Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2011., 11:22   #901
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Izvadi se novi.
Zahvaljujem se na odgovoru
Pakištanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2011., 22:00   #902
molim vas, sestra je baki ustupila svoj dio nasljeda u obliku nekretnine, konkretno kuce, izjava je na engleskom jeziku, nekretnina se treba prodati, sta treba napraviti da bi taj dokument postao pravovaljan u RH, dali treba raditi prevod, radi se o izjavi od svega 10ak recenica. dali zna netko di bi bila ta adresa u zagrebu ili broj telefona da se informiramo,

hvala vam puno !!
beezelbub is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2011., 12:36   #903
Molim malu pomoć! Da li je kod dokumenata koji se predaju na sud uz prijedlog za uknjižbu potrebno da budu u originalu ili može biti i ovjerena preslika originala? Imam samo 1 primjerak originalnog ugovora o kupoprodaji i 1 primjerak originalnog rješenja o nasljeđivanju, pa bi htjela to zadržati kod sebe. Unaprijed hvala!
Blakey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2011., 19:41   #904
Šta raditi u slučaju kad vlasništvo nad nekretninom fizički "okupira"bivši muž? A da se ne moram ponovno s njim suditi, pošto već 8godina smo podstanari i ja i djeca, a on je u kući sa "novom"ženom. Nekretnina se sastoji od građevinskog zemljišta na istoj k.č.
Zemljište pokušavam prodati da kupim krov nad glavom sebi i djeci, međutim on pravi probleme, i tjera potenciijalne kupce i nas kao vlasnike.

Zadnje uređivanje File : 22.08.2011. at 17:53.
Vesna5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 07:10   #905
Quote:
Blakey kaže: Pogledaj post
Da li je kod dokumenata koji se predaju na sud uz prijedlog za uknjižbu potrebno da budu u originalu ili može biti i ovjerena preslika originala?
Može i ovjerena preslika.

Quote:
Vesna5 kaže: Pogledaj post
Šta raditi u slučaju kad vlasništvo nad nekretninom fizički "okupira"bivši muž? A da se ne moram ponovno s njim suditi,
Morate dati više podataka - je li nekretnina vaše vlasništvo ili bračna stečevina, je li suprug ulagao u nekretninu, ako je ulagano, iz kojih izvora (stečeno radom ili dar roditelja), itd. Što više podataka date , precizniji odgovor ćete dobiti.
Razvod braka i podjela bračne stečevine dva su odvojena postupka. Je li uopće došlo do podjele bračne stečevine?

Bez suda neće ići. Zašto ste čekali 8 godina?

Zadnje uređivanje File : 22.08.2011. at 17:54.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 11:33   #906
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Može i ovjerena preslika.
Hvala! :-)
Blakey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2011., 16:32   #907
Quote:
beezelbub kaže: Pogledaj post
molim vas, sestra je baki ustupila svoj dio nasljeda u obliku nekretnine, konkretno kuce, izjava je na engleskom jeziku, nekretnina se treba prodati, sta treba napraviti da bi taj dokument postao pravovaljan u RH, dali treba raditi prevod, radi se o izjavi od svega 10ak recenica. dali zna netko di bi bila ta adresa u zagrebu ili broj telefona da se informiramo,

hvala vam puno !!
Ako je sestra vlasnica nekretnine koju bi ustupila vašoj baki, tada nije potrebna izjava, već darovni ugovor kojim bi joj dio nekretnine darovala kako bi je nakon toga mogla samostalno i prodati, ili punomoć koju joj treba napraviti neki pravnik sa točnim podacima sa vlasničkog lista, a kojom bi punomoći ovlastila sestru da može u njezino ime prodati dio nekretnine u njezinom vlasništvu, potpiše ugovor o kupoprodaji, primi dogovoreni iznos kupoprodajne cijene..... Ako teta živi u inozemstvu, apostil treba napraviti u našem veleposlanstvu što je jedino pravno valjano za takvu vrstu transakcije, ako već nije u mogućnosti osobno doći

Zadnje uređivanje File : 22.08.2011. at 17:52.
bono9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2011., 14:04   #908
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Morate dati više podataka - je li nekretnina vaše vlasništvo ili bračna stečevina, je li suprug ulagao u nekretninu, ako je ulagano, iz kojih izvora (stečeno radom ili dar roditelja), itd. Što više podataka date , precizniji odgovor ćete dobiti.
Razvod braka i podjela bračne stečevine dva su odvojena postupka. Je li uopće došlo do podjele bračne stečevine?

