Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2008., 23:26   #61
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ja bi kopirao američki sustav, a ove djetinjaste usporedbe ostavi za podforum Teens.
Silovatelji su u velikom broju slučajeva recidivisti, i ti bi to kao pravnik trebao znati.Misliš da će neki silovatelj nakon 3 godine zatvora izgubiti seksualni nagon?Šta, misliš da će postati svećenik?
američki sustav nije dobar. imaju pretrpane zatvore i jednak broj zločina. prije bismo trebali kopirati neke druge sustave.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:26   #62
ovo za parove je diskutabilnija tema, al za čisto silovanje (da se tak izrazim) kao ovo u osijeku tu je sve jasno.
znam da 3 godine inače nije malo, ali je (po meni) prava sitnica za takve debile.
ljenjivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:27   #63
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ja bi kopirao američki sustav, a ove djetinjaste usporedbe ostavi za podforum Teens.
Dakle, kopirao bi sustav države koja ima 1% stanovništva u zatvorima, sa stopom kriminala koja je u nekim gradovima nekoliko stotina postotaka veća od naše?

Mislim, to je kao da voziš novog Volva, prodaš ga i kupiš staru Ladu. Čemu?

I kakve djetinje usporedbe? Mi smo pojam silovanja proširili i na radnje izjedačene sa silovanjem, stara teorija gdje je u to išla samo penetracija (i na koju se Clinton "vadio" kada je rekao da po njegovom pravničkom mišljenju s Monikom nije imao sex) je napuštena.

Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Silovatelji su u velikom broju slučajeva recidivisti, i ti bi to kao pravnik trebao znati.Misliš da će neki silovatelj nakon 3 godine zatvora izgubiti seksualni nagon?Šta, misliš da će postati svećenik?
Neki jesu recidivisti, ali u tom slučaju će biti bitno strože kažnjeni. Dobar dio nisu recidivisti, jer klasično silovanje nema nikakve veze sa seksualnim nagonom. To je čin krajnjeg poniženja žrtve. Tako da nije neobično da se kod silovanja u više od 2/3 slučajeva nasilnik i žrtva otprije poznaju (obitelj, prijatelji, kolege s posla, poznanici).

Zadnje uređivanje Vojky : 30.12.2008. at 23:34.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:30   #64
Quote:
ljenjivac kaže: Pogledaj post
ovo za parove je diskutabilnija tema, al za čisto silovanje (da se tak izrazim) kao ovo u osijeku tu je sve jasno.
znam da 3 godine inače nije malo, ali je (po meni) prava sitnica za takve debile.
Za "čisto" silovanje, posebno koje uključuje fizičku silu, se dobiva više od 3 godine. Minimum postoji jer život kreira i situacije kada je potreban.

I nije baš jednostavno u praksi. Zna tu biti i lažnih optužbi i puno toga rubnog. Ne kod ovog osječkog slučaja, ali generalno da. Nije jednoj osobi trajno narušen ugled radi dvojbene ili otvoreno lažne optužbe za silovanje.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:34   #65
Ne znam, sto mislite o ovom slucaju? (Mozda se vec raspravljalo)
Tko je tu ludi, otac il mater il sudac koji ga je navodno pustio jer je majka izjavila da kci ima homoseksualne sklonosti, stvarno ne bi znala...ali drzava koja za ovo daje 4 godine zatvora, pa uz fino vladanje jos malo manje,je drzava u debeloj banani...

http://www.net.hr/crnakronika/page/2...9/0638006.html

Mozda sad previse vucem i na svoju stranu, ali tesko musko moze razumijeti kako to moze djelovati na osobu i koliko se to urezuje u njenu svijet, u njen zivot (govorim ovako jer ipak u najvecem broju slucajeva zene su zrtve), osjecaj bespomoci, oduzimanja tjelesnog integriteta, tvoje osobe, slobode, duha...Jako sam osjetljiva na ovu temu, i uvijek me iznova rastuzi kad ovako nesto procitam...zapravo, ne rastuzi. Razbjesni.
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:34   #66
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
američki sustav nije dobar. imaju pretrpane zatvore i jednak broj zločina. prije bismo trebali kopirati neke druge sustave.
To je vaš jedini argument protiv američkog sustava.A malo vas zna, da je 70% zatvorenika od te brojke, vezano uz kaznena djela s drogom.

Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Dakle, kopirao bi sustav države koja ima 1% stanovništva u zatvorima, sa stopom kriminala koja je u nekim gradovima nekoliko stotina postotaka veća od naše?
Čitaj gore.Argument ti je nula.

Quote:
I kakve djetinje usporedbe?
Karikiranje do jaja.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:34   #67
@vojky - jasno mi je to. al ipak postoje jasniji slučajevi, a takvima bi trebala opakija kazna.
ljenjivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:39   #68
Quote:
daria25 kaže: Pogledaj post
Tri do deset godina?
Ne znam, sto mislite o ovom slucaju?
Cijeli slučaj je sudski čudan i kazna je vrlo dvojbena. No, to je prvostupanjska presuda, a njih sukladno pravilima ne komentiramo.

Samo ću još nadodati da su kazne za svako pa i seksualno zlostavljanje nekada bile niže, a kažnjava se prema zakonu u doba počinjenja djela, tako da i to treba uzeti u obzir. Kao primjer (molim da ne krene u digresiju), da se Mladiću u Hrvatskoj sudi za ratne zločine, dobio bi maksimalno 20 godina, jer je 1991-1992. to bila najviša kazna.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:41   #69
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Karikiranje do jaja.
Nije to nikakvo karikiranje. Imaš slučajeva, ovdje smo komentirali, gdje je tip uz sva ublažavanja dobio 2 godine zatvora kao diler - naime (otprilike), dvoje prijatelja mu je dalo po 50 kn, i on je kupio tri jointa za njih troje. Tehnički je diler, kazna za to je 3 godine zatvora, sutkinja je iskoristila sve što je mogla i smanjila na dvije.

Tako i netko može sutra doći i reći: "ugurao mi je prst protiv moje volje". To je vrlo lako tri godine.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:53   #70
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ne može kazna za silovanje biti viša od npr. kazne za ubojstvo, posebno jer je sada u silovanje uključeno i dosta više od penetracije (bez koje po starijim propisima nije bilo silovanja, već samo bludne radnje).

Kako nebi moglo.Uhvate covjeka sa kilom trave i dobije vecu kaznu nego onaj koji ubije covjeka ili od onoga koji napravi prometnu nesrecu sa 4 poginulih.
Pharadox is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 00:19   #71
Quote:
pahardox kaže: Pogledaj post
Kako nebi moglo.Uhvate covjeka sa kilom trave i dobije vecu kaznu nego onaj koji ubije covjeka ili od onoga koji napravi prometnu nesrecu sa 4 poginulih.
upravo tako!
ljenjivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 01:49   #72
Quote:
pahardox kaže: Pogledaj post
Kako nebi moglo.Uhvate covjeka sa kilom trave i dobije vecu kaznu nego onaj koji ubije covjeka ili od onoga koji napravi prometnu nesrecu sa 4 poginulih.
Za "obično" ubojstvo kazna je 5-15 godina, za "običnog" dilera 3-15 godina. I da, može se dogoditi da netko za dilanje dobije 7, a za ubojstvo 5, ali to samo znači da su konketna djela i okolnosti bile takve (prvi je dilao herion, a drugi je bio ugnjetavan od strane ubijenog, npr. zelenašenjem - tu čak može i ispod minimuma biti kazna). Prouzročenje prometne nesreće sa smrtnom posljedicom nije ubojstvo, već posebno kazneno djelo koje se blaže kažnjava jer nema namjere.

Ubojstvo
Članak 90.
Tko drugoga usmrti,
kaznit će se kaznom zatvora najmanje pet godina.

