Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2010., 11:44   #101
Quote:
posavljak012 kaže: Pogledaj post
Ti znači pročitao knjigu kada je toliko napadaš. Koje su tvoje najveće zamjerke koje želiš ispraviti?Ako sam dobro shvatio, prema tvome mišljenju nitko tko nije izravno sudjelovao u ratu nema pravo pisati o tome istome ratu, pa ni povjesničari...?

Inače vrijedno je svako svjedočenje vojnika o tim mjesecima u Posavini i najbolje bi bilo kada bi se sva ona mogla skupiti na jednom mjestu (naravno morala bi ti što je preciznija moguća) jer svatko od sudionika ima svoju priču i svatko ima pravo davati mišljenje kakvo želi jer svojom borbom tamo je to svakako zaslužio.
Međutim činjenica da se netko borio u Posavini ne mora značiti da zna sve o događanjima tamo i zašto je ista i pala, jer je pitanje na kojoj je razini odlučivanja bio i koliko je imao uvid u zbivanja u općinama koje nisu bile u njegovoj zoni odgovornosti. Puno je puta je vojska na svoju ruku vršila određena djelovanja, međutim najčešće bez utjecaja politike (čitaj Ministarstvo obrane, tj. Vrhovništva) ništa se nije moglo napraviti.
To što su neki Posavljaci (i slavonski i bosanski) bježali i nisu htjeli braniti svoj dom nije nikakva specifičnost B. Posavine, jer to je slučaj na savkom ratištu u Hrvatsko (pa Vukovar je branilo oko 1500 Vukovaraca i oko 500 ljudi sa strane, a u gradu je biko najmanje 25000 Hrvata).
Svaka od osam općina u B. Posavini imala je svoju brigadu od 101-108 i u svakoj od tih brigada poginulo je namanje 100 vojnika u tih sedam mjeseci 1992.


Tek sada sam uočio da naslov teme nije vezan za rat u Bosanskoj Posavini 1992 i sama događanja nego je tema sam naslov knjige autora Jerka Zovka " Rat u Bosanskoj Posavini 1992-prepuštanje Koridora Srbima".

Za knjigu imam samo jednu zamjerku, a to je što se autor nije držao činjenica , nego se vodio politikanstvom.
Prilikom samog predstavljanja knjige a kasnije i u samoj knjizi autor neke bitne teme nije uopče obradio niti je u obzir uzeo stvarne činjenice , za što smatram da je to namjerno izostavio kako bi tako u knjizi prezentirao svoju sliku i mišljenje o prepuštanju koridora srbima.

Inače knjiga je "lijepa".....ima tvrdi uvez,mastan papir, dosta slika i zemljovida pravo moćna za onako da stoji u regalu!
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 11:48   #102
Quote:
alenn kaže: Pogledaj post
http://amac.hrvati-amac.com/index2.p..._pdf=1&id=2095



Molio bih one koji krive tuđmana za prodaju posavine da
1. ospore ovaj tekst tj. činjenicu da bi posavina bila vraćena da su amerikanci dozvolili.
2. ne seru više o prodaji.
prioriteti se mjenjaju. jedne godine jedno jedne drugo. svaki politicar moze i pogrijesiti, ili ti mislis da postoje nepogrjesivi? pogre4sna procjena, precjenjivanje protivnika... tko zna sto je tocno bilo. za to i mi ovdje raspravljamo...

jedino sto je istina, je da sa padom Bosanske Posavine nisu cista posla, i nije pala cisto vojnicki. to je valjda vec i maloj djeci jasno...

ovo za Banja Luku... mogu samo reci... i
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 12:30   #103
Quote:
felga kaže: Pogledaj post
Ja koliko znam izreka je: "Hrđavom kurcu svaka dlaka smeta"

Politika je puno toga odrađivala u ratu, ako ti to ne shvaćaš, tvoj problem moj sigurno nije.

Nas u Hercegovini politika je štitila zato što smu čuvali leđa Dalmaciji, a ne zato što smo kao velike Rvatine pa nas je štitio Zagreb.

Da je Hercegovina zemljopisno gdje je Posavina, istu sudbinu bi i mi doživjeli kao što su oni...mi smo igrom slučaja sretni da je naš položaj bio veoma značajan za RH.

Istina je da su četnici bili nadmoćniji u naoružanju, ali je isto istina da se prije početka borbe znalo i kome će pripasti...nažalost Hrvati iz Posavine su unaprijed bili osuđeni na propast radi loše politike.

