Natrag   Forum.hr > Društvo > Usamljena srca

Usamljena srca Lonely Hearts Club Band
Podforumi: Druženje forumaša

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2012., 18:09   #261
Quote:
Stane Dolanc kaže: Pogledaj post
Patrijarhalni model odnosa je upravo i bio taj jaki pritisak koji je "tjerao " ljude da budu upareni.
I da je bio, nije jedini bio. Ako ga i vise nema, jos uvjek imamo biologiju, prirodnu drustvenost, emocije kao i generalni drustveni pritisak. Mislim, za onu nepatrijalhalnu "muškarci bi dušu prodali vragu u zamjenu za redoviti seks" si zasigurno cuo.
Glam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 20:10   #262
Quote:
kleica_27 kaže: Pogledaj post
Slazem se, emancipacija je donjela dosta toga dobroga, a i losega, preslo se granice i upravo iz toga razloga sto danas vise ne zna tko, sta, kako dovodi do kako kazes urusavanja institucije braka.

Tak je, zene isto cesto traze partnera slicnog njenom ocu, a isto tako muskarci danas i muskarci onda se jako razlikuju pa je to dosta tesko
Emancipacija je sama po sebi dobra (davanje glasa ženama,školovanje,zapošljavanje,spriječavanje fizičkog i seksualnog zlostavljanja žena,ravnopravnost spolova),problem je što je u zapadnoj civilizaciji emancipacija prešla granice. Žene i muškarci su različiti i fizički i psihički,a to se danas zanemarilo u težnji prema većoj emancipaciji. U najmanju ruku je glupo da muškarac pere suđe i pegla,a žena cijepa drva i gradi kuću. Danas su kafići prepuni konobara,a žene rade kao kamionđije i policajci. Time se želi dokazati da su muškarci i žene isti,što je glupost.
babas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 20:36   #263
Quote:
Glam kaže: Pogledaj post
I da je bio, nije jedini bio. Ako ga i vise nema, jos uvjek imamo biologiju, prirodnu drustvenost, emocije kao i generalni drustveni pritisak. Mislim, za onu nepatrijalhalnu "muškarci bi dušu prodali vragu u zamjenu za redoviti seks" si zasigurno cuo.
Nije bio jedini, ali je bio najvažniji. Ovi ostali faktori koje si navela i dalje djeluju, pa je značajan dio populacije na zapadu još uvijek uparen. Ali patrijarhalni model zapravo nije bio faktor nego imperativ i ići protiv njega je obično podrazumijevalo drastičnu kaznu, pogotovo za žene. Zato je nestankom patrijarhalnog modela drastično porastao broj samaca jer je pritisak (iako i dalje postoji) puno slabiji nego što je bio prije.
Stane Dolanc is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 21:39   #264
Quote:
Stane Dolanc kaže: Pogledaj post
Nije bio jedini, ali je bio najvažniji. Ovi ostali faktori koje si navela i dalje djeluju, pa je značajan dio populacije na zapadu još uvijek uparen. Ali patrijarhalni model zapravo nije bio faktor nego imperativ i ići protiv njega je obično podrazumijevalo drastičnu kaznu, pogotovo za žene. Zato je nestankom patrijarhalnog modela drastično porastao broj samaca jer je pritisak (iako i dalje postoji) puno slabiji nego što je bio prije.
Najvazniji u smislu najutjecajniji u to doba na broj samaca? Mislim da, ako dvoje ljudi zavezes lancima jedno za drugo, svakako lanci imaju najveci utjecaj na to sto je to dvoje ljudi zajedno. Jasno, kvaka je u tome sto nebi ni trebali biti zavezani lancima.

No mi smisljamo modele odnosa na osnovu vec postojece biologije, prirode, pa je u tom kontekstu priroda vaznija od modela jer je prva, temelj.
Glam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 21:51   #265
Quote:
Glam kaže: Pogledaj post
Najvazniji u smislu najutjecajniji u to doba na broj samaca? Mislim da, ako dvoje ljudi zavezes lancima jedno za drugo, svakako lanci imaju najveci utjecaj na to sto je to dvoje ljudi zajedno. Jasno, kvaka je u tome sto nebi ni trebali biti zavezani lancima.

No mi smisljamo modele odnosa na osnovu vec postojece biologije, prirode, pa je u tom kontekstu priroda vaznija od modela jer je prva, temelj.
Nisam baš siguran da je patrijarhalni model preuzet iz prirode. Mislim da su se u prvobitnim zajednicama razmnožavali samo iznadprosječni pripadnici muškog roda, nije bilo klasične obitelji i monogamnih veza.
Stane Dolanc is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 23:05   #266
Quote:
Stane Dolanc kaže: Pogledaj post
Nisam baš siguran da je patrijarhalni model preuzet iz prirode. Mislim da su se u prvobitnim zajednicama razmnožavali samo iznadprosječni pripadnici muškog roda, nije bilo klasične obitelji i monogamnih veza.
I nije preuzet iz prirode. I matrijarhalni i patrijarhalni model se temelji na prirodno nepostojecoj stvari, iluziji zvanoj nadmoc, superiornost.

Mislio sam na to da, zato sto su muskarci i zene bioloski, prirodno vec u odnosu, na osnovu toga nam pada na pamet da smisljamo vlastite modele odnosa.
Glam is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2023., 00:46   #267
Superdeterminizam

Riješava problematiku samaca.

U superdeterminističkom svemiru gdje je sve unaprijed određeno pa I ljudske odluke, lakše se može I odgovoriti, zašto je u prošlosti, čovjeku bila jedna od glavnih potreba da ne bude sam već u čoporu, dok već danas tako nije.

Društvo se evolucionističko razvilo na način da pojedinac egzistencijlno ne ovisi o partneru već više od jakog temelja društva.

Razvojem umjetne inteligencije dolazi se do pretpostavke da u budućnosti sam svemir neće imati potrebu za razvojem živih bića da bi se stvorila svijest, već će za tako nešto biti moguće I putem razvoja robota te umjetne inteligencije. Vrlo vjerojatno će se svijest razvijati I ajmo reći u kompjutorima.

Dakle čovjek sam po sebi gubi svrhu. Čak I društvo će uvidjeti da će pojedincima na vrhu strukturalne piramide više biti potrebna pomoć robota nego drugih ljudi. Sve to stvara sinergiju kojom se stvara pojedinac koji nema kao prije temeljnu "svrhu" za reprodukcijom života kao prije. Ljudi se "nalaze" u drugim svrhama samo ovom prilikom kao - samci. Samci ce u drustvu biti "prijelazna vrsta" ka necemu trecem u bliskoj buducnosti. Vrlo vjerojatno spoju robota I covjeka.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:48.