Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2016., 10:22   #41
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
što reći 'ovakvima' kao što sam jA? - a pa mislim ono u svakom slučaju im ne trndat o tamo nekim kvazi mržnjama da ne pomisle muslimani su plašljivi i boje se tuđeg mišljenja
ovo što ti iznosiš teško se može nazvati mišljenjem- više je u pitanju tuđi stav.


Quote:
al dobro veliš, alaha ima kolko i ljudi, unas ti se to veli 'bogova kolko i ljudi'
isti đavo!

Quote:
al zeznuo si se po stvari "mi ovdje govorimo o praktično najstarijim kršćanskim zajednicama na svijetu"

čitaj: 'množina'=nepostojeći termin u kršćanstvu

dal je preteško za skontati?)
ti nemaš blage veze šta pričaš. historijski fakat je da su postojale zajednice, a to tvoje pričanje o ekimeni je druga ploča.
i


Quote:
dakle, očem se ovdje priča ako ne o "kuran nije Božja objava"

znate li vi uopće tko je Bog Stvoritelj?, rekli biste suvišno pitanje ali sve samo dok ne počnete pričati o 'alahu'
ako za tebe nije objava dovoljno ti je samo reći da nije.
ali šta ćemo mi sa tvojom braćom arapskim kršćanima. zar ne smatraš da im barem duguješ izvinjenje za to što si njihovog Boga nazvala paganskim, a oni se, kako je nastala wehabijska fitna, već decenijama bore za pravo da svog Boga zovu Allah?
Quote:
i
ne zaboravi, sve ovo je još laganini jer zamisli što će se zbiti ako sad otvorimo ozbiljne knjige najozbiljnijih autora koji više nego izvrsno raspolažu činjenicama koje potvrđuju sam naslov teme ovdje
te ozbiljne knjige od najozbiljnijih autora- e to bi zaista bilo nešto novo s tvoje strane. unaprijed se veselim tome!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 19:00   #42
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
ovo što ti iznosiš teško se može nazvati mišljenjem- više je u pitanju tuđi stav.


ali šta ćemo mi sa tvojom braćom arapskim kršćanima
Perfektno.

veliš, nije mišljenje već je stav jer stav nema veze s mišljenjem, a mi ma jok nećemo se nasmijati toj nadri mudrosti

tebi za info: ne postoje 'arapski kršćani'


Nego, za temu ovdje bitnije : da bi se jedna knjiga nazvala ili smatrala Božjom objavom potrebno je dokazati zapisana čuda u toj knjizi

a zapisanih čuda u Kuranu nema, onda time nema ni dokaza

+ niti je dovoljan jedan čovjek koji će takvu jednu knjigu napisati
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 11:24   #43
"Oni govore: "Budite jevreji, odnosno kršćani, i bićete na pravome putu!"
Ti reci: "Ne, mi smo vjere Ibrahimove..."

Pa Abraham je jevrej
Pa Jevrej Abraham je objavljivao dolazak Mesije.
A piše NE, mi smo vjere Abrahamove
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 18:21   #44
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
"Oni govore: "Budite jevreji, odnosno kršćani, i bićete na pravome putu!"
Ti reci: "Ne, mi smo vjere Ibrahimove..."

Pa Abraham je jevrej
Pa Jevrej Abraham je objavljivao dolazak Mesije.
A piše NE, mi smo vjere Abrahamove
NAjgore je kad netko misli da sve zna a nema blage veze.

Da te poučim kad sam od volje,Židov je naziv za pripadnike plemena Jude ili Judejac.

Abraham je prije Jakova a Jakovljev sin je Juda kao i ostalih 11 po kojima su plemena dobijala ime.


PS Kuran je vrlo ozbiljna knjiga.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 18:51   #45
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post

------------------------------------------------------

PS Kuran je vrlo ozbiljna knjiga.


Eli!