Na kraju katastrofa da bude još veća, potpisan je taj Daytonski sporazum koji je totalno bio poguban za Hrvate iz BiH...ovih 15-ak godina je to dokazalo...


U mojim krajevima se kaže "Lošem kurcu...". Doduše to nije ni bitno, bitan je smisao. A koliko vidim, shvatio si što hoću reći i koji je smisao poruke.

Nakon DRa mi smo stvorili mitove o našoj nepobjedivosti, odličnim ratnicima, odličnoj organizaciji......ali istina je sasvim drugačija.
Nasuprot tome, stvorili smo mit o lažljivim i korumpiranim političarima, kojekakvim predajama i trgovanjem teritorijima.

Npr, za Oluju trubimo godinama kako je bila odlična operacija, kako smo se hrabro borili, kako je bila odlično organizirana, "na razini standarda NATOa".....i sličner gluposti.

A u toj operaciji smo imali brigade koje se nisu odazivale na mobilizacijske pozive. Ili su kasnile nekoliko dana. Ili smo imali tako slabe prodore na pojedinim dijelovima bojišnice, da je to sramota, s obzirom koliko je jak(slab) bio neprijatelj.

Od Vukovara smo stvorili takodjer mit, o nepobjedivosti, o izdaji...itd. A izvješća pokazujku da se tijekom planiranja proboja za Vukovar većina naših postrojbi raspala (jer su "bojovnici" napuštali položaje), da zapovjednici nisu obilazili prve crte, da nisu znali kome zapovijedaju, da......

Dakle, isto tako kad govorimo o Posavini......jednostavno ću vam reći da kojekakve gluposti o izdaji i prodaji jednostavno ne drže vodu. To su jednostavno gluposti sa kojima pojedini drugovi (nesposobnjakovići, kukavice, zaluđeni pojedinci.....) pokušavaju opravdati naše vlastite neuspjehe.
Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 12:33   #104
Quote:
felga kaže: Pogledaj post
Ja koliko znam izreka je: "Hrđavom kurcu svaka dlaka smeta"

Politika je puno toga odrađivala u ratu, ako ti to ne shvaćaš, tvoj problem moj sigurno nije.

Nas u Hercegovini politika je štitila zato što smu čuvali leđa Dalmaciji, a ne zato što smo kao velike Rvatine pa nas je štitio Zagreb.

Da je Hercegovina zemljopisno gdje je Posavina, istu sudbinu bi i mi doživjeli kao što su oni...mi smo igrom slučaja sretni da je naš položaj bio veoma značajan za RH.

Istina je da su četnici bili nadmoćniji u naoružanju, ali je isto istina da se prije početka borbe znalo i kome će pripasti...nažalost Hrvati iz Posavine su unaprijed bili osuđeni na propast radi loše politike.

Na kraju katastrofa da bude još veća, potpisan je taj Daytonski sporazum koji je totalno bio poguban za Hrvate iz BiH...ovih 15-ak godina je to dokazalo...
Zaboravio sam nadodati da se slažem sa time da je Posavina bila manje bitna za HR nego Hercegovina. Jednostavno je to i sa vojnog gledišta.

Dayton ne bih komentirao na ovoj temi.
Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 12:38   #105
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
za ove sto se i dalje pitaju "gdje su bili Posavci", implicirajuci nekakvo dezerterstvo... brojke su, nazalost, neumoljive... sa druge teme...

Pola poginulih Hrvata u BiH, poginulo je u Posavini.

Dakle pola od 5 i nesto tisuca poginulo je u 7 mjeseci rata u Poavini, u onih nekoliko majusnih opcina.

Dotle, od 1992-1995, na podrucju cijele BiH, u svim sukobima i sa Bosnjacima i sa Srbima, pogine druga polovica.


http://posavina.wordpress.com/2009/1...odske-brigade/

http://hr.wikipedia.org/wiki/Datoteka:Posavina.gif



imati u vidu da su u posavskim opcinama poginuli samo u razdoblju od ozujka 1992. do listopada iste godine, i to u opcinama koje nisu imale (osim Dervente) vise od 35000 stanovnika sveukupno, znaci muskaraca vojno sposobnih i to svih nacija, u prosjeku oko 15000...

samo jedan primjer. Bos.Brod 14000 Hrvata. od toga neke je pola zene 7000. nek je 3000 starci, djeca i vojno nesposobni. 4000 vojno sposobnih. od toga pogine 386 plus jos 10 nestalih plus duplo vise ranjenih. 10 posto vojno sposobnih pogine u 7 mjeseci ratovanja. DESET POSTO.


