Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2008., 10:54   #1
"Popravoslavljivanje" Hrvata?!

Naime, nedavno sam proucavao strukturu stanovnistva u Bosni prije dolaska Turaka, i po Turskim izvorima, u Bosni je zivjelo oko 90% Hrvata, a ostalo Vlasi.

Ideja je bila Islamizirati Katolike, dok su Pravoslavci uzivali status, ajmo reci, slobodnije vjere u istocnim krajevima.

No ono sto je zanimljivo, da je masu Hrvata, umjesta na Islam, preslo, na mnogo slicnije i "pristupacnije" pravoslavlje.. Što mislite, jeli uistinu moguće da velik dio dnašnje populacije RS, su u suštini sami- Hrvati?
balkanski pastuh is offline  
Old 22.02.2008., 11:46   #2
Teško je govoriti o Hrvatima ili Srbima u 14.-15.st, naročito u Bosni koja je i danas, 600g kasnije, problematična. Pravoslavlje je ispočetka u krajevima pod turskom upravom bilo privilegirano u odnosu na katoličku Crkvu jer su Turci tolerirali djelovanje ortodoksije jer su i sami imali velike koristi od pravoslavnog stanovništva u borbama s katoličkim stanovništvom Bosne, Hrvatske, Ugarske.(velik dio vlaškog-pravoslavnog puka je sudjelovao u pljačkaškim pohodima zajedno s turskom vojskom, dobar dio plemstva iz Srbije i okolnih zemalja stao je na stranu Turaka). Moguće je da su neki katolici kako bi što bolje prošli pod novim gospodarom radije prelazili na pravoslavlje, ipak zadržavajući kršćansku vjeru, nego li na islam. Kasnije, s prijelazima Vlaha na kršćansku stranu, slabilo je i povjerenje Turaka prema pravoslavnoj Crkvi.
žalac_1 is offline  
Old 24.10.2008., 20:00   #3
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Moguće je da su neki katolici kako bi što bolje prošli pod novim gospodarom radije prelazili na pravoslavlje
Znam da su nakon 1918. pojedini Hrvati u nekom romantičnom panslavističkom zanosu prelazili na pravoslavlje. Čitao sam da je hrvatski povjesničar Ferdo Šišić svoga sina krstio u pravoslavnoj crkvi. - Je li to točno, i jesu li poznati i drugi takvi slučajevi?
Shain is offline  
Old 25.10.2008., 18:28   #4
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Znam da su nakon 1918. pojedini Hrvati u nekom romantičnom panslavističkom zanosu prelazili na pravoslavlje. Čitao sam da je hrvatski povjesničar Ferdo Šišić svoga sina krstio u pravoslavnoj crkvi. - Je li to točno, i jesu li poznati i drugi takvi slučajevi?
Da, to sam i ja prije pročitao, i točno je (i gadljivo- da je sam Šišić imao neku autentičnu vjersku konverziju, ajde d, no ovako ).

Za "druge" bih rekao da se radilo, u slučajevima koji su poznati:

a) o "Srbima-katolicima" koji su shvatili da im i to nije dovoljno, pa su prešli u grkoistočnjake da postanu "pravi", a ne "kobajagi Srbi"

b) o zanimljivim slučajevima nekih sela na otocima i Dalmaciji općenito, kad je kralj Aleksandar proveo neke agrarne reforme koje su pogodovale sitnim seljacima, pa su ovi postali oduševljeni rojalisti, a neki i pravoslavci, mislim na Visu. Tijekom studija upoznao sam jednog mladića komu je djed ili pradjed to postao, a u doba 2. svj. rata bio i četnik. Preživio je rat, no onda je cijela obitelj popljuvala to i stvar se raspala.
Hroboatos is offline  
Old 26.10.2008., 06:04   #5
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
Naime, nedavno sam proucavao strukturu stanovnistva u Bosni prije dolaska Turaka, i po Turskim izvorima, u Bosni je zivjelo oko 90% Hrvata, a ostalo Vlasi.