Kao i hebrew. Bible!
Samo ne obdareni razumom i duhovnošću to nikako da shvate!
Ima vremena!
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 14:28   #46
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
NAjgore je kad netko misli da sve zna a nema blage veze.

Da te poučim kad sam od volje,Židov je naziv za pripadnike plemena Jude ili Judejac.

Abraham je prije Jakova a Jakovljev sin je Juda kao i ostalih 11 po kojima su plemena dobijala ime.


PS Kuran je vrlo ozbiljna knjiga.

Stvarno jest najgore kad to. Ja priznam uvjek da ne znam sve. A ti...

Evo kako piše tako sam rekao
Postanak 14:13
A bjegunac neki - rođak Eškola i Anera, Abramovih saveznika - donese vijest Abramu Hebrejcu dok je boravio kod hrasta Amorejske Mamre.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 16:07   #47
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Stvarno jest najgore kad to. Ja priznam uvjek da ne znam sve. A ti...

Evo kako piše tako sam rekao
Postanak 14:13
A bjegunac neki - rođak Eškola i Anera, Abramovih saveznika - donese vijest Abramu Hebrejcu dok je boravio kod hrasta Amorejske Mamre.
Hebrej je jedno a Zidov drugo jer Hebreja ima koji nisu Zidovi no Hebreji jesu i Zidovi jer poticu od Abrahama koji je Hebrej. A tko su Zidovi napisao sam u onom postu prije.
Abraham stoga nije Zidov i Kuran je ozbiljna knjiga i po tome pitanju jer pisac ocito odlicno to razdvaja za razliku ostalih kojima je sve to jedno te isto jer vide izgeneralizirano.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 16:25   #48
Kad smo vec dotaknuli temu Abrahama da kazem slijedece :

Abraham na hebrejski znaci mnostvo ili otac mnostva dok Zidovi su jako malena skupina nekih 14 miliona ih ima danas a u prvom stoljecu oko 10 ak miliona no naroda koji poticu od Abrahamovih sinova su ogromne brojke.

U Tori El Shaday Abrahamu obecaje potomostvo naroda koliko je zvjezda na nebeskom svodu.
Sve je manje vise jasno o cem se radi a samim time zabluda rijesena da Zidovi nisu znak jednakosti s Abrahamom nego samo jedni od mnogih.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 17:13   #49
Pa Abraham je jevrej
Pa Jevrej Abraham je objavljivao dolazak Mesije.
A piše NE, mi smo vjere Abrahamove
Dakle oni kažu zapravo da su hebreji kao stari Abraham, jel uviđaš to

A ti kažeš oni nisu judejski hebreji židovi, a oni kažu mi smo muslimani, a tamo im piše mi smo vjere Abrahamove jevreji. Jer i židovi su jevreji jevrejsko pleme judino isti istaci narod preko kojeg je obečano da će doći Mesija. Ispada da im knjiga kaže mi smo židovi, vjera Abrahamova, jer ako nisu židovi onda nisu vjere Abrahamove čija se loza prati...
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 21:54   #50
Hebrej, Izraelcani i zidovi... nisu sinonimi.

Zidov je izraelcanin i hebrej, ali hebrej je samo hebrej.

Kur'an o tome i govori. Abraham nije bio jehudijj (zidov).
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 22:00   #51
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Hebrej, Izraelcani i zidovi... nisu sinonimi.

Zidov je izraelcanin i hebrej, ali hebrej je samo hebrej.

Kur'an o tome i govori. Abraham nije bio jehudijj (zidov).
Sve sam objasnio u detalj.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2017., 23:20   #52
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Hebrej, Izraelcani i zidovi... nisu sinonimi.

Zidov je izraelcanin i hebrej, ali hebrej je samo hebrej.

Kur'an o tome i govori. Abraham nije bio jehudijj (zidov).

