Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2005., 11:18   #221
Quote:
Zrinski kaže:
Da i što s tim???
To je veoma bitno, da u narednom periodu, imaju slicne stavove po pitanju promjena u BiH.
Hampops is offline  
Old 20.10.2005., 11:21   #222
Covic je rekao, da Bosnjaka u Federaciji ima toliko puno, da sad komotno mogu izabrati svogHrvata u predsjednistvo, ako ga kandiduje neka muslimanska stranka.
I to treba sprijeciti, da SDA, SDP...kandiduje svog Hrvata, i onda ga Bosnjaci izaberu.
Hampops is offline  
Old 20.10.2005., 11:23   #223
Quote:
Hampops kaže:
To je veoma bitno, da u narednom periodu, imaju slicne stavove po pitanju promjena u BiH.
Stvar je u tome da svi oni imaju isti stav samo što hrvati i srbi hoće jedan dio BiH dok bi muslimani da prisvoje cijelu BiH i oko toga se lome koplja.
Zrinski is offline  
Old 20.10.2005., 11:24   #224
Quote:
mate_boban kaže:
Pa to ja govorim ima 2 godine: Srbi i Hrvati u BiH trebaju napraviti političku koaliciju i zajedno tražiti BiH uređenu na način kako su uređene i ostale višenacionalne države u Europi.

Ništa posebno, kako je uređena Švicarska ili Belgija, tako i mi.

Zašto nas uvaljuju u probleme, a sebi kući ih riješe???

Zar je loše ako tražimo da BiH bude uređena kao ostale normalne zapadnoeuropske države?


Nisam gledao emisiju, ali sam čitao neki dan o njoj.
Zašto Tihić hoće 10 regija? Da poskupi administraciju? Da napravi u što je moguće više regija muslimansku većinu? Da samo zakomplicira?
U potpunosti se slazem sa tobom.
Samo je problem, sto ce sad i Covica osuditi na zatvorsku, jer Bosnjacima ne odgovaraju njegovi stavovi.

Njima bi odgovaralo, da Komsic zastupa hrvatske interese, a zna se, da je on za gradjansku unitarnu drzavu tj. kao sve bosnjacke stranke.
Hampops is offline  
Old 20.10.2005., 11:30   #225
Kao sto rekoh, treba se ugledati na one visenacionalne zemlje koje se nisu raspale. A to su, Belgija, Svicarska...i to je rjesenje za BiH.
Hampops is offline  
Old 20.10.2005., 11:33   #226
Zar nije smijesno, da u Italije, pokrajine, Austrijanci...imaju veca prava, nego Hrvati u BiH?

Italija je, po Ustavu Republike, podeljena na regione, pokrajine i komune, u koje su uključeni gradovi, urbane i ruralne oblasti. Regioni su konstituisani kao autonomne teritorijalne zajednice sa sopstvenim nadležnostima i funkcijama usklađenim sa principima Ustava. Posebni oblici i uslovi autonomije, u skladu sa specijalnim statusima prihvaćenim od Ustavnog prava, dodeljeni su Siciliji, Sardiniji, Trentinu - Alto Adiđe, Friuli - Venecija Đulija i Vale d' Aosta. U okviru fundamentalnih principa uspostavljenih zakonima države, regioni imaju pravo da donose zakone o organizaciji regionalnih kancelarija i administrativnih tela: gradskoj granici, urbanoj i ruralnoj policiji, urbanizmu, obrazovanju, kulturi, turizmu, saobraćaju, lovu, poljoprivredi i drugom. Regioni imaju finansijsku autonomiju, propisanu zakonom Republike Italije. Regionima su takođe propisani porezi i kvote poreza Ministarstva finansija, na osnovu njihovih normalnih funkcija.
Regioni u Italiji ne smeju da ubiraju uvozne i izvozne takse ili dažbine u tranzitu između oblasti. Zvanična tela regiona su: Regionalni savet, Regionalni izvršni savet i njegov predsednik. Regionalni savet vrši zakonodavne i administrativne delatnosti dodeljene regionu i predlaže Parlamantu zakone. Izvršni savet je izvršno telo regiona. Svaki region u Italiji donosi svoj statut, koji mora biti u skladu sa Ustavom Italije.