Bez suda neće ići. Zašto ste čekali 8 godina?
razvod braka je gotov prije 8g.,bračna stečevina je podijeljena u vidu te kuće svakom pola,tj.njemu ide polovica. Međutim on je htio i okolno zemljište koje se sastoji od 8970m2, a koje je vlasništvo mojih roditelja, kao i kuća. Ne želi se dogovoriti niti je htio i prije nikakav dogovor, dakle da se plati njemu pola ili on meni pola, ili da se proda pa podije li za tu kuću, zemljište ne spada u bračnu stečevinu. Međutim, on neželi ništa, nego da sjedi u toj kući i neda prilaz zemljištu općenito.

8g. je bilo sudovanje sa njim do Vrhovnog Suda, pošto je potraživao komplet sve!!!!

Zadnje uređivanje File : 22.08.2011. at 17:53.
Vesna5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 09:37   #909
Bok, kupujemo garažu od prvog vlasnika. Potpisali smo predugovor i platili kaparu, jer nismo htjeli potpisati kp ugovor prije nego čovjek dobije vlasnički list, koji je sada dobio. Odvjetnica koja nam je sve vodila je na dužem GO, jer je ne mogu nikako dobiti, a čovjek ne želi više čekati, pa me zanima, ako on ima vlasnički list, je li dovoljno potpisati kp ugovor iz narodnih novina. Također, kako provjerim ispravnost vlasničkog lista (odem u gruntovnicu i zatražim uvid u knjigu i onda bi tamo po kataskarskoj čestici trebala vidjeti da je on upisan kao vlasnik, ili?). U kp ugovoru ne piše ništa o kapari, odnosno nema te opcije, jel onda pod stavku "Kupac je prodavateljima isplatio iznosd od xxx što prodavatelji potvrđuju potpisom ovog ugovora" jednostavno stavim dogovoreni iznos (cijenu), ili ga umanjim za kaparu, ili kako? Unaprijed zahvaljujem!
Nyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 20:01   #910
[QUOTE=Nyna;35400577]Bok, kupujemo garažu od prvog vlasnika. Potpisali smo predugovor i platili kaparu, jer nismo htjeli potpisati kp ugovor prije nego čovjek dobije vlasnički list, koji je sada dobio. Odvjetnica koja nam je sve vodila je na dužem GO, jer je ne mogu nikako dobiti, a čovjek ne želi više čekati, pa me zanima, ako on ima vlasnički list, je li dovoljno potpisati kp ugovor iz narodnih novina. Također, kako provjerim ispravnost vlasničkog lista (odem u gruntovnicu i zatražim uvid u knjigu i onda bi tamo po kataskarskoj čestici trebala vidjeti da je on upisan kao vlasnik, ili?). U kp ugovoru ne piše ništa o kapari, odnosno nema te opcije, jel onda pod stavku "Kupac je prodavateljima isplatio iznosd od xxx što prodavatelji potvrđuju potpisom ovog ugovora" jednostavno stavim dogovoreni iznos (cijenu), ili ga umanjim za kaparu, ili kako? Unaprijed zahvaljujem![/QUO

-Naravno da pod obavezno treba provjeriti u gruntovnici tko je upisan kao vlasnik,i sve što piše na vlasničkom listu, dakle da nema tereta i sl., a mislim da bi iznos trebao biti umanjen za kaparu,ali bolje se posavjetovati, napr. kod javnog bilježnika, oni bi trebali znati.
Vesna5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2011., 23:10   #911
Problem oko diobe vikendice