"Oni govore: "Budite jevreji, odnosno kršćani, i bićete na pravome putu!"
Ti reci: "Ne, mi smo vjere Ibrahimove..." (Jevreji)

Pa Abraham je jevrej :klap:
Pa Jevrej Abraham je objavljivao dolazak Mesije.
A piše NE, mi smo vjere Abrahamove (Jevreji)

Odbacuju jevreje i kršćane a Abraham jevrej, dakle odbacuju Abrahama govoreči ne, i još i Isusa odbacuju.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 11:43   #53
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post

"Oni govore: "Budite jevreji, odnosno kršćani, i bićete na pravome putu!"
Ti reci: "Ne, mi smo vjere Ibrahimove..." (Jevreji)

Pa Abraham je jevrej :klap:
Pa Jevrej Abraham je objavljivao dolazak Mesije.
A piše NE, mi smo vjere Abrahamove (Jevreji)

Odbacuju jevreje i kršćane a Abraham jevrej, dakle odbacuju Abrahama govoreči ne, i još i Isusa odbacuju.
Teško s mobitela pisati duge postove....

Dvostruko griješiš, a Kur'an je dvostruko u pravu. Pokušta ću još jednom da pojasnim kako, te u čemu griješiš.
Oni govore: "Budite jevreji, odnosno kršćani, i bićete na pravome putu!" Ti reci: "Ne, mi smo vjere Ibrahimove, koji je ispravno vjerovao; on nije nikoga Allahu ravnim smatrao." Kur'an; Krava 2:135
1. Kur'anski ajet govori o vjerskoj pripadnosti (primarno shvatanje)
Kur'an u ovom ajetu govoi o vjerskoj pripadnosti. I Abrahamovo vrijeme, nije bilo ni kršćanstva a ni judaizma. Židovi/Jevreji početak judaizma vežu za objavu Zakona Mojsiji - a kako znamo to se desilo nakon Ibrahima, alejhi selam.

U Abrahamovo vrijeme bilo je jasno definisana vjera u Jednog, Jedinog Boga i pokornost Njemu (islam), iskazana kroz Abrahamovu spremnost da žrtvuje sina. Dakle nedovoljno da bi se nazvalo judaizmom, možda proto-judaizam.

Ako je riječ o vjerskoj pripadnosti, onda nije više ni bitno da li se kaže: "budite židovi" ili "budite jevreji", kad judaizma nije ni bilo u Abrahamovo vrijeme. Židov i jevrej su sinonimi kojim se imenuju pripadnici judaizma kao vjere.


2. Kur'anski ajet govori o nacionalnoj pripadnosti(?)
Ovo je teško pretpostaviti, ali eto ti si izgleda krenuo od te predpostavke. U ovom ajetu se u istoj rečenici spominju "kršćani" i "jevreji", a kršćanstvo nije nacija, stoga se ni odrednica jevreji ne mogu smatrati nacijom nego vjerskom pripadnosšću. A produžetak ajeta koji kaže "mi smo vjere" to još više potvrđuje.

No predpostavimo da govori o nacionalnoj pripadnosti....

Jevrej [Hebrew] - arap. 'ibrani (عبراني) (potomci Ebera, predak Abrahamov)
Izraelčanin [Israelites, Sons of Israel] - arap. benu isrâil, isrâili (بنو إسرائيل) (potomci Jakova)
Židov [Jew] - arap. jehudijj (يهودي) - (potomci Jude, jednog od 12 sinova/plemena Jakova)

Kur'an ne koristi termin "ibri" što bi značilo Hebrej, nego "jehudijj" što direktno, kad je riječ o nacionalnosti, specificira o kome se radi (kako je več iznad navedeno) i isključuje Abrahama.

Naravno, u našem jeziku, pa i u engleskom, to su gotovo pa sinonimi. Ali u arapskom to nije slučaj. Prvi izraz "jevrej" se najčešće koristi za jezik, izraelćanin u vjerskom riječniku, a u nekom političkom smislu i kontekstu koristi se izraz židov.

Ne znam, da li ima smisla još ustrajavati da postoji nekakva nelogičnost, greška ili šta ja znam?
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 13:11   #54
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Naravno, u našem jeziku,
Koji je to "naš/vaš" jezik? Bošnjački?