Ujedinjene švajcarske države


Autonomne provincije Trento i Južni Tirol, po italijanskom Ustavu, uživaju tri vrste kompetencija: primarne, odnosno zakonodavne, sekundarne, koje dele sa centralnom vladom, i tercijarne, koje omogućavaju provinciji da daje dopune ili utiče na konkretne oblike zakona koje donosi italijanski Parlament. Južni Tirol raspolaže primarnim kompetencijama za većinu pitanja iz ekonomske, političke i kulturne sfere, dok se sekundarne kompetencije odnose na trgovinu, zanatstvo, urbani razvoj, zdravstvo, osnovno i srednje obrazovanje. O odbrani, poštanskim i telegrafskim uslugama, pravnom i poreskom sistemu i spoljnoj politici Južni Tirol ima tercijarne kompetencije, to jest može samo da dopuni ili konkretizuje sprovođenje zakona koje donosi italijanski Parlament.
Južni Tirol ima pravo da zadrži 90 odsto poreza sa svoje teritorije. Drugi njen izvor prihoda su dotacije iz državnog budžeta, koje su tri puta veće nego za ostale provincije. Svoje obaveze i nadležnosti Južni Tirol je odredio Statutom o autonomnom statusu, u kojem su razrađena prava i nadležnosti u svim delovima provincije.
Hampops is offline  
Old 20.10.2005., 11:37   #227
Quote:
Hampops kaže:
U potpunosti se slazem sa tobom.
Samo je problem, sto ce sad i Covica osuditi na zatvorsku, jer Bosnjacima ne odgovaraju njegovi stavovi.

Njima bi odgovaralo, da Komsic zastupa hrvatske interese, a zna se, da je on za gradjansku unitarnu drzavu tj. kao sve bosnjacke stranke.
Čović sada nije član predsjedništva nego je to Ivo Miro Jović.

Ali nebitno, muslimani žele takvo uređenje gdje bi oni birali hrvatskog člana predsjedništva, koji bi onda glumio fikus i imao samo demokratsko pravo da se složi sa svime što kažu Bošnjaci.
mate_boban is offline  
Old 20.10.2005., 11:47   #228
reakcije burne ...

Očito da sam nekima stavio soli na ranu. Nije bila namjera. Ali očito da je naše društveno klatno još u velikom odklonu. Puno vas se preselilo na desno krilo. Ali šta ćemo ... tako je.

Samo mala replika ovome gore što spominje u istom kontekstu Srebrenicu i okupaciju Srbije od strane Turske, to smo već vidjeli na snimku od 11.07.1995 i iz usta Ratka Mladića, pa ako ste istog profila zamolio bih dotićnu osobu da zaboravi na komentare moje malenkosti i da nema potrebe da komuniciramo.

Draga mojo gospodo, vrlo brzo ste našli zajednički jezik kad treba prelomit muku na leđima trećeg (Bosanaca i Hercegovaca). Gdje su konsenzusi po pitanju ratnih zočina, tkz. "Srpske Krajine" , povratka izbjeglica u Hrvatsku, Vukovara, odogovornosti na početak agresije na RH ...?

Što se tiče uređenja države po principima moderne zapadne države, tu se absolutno slažemo. Pa upravo ja se zalažem za to da postanemo normalno, uređeno društvo, a ne zbir nacionalističkih atara. Pa zar primjer manjeg entiteta nije dovoljan i reprezentativan, praktički etnično očišćen (brutalno), prava ne-srpskog stanovništava ispod razine aparhejda itd.

Reakcije već znam kakve će biti, ali šta ćemo ...
__________________
ni s kim se istorija nije tako poigrala kao sa nama Bosancima...
cool-e is offline  
Old 20.10.2005., 11:55   #229
Quote:
mate_boban kaže:
Čović sada nije član predsjedništva nego je to Ivo Miro Jović.