Ideja je bila Islamizirati Katolike, dok su Pravoslavci uzivali status, ajmo reci, slobodnije vjere u istocnim krajevima.

No ono sto je zanimljivo, da je masu Hrvata, umjesta na Islam, preslo, na mnogo slicnije i "pristupacnije" pravoslavlje.. Što mislite, jeli uistinu moguće da velik dio dnašnje populacije RS, su u suštini sami- Hrvati?
Ja proučavajući povijest i zbivanja na prostoru Bosne neznam zasto bi uopce katolike Bosne nazivali Hrvatima? Za mene osobno su oni Katolici, i to je to... nikakvi Hrvati... A sad ko se kako osjeca... mogu se i ja osjecat portugalcem jer sam Katolik, pa opet nisam Portugalac.
Road_Warrior is offline  
Old 27.10.2008., 13:28   #6
Možda je razlog što se bosanske katolike mora zvati Hrvatima Hrvoje Vukčić koji je k tome još bio i Hrvatinić. Olako se prihvaćaju marksistička objašnjenja stvaranja nacionalne svijesti u 19. stoljeću a zanemaruju se činjenice koje govore suprotno. Između teorije i empirije priklanjam se ovoj drugoj.
mukotrpak is offline  
Old 27.10.2008., 13:49   #7
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Možda je razlog što se bosanske katolike mora zvati Hrvatima Hrvoje Vukčić koji je k tome još bio i Hrvatinić. Olako se prihvaćaju marksistička objašnjenja stvaranja nacionalne svijesti u 19. stoljeću a zanemaruju se činjenice koje govore suprotno. Između teorije i empirije priklanjam se ovoj drugoj.
Pa, i teorija je sve više na tvojoj strani. Naime, dominantni diskurz po kojem su ekonimski i društveni odnosi doveli do pojave nacija u 19. st. -nestaje. Sada je sve jači pristup po kojem je nacija simbolična zajednica kristalizirana oko simbola identiteta i ideologema, pa se svakako može govoriti o nacijama i u 13. ili 16. st.- razlika je samo u mobilizacijskom potencijalu koji je veći u moderno doba pismenosti i razgranatih komunikacija.
Hroboatos is offline  
Old 30.10.2008., 12:33   #8
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Pa, i teorija je sve više na tvojoj strani. Naime, dominantni diskurz po kojem su ekonimski i društveni odnosi doveli do pojave nacija u 19. st. -nestaje. Sada je sve jači pristup po kojem je nacija simbolična zajednica kristalizirana oko simbola identiteta i ideologema, pa se svakako može govoriti o nacijama i u 13. ili 16. st.- razlika je samo u mobilizacijskom potencijalu koji je veći u moderno doba pismenosti i razgranatih komunikacija.
Ali malo gdje u svijetu a nigdje u Europi osim na Balkanu nije prisutna pojava da si po nacionalnosti ono sto si po vjeri... to je tako UMOBOLNO da bilo kakva objasnjenja tijekom povijesnih dogodovstina ovdje su suvišna... A pošto je takva situacija kakva jest, naravno da je katolik iz Bosne "Hrvat", Pravoslavac iz Bosne je Srbin, a Musliman iz Bosne je Bošnjak... to je ludilo... poistovjecivanje toliko nacije sa vjerom ja čisto ludilo koje je ocito prisutno samo kod EX-YUGOslavenskih naroda iako je u dobroj mjeri i kod Grka zastupljeno, okvirno gledano, cijeli Balkan... na stranu sto Bosanci iskoristavaju blagodati HRVATSKOG dohodka u Bosni, bilo djeciji dohodak ili dohodak udovicama, jer su oni naravno "Hrvati", jos više peče činjenica, da mi Hrvatski građani to samo slijepo gledamo jos od 1991 pa na ovamo...Naravno, dok su Tuđman i Šušak vladali bilo je jos i gore. Katolici BiH su konstitutivan narod te države, nikakva manjina, i to je to... ADIO MARE
Road_Warrior is offline  
Old 30.10.2008., 12:51   #9
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Ja proučavajući povijest i zbivanja na prostoru Bosne neznam zasto bi uopce katolike Bosne nazivali Hrvatima? Za mene osobno su oni Katolici, i to je to... nikakvi Hrvati... A sad ko se kako osjeca... mogu se i ja osjecat portugalcem jer sam Katolik, pa opet nisam Portugalac.
zašto ne? prava bosna, "zemljica bosna" je obuhvaćala usko područje oko današnjeg sarajeva, prije je sličila nekoj župi nego nečem drugom... ostatak bih je u to doba bio ili hrvatski ili srpski...