Quote:
Prvi izraz "jevrej" se najčešće koristi za jezik, izraelćanin u vjerskom riječniku, a u nekom političkom smislu i kontekstu koristi se izraz židov.
???

Na hrvatskom imaš riječ Židov, za one koji se osjećaju pripadnicima tog naroda, i ista riječ ali pisana malim slovom židov, kao pripadnik vjerovanja/religije. Tako možeš biti Židov ateist, ili Židov musliman, ili židov Rumunj.

Vjerski fundamentalisti obično idu za poistovjećenjem nacije i religije, ali to možemo u današnje doba zanemariti.

Quote:
Ne znam, da li ima smisla još ustrajavati da postoji nekakva nelogičnost, greška ili šta ja znam?
A što je mislio tada pisac koji je pisao ili dopisivao neki prastari spis tipa Kuran ili štogod, izuzetno je kontradiktorno, nejasno, podložno interpretacijama, teološkim kemijanjim i muljanjima, podložno mijenama i politici..... vremenu i prostoru.

Vjerski interpretatori sebi samima, naravno, pripisuju jasnoću, istinitost svojih iskaza i točnost prijevoda. Što je naravno, vrlo problematično, da ne uprabim koji drugi izraz.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 14:30   #55
Banalne stvari ovde poprimaju konotaciju labirinta,ništa čudno s obzirom na informiranost o materiji a možda je i pitanje ega.

No da se maknemo s banalnosti.


U čem je razlika Abrahamske vjere i vjere Jahudima?


Pa vrlo vjerojatno što Jahudim uvode IHVH što nema ni u Abrahamskoj vjeri niti u Kuranu jer Abrahamu se objavio EL SHADAI iako ova biblija koju koriste ima IHVH i u djelovima i gdje ne bi trebalo biti jer tek Mojsiju u opticaj dato u knjizi Izlaska(dakle prije izlaska ne bi trebalo biti IHVH no pošto redaktori biblije su htjeli uniformirati vjeru u jedna boga oni su to koristili na sve moguće načine).

Jahudim imaju svoj poseban sistem(je li pozitivno ili negativno sad je to pitanje).

Dakle ono u Kuranu ima i s vjerskog i pripadnosti plemena ozbiljnu konotaciju kako god okreneš je korektan citat.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 14:38   #56
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
(cut)
no pošto redaktori biblije su htjeli uniformirati vjeru u jedna boga oni su to koristili na sve moguće načine).
Da. Kasnije religije koje pokupe neke ideje (i ugled) od prethodnih, najčešće žele nekako prožvakat, probavit, preinačit i progutat one otprije i asimilirat da su to i oni, kako bi bili što veći i izvorniji do samoga Stvoritelja svega. Otuda i tvrdnja kršćana da su oni "najistinskiji židovi", ili muslimana da je i "Ibrahim (Abraham) musliman" ili slično.

Borg asimilira i mnogo toga mu je probavljivo, jer se pretvara da je bilo ukusno.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 14:50   #57
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Da. Kasnije religije koje pokupe neke ideje (i ugled) od prethodnih, najčešće žele nekako prožvakat, probavit, preinačit i progutat one otprije i asimilirat da su to i oni, kako bi bili što veći i izvorniji do samoga Stvoritelja svega. Otuda i tvrdnja kršćana da su oni "najistinskiji židovi", ili muslimana da je i "Ibrahim (Abraham) musliman" ili slično.

Borg asimilira i mnogo toga mu je probavljivo, jer se pretvara da je bilo ukusno.
Bilo bi dorbo razumijeti razlike u tim konceptima suštinski no ovde to nitko ne potencira jer bi onda moć forme slijepog vjerovanja izgubilo na snazi.

