Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2022., 14:47   #1
Stjecanje prava na drzavljanstvo zenidbom

Pozdrav svima

Drzavljan sam Republike Hrvatske te zivim u Irskoj vec 4 godine. Ja i cura, Peruanka, smo se odlucili vjencat no ne zuri nam se. Ono sto me zanima je koja su njezina prava u vezi stjecanja hrvatskog drzavljanstva zenidbom te koja dokumentacija je potrebna za prijavu i koliko dugo se ceka?
K tome, da li je bitno gdje cemo se ozeniti kako bi se to ostvarilo sto bezbolnije po pitanju papirologije? Van EU, EU ili Republika Hrvatska?

Ne znam puno o ovoj situaciji. Ukoliko ima pravnih strucnjaka ili osoba koje su se nasle u istoj situaciji, molim njihovu pomoc. Hvala
Snooks is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2022., 16:24   #2
Bratova žena prvo je tražila i dobila privremeni boravak u Hrvatskoj. Nakon x godina išao je stalni boravak. Nakon toga i određenog broja godina mogla je tražiti državljanstvo. Dok ga je čekala dobila je novi posao u Amsterdamu i otišli su tamo živjeti. Policija je onda dolazila u provjeru na zagrebačku adresu te je država ustanovila da nije trajno nastanjena u RH te joj zbog toga odbila državljanstvo. Eno je sad s nizozemskim pasošem u džepu.

Ovo je bilo prije 6, 7 godina. Možda su se uvjeti u međuvremenu promijenili.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2022., 19:12   #3
Nije bitno gdje ćete se oženiti, no bitno je da dođete živjeti u Hrvatsku gdje joj mora biti odobren stalni boravak i mora prijaviti prebivalište. U Zagrebu ima Peruanski konzulat pa preko njega mora ishoditi dokumente i dokaze da nije kazneno gonjena, itd.
Za rokove i dokumente pročitajte što piše na stranici MUP-a.
FuzzBall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:02.