Ali nebitno, muslimani žele takvo uređenje gdje bi oni birali hrvatskog člana predsjedništva, koji bi onda glumio fikus i imao samo demokratsko pravo da se složi sa svime što kažu Bošnjaci.
Pa ebemu misa, znam da je Jovic clan predsjednistva BiH a Covic predsjednik HDZ-a.
A to sa deset regija je nevjerovatna glupost. Pa onda bi prakticki citava BiH licila na Federaciju, sa istim problemima kakvi su u Federaciji, sa istim nacionalnim netrpeljivostima, sa istom nefunkcionalnoscu, administracijom, sa istim nerijesenim nacionalnim pitanjima...
Izgleda, da se Muslimanima osladila Federacija, jer su vidjeli da su tu dominantni i da mogu preglasavati Hrvati svaki put u Vladi Federacije.
Hampops is offline  
Old 20.10.2005., 12:04   #230
Re: reakcije burne ...

Quote:
cool-e kaže:
Što se tiče uređenja države po principima moderne zapadne države, tu se absolutno slažemo. Pa upravo ja se zalažem za to da postanemo normalno, uređeno društvo, a ne zbir nacionalističkih atara. Pa zar primjer manjeg entiteta nije dovoljan i reprezentativan, praktički etnično očišćen (brutalno), prava ne-srpskog stanovništava ispod razine aparhejda itd.

Reakcije već znam kakve će biti, ali šta ćemo ...

Nema problema , evo slažem se i ja sa tobom da nitko ne treba biti progonjen, da nam nigdje ne treba aparthejd ili sl., a nadam se da se i ostali slažu sa mnom.

Evo složi se i ti sa mnom onda da nam treba moderna europska država.
Hrvati i Srbi žele nacionalne pokrajine, po uzoru na ISTE onakve kakve već postoje u Švicarskoj i Belgiji.

Pa nije valjda u Švicarskoj aparthejd? Je li netko u Švicarskoj progonjen?


Inače, nacionalne pokrajine imaju ne samo konstitutivni narodi nego čak i manjine u Europi: u Španjolskoj katalonci, baski, u Italiji južni Tirol, u Britaniji Škoti imaju svoju pokrajinu, Vels itd.
mate_boban is offline  
Old 20.10.2005., 12:25   #231
Ali ko da to provede

Nemam ja ništa protiv kantona, entiteta ili kakogod da se to nazove. Bojim se samo majorizacije po etničnom principu, a tada glavnu riječ preuzimaju tipovi sumnjivih karaktera, morala, ogrezlih u kriminal. Pa mi na nivou države, iz 4 mil. stanovnika trenutno ne možemo probrati samo jednu garnituru da bi mogli sastaviti jednu dobru vladu i možda nagurati ne baš pun državni parlament.

Ne mogu razumjeti da se uvijek neko koga traže zbog očitog kriminala sakrije iza nacionalne ugroženosti i prozvani narod tu tabletu odmah proguta, i sav omađijan povjeruje u to. Jedno je sigurno, nemoralan čovjek nema ni vjeru ni naciju. I ne može biti moj, pa makar to bio moj najrođeniji.

Na kraju krajeva zbir svih minusa naših poličara se lijepo rasporedi po glavi stanovnika, i tako nam "jer smo tako zaiskali". A vjerujte, i vrijeme će pokazati to, da su stavovi koje zagovarate upravo na mlin ljudima koji jako lijepo i lagodno žive na našoj podjeli.

Evo i primjera preustroja policije. Kome to smeta da policija može djelovati operativno na cijelom teritoriju? Samo čovjeku koji skokom preko Rio Grande spašava svoju kožu pred zakonom. Ako ima još neko kome je to kost u grlu, molim javite. Za sebe znam da mi je svejedno koja i kakva je policija, najvažnije da rade pošteno i časno svoj posao. Što oni časniji, ja sam mirniji.

Biće jednog dana jako lijepo, samo nas biti neće ...
__________________
ni s kim se istorija nije tako poigrala kao sa nama Bosancima...
cool-e is offline  
Old 20.10.2005., 13:15   #232
Re: Ali ko da to provede

Quote:
cool-e kaže:
Nemam ja ništa protiv kantona, entiteta ili kakogod da se to nazove. Bojim se samo majorizacije po etničnom principu, a tada glavnu riječ preuzimaju tipovi sumnjivih karaktera, morala, ogrezlih u kriminal. Pa mi na nivou države, iz 4 mil. stanovnika trenutno ne možemo probrati samo jednu garnituru da bi mogli sastaviti jednu dobru vladu i možda nagurati ne baš pun državni parlament.