A razlike nisu uopće opisane eksplicitno nego ostavljaju prostor imaginaciji.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 17:06   #58
Kuran kaže ovo kaže ono al još nijednom ne navede ni jedno jedino kuransko čudo,
pa kad ne zna to barem bi trebao znati pojasniti porijeklo ljudskog grijeha
i
što kaže, otkud je potekla smrt tj. nasljedni ljudski grijeh?

primjerice, Biblija rastumači : "kao što je preko jednog čovjeka grijeh ušao u svijet i preko grijeha smrt, tako se smrt proširila na sve ljude jer su svi sagriješili" (Rimljanima 5:12)


NZ se lako nadoveže na SZ, ali - na što će se nadovezati Kuran (?)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 19:00   #59
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Teško s mobitela pisati duge postove....

Dvostruko griješiš, a Kur'an je dvostruko u pravu. Pokušta ću još jednom da pojasnim kako, te u čemu griješiš.
Oni govore: "Budite jevreji, odnosno kršćani, i bićete na pravome putu!" Ti reci: "Ne, mi smo vjere Ibrahimove, koji je ispravno vjerovao; on nije nikoga Allahu ravnim smatrao." Kur'an; Krava 2:135
1. Kur'anski ajet govori o vjerskoj pripadnosti (primarno shvatanje)
Kur'an u ovom ajetu govoi o vjerskoj pripadnosti. I Abrahamovo vrijeme, nije bilo ni kršćanstva a ni judaizma. Židovi/Jevreji početak judaizma vežu za objavu Zakona Mojsiji - a kako znamo to se desilo nakon Ibrahima, alejhi selam.

U Abrahamovo vrijeme bilo je jasno definisana vjera u Jednog, Jedinog Boga i pokornost Njemu (islam), iskazana kroz Abrahamovu spremnost da žrtvuje sina. Dakle nedovoljno da bi se nazvalo judaizmom, možda proto-judaizam.

Ako je riječ o vjerskoj pripadnosti, onda nije više ni bitno da li se kaže: "budite židovi" ili "budite jevreji", kad judaizma nije ni bilo u Abrahamovo vrijeme. Židov i jevrej su sinonimi kojim se imenuju pripadnici judaizma kao vjere.


2. Kur'anski ajet govori o nacionalnoj pripadnosti(?)
Ovo je teško pretpostaviti, ali eto ti si izgleda krenuo od te predpostavke. U ovom ajetu se u istoj rečenici spominju "kršćani" i "jevreji", a kršćanstvo nije nacija, stoga se ni odrednica jevreji ne mogu smatrati nacijom nego vjerskom pripadnosšću. A produžetak ajeta koji kaže "mi smo vjere" to još više potvrđuje.

No predpostavimo da govori o nacionalnoj pripadnosti....

Jevrej [Hebrew] - arap. 'ibrani (عبراني) (potomci Ebera, predak Abrahamov)
Izraelčanin [Israelites, Sons of Israel] - arap. benu isrâil, isrâili (بنو إسرائيل) (potomci Jakova)
Židov [Jew] - arap. jehudijj (يهودي) - (potomci Jude, jednog od 12 sinova/plemena Jakova)

Kur'an ne koristi termin "ibri" što bi značilo Hebrej, nego "jehudijj" što direktno, kad je riječ o nacionalnosti, specificira o kome se radi (kako je več iznad navedeno) i isključuje Abrahama.

Naravno, u našem jeziku, pa i u engleskom, to su gotovo pa sinonimi. Ali u arapskom to nije slučaj. Prvi izraz "jevrej" se najčešće koristi za jezik, izraelćanin u vjerskom riječniku, a u nekom političkom smislu i kontekstu koristi se izraz židov.

Ne znam, da li ima smisla još ustrajavati da postoji nekakva nelogičnost, greška ili šta ja znam?