tek u 14. i 15. st. dolazi do širenja bosne zbog raznih razloga, jedan od njih je bila feudalna anarhija...

bosnu doživljavam kao privremeni entitet, nešto kao što je bilo burgundsko vojvodstvo u francuskoj, koje je u 15. st. pripojeno... da je povijest krenula svojim tokom, najvjerojatnije bi bosna postala dijelom hrvatskog kraljevstva...

kad se sve ovo uzme u obzir, dakako da hrvati u bosni trebaju ostati hrvati, a ne postati neki imaginarni bosanci...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Old 30.10.2008., 13:41   #10
Balkan ima svoje specifičnosti i normalno je da je zbog njih (i raznih povijesnih faktora) na njemu proces stvaranja i oblikovanja nacionalnih zajednica išao i ide drugim smjerom od onoga u zapadnoj Europi. Nije to nikakvo patološko stanje ni ludost, već normalan tijek procesa koji se prilagođavao postojećim okvirima i situaciji.

Kada se uzme u obzir da većina balkanskih nacionalnih država nije ni postojala za narodnih preporoda i buđenja nacionalizma u 19.st, nije se ni moglo dogoditi da država oblikuje naciju kao na Zapadu, već se događalo sasvim suporotno, da se različite etničke svijesti (npr.Dalmatinac,Slavonac, Hrvat, Istrijan, Šokac..) koje su su osjećale zajedničku pripadnosti (u čemu su vjerske sličnosti i tradicija odigrale ključnu ulogu, jer ideš s onim koji ti je sličan) zbližavaju unutar multietničkih imperija i tako stvaraju zametak moderne nacije, jedinstvenu nacionalnu svijest.
Po pitanju Hrvatske, u razbijanju krutih veza nacija=vjera su nešto pokušavali antiklerikalni pravaši s Starčevićem no posljedice njihova truda uglavnom su ostale kratkotrajne.
I malo više se držati povijesti, a trovanja topica s političkim naklapanjima ostaviti po strani.
žalac_1 is offline  
Old 30.10.2008., 13:54   #11
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
kad se sve ovo uzme u obzir, dakako da hrvati u bosni trebaju ostati hrvati, a ne postati neki imaginarni bosanci...
Imaginarni? Tebi je imaginaran tisucljetni identitet nekog prostora koji se naziva svojim imenom a u slucaju Bosne se naziva Bosna? Znaci po tvojoj filozofiji, Norvešku, Švedsku bi trebalo ukinuti kao drzave i napraviti SKANDINAVSKU NACIJU? Mozda pozvati i Islanđane kao izbjegle Norvezane i potom krenut na Dansku? Daj molim te... BOSNA JE BOSNA... BOSANCI SU BOSANCI i konstitutivan narod, međunarodno priznate BOSNE I HERCEGOVINE... sto oni imaju sa Hrvatskom? Osim vjere? Nisu to nikakvi Gradišćanski Hrvati iz Austrije, vec konstitutivan narod te drzave... tako da zajebi mi malo to tvoje IMAGINARNO bratstvo, a ne moje.
Road_Warrior is offline  
Old 30.10.2008., 14:18   #12
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Imaginarni? Tebi je imaginaran tisucljetni identitet nekog prostora koji se naziva svojim imenom a u slucaju Bosne se naziva Bosna? Znaci po tvojoj filozofiji, Norvešku, Švedsku bi trebalo ukinuti kao drzave i napraviti SKANDINAVSKU NACIJU? Mozda pozvati i Islanđane kao izbjegle Norvezane i potom krenut na Dansku? Daj molim te... BOSNA JE BOSNA... BOSANCI SU BOSANCI i konstitutivan narod, međunarodno priznate BOSNE I HERCEGOVINE... sto oni imaju sa Hrvatskom? Osim vjere? Nisu to nikakvi Gradišćanski Hrvati iz Austrije, vec konstitutivan narod te drzave... tako da zajebi mi malo to tvoje IMAGINARNO bratstvo, a ne moje.
ma kakav tisućljetan identitet? prije 700 godina je postojala minijaturna bosna oko današnjeg sarajeva, čak i nakon turskog osvajanja koje je zamrznulo stanje što se tiče bosanskog okvira se veći dio današnje bosne nazivao turskom hrvatskom, jer je to stvarno hrvatski teritorij bio i ostao, a ne bosanski...