Teško ubojstvo
Članak 91.
Kaznom zatvora najmanje deset godina ili kaznom dugotrajnog zatvora kaznit će se:
1. tko usmrti dijete ili maloljetnu osobu,
2. tko usmrti trudnicu,
3. tko drugoga usmrti na osobito okrutan ili krajnje podmukao način,
4. tko drugoga usmrti iz koristoljublja,
5. tko drugoga usmrti radi počinjenja ili prikrivanja drugog kaznenog djela,
6. tko drugoga usmrti iz bezobzirne osvete, mržnje ili drugih osobito niskih pobuda,
7. tko usmrti službenu osobu u vrijeme kad obavlja poslove zaštite ustavnog ustrojstva Republike Hrvatske, osiguranja osoba ili imovine, otkrivanja kaznenih djela i prekršaja, privođenja, uhićenja ili sprječavanja bijega počinitelja kaznenog djela i prekršaja, čuvanja osoba kojima je oduzeta sloboda, održavanja javnog reda i mira i sigurnosti prometa,
8. tko usmrti policijskog službenika kad obavlja poslove zaštite života, prava, sigurnosti i nepovredivosti osoba, zaštite imovine, sprječavanja i otkrivanja kaznenih djela i prekršaja, traganja za počiniteljima kaznenih djela i prekršaja, uhićenja i njihova dovođenja nadležnim tijelima, nadzora i upravljanja cestovnim prometom, poslove sa strancima na temelju zakona, nadzora i osiguranja državne granice te održavanja javnog reda i mira.

Zlouporaba opojnih droga
Članak 173.
(1) Tko neovlašteno posjeduje tvari ili pripravke koji su propisom proglašeni opojnim drogama,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
(2) Tko neovlašteno proizvodi, prerađuje, prodaje ili nudi na prodaju, ili radi prodaje kupuje, posjeduje ili prenosi, ili posreduje u prodaji ili kupnji, ili na drugi način neovlašteno stavlja u promet tvari ili pripravke koji su propisom proglašeni opojnim drogama,
kaznit će se kaznom zatvora najmanje tri godine.
(3) Ako je kazneno djelo iz stavka 2. ovoga članka počinilo više osoba koje su se udružile radi činjenja tih djela, ili je počinitelj toga kaznenog djela organizirao mrežu preprodavatelja ili posrednika,
počinitelj će se kazniti kaznom zatvora najmanje pet godina, ili kaznom dugotrajnog zatvora.
(4) Tko neovlašteno pravi, nabavlja, posjeduje ili daje na uporabu opremu, materijal ili tvari za koje zna da su namijenjene za proizvodnju opojnih droga,
kaznit će se kaznom zatvora od jedne do pet godina.
(5) Tko navodi drugoga na trošenje opojne droge, ili mu dade opojnu drogu da je troši on ili druga osoba, ili stavi na raspolaganje prostorije radi trošenja opojne droge, ili na drugi način omogući drugome trošenje opojne droge,
kaznit će se kaznom zatvora od jedne do pet godina.
(6) Ako je kazneno djelo iz stavka 5. ovoga članka počinjeno prema djetetu, maloljetnoj, duševno bolesnoj, privremeno duševno poremećenoj osobi, nedovoljno duševno razvijenoj osobi ili prema više osoba, ili je prouzročilo osobito teške posljedice,
počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do deset godina.
(7) Opojne droge i sredstva za njihovo pripravljanje oduzet će se.
(8) Počinitelja kaznenog djela iz stavka 1., 2., 3., 4. i 5. ovoga članka koji je dragovoljno bitno pridonio otkrivanju djela sud može osloboditi kazne.

Zadnje uređivanje Vojky : 31.12.2008. at 02:00.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 02:05   #73
Bilo je raznih primjera po novinama.Necuvam stare novine pa ti nemogu skenirati,ali bilo je takvih primjera.


Uglavnom,to sam ionako napisao kao odgovor na tvoj post da kazna za silovanje nemoze biti veca nego kazna za ubojstvo.


Znaci kazna za silovanje je od 1 do 10 godina zatvora.