problem je u slijedećem. Susjed nam se prijeti blokadom prodaje
kuće iz nekih sebi razumljivih razloga jer svojedobno kad smo mu
ponudili kuću je htio kupiti samo krov.
Susjed i ja smo vlasnici cijele kuće, odnosno 1/2 ima svatko od nas
uknjiženo u zemljišne knjige od po 16m2 svaki.
Međutim, i njemu i nama je proknjiženo 16m2 iako i on i mi imamo još
jednu etažu što je u totalu 32m2 kao i što treba biti navedeno i u
katastru, dakle radi se o jednoj kući čija je jedna polovica naša a
druga njegova, a skupa dijelimo samo krov.
E sad, mene zanima procedura i što brži upis u zemljišne knjige kako
ne bi imali još više problema osim dobrosusjedskih odnosa.
Katastar i zemljišne knjige nisu usklađene, u katastru su 2 vlasnika te kuće koji to više nisu a u zemljišnjim knjigama je sve uredno.

ako je itko voljan pomoci (ovo je frendov problem a ja pisem u njegovo ime) mogu mu na mail poslati dokumentaciju kao prilog, ja sam gradjansko polozila 2004, zavrsila faks i ne mislim na pravosudni jer napustam RH tako da mu ja bas ne mogu biti od neke koristi osim nagadjanjem.
hvala unaprijed
__________________
"I like to remember things my own way, not necessarily the way they happened." - Fred Madison, Lost Highway
chiasm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2011., 10:54   #912
Pa ja bi uzela papire iz gruntovnice i išla u katastar vidit šta se može riješiti. Trebali bi znati u katastru.
Vesna5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2011., 14:48   #913
Što napraviti kad lijeni općinski sud već cijelo desetlijeće ne uknjiži vlasništvo nad česticom prema pravomoćnoj presudi iz 2000. godine, unatoč činjenici kako u navedeenom predmetu nema nikakvih sporova, već tek jedna plomba o nasljeđivanju (stari vlasnici), a da taj lijeni sud/gruntovnica istovremeno ignorira i požurnice Županijskog suda zbog suđenja u nerazumnom roku (nedavno podnesen novi zahtjev Županijskom za požurnicom). Jednostavno frustrirajuće. I onda kad netko kaže kako se u nas može normalno raspolagati sa nekretninama, kad one usvtari ne vrijede ni pišljiva boba zbog lijenčina koje nisu u stanju obaviti najobičnije administrativne posle.
__________________
Moto jednog foruma: Mi jesmo za demokratiju, a ne da svatko priča šta oće. ;)
general Martok is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 10:13   #914
Kupoprodaja objekta bez građevinske dozvole

Zanima me mišljenje, po mogućnosti forumaša pravne struke, glede slijedećeg: Osoba je zainteresirana za kupovinu nelegalno izgrađene prizemnice od cca. 70 četvornih metara, izgrađene na parceli u vlasništvu prodavatelja (istaje u zemljišno-knjižnom vlasništvu 1/1 bez tereta, plombi i sl.)
Prema dogovoru, prodavatelj se obvezao legalizirati objekat, ali od kupca zahtjeva kaparu. Obzirom da je, vremenski, dužina procesa legalizacije objekta neizvjesna, na koji način da se kupac zaštiti od moguće zlouporabe ili prijevare od strane prodavatelj, te kakvu vrstu (pred)ugovora mora sklopiti da zaštiti svoja prava/potraživanja? Također, da li netko zna okvirni raspon ukupnih troškova za legalizaciju objekta površine 70-ak kvadrata na području šibenske županije (troškovi ovlaštenog arhitekta/geometra, te komunalni doprinosi)?
Sturmbannführer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 14:07   #915
Quote:
Sturmbannführer kaže: Pogledaj post
Zanima me mišljenje, po mogućnosti forumaša pravne struke, glede slijedećeg: Osoba je zainteresirana za kupovinu nelegalno izgrađene prizemnice od cca. 70 četvornih metara, izgrađene na parceli u vlasništvu prodavatelja (istaje u zemljišno-knjižnom vlasništvu 1/1 bez tereta, plombi i sl.)
Prema dogovoru, prodavatelj se obvezao legalizirati objekat, ali od kupca zahtjeva kaparu. Obzirom da je, vremenski, dužina procesa legalizacije objekta neizvjesna, na koji način da se kupac zaštiti od moguće zlouporabe ili prijevare od strane prodavatelj, te kakvu vrstu (pred)ugovora mora sklopiti da zaštiti svoja prava/potraživanja? Također, da li netko zna okvirni raspon ukupnih troškova za legalizaciju objekta površine 70-ak kvadrata na području šibenske županije (troškovi ovlaštenog arhitekta/geometra, te komunalni doprinosi)?
Ja nisam pravnik, ali imam slično moguće budući problem, pa pošto sam obišla podosta odvjetnika, a svatko ti kaže nešto drugačije i novo, treba obavezno pitati na sve strane, a najbolje je otići u komunalni odjel vašeg mjesta stanovanja, tj. tamo gdje se nalazi postojeća kuća. Tu moraju dati prave podatke, jer svaka Općina ima svoje pravilnike i cijene, a oko zaštite kupca i njegovih prava, postoje predugovori, i napravi se najbolje da to odvjetnik ili javni bilježnik(ako je sposoban) sastavi, može se stavit zabilježba na spomenutu kuću, da je dana kapara, i dok se ne izvrše daljnje radnje nema daljnje prodaje. Tako da prodavatelj ne bi mogao dalje prodavati.

