Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2004., 15:28   #1
Utvrđivanje/osporavanje/priznanje očinstva -Q&A

Da li netko zna kako ide procedura ?
Moj bivši suprug kaže da će tražiti dokazivanje očinstva pa me zanima kako zaštititi djecu (14 i 7 g) na koju će to sigurno ostaviti posljedice. Da li postoji način da djeca ne budu uvućena u sve to (sumnjam)
Pretpostavljam da on prvo treba podnijeti Tužbu za dokazivanje očinstva, a što je meni napraviti ?
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2004., 15:35   #2
Re: Dokazivanje ili osporavanje očinstva.

Quote:
duda kaže:
Da li netko zna kako ide procedura ?
Moj bivši suprug kaže da će tražiti dokazivanje očinstva pa me zanima kako zaštititi djecu (14 i 7 g) na koju će to sigurno ostaviti posljedice. Da li postoji način da djeca ne budu uvućena u sve to (sumnjam)
Pretpostavljam da on prvo treba podnijeti Tužbu za dokazivanje očinstva, a što je meni napraviti ?
Ne, jer su u tom postupku djeca stranka kao i ti. On će podnijeti tužbu i vjerojatno predložiti medicinsko vještačenje. Pravo na tužbu ima do 18-te godine djetetova života
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2004., 15:35   #3
djeca o tom neće ni imat pojma..(ako vi ne budete laprdali o tome..)
morat će ić jednom dat krv, a za to im možeš reć da je vanredna kontrola i slično..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2004., 15:37   #4
Quote:
nn-st1 kaže:
djeca o tom neće ni imat pojma..(ako vi ne budete laprdali o tome..)
morat će ić jednom dat krv, a za to im možeš reć da je vanredna kontrola i slično..
(2) Stranke u parnici radi utvrđivanja očinstva su dijete, djetetova majka i muškarac čije se očinstvo utvrđuje, a centar za socijalnu skrb ako je pokrenuo taj postupak.
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2004., 15:41   #5
Re: Dokazivanje ili osporavanje očinstva.

Quote:
duda kaže:
Da li netko zna kako ide procedura ?
Moj bivši suprug kaže da će tražiti dokazivanje očinstva pa me zanima kako zaštititi djecu (14 i 7 g) na koju će to sigurno ostaviti posljedice. Da li postoji način da djeca ne budu uvućena u sve to (sumnjam)
Pretpostavljam da on prvo treba podnijeti Tužbu za dokazivanje očinstva, a što je meni napraviti ?
U biti preciziraj da li on želi utvrđenje ili osporavanje, jer za ovo drugo su puno kraći rokovi
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2004., 15:41   #6
Da li i djeca moraju na sud ili je dovoljno samo jedno vađenje krvi ?
Kako do 18. godine zar nije najkasnije do navršene 10. g. života djeteta ?
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2004., 15:41   #7
vidi ovoga..
ne pričam o pravnoj strani..
nego kako će to djelovat na djecu.
ako se ne bude previše laprdalo o tome, može se izvest da oni ni ne kuže o čem se radi..
što bi s obzirom na njihove godine - bilo i bolje za njih.
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2004., 15:44   #8
Re: Re: Dokazivanje ili osporavanje očinstva.

Quote:
baobab kaže:
U biti preciziraj da li on želi utvrđenje ili osporavanje, jer za ovo drugo su puno kraći rokovi
Pojma nemam jer baš i nismo u najboljim odnosima. Rekao mi je samo da ne želi viđati djecu dok se ne dokaže da su njegova.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2004., 15:58   #9
Duda nije potrebno vaditi krv da bi se dokazalo ili pobilo ocinstvo!
Djeca za takvo nesto netrebaju niti saznati, no tvoji su vec veci pa ces im tesko sakriti.
Naime, ocinstvo se moze dokazati i uz pomoc sline..
Neznam gdje zivis, ali konkretno kod mene u DE ima jako puno govora o tome i cak se i u apoteci moze kupiti takav test...
Gledala sam na telki par puta o tome.
Test sadrzi tri epruete i u svakoj je stapic slican stapicu za cistiti usi. Dovoljno je s stapicem iz djetetova usta uzeti sline, a s druga dva od tebe i od navodnog oca. Salje se u labor i nalaze je moguce vec nakon 3 dana dobiti. Test je 99,9999% siguran i prihvacen od suda kao dokaz o ocinstvu.
Ostavim ti dva linka, nazalost na Njemackom, a ti pokusaj naci dalje sama...
Ako ti mogu nekako pomoci reci.
I stvarno mi je zao sto to prolazis...
Test 1
Test 2
SuzA is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2004., 16:30   #10
Hvala, snaći ću se nekako s tim njemačkim
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2004., 17:52   #11
Quote:
duda kaže:
Da li i djeca moraju na sud ili je dovoljno samo jedno vađenje krvi ?
Kako do 18. godine zar nije najkasnije do navršene 10. g. života djeteta ?
Osporavati očinstvo može samo do navršene 7-me
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 02:09   #12
Re: Dokazivanje ili osporavanje očinstva.