Ne mogu razumjeti da se uvijek neko koga traže zbog očitog kriminala sakrije iza nacionalne ugroženosti i prozvani narod tu tabletu odmah proguta, i sav omađijan povjeruje u to. Jedno je sigurno, nemoralan čovjek nema ni vjeru ni naciju. I ne može biti moj, pa makar to bio moj najrođeniji.

Na kraju krajeva zbir svih minusa naših poličara se lijepo rasporedi po glavi stanovnika, i tako nam "jer smo tako zaiskali". A vjerujte, i vrijeme će pokazati to, da su stavovi koje zagovarate upravo na mlin ljudima koji jako lijepo i lagodno žive na našoj podjeli.

Evo i primjera preustroja policije. Kome to smeta da policija može djelovati operativno na cijelom teritoriju? Samo čovjeku koji skokom preko Rio Grande spašava svoju kožu pred zakonom. Ako ima još neko kome je to kost u grlu, molim javite. Za sebe znam da mi je svejedno koja i kakva je policija, najvažnije da rade pošteno i časno svoj posao. Što oni časniji, ja sam mirniji.

Biće jednog dana jako lijepo, samo nas biti neće ...
Koja demagogija. Tipicno u stilu Tihica, Lagumdzije i ostalih muslimanskih politicara.

Nego, da se mi okrenemo realnosti. Realnost je da dva od tri naroda BiH ne zele BiH i da su natjerani da tu zive. Jedino sto moze dugorocno opstati su tri nacionalne pokrajine, kantona, federalne jedinice...svejedno kako ce se to nazivati.
Hampops is offline  
Old 20.10.2005., 13:21   #233
Re: Re: Ali ko da to provede

Quote:
Hampops kaže:
Nego, da se mi okrenemo realnosti. Realnost je da dva od tri naroda BiH ne zele BiH i da su natjerani da tu zive. Jedino sto moze dugorocno opstati su tri nacionalne pokrajine, kantona, federalne jedinice...svejedno kako ce se to nazivati.
Ležeš.

Nije tačno da dva od tri naroda ne žele BiH, prijedorski cigiću očito je da tvoja realnost i stvarna realnost su nešto što se nikako ne poklapa ...... sem toga jel te neko tjera da živiš u BiH ..... evo dobrovoljno se javljam da te prebacim (s noge ne nogu) preko Drine čisto da ti skratim muke tog prisilnog života.
posmatrač is offline  
Old 20.10.2005., 14:17   #234
Re: Re: Re: Ali ko da to provede

Quote:
posmatrač kaže:
Ležeš.

Nije tačno da dva od tri naroda ne žele BiH, prijedorski cigiću očito je da tvoja realnost i stvarna realnost su nešto što se nikako ne poklapa ...... sem toga jel te neko tjera da živiš u BiH ..... evo dobrovoljno se javljam da te prebacim (s noge ne nogu) preko Drine čisto da ti skratim muke tog prisilnog života.
Što se tiče Hrvata, nije to baš tako jednostavno odgovoriti.

BiH u kojoj ćemo biti konstitutivni samo na papiru, u kojoj ćemo se iseljavati i u kojoj će nas preglasavati ili nam čak birati naše zastupnike ne želimo.

BiH u kojoj bi bili ravnopravni, u kojoj možemo imati pravo na obrazovanje na svom jeziku, pravo na TV na hrvatskom jeziku, pravo na autonomiju na lokalnom nivou a ne da se crtaju regije na način da se Hrvati što manje pitaju, e takva cjelovita BiH je u interesu i Hrvata u BiH kao i Hrvata u cjelini.