mislim da su rijetki primjeri u svijetu gdje je netko osnovao naciju samo na osnovi religije... i još da toj imaginarnoj naciji priključimo hrvate u bosni? taman posla...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Old 30.10.2008., 15:45   #13
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
ma kakav tisućljetan identitet? prije 700 godina je postojala minijaturna bosna oko današnjeg sarajeva, čak i nakon turskog osvajanja koje je zamrznulo stanje što se tiče bosanskog okvira se veći dio današnje bosne nazivao turskom hrvatskom, jer je to stvarno hrvatski teritorij bio i ostao, a ne bosanski...

mislim da su rijetki primjeri u svijetu gdje je netko osnovao naciju samo na osnovi religije... i još da toj imaginarnoj naciji priključimo hrvate u bosni? taman posla...
Netribaju oni biti nikakva nacija, neka budu nesto slicno Švicarcima i neka se vise ne vataju Hrvatske za svaku potrebu... imaju svoju drzavu i neka se bore u njoj.
Road_Warrior is offline  
Old 30.10.2008., 17:15   #14
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
ma kakav tisućljetan identitet? prije 700 godina je postojala minijaturna bosna oko današnjeg sarajeva, čak i nakon turskog osvajanja koje je zamrznulo stanje što se tiče bosanskog okvira se veći dio današnje bosne nazivao turskom hrvatskom, jer je to stvarno hrvatski teritorij bio i ostao, a ne bosanski...

mislim da su rijetki primjeri u svijetu gdje je netko osnovao naciju samo na osnovi religije... i još da toj imaginarnoj naciji priključimo hrvate u bosni? taman posla...
cemu se trudis netkome nesto objasniti, ako taj isti ne posjeduje ni elementarno znanje o poviesti vlastitog naroda...
horus is offline  
Old 30.10.2008., 17:59   #15
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Netribaju oni biti nikakva nacija, neka budu nesto slicno Švicarcima i neka se vise ne vataju Hrvatske za svaku potrebu... imaju svoju drzavu i neka se bore u njoj.
Jesi pjevao istu pjesmu dok ti je grad bio pod opsadom?
balkanski pastuh is offline  
Old 30.10.2008., 19:34   #16
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
Jesi pjevao istu pjesmu dok ti je grad bio pod opsadom?
I što bi sad mi trebali? Njima slati dovijeka novac u Bosnu? Za tvoju informaciju branili su i Hrvati iz Hrvatske Hrvatsku a ne samo Katolici iz Bosne, ili ti ga Hrvati, a ti isti hrvati iz Bosne ako žele te dohodke iz Hrvatske i pravo glasovanja na izborima za Hrvatsku vladu, onda neka se odreknu statusa konstitutivnog naroda BiH... a i da se odreknu ja nevidim zasto bi se Hrvatska brinula o njima u DRUGOJ DRZAVI? Po tome bi Hrvatska trebala slati pomoc Hrvatima u Čile, Austriju, itd? Nerazumjem tvoju logiku, mozes li mi je pojasniti? Što to je Hrvatska duzna ciniti za Hrvate u Bosni? Jesu oni nesposobni mozda?
Road_Warrior is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:13.