Kažeš počeo judaizam s Mojsijem, a Bog Mojsiju
lijepo kaže da Je Bog Abrahamov To je sve povezano neprekidnom liniom i Abrahamovo vjerovanje i Mojsijevo i plemena judejskog i kršćanstvo.
Abraham je koristio ime Jahve.
postanak 15:2 Abram odgovori: "Gospodine moj, Jahve

"Oni govore: "Budite jevreji, odnosno kršćani, i bićete na pravome putu!"
Ti reci: "Ne, mi smo vjere Ibrahimove..." praktički kaže ne mi nečemo na pravi put. Treba pratiti kako Bog kreče svoj plan, a Njegov je plan veči od Abrahama i razvija se dalje.

Abraham nikad nije rekao da je musliman, nego piše da je hebrej koji vjeruje u Jahvu, a
rodoslovna linija od Šema do Abrahama pa do Davida i do Isusa Krista pokazuje da iz te loze ima doči savršeni Isus Krist drugi Adam. Ako su muslimani vjere Abrahamove morali su biti hebreji jer precizno iz te linije i tog naroda morao je doči Krist. Muslimani sebe ne zovu hebreji i odakle je došao njihov prorok kad ga Sveto Pismo nigdje ne pominje.
A evo linije
Šem
Arpakšad
Šelah
Eber
Peleg
Reu
Serug
Nahor
Terah
Abram
1 Rodoslovlje Isusa Krista, sina Davidova, sina Abrahamova.
2 Abrahamu se rodi Izak. Izaku se rodi Jakov. Jakovu se rodi Juda i njegova braća.
3 Judi Tamara rodi Peresa i Zeraha. Peresu se rodi Hesron. Hesronu se rodi Ram.
4 Ramu se rodi Aminadab. Aminadabu se rodi Nahšon. Nahšonu se rodi Salma.
5 Salmi Rahaba rodi Boaza. Boazu Ruta rodi Obeda. Obedu se rodi Jišaj.
6 Jišaju se rodi David kralj. Davidu bivša žena Urijina rodi Salomona.
7 Salomonu se rodi Roboam. Roboamu se rodi Abija. Abiji se rodi Asa.
8 Asi se rodi Jozafat. Jozafatu se rodi Joram. Joramu se rodi Ahazja.
9 Ahazji se rodi Jotam. Jotamu se rodi Ahaz. Ahazu se rodi Ezekija.
10 Ezekiji se rodi Manaše. Manašeu se rodi Amon. Amonu se rodi Jošija.
11 Jošiji se rodi Jehonija i njegova braća u vrijeme progonstva u Babilon.
12 Poslije progonstva u Babilon Jehoniji se rodi Šealtiel. Šealtielu se rodi Zerubabel.
13 Zerubabelu se rodi Abiud. Abiudu se rodi Elijakim. Elijakimu se rodi Azor.
14 Azoru se rodi Sadok. Sadoku se rodi Akim. Akimu se rodi Elijud.
15 Elijudu se rodi Eleazar. Eleazaru se rodi Matan. Matanu se rodi Jakov.
16 Jakovu se rodi Josip, muž Marije, od koje se rodio Isus koji se zove Krist.

Odgovoriše mu: "Naš je otac Abraham". Kaže im Isus: "Da ste djeca Abrahamova, djela biste Abrahamova činili.
" Rekoše mu: "...jedan nam je Otac - Bog."
Reče im Isus: "Kad bi Bog bio vaš Otac, ljubili biste mene jer sam ja od Boga izišao i došao
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 20:49   #60
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post

Kažeš počeo judaizam s Mojsijem, a Bog Mojsiju
lijepo kaže da Je Bog Abrahamov To je sve povezano neprekidnom liniom i Abrahamovo vjerovanje i Mojsijevo i plemena judejskog i kršćanstvo.
Abraham je koristio ime Jahve.
postanak 15:2 Abram odgovori: "Gospodine moj, Jahve
Jes Abraham sigurno odgovorio a borg prožvakao.

3 Ja se objavih Abrahamu, Izaku i Jakovu kao El Shadai. Ali imenom svojim Jahve ja im se ne pokazah (IZLAZAK 6: 33)
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:52.