Kazna za tesko ubojstvo je od 8 pa na dalje.


Vidis da moze.


Quote:
Za "obično" ubojstvo kazna je 5-15 godina, za "običnog" dilera 3-15 godina. I da, može se dogoditi da netko za dilanje dobije 7, a za ubojstvo 5, ali to samo znači da su konketna djela i okolnosti bile takve (prvi je dilao herion, a drugi je bio ugnjetavan od strane ubijenog, npr. zelenašenjem - tu čak može i ispod minimuma biti kazna). Prouzročenje prometne nesreće sa smrtnom posljedicom nije ubojstvo, već posebno kazneno djelo koje se blaže kažnjava jer nema namjere.

Mislim da je za ovo sta sam ja naveo bilo da je jedan dilao travu ( ili neku od tih droga;hasis,shit ili sta vec ) a nemogu se sjetit kako je tocno isao clanak oko ubojstva.


Uglavnom,sta sam mislio komentirati temu o silovanju.

Trebale bi te kazne malo postroziti,odmah da se ogradim :

Quote:
Dakle, ti bi npr. pijanu curu koja bi svom dečku gurnula dildo protiv njegove volje ubio ili bi joj dao 25 godina?

Ili slično npr. kad se neki par pohvata nakon diska, ona kaže da je ne dira dolje, a on mjesto da ostane kod cica gurne joj prst? Nije 3 godine dosta za to?
Nisam mislio na ovakve slucajeve,za ovakve slucajeve je i 3 godine previse.Ali ima slucajeva kada je i 25 premalo.

Zadnje uređivanje Pharadox : 31.12.2008. at 02:16.
Pharadox is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 02:27   #74
Quote:
pahardox kaže: Pogledaj post
Bilo je raznih primjera po novinama.Necuvam stare novine pa ti nemogu skenirati,ali bilo je takvih primjera.
Govorim o zapriječenoj kazni. Ako bi za silovanje odredio kaznu 8-15 godina, a za ubojstvo 5-15 godina, onda je to protivno teoriji i smislu kažnjavanja. Jer silovanje je blaže kazneno djelo od ubojstva (općenito). Strože od ubojstva se kažnjavaju samo genocid i srodna djela.

Quote:
pahardox kaže: Pogledaj post
Nisam mislio na ovakve slucajeve,za ovakve slucajeve je i 3 godine previse.Ali ima slucajeva kada je i 25 premalo.
Kod takvih slučajeva obično imaš i lišavanje slobode, i nanošenje teških tjelesnih ozlijeda i još par stvari, pa ide stjecaj (to se posebno računa).

Za ovaj slučaj iz Osijeka ćemo još vidjeti da li je uopće i koliko uračunljiv.

Zadnje uređivanje Vojky : 31.12.2008. at 02:36.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 03:30   #75
Da se mene pita, smrtna kazna nista drugo.
Ako je on bio silovan, zlostavljan i sta ja znam u svome zivotu. Zbog neodgovornosti susjeda institucija i zakazivanja sistema. Zar zbog opet zakazivanja sistema treba silovati 5 osoba jer je njemu bilo lose u zivotu. Pa opet pricamo o losem sistemu kada budalu puste nakon 10 godina. Ne on je se popravio, jer je sjedio u tamnici sa 4 zida i razmisljao o sljedecim zrtvama koje ga na paljuju. Ako je cura bila mortus pijana i ako je rekla Ne onda to znaci da treba prestati a ne nastaviti kao da nista nije rekla ili milijon drugih nacina. NE znaci NE, ako to ne razumjete onda bi vas po meni trebali posjetiti na elektricnoj stolici.Znaci ako se dokaze krivnja takvom manijaku brate samo vjesala ili elektricna stolica.
__________________
Ej prijatelju pročitao sam to u novinama a navečer sam vidio na TV-mora da bude istina"Novine - privatne,TV - privatna,
Joppa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 03:48   #76
ne bih im smrtnu kaznu. ubiješ ga i boli ga k...
nego samica dva sa dva, doživotna, bez ikakve mogućnosti izlaska, bez ikakvog kontakta sa svijetom, i puštati zvukove motorke...
znači, za recidiviste i pedofile.
za ''jednom'' silovatelje minimalno 15 godina bez mogućnosti izlaska

