Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2013., 19:37   #21
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Imao sam temu da je navodno prije samo koji milenij, dakle dok je naša civilizacija već postojala, navodno bio bliži Suncu nego zemlja.
Pseudoznanstvenim naklapanjima ovdje nije mjesto.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 21:37   #22
Dali je moguće na marsu stvoriti uvjete za život?
Kepler22b is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2014., 23:01   #23
Quote:
Kepler22b kaže: Pogledaj post
Dali je moguće na marsu stvoriti uvjete za život?
Vjerojatno jest, samo je pitanje za kakav život i kroz koliko vremena.
Mislim da u svakom slučaju to ne mogu biti uvjeti slični zemaljskima, obzirom da Mars nema globalno magnetsko polje (kako ga umjetno generirati?)(doduše ima lokalne "kišobrane"), ima trećinu zemaljske gravitacije, prima manje Sunčevog zračenja, a nema ni veliki satelit poput našeg Mjeseca.
Možda za neke vrlo žilave i jednostavne zemaljske organizme.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 09:06   #24
Quote:
Kepler22b kaže: Pogledaj post
Dali je moguće na marsu stvoriti uvjete za život?
Mars je danas nastanjen robotima, pa si ti misli :/
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2014., 10:48   #25
Quote:
Kepler22b kaže: Pogledaj post
Dali je moguće na marsu stvoriti uvjete za život?
Prije 40 godina se razmišljalo o teraformiranju Marsa. Ukratko, tadašnja ideja je bila da se otopi led na polovima, i da se onda uvedu alge koje bi pretvorile CO2 u O2.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2014., 12:50   #26
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Prije 40 godina se razmišljalo o teraformiranju Marsa. Ukratko, tadašnja ideja je bila da se otopi led na polovima, i da se onda uvedu alge koje bi pretvorile CO2 u O2.
to su ti vidli u nekim sf filmovima, a u sf filmovima će i ostati
ćumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2014., 13:53   #27
U mojoj školi su prvašići napravili znanstveni rad(ili kako god nazovete) za državno natjecanje iz biologije, a predmet istraživanja su bili baš uvjeti na Marsu. Simulirali su sve uvjete na Marsu i zaključili su da bi pšenica mogla rasti na Marsu kada bi zračenje iz svemira bilo malo slabije što je meni dosta zanimljivo.
__________________
Da je ljudski mozak toliko jednostavan da ga možemo shvatiti, mi bismo bili toliko glupi da ga ipak ne bismo shvatili.
CherryLie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2014., 21:01   #28
Quote:
CherryLie kaže: Pogledaj post
U mojoj školi su prvašići napravili znanstveni rad(ili kako god nazovete) za državno natjecanje iz biologije, a predmet istraživanja su bili baš uvjeti na Marsu. Simulirali su sve uvjete na Marsu i zaključili su da bi pšenica mogla rasti na Marsu kada bi zračenje iz svemira bilo malo slabije što je meni dosta zanimljivo.
A ne znam baš, slabo su to oni nešto simulirali... viš kak je kod nas pšenica osjetljiva; malo mraza -i ode urod
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2014., 23:40   #29
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
A ne znam baš, slabo su to oni nešto simulirali... viš kak je kod nas pšenica osjetljiva; malo mraza -i ode urod
Najslabije su simulirali zračenje, oni su zračili UV lampom, međutim UV zračenje nije jedino u svemiru. Ostale uvjete su poprilično dobro simulirali ako se dobro sjećam. CO2 su dobili reakcijom sode bikarbone i octa i izolirali ga te spremali u komore u kojima su rasle pšenica i još neke druge dvije biljke. Tlak su isto nekako simulirali, ne sjećam se kako. Uglavnom, iako ne potpuno precizan, rad je bio zanimljiv i simpatičan s obzirom da su tek prvi razred. Osvojili su 3. mjesto na državnom.
__________________
Da je ljudski mozak toliko jednostavan da ga možemo shvatiti, mi bismo bili toliko glupi da ga ipak ne bismo shvatili.
CherryLie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 11:57   #30
Quote:
CherryLie kaže: Pogledaj post
Najslabije su simulirali zračenje, oni su zračili UV lampom, međutim UV zračenje nije jedino u svemiru. Ostale uvjete su poprilično dobro simulirali ako se dobro sjećam. CO2 su dobili reakcijom sode bikarbone i octa i izolirali ga te spremali u komore u kojima su rasle pšenica i još neke druge dvije biljke. Tlak su isto nekako simulirali, ne sjećam se kako. Uglavnom, iako ne potpuno precizan, rad je bio zanimljiv i simpatičan s obzirom da su tek prvi razred. Osvojili su 3. mjesto na državnom.
To je dalekod prave simulacije uvjeta na Marsu. Moramo uzeti u obir da je atmosvera rijetka kao na Zemlji na visini 30 km , a ti je oko 5 mm stupca Hg !!??

Sumnjam da bi nešto uspjelo rasti na tako rijetkoj atmosferi !?


http://www.zvjezdarnica.com/mediji/s...na-zemlji/1879

Ako je tlak premali, voda može biti samo led ili para. Nikad tekuća. To kaže ovaj dijagram:

http://glossary.periodni.com/image/phase_diagram_hr.gif

Zadnje uređivanje krena : 27.06.2014. at 12:02.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 15:02   #31
Quote:
Kepler22b kaže: Pogledaj post
Dali je moguće na marsu stvoriti uvjete za život?
Teoretski da, realno, ne...