Samo mi se čini da su jedino Hrvati za cjelovitu BiH sa tri ravnopravna naroda, svi ostali imaju neki drugi cilj?
mate_boban is offline  
Old 20.10.2005., 15:18   #235
Kao i svaka druga zajednica

i ova mora da temelji na uzajamnom povjerenju i toleranciji. Samo ne mogu da razumijem taj recept: najprije nama naše pa ćemo drugo lako srediti (televizija, obrazovanje). Televizija i uopće mediji su dobri samo ako korektno i ispravno prenose inforamacije, a kad su takvi onda postaju naši i produkivni dio društva. Ako krenemo obrnutim redosljedom, dakle daj da formiramo "svoju" npr. televiziju, koja onda reprodukuje ono što mi želimo čuti, postaje ista oružje u rukama uskog kruga ljudi za manipulaciju nacionalnim osjećajima gledateljstva. Kao potvrdu imamo cijeli niz radio stanica koje upravo funkcioniraju na tom principu. Slušaju se isključivo regionalno i program imaju namjenjen isključivo jednoj nacionalnoj skupini, a sve na štetu istine i tolerancije. I onda imamo tuće na stadionima, nekulturne ispade na forumima itd. Ista stvar je sa "papirnim medijima". Zamolio bih ime samo jednog medija koji ima neosporan ugled na cijelom teritoriju BiH? Zašto? Zato što je nacionalno i regionalno ograničen, takvu uređivačku politiku ima, da može zadovoljiti ciljanu publiku. Dakle svak svoj torić ima, makaze naoštrene, a ovce i tako same ulaze.

Ista stvar je i sa obrazovanjem. Istina je i na engleskom i na svahiliju jedna ako je neko želi prenjeti, a ako neko želi indoktrinaciju mladih naraštaja onda mu treba neki izgovor kako bi tu skupinu mladih ljudi izdvojio i ispričao mu svoju priču.

Ma sve je dobro dok makaze rade, ovcama se i puno gore stvari dešavaju.
__________________
ni s kim se istorija nije tako poigrala kao sa nama Bosancima...
cool-e is offline  
Old 20.10.2005., 17:27   #236
Re: Kao i svaka druga zajednica

Quote:
cool-e kaže:
i ova mora da temelji na uzajamnom povjerenju i toleranciji. Samo ne mogu da razumijem taj recept: najprije nama naše pa ćemo drugo lako srediti (televizija, obrazovanje). Televizija i uopće mediji su dobri samo ako korektno i ispravno prenose inforamacije, a kad su takvi onda postaju naši i produkivni dio društva. Ako krenemo obrnutim redosljedom, dakle daj da formiramo "svoju" npr. televiziju, koja onda reprodukuje ono što mi želimo čuti, postaje ista oružje u rukama uskog kruga ljudi za manipulaciju nacionalnim osjećajima gledateljstva. Kao potvrdu imamo cijeli niz radio stanica koje upravo funkcioniraju na tom principu. Slušaju se isključivo regionalno i program imaju namjenjen isključivo jednoj nacionalnoj skupini, a sve na štetu istine i tolerancije. I onda imamo tuće na stadionima, nekulturne ispade na forumima itd. Ista stvar je sa "papirnim medijima". Zamolio bih ime samo jednog medija koji ima neosporan ugled na cijelom teritoriju BiH? Zašto? Zato što je nacionalno i regionalno ograničen, takvu uređivačku politiku ima, da može zadovoljiti ciljanu publiku. Dakle svak svoj torić ima, makaze naoštrene, a ovce i tako same ulaze.

Ista stvar je i sa obrazovanjem. Istina je i na engleskom i na svahiliju jedna ako je neko želi prenjeti, a ako neko želi indoktrinaciju mladih naraštaja onda mu treba neki izgovor kako bi tu skupinu mladih ljudi izdvojio i ispričao mu svoju priču.

Ma sve je dobro dok makaze rade, ovcama se i puno gore stvari dešavaju.
Lako je tako pricati kako nije prioritet medij na jeziku naroda dok imas kanal javnog servisa na svom jeziku.
__________________
Moje fotke
Shockwave is offline  
Old 20.10.2005., 19:04   #237
a kojim se to jezikom govori...

na javnom servisu PBS ili FTV. Zaista bi volio da mi neki stručnjak sa tog podrućaja objasni kojim se to jezikom govori na PBS i inače u BiH.

I drugo pitanje: koliko se pretplate ubire sa "hrvatskih područja" za PBS? Koliko se gleda i kolika su nastojanja da se učestvuje u stvaranju tog programa?

