na sud i svoju procjenu. Onda čekaš da te zovu opet i onda je gotovo. Tako je bilo kod mene. Rastave su koma. Malu djecu do 5 ili 6 godina ne šalju na centar da se odluče s kim će živit. Onu stariju da. Najbolje je ako imaju 18 godina. Onda ti je ko da ostavljaš curu ili dečka, mislim, nije ali je lakše. Moja je trajala 8 mjeseci. Teška je to odluka. Nije samo da ostavljaš nekog - to je i promjena jednog cijelog načina života i ponovna uspostava identiteta na jednoj novoj osnovi. Sretno, stari moj. Ak te kaj još zanima postavi mi pitanje. Znam da ti je teško. Prouči obiteljski zakon, ne inati se, uradi nešto za sebe i glavu gore i živce u frižider. Bolje je radit stvari hladne glave.
Heddy Lamarr is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2007., 15:11   #9
Razvod dugo traje ako se inatite jedno drugome, tj, ako se ne možete dogovorit oko imovine ili djece ili oko oboje. Ako nemate djece i imovine onda je to jako dobro - brzo je gotovo. Uzmi odvjetnika, to ti ipak daje neku sigurnost. Kad proces rastave završi, ondajoš pored odvjetnika, morate platit i sudske troškove. Razvod nije ko u sudnici - nema publike. Daj bože da ti bude brzo gotovo! Mnogi se i neće rastat jer su svjesni koja je to silna birokracija i papirologija.
Heddy Lamarr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:24.