necu ovdje spominjati koliko je tek poginulih na drugoj strani. to najbolje oni znaju. opet, citajuci postove ovdje, meni je zao i tih poginulih jer uopce nisu trebali ginuti. mogli su svi zajedno svih nekoliko desetaka tisuca navalit na ostale krajeve BiH...



na donjem popisu radi se o borcima HVOa, znaci nije bilo boraca iz Hrvatske ovdje na popisu (ako je imali su prebivaliste u Posavini) e sad vi vidite gdje je i odakle tko bjezao. jer da je iz Posavine netko bjezao (vise nego u ostalim krajevima BiH, a prije ce biti da se bjezalo manje, iako se imalo gdje bjezat, blizina Hrvatske, vecina ljudi je ionako radila u Hfvatskoj, imala prebivalista tamo...), valjda bi se to vidjelo u broju poginulih boraca, jer elementarna logika kaze, tamo gdje se ratuje i gdje ljudi ucestvuju u borbi, tamo se i gine:

* Derventa - 477
* Mostar - 445
* Travnik - 423
* Vitez - 395
* Bosanski Brod - 386
* Žepče - 357



* Bugojno - 235
* Novi Travnik - 233
* Orašje - 215
* Kiseljak - 191
* Busovača - 186
* Konjic - 185



* Bosanski Šamac - 151
* Odžak - 148
* Uskoplje - 146
* Jajce - 145
* Tomislavgrad - 116



* Fojnica - 114
* Rama - 109
* Livno - 109
* Modriča - 105
* Vareš - 103

u ostalim opcinama HZ Herceg Bosna manje od 100 poginulih u svakoj.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Bosansk..._i_Hercegovini

http://www.poskok.info/index.php?opt...nac&Itemid=401

1992. godina, u kojoj je ubijeno ili nestalo 3234 hrvatskih vojnika i civila.
http://www.hic.hr/books/lukac/index.htm#kazalo
Goldie, hvala za ove podatke. Baš o tome i pričamo, gdje i koliko Hrvata iz Posavine je sudjelovalo u obrani Posavine, koliko Hrvata iz Hrvatske......je li se Posavina mogla obraniti samo sa vlastitim snagama i ako nije, koliki je angažman RH bio potreban (u ljudima i MTSu) da se Posavina obrani?

To su bitni podaci.

Takodjer, koliki je udio Muslimana i kakav je njihova politika (Alijina) u to doba bila.
Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 12:40   #106
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
moguce, ali sto onda skoro izgubise i cijelu Banja Luku 1995. godine?
Nemoj se ovdje buniti. Nije isto usporedjivati 1992. i 1995. Pogotovo HV u tom razdoblju.
Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 12:48   #107
Quote:
kobrin sin kaže: Pogledaj post
Ma glupo je uopće ulaziti sa nekime u rasprave kad on sa druge strane za tipkovnicom ima nekakvo svoje mišljenje a imao je 1992. jedno 5 godina ,ali čuo je da je Tuđman kao bio loš i normalno je da je takav sve prodao Vukovar, Bosansku posavinu i sl.

Kada sam u najavi na radiu i na plakatima vidio naslov "Bitka za B.Posavinu 92" stvarno sam se obradovao jer sam mislio da je napokon netko kronološki i sa činjenicama pretresao to vrijeme i mislio sam da u tome, bar sam se nadao neće biti nikakve političke pozadine, ali kako je teklo predstavljanje knjige sve je polako sjedalo na ono mjesto čega sam se plašio....
Jerko Zovak je jedna kontroverzna osoba i još više teatralna koja samo traži načine kako bi bio u sferi zbivanja što javnoga ili političkoga bilo kroz svoju sada propalu stranku(više sam i zaboravio kako se zvala) ,zanimljivo je bilo slušati bandera rossa sa razglasa njegovog auta koji je tulio po Sl.Brodu za vrijeme nekakve predizborne kampanje ili na ovakav način pisanja knjige sa toliko osjetljivom temom ....


Da bi isplivao opet na površinu iz političkog gliba u koji je zapao uhvatio se ove teme kojoj nije dorastao jer u to vrijeme isti je bio samo jedan od sudionika te bitke i to sa baš nevelikim nekakvim vremenskim stažom, te isti nije imao pristup pravim informacijama i odlukama koje su se tada donosile .
Sam zapovjednik 108. brigade general Štefanek je na prezentaciji knjige rekao da je istu vidio kad je već bila gotova i kad nije bilo moguće napraviti nikakve korekcije ali da daje za pravo da svatko može napisati knjigu sa svojom istinom.