Koliko se ljudi koji vode hrvatski narod uopće trude da taj narod uvedu u događanja u BiH?

Zamislite ovu situaciju: ja kao Bošnjak porijeklom, čija porodica živi već par stotina godina u Hrvatskoj (recimo Osijek) navijam za Želju i idem da se bijem sa svojim susjedima kad igra moj Željo sa hrvatskim klubom ili BiH s Hrvatskom, a istovremeno očekujem da živim lijepim i harmoničnim životom u Hrvatskoj. Pa mislim da mi ne bi dugo trebalo do Popovaće ili u gorem slučaju do Stare Gradiške.
__________________
ni s kim se istorija nije tako poigrala kao sa nama Bosancima...
cool-e is offline  
Old 20.10.2005., 19:43   #238
Quote:
mate_boban kaže:
Inatite se vi koliko hoćete, to je vaša stvar.

Samo shvatite da Srbi i Hrvati nisu oduševljeni idejom života sa vehabijama u unitarnoj BiH.

BiH kao konfederacija tri republike najprije, pa onda si uredite život kako hoćete u svome dijelu.

Dok je ovako zajedničko, nas se te vehabije i te kako tiču.
Ne zelim ni ja da zivim sa hrvatskim fasistima, pa evo nas tu smo zar ne?
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 20.10.2005., 20:25   #239
Re: a kojim se to jezikom govori...

Quote:
cool-e kaže:
na javnom servisu PBS ili FTV. Zaista bi volio da mi neki stručnjak sa tog podrućaja objasni kojim se to jezikom govori na PBS i inače u BiH.

I drugo pitanje: koliko se pretplate ubire sa "hrvatskih područja" za PBS? Koliko se gleda i kolika su nastojanja da se učestvuje u stvaranju tog programa?

Koliko se ljudi koji vode hrvatski narod uopće trude da taj narod uvedu u događanja u BiH?

Zamislite ovu situaciju: ja kao Bošnjak porijeklom, čija porodica živi već par stotina godina u Hrvatskoj (recimo Osijek) navijam za Želju i idem da se bijem sa svojim susjedima kad igra moj Željo sa hrvatskim klubom ili BiH s Hrvatskom, a istovremeno očekujem da živim lijepim i harmoničnim životom u Hrvatskoj. Pa mislim da mi ne bi dugo trebalo do Popovaće ili u gorem slučaju do Stare Gradiške.
Ne treba ti strucnjak. Otvori teletext na BHT pa pogledaj kako se zove rubrika zanimljivosti. Kahva uz ttx. Vijesti se pisu na bosnjackom takodjer. A reci ti meni je li Hrvati zive samo na"Hrvatskim podrucjima" Ima li ih u Sarajevu, u Tuzli, placaju li oni pretplatu? Jesu li manje vrijedni od ovih drugih? Imaju li oni pravo na kanal na svom jeziku? Gleda se sigurno da se gleda. A moze se tvoja prica o nogometu i drukcije gledati. Recimo zamisli da ti ocekujes da zivis harmonicnim i lijepim zivotom u domovini, a nemas uvjeta za to i imas osjecaj da si tu nepozeljan i ne mozes se izboriti za svoja prava jer si uvijek preglasan.
__________________
Moje fotke
Shockwave is offline  
Old 20.10.2005., 21:05   #240
Meni je zaista žao ako se neko osjeća suvišan u svojoj vlastitoj domovini. i ne znam da li zaista "večinski" narod daje takve signale u svoju okolicu. Ja o tome teško mogu suditi, u stvari vjerovatno je sud onoga koji to gleda izvana mnogo objektivniji. U načelu prihvatam kritiku - opasku na tu temu, ali bih želio da ćujem objektivno gledanje Hrvata na BiH, ustavno uređenje države, međunacionalni odnosi, uloga institucija vjere u društvu, pitanje državljanstva, carina, policija, vojska, obrazovanje ...

Predpostavljam da se javljaš iz sredine koja je večinski naseljena hrvatskim življem!

U svakom slučaju lijep pozdrav!
__________________
ni s kim se istorija nije tako poigrala kao sa nama Bosancima...
cool-e is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:51.