Čak i da postoji volja na Zemlji da se takvo što ostavari, teško bi bilo financijski isplativo.

Oism toga, ne posjedujemo mi tehnologiju i dalje za to, pa mi jedva pošaljemo ljude u svemir ili satelit do Marsa, a i to sve manje
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 20:01   #32
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Prije 40 godina se razmišljalo o teraformiranju Marsa. Ukratko, tadašnja ideja je bila da se otopi led na polovima, i da se onda uvedu alge koje bi pretvorile CO2 u O2.
Da se rastopi sva voda iz leda i da cijeli Mars bude pod par metara vode, opet bi došlo do sublimacije zbog izuzetno malog atmosferskog pritiska i vjerojatno bi se sve vratilo na isto. Voda bi mogla postojati samo u obliku leda i pare.
Marsu fali masa u atmosferi, a to znači da moraš "dodavati" masu.
Najefikasniji način je bombardiranje Marsa ledenim asteroidima, a u najbližem susjedstvu Marsa postoji ogromna količina vode u asteroidima.
cave troll is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 20:26   #33
Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post
Da se rastopi sva voda iz leda i da cijeli Mars bude pod par metara vode, opet bi došlo do sublimacije zbog izuzetno malog atmosferskog pritiska i vjerojatno bi se sve vratilo na isto. Voda bi mogla postojati samo u obliku leda i pare.
Marsu fali masa u atmosferi, a to znači da moraš "dodavati" masu.
Najefikasniji način je bombardiranje Marsa ledenim asteroidima, a u najbližem susjedstvu Marsa postoji ogromna količina vode u asteroidima.
Kao što žem, prvo nek 5 puta zaredom pošaljemo ljude i svemir da se ne sruše, a onda ćemo se igrati ostalog

Ekvivalnet našoj prisutnosti u svemiru je kao da nakon Kolumbova putovanja, 50 godina kasnije, na svijetu ne postoji brod veći od kajaka
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 20:37   #34
Nadam se da ti je jasno da se ovdje piše o nečemu što se neće dešavati stoljećima ili tisućljećima ako uopće bude ikakve potrebe za bilo čime na Marsu.
cave troll is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 21:07   #35
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Teoretski da, realno, ne...

Čak i da postoji volja na Zemlji da se takvo što ostavari, teško bi bilo financijski isplativo.

Oism toga, ne posjedujemo mi tehnologiju i dalje za to, pa mi jedva pošaljemo ljude u svemir ili satelit do Marsa, a i to sve manje
Sa sadašnjom tehnologijom definitivno ne možemo učiniti ništa na Marsu. Osnovna premisao je da će se tehnologija razvijati. Ako se napravi umjetna inteligencija i roboti koji su inteligentniji od ljudi, sav posao oko teraformiranja Marsa mogu roboti napraviti sami, a to će nas koštati 0,00 kn.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 21:21   #36
Quote:
ćumez kaže: Pogledaj post
to su ti vidli u nekim sf filmovima, a u sf filmovima će i ostati
A dobro, čovjek je lijepo napisao da je to bila ideja prije 40 godina... od tada se malo razradila...

Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post
Da se rastopi sva voda iz leda i da cijeli Mars bude pod par metara vode, opet bi došlo do sublimacije zbog izuzetno malog atmosferskog pritiska i vjerojatno bi se sve vratilo na isto. Voda bi mogla postojati samo u obliku leda i pare.
Marsu fali masa u atmosferi, a to znači da moraš "dodavati" masu.
Najefikasniji način je bombardiranje Marsa ledenim asteroidima, a u najbližem susjedstvu Marsa postoji ogromna količina vode u asteroidima.
U asteroidima? A ne u kometima iz mnogo daljnjeg Oortovog oblaka?
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 21:23   #37
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Sa sadašnjom tehnologijom definitivno ne možemo učiniti ništa na Marsu. Osnovna premisao je da će se tehnologija razvijati. Ako se napravi umjetna inteligencija i roboti koji su inteligentniji od ljudi, sav posao oko teraformiranja Marsa mogu roboti napraviti sami, a to će nas koštati 0,00 kn.
Ma kakva financijska isplativost kad CK Politbiroa Kine na XXVIII sjednici donese odluku
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 22:03   #38
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Ma kakva financijska isplativost kad CK Politbiroa Kine na XXVIII sjednici donese odluku
Bez spomenute tehnologije niti svi kinezi ovoga svijeta nisu dovoljni za osvajanje Marsa, a sa pravom tehnologijom kinezi ti ni ne trebaju.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 22:10   #39
Quote:
cave troll kaže: Pogledaj post
Nadam se da ti je jasno da se ovdje piše o nečemu što se neće dešavati stoljećima ili tisućljećima ako uopće bude ikakve potrebe za bilo čime na Marsu.
Dakako, ali kažem, kao klinac, ja sam fakat očekivao nešto budućnosti u 2014., ajmo se kladiti da u svemiru, nećemo biti nešto bolji ni za 20 pa ni 50 godina
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2014., 22:42   #40
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Dakako, ali kažem, kao klinac, ja sam fakat očekivao nešto budućnosti u 2014., ajmo se kladiti da u svemiru, nećemo biti nešto bolji ni za 20 pa ni 50 godina
Zato se ja nadam jednom novom Hladnom ratu i svemirskoj utrci.
__________________
"Two possibilities exist: either we are alone in the Universe or we are not.
Both are equally terrifying." – Arthur C. Clarke
Amazing Pudding is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:04.