Sve do sada što sam napisao na ovoj temi je samo iz razloga da bi nekako na ovaj način pokušao ispraviti nepravdu koja je napisana u knjizi a nanesenu prema mojim prijateljima koji su poginuli u borbama za B.Posavinu kao i prema građanima Slavonskog Broda koji su danonoćno proveli u podrumima i bili izloženi svakodnevnom granatiranju.


Tijekom te ratne 92. godine od posljedica srpskog granatiranja Slavonskog Broda poginulo je 26 djece u dobi do 14. godina u jednom danu njih petero.


Povjesničari kažu da se tek u zadnjoj fazi i kao najnepouzdaniji izvori mogu koristiti svjedočenja sudionika nekog povijesnog dogadjaja.

Smiješno, ali kad malo bolje razmislimo, zar to nije istina. Kao sudionik, npr, Oluje, meni je ona bila tako jednostavna, tako laka, kad bi me netko pitao i kad bi dao svoje mišljenje, vjerojatno bi se sasvim razlikovalo od nečijeg drugog. Da ne govorim da bi se lako moglo dogoditi da bih pobrkao neka vremena, neke ljude ili izmiješao neke dogadjaje. Pa to vec vidimo na nekim primjerima.

Dakle, Zovkova knjiga, koju ću svakako pročitati, je vrlo vrijedna, ali za konačno vrednovanje nekog povijesnog događaja ona može biti samo jedan od izvora. Za objektivnu analizu su potrebni i srpski izvori, muslimanski, izvješća, zapovijedi......
Weteran is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 12:55   #108
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
prioriteti se mjenjaju. jedne godine jedno jedne drugo. svaki politicar moze i pogrijesiti, ili ti mislis da postoje nepogrjesivi? pogre4sna procjena, precjenjivanje protivnika... tko zna sto je tocno bilo. za to i mi ovdje raspravljamo...

jedino sto je istina, je da sa padom Bosanske Posavine nisu cista posla, i nije pala cisto vojnicki. to je valjda vec i maloj djeci jasno...

ovo za Banja Luku... mogu samo reci... i
Slažem se ja sa tobom, ali zar nije normalno da je rat kombinacija vojne i političke komponente..pa zašto onda svaku političku komponentu nastoje izvrgnuti ruglu kao ova knjiga u kojoj tuđmana nziva "učiteljem i vođem"..zar sve moramo izvrgnuti ruglu...tuđman je jednostavno kao zapovjednik tako odlučio: to može biti dobra ili loša odluka...ali čemu prezir.
Npr. piše u knjizi da je za pad posavoine krivi tuđman, šušak, praljak...e sad da ga pitaš tko je zaslužan za oslobađanje hr teritorije on će reći da je to hrv. narod...pa onda je i za to zaslužan tuđman, gotovina itd...a budući da bi prvi bio a drugi jest u haagu onda ti vidi.