btw, neslužbeno - jednom mi je netko iz turske rekao da je silovateljima u njihovim zatvorima ''baš zabavno'', otprilike kako pedofilima u našim.
e sad, kada se tako i ovdje bude provodila pravda, možda će i tih gamadi biti manje
ludi šafran is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 03:57   #77
Quote:
ludi šafran kaže: Pogledaj post
ne bih im smrtnu kaznu. ubiješ ga i boli ga k...
nego samica dva sa dva, doživotna, bez ikakve mogućnosti izlaska, bez ikakvog kontakta sa svijetom, i puštati zvukove motorke...
znači, za recidiviste i pedofile.
za ''jednom'' silovatelje minimalno 15 godina bez mogućnosti izlaska

btw, neslužbeno - jednom mi je netko iz turske rekao da je silovateljima u njihovim zatvorima ''baš zabavno'', otprilike kako pedofilima u našim.
e sad, kada se tako i ovdje bude provodila pravda, možda će i tih gamadi biti manje
Ili ih zatvoriti dozivotno. Ako su 100 posto krivi i dokaze se i ako su silovali vise osoba samo zatvor i samnica pa onda razmisljaj sta si radio. A ne on siluje i jos se smije po sudnici kao izaci cu ja brzo. Ma dao bi ti ja.
__________________
Ej prijatelju pročitao sam to u novinama a navečer sam vidio na TV-mora da bude istina"Novine - privatne,TV - privatna,
Joppa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 07:24   #78
Samo da se podsjete neki koji su se zgražavali nad kaznom od tri (ili dvije, nisam siguran) godine zbog toga što je tip nabavio đžoint kuda vodi pretjerivanje u kažnjavanju. Istina, ne iznenađuje me stav nekih ovdje (Anton) kojima su uzor države kao Iran da se zalažu za smrtnu kaznu jer to je kultura tih zemalja u kojima se ne može niti prosvjedovati protiv smrtne kazne. Dakle, bolje je da se time bave stručniji ljudi negoli razjarene, iracionalne i ideološki nabijene mase.
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.
Davor000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 07:47   #79
Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Samo da se podsjete neki koji su se zgražavali nad kaznom od tri (ili dvije, nisam siguran) godine zbog toga što je tip nabavio đžoint kuda vodi pretjerivanje u kažnjavanju. Istina, ne iznenađuje me stav nekih ovdje (Anton) kojima su uzor države kao Iran da se zalažu za smrtnu kaznu jer to je kultura tih zemalja u kojima se ne može niti prosvjedovati protiv smrtne kazne. Dakle, bolje je da se time bave stručniji ljudi negoli razjarene, iracionalne i ideološki nabijene mase.
Stručniji ljudi?Problem je što se ovim pitanjem bave teoretski pravnici i birokrati, osobe koje ne mogu shvatiti da je silovanje najgori mogući zločin koji se može počiniti nad osobom ( prvenstveno nad ženama, jer one su najčešće žrtve ovog zločina ).Tu bi trebalo uplesti i psihijatre koji su radili sa silovanim osobama.
Svoje frustracije vezane uz mene i moje stavove, ostavi za neku drugu temu, jer nisam ja tema ove rasprave, niti moji stavovi, no vidim da sam nekima često na pameti.
Jedini problem u cijeloj priči, je što ne znam po čemu zaključuješ da su tvoji stavovi bolji od mojih.To mi nikada nije bilo jasno kod tipova poput tebe.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 12:12   #80
nehumani čin seksualnog nasilja nad drugom osobom se ne može usporediti ni sa kakvom drogom

prvenstveno nisu iste kategorije djela

the end of story.
ludi šafran is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:53.