Zadnje uređivanje Katrin : 30.08.2011. at 14:41.
Vesna5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 11:26   #916
nedjeljivost čestice

Lijepo molim nekoga stručnog da mi pojasni nešto što ja kao laik nikako ne razumjem i smatram nepoštenim...
Naime, prije dvadeset godina moja obitelj ustupila je dio čestice za izgradnju privatne kuće jer u ono doba nisu smjeli prodavati...čestica je tik do čestice zemlje na kojoj je moj pradjed 1926. izgradio kuću u kojoj danas ja živim. Preostali dio ustupljene čestice sastavni je dio okućnice mog doma.
Obitelj ima ugovor iz kojeg je vidljivo koja kvadratura čestice se ustupa susjedima i jasno je da nije ustupljena čitava čestica.
Prošle godine kad sam uselio u kuću (kuća je par godina poslije smrti ujaka zjapila prazna) susjedi su me obavjestili da je dio moje okućnice u njihovom vlasništvu i pokrenuo postupak upisa vlasništva...svi preživjeli članovi obitelji tvrdili su da vrt iznad kuće nije bio predmet prodaje, a nakon duge potrage napokon smo došli u posjed ugovora o prodaji.
Tražili smo u katastru da nam daju na uvid ugovor na temelju kojeg susjed upisuje vlasništvo i tamo ga nisu uspjevali pronaći?? Pokušali smo kod javnog bilježnika do kojeg je vodio zadnji trag...tamo su nam rekli da nisu dužni čuvati ugovore dulje od pet godina??? Nekoliko dana kasnije zvali su iz istog ureda i javili da imaju ugovor i čude se kako ga nitko od obitelji nema jer je trebao biti poslan svima u trenutku kad je susjed pokrenuo postupak upisa vlasništva...
Sa ugovorom smo krenuli na katastar da još jednom pokušamo stopirati upis susjeda na dio naše okućnice i tu su nam "objasnili" da se on upisuje na čitavu česticu zbog "nedjeljivosti čestice".
Znači, ugovor koji mi imamo i iz kojeg je vidljivo da mu nije prodana čitava čestica ne vrijedi ništa?
Znači li to da i ja mogu kupiti dio čestice kod neinformirane osobe i za par godina joj preuzeti čitavu česticu?
Najljepše zahvaljujem na odgovoru.
adrianadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2011., 00:24   #917
Zanima me može li se izvršiti prijenos prava vlasništva (npr. darovnim ugovorom s oca na sina), ako zgrada nema uporabnu dozvolu? I može li se provesti etažiranje zgrade bez uporabne dozvole?
toy22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2011., 09:49   #918
zapetljana situacija

ovo mi je malo hitno jer se na sud ide u ponedjeljak

situacija je ovakva... radi se o obiteljskom seoskom imanju kojemu pripada ogradjena kuca sa dvoristem, dvorisnim zgradama i neogradjeni vrt i vocnjak. Tu su zivjeli moji dida i baka koji su imali dvoje djece - moja mama i njen brat.