Dakle ako je povlačenje iz posavine loša odluka onda je to loša odluka i kraj priče...čemu ponižavanje i prezir prema glavnim akterima??..osim da sebe opravda.
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 12:57   #109
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
bili su jaci cijelo vrijeme pa nisu mogli osvojiti nista mjesecima, i onda osvoje sve u par sati...
...
Gledaj, obrana Posavine... Sporadicna, bez ikakve koordinacije medju jedinicama, dijelovi raznih brigada (dobrovoljci iz hr i domaci), bez plana, bez rezervnih snaga, bez ideje.
Nije se znalo tko ti drzi bokove, niti dali je jos uvijek tamo... Nije bilo zajednicke komande. Kaos i totalni amaterizam. Linija je stalno pucala, Srbi su konstanto po sitno napadali, vjerovatno koristeci malo bolje jedinice, ali ne brojne. Kako nije bilo nikakvih suvislih ofenzivnih akcija od strane HV/HVO-a, jednostavno su sjedili u rovovima i birali gdje ce napasti.
Tako nemozes branit teritorij, a pogotvo teritorij koji je relativno dubok, a dosta uzak tamo oko Broda. Recimo proboj linije npr. prema Koracu je znacio cijeli domino, jer su se svi poceli izvlaciti da nebi ostali u okruzenju. Srbi su IMHO dosta puta mogli proci i dovest u okruzenje dosta nasih jedinica, na srecu nisu se usudili. Mislim da ni sami nisu vjerovali koliko je obrana slaba.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 13:12   #110
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Gledaj, obrana Posavine... Sporadicna, bez ikakve koordinacije medju jedinicama, dijelovi raznih brigada (dobrovoljci iz hr i domaci), bez plana, bez rezervnih snaga, bez ideje.
Nije se znalo tko ti drzi bokove, niti dali je jos uvijek tamo... Nije bilo zajednicke komande. Kaos i totalni amaterizam. Linija je stalno pucala, Srbi su konstanto po sitno napadali, vjerovatno koristeci malo bolje jedinice, ali ne brojne. Kako nije bilo nikakvih suvislih ofenzivnih akcija od strane HV/HVO-a, jednostavno su sjedili u rovovima i birali gdje ce napasti.
Tako nemozes branit teritorij, a pogotvo teritorij koji je relativno dubok, a dosta uzak tamo oko Broda. Recimo proboj linije npr. prema Koracu je znacio cijeli domino, jer su se svi poceli izvlaciti da nebi ostali u okruzenju. Srbi su IMHO dosta puta mogli proci i dovest u okruzenje dosta nasih jedinica, na srecu nisu se usudili. Mislim da ni sami nisu vjerovali koliko je obrana slaba.
Sory što se miješam ali ti objašnjavaš nešto je već svima jasno: obrana je bila slaba...
Pitanje oko kojeg se vrti tema je zašto je obrana bila slaba!!
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 13:23   #111
Onome kome sam ja odgovorio to nije bilo jasno, ocigledno. Jer se cudi sto je tako brzo pala Posavina. Zapravo nije cudo sto je tako brzo pala, nego sto se i toliko odrzala.
Obrana je bila slaba jer ju nitko nije htio braniti. Bilo je tesko nagovoriti ljude iz Hrvatske da dodju tamo, a domacih ocito nije bilo dovoljno.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 13:28   #112
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Onome kome sam ja odgovorio to nije bilo jasno, ocigledno. Jer se cudi sto je tako brzo pala Posavina. Zapravo nije cudo sto je tako brzo pala, nego sto se i toliko odrzala.
Obrana je bila slaba jer ju nitko nije htio braniti. Bilo je tesko nagovoriti ljude iz Hrvatske da dodju tamo, a domacih ocito nije bilo dovoljno.
ne cudim se sto je "tako brzo pala". cudim se sto je tog dana uopce pala. tih dana je bilo vojske kao nikad prije, a isto tako i naourazanja. nije pala kad nije bilo ni vojske ni naoruzanja. ne vidim logiku.

iako, s nekim stvarima u tvom zadnjem postu mogu se sloziti...

i ako se vec nije mogla braniti, i ako je to bilo jasno i prije, zbog cega su ljudi u tolikom broju i dalje morali ginuti?

valjda su svi ti ljudi koji su se borili, postajali iskusniji s vremenom. valjda su se i bolje borili.

i u posavini je bilo razdoblje kad nitko nikog nije napadao... tamo poslije pada Modrice i Odzaka, bilo je totalno zatisje...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 13:36   #113
Vojno je obrana Posavine bila izuzetno slaba. To je cinjenica.
Napada je bilo konstantno... Malim snagama, vjerovatno izvidjaci/specijalne jedinice. Bio sam tamo pred pad, znam o cemu pricam. Jedan takav napad sam i sam prezivio, a jos jedan takav sam osjetio kad nam je pukao bok.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 13:45   #114
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Vojno je obrana Posavine bila izuzetno slaba. To je cinjenica.
Napada je bilo konstantno... Malim snagama, vjerovatno izvidjaci/specijalne jedinice. Bio sam tamo pred pad, znam o cemu pricam. Jedan takav napad sam i sam prezivio, a jos jedan takav sam osjetio kad nam je pukao bok.
da li je područje koje smo mi branili bilo stalno jako granatirano?..ako stalno pada stotine granata onda nije lako ostati tamo..
alenn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 13:51   #115
Quote:
alenn kaže: Pogledaj post
da li je područje koje smo mi branili bilo stalno jako granatirano?..ako stalno pada stotine granata onda nije lako ostati tamo..
je, ali ne cijelo vrijeme sukoba. pred kraj je to ucestalo, i radilo se o tisucama granata dnevno, a onda 6.10. vise ni jedna granata. nikad poslije nista.
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 13:53   #116
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Vojno je obrana Posavine bila izuzetno slaba. To je cinjenica.
Napada je bilo konstantno... Malim snagama, vjerovatno izvidjaci/specijalne jedinice. Bio sam tamo pred pad, znam o cemu pricam. Jedan takav napad sam i sam prezivio, a jos jedan takav sam osjetio kad nam je pukao bok.
kako kada. mogu se s ovim sloziti. samo... na pocetku sukoba, pa sve do pred kraj svibnja, druga strana koristila je i zrakoplovstvo, bacali su i lune, vbrovi su znali cesto tuci... pred kraj toga nije bilo. samo topnistvo.