Quote:
duda kaže:
Da li netko zna kako ide procedura ?
Moj bivši suprug kaže da će tražiti dokazivanje očinstva pa me zanima kako zaštititi djecu (14 i 7 g)
kako je ovo zalosto
'ne znam nista o pravnom postupku, ali nemogu se nejavit
dudo
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 02:10   #13
Re: Re: Dokazivanje ili osporavanje očinstva.

Quote:
baobab kaže:
U biti preciziraj da li on želi utvrđenje ili osporavanje, jer za ovo drugo su puno kraći rokovi
ocito osporavanje
jer se djeca vaode kao njegova

ako je rok 7 god, onda je zakasnio
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 21:35   #14
A, brate mili, idiota
A cija su djeca bila dok ste zivjeli u braku? Isto tudja?
Pa to je za popizdit. Govno sebicno slabicko.

Ma ja bi mu rekao da nisu njegova samo da te pusti na miru, jer ionako trazi sve nacine da ih ne vidja. Milsim, mogu se na nozeve rastati sa zenom, al djeca su moja i to nema nikakve veze sa mojim odnosom sa njom. ALi za to se ocito u evolucijskoj fazi treba skroz ispraviti na obje noge
__________________
Mi smo stabilizaciju prihvatili-to nam je svetinja
doc_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2004., 23:28   #15
Priznavanje ocinstva

Pozdrav svima na forumu!

Moze li mi netko odgovoriti postji li neka granica (zivotna dob) do kada se moze traziti priznavanje ocinstva? Otac i majka su bili u braku ja sam se rodila nekih 10 mjeseci nakon rastave. Otac nikad nije placao alimentaciju majci za mene. Mene zanima kakva su moja prava, kao djeteta? Da li moja majka moze podici tuzbu i sta njome moze dobiti? Naravno ako vec nisam zakasnila.
MoonShine is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 09:38   #16
Zakonski rok podnošenja utvrđivanja očinstva je do 18 god djetetovog života (ako majka podnosi zahtjev), odnosno do 21 godine djetetovog života ako djete podnosi zahtjev.

Treba provjeriti!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 10:10   #17
Quote:
Obiteljski Zakon - izvadci
Članak 71. (1) Tužbu radi utvrđivanja majčinstva ili očinstva može podnijeti dijete do navršene dvadeset i pete godine života
Članak 72.
(2) Tužbu radi utvrđivanja očinstva može podnijeti majka do navršene osamnaeste godine života djeteta.
Članak 74.
(1) Ako osoba, za koju se tvrdi da je majka, odnosno otac djeteta nije živa, tužba radi utvrđivanja majčinstva, odnosno očinstva podnosi se protiv njezinih nasljednika. (2) Tužba iz stavka 1. ovoga članka može se podnijeti u roku od godine dana od smrti osobe za koju se tvrdi da je majka, odnosno otac djeteta ili u roku od šest mjeseci od pravomoćnosti odluke o nasljeđivanju.
ako nisi starija od 25, i navodni otac ima imovine, uzmi odvjetnika i oguli ga
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 10:17   #18
Tužbu radi utvrđivanja očinstva može podnijeti dijete do navršene dvadeset i pete godine života.

Ovisi kolko imaš godina, ako si maloljetna onda tvoja majka ima pravo dići tužbu do tvoje 18. god života, a od tada možeš dići samostalno do 25. Također tužbu radi utvrđivanja očinstva može podići CZSS do navršene 18. god.
labrador1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 10:25   #19
Re: Priznavanje ocinstva

Quote:
MoonShine kaže:
Pozdrav svima na forumu!

Moze li mi netko odgovoriti postji li neka granica (zivotna dob) do kada se moze traziti priznavanje ocinstva? Otac i majka su bili u braku ja sam se rodila nekih 10 mjeseci nakon rastave. Otac nikad nije placao alimentaciju majci za mene. Mene zanima kakva su moja prava, kao djeteta? Da li moja majka moze podici tuzbu i sta njome moze dobiti? Naravno ako vec nisam zakasnila.

Izvinjavam se nisam vidio prethodni post...ali ako malo bolje promislim, kažeš da si rođena 10 mjeseci nakon prestanka braka, a to znači da ne trebaš tužiti za priznavanje očinstva jer je tebi otac utvrđen, naime Obiteljski zakon kaže da se djetetovim ocem smatra majčin muž ako je dijete rođeno za vrijeme trajanja braka ili tijekom tristo dana od prestanka braka..
Radi se o tome da tvoj otac jednostavno ne vodi brigu o tebi kolko mi se čini.E sad ovisi u kojoj mjeri i opsegu. Tu bi došlo u obzir lišavanje roditeljske skrbi..
labrador1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2004., 10:36   #20
Oni su se rastali sredinom prosinca 1974 godine, a ja sam rodjena sredinom listopada 1975. Proslo je mislim nesto malo vise od 300 dana. Ni sama neznam o kojem datumu prestanka braka se radi. Mislim da je kasno sada obzirom da sam vec napunila 29 godina.
Nemoram napominjati kako se moj otac ponio cijelo vrijeme, nikad me posjetio, a o materijalnoj pomoci da ne govorim.
Nedavno sam cula neke informacije o njemu i jednostavno zelim da ga poljuljam bilo cim, da mu dokazem da nije najpametniji na svijetu.
Nemogu da krivim majku sto se ranije nije pozabavila tim ipak mi je dala u zivotu sve sto je mogla.
MoonShine is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:20.