Baka je umrla 2000. bez oporuke i kuca je podjeljena 4/6 dida, 1/6 moja mama i 1/6 mamin brat. Nakon godinu dana se dida ozenio novom zenom jer nije mogao zivjeti sam. Nakon jos godinu dana su dida i njegova nova zena kupili novu kucu u istom mjestu ali je ta nova kuca u potpunosti na ime nove zene.

Stara kuca je 5 godina bila prazna (3 godine do smrti dide + 2 nakon smrti). Dida je ostavio oporuku kojom je staru kucu ostavio mojoj mami i njenom bratu uz dozvolu SLUZNOSTI (pravo koristenja ali ne i vlasnistva) novoj zeni. Koja je nazalost u trenutku smrti mog dide jedina bila u posjedu kljuceva jer si ih je sama uzela, nisu joj dani (nije obavijestila rodbinu da je dida umro). Moja mama je u tom trenutku imala neke ali ne sve kljuceve.

Problem je sad u tome da ta nova zena na osnovu posjedovanja tih kljuceva tvrdi da kuca u potpunosti pripada njoj. Na zalost proslo je dvije godine i nitko na vrijeme nije mojoj mami savjetovao da ima u roku godinu dana pravo osporiti joj pravo na kucu na osnovu kljuceva. Zena je u medjuvremenu u potpunosti ispraznila posjed i odnjela sve sto je pripadalo mojoj baki i didi (skinula je cak i kuhinjske elemente, odnjela frizidere, peci na drva, sav alat, drva iz supe ...). Mojoj mami su savjetovali da nakon isteka 3 godine (znaci iduce ljeto) ima pravo tuziti zenu za umanjivanje vrijednosti posjeda. Moja mama jedina placa komunalnu naknadu i odrzava posjed.

PITANJE
Da li to sto nova zena ima kljuc znaci da ona ima pravo posjeda na sve nekretnine (kuca,dvorisne zgrade i vocnjak) ? Tj. da li posjed kljuca znaci i posjed imanja iako nova zena tamo nije boravila 5 godina niti se za imanje brinula? I ima pristup neogradjenom dijelu imanja kroz vocnjak.
Moja mama je ulaznu bravu od kapije promijenila i dobila je tuzbu od nove zene da joj brani pristup.

Probali su se nagoditi van suda, da moja mama da kljuceve didinoj novoj zeni ali je ona rekla da zeli na sud da bi moja mama izgubila itime morala platiti troskove parnice (znaci u pitanju je cista zloba). Sutkinja je rekla mami da ce izgubiti parnicu i da se tu nista ne moze.

Didina nova zena je dobro zbrinuta, ima tu novu kucu kupljenu iskljucivo didinim novcem, dobila je njegovu svicarsku i hrvatsku penziju i pokupila je sve stvari sa starog posjeda. Znaci ne odkida joj se nista nuzno za zivot.
Kostrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2011., 13:37   #919
Quote:
toy22 kaže: Pogledaj post
Zanima me može li se izvršiti prijenos prava vlasništva (npr. darovnim ugovorom s oca na sina), ako zgrada nema uporabnu dozvolu? I može li se provesti etažiranje zgrade bez uporabne dozvole?
Što se tiče prijenosa vlasništva, mislim da može, a etažiranje se nije moglo, ali pošto se dosta toga promijenilo, najbolje otići u ured za uređenje i urbanizam općinu gdje spadate. Jer svaka ima drugačije.
Vesna5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2011., 13:44   #920
Kostrenka-----točno je da će mama izgubiti parnicu, jer je nova žena "fizički" "okupirala" posjed. To se vodi kao ometaš u posjedu, nema veze što nije vlasnik, vrlo teška situacija. Imam sličnu.
- samo sudom nažalost možda se može doći do nekog riješenja, tužiti je... i tražiti povrat "pokradenog" iz kuće i korištenje istog, i tražiti plaćanje sudskih troškova, jer vas je dovela u takvu situaciju,tj.majku i brata.
Vesna5 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:44.