napadali jesu, al nije bilo granatiranja, ili su bila veoma veoma rijetka. ljudi su cak poceli izlaziti u grad, tamo pocetkom ljeta...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 14:00   #117
Linija nije bilo cijelo vrijeme tucena, barem tamo gdje sam ja bio... Ionako nema smisla trosit granate nasumce, linija je prilicno dugacka. Medjutim cijeli dan su padale granate, mogao su racunat da ce ih par past gdje god da si bio. Uglavnom cijeli dan je nesto padalo i zujalo oko ili preko tebe. Totalno paranoican osjecaj.
Kako je bilo za vrijeme samog pada, nebih znao, nisam bio vise tamo.
Znali su udrit jace, pa raketirat avionima, pa... Cesto bi linija pukla. Onda problemi... Prozivio sam napad sa boka nakon jednog takvog raketiranja... Pukla linija, ostalo valjda kilometar-dva praznog. Vrlo neugodna situacija da vam iskreno kazem. 15% gubitaka u 3 minute.
Jednom smo se uspjeli izvuci na vrijeme. Taj put su nam i javili da se nesto dogadja.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 14:27   #118
A sad oni koji se cude kako se povlacilo... Neka razmisle kako se osjecas kad se pod paljbom izvuces parsto metara noseci mrtve i ranjene, a znas da su ti zamalo za ledjima... Da nema puno vremena... I onda te jos pocnu tuc minobacacima... A na pomoc nemozes racunat.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 14:57   #119
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
A sad oni koji se cude kako se povlacilo... Neka razmisle kako se osjecas kad se pod paljbom izvuces parsto metara noseci mrtve i ranjene, a znas da su ti zamalo za ledjima... Da nema puno vremena... I onda te jos pocnu tuc minobacacima... A na pomoc nemozes racunat.
nista cudno u povlacenju kao takvom ja ne vidim. nista tu nije sporno. sporno je sto nitko ne zna zasto se povlaci, nitko ne vidi nikakvog neprijatelja kako nadire, nista... nije to bilo ni panicno bjezanje, nije se bacalo oruzje, nije se trcalo... bio sam tamo i znam kako je izgledalo. dan prije sve je normalno, sta se moglo u toj jednoj noci promjeniti? nikad i nigdje nije bilo takvog "povlacenja" ni prije ni poslije...

pa cak se ekipa pod oruzjem skupila tamo na Jelasu, u cudu, nikom nista nije jasno, i sve su samo kontali kako se vratiti. znaci i 7.10. nikog nije bilo u gradu osim par stotina civila koji su tamo ostali. nijedne vojske...
goldietrickz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 15:25   #120
Pa i ja sam se jednom povlacio, a nisam nikoga vidio da napada... Povukli se jedni sa jednog polozaja, napadnuti. Ovi do njih kad su to skuzili - povlace se. Mi vidimo da se ovi do nas povlace - povlacimo se i mi. Neces glumit gljivu... Valjda su se i ovi do nas povukli kad su vidli da se mi povlacimo. To ti je domino efekt. Sad ti tu ovisi o cistoj sreci da ce se vojska negdje sakupit i da ce netko probat nesto organizirat, a da polozaji nisu zauzeti... Ali kazem, katastrofalno losa koordinacija. Zapravo nikakava.
Morate shvatit da je pozicija bila izuzetno losa za branitelje... Usko grlo - BB. Iza njega se siri kao neki balon taj teritorij... Jos gore, tamo se jedva krpalo ljudi za popunit linije. Nije bilo nekih znacajnih snaga u pricuvi, barem ih ja nisam vidio... I sad si u konstantnom strahu da ce te okruzit, pogotovo jer vidis da nista ne funkcionira. Tako da taj pad na kraju vjerovatno znaci da su ljudi jednostavno zbog psihicke isrpljenosti jednostavno pukli.

Imas koju stranicu prije stavio sam link na jedan dokument gdje su izvjesca iz toga doba... Pa si zamisli kako je tamo bilo drzat polozaj.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:32.