Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2015., 15:41   #1
Stereotipni desničari i ljevičari

Ne pratim politiku, no interesantna mi je sljedeća stvar..govoreći o domaćim političkim srankama, mogu se uočiti određeni stereotipi članova hdz-a i sdp-a..naravno, ima iznimaka, no govoreći o većini, tipičan član mladeži hdz-a je šminker iz ruralnog kraja, sluša domaće/narodno, deklarirani domoljub i katolik , okrenut materijalnim vrijednostima, upisuje društvene fakultete..tipičan sdp-ovac alternativac s bradom, voli rock, urbaniji je, ateist ili se bar smatra duhovnom ako ne religioznom osobom, voli filozofirat, zanimaju ga više prirodne znanosti, nadje se mnogo umjetnika medju njima..ovo je ovako na prvu naivan stereotipni opis, no imao sam priliku upoznati i jedne i druge i ovaj sterotip nije daleko..što vi mislite, zašto je tome tako
instruktorxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 16:15   #2
Quote:
instruktorxp kaže: Pogledaj post
Ne pratim politiku, no interesantna mi je sljedeća stvar..govoreći o domaćim političkim srankama, mogu se uočiti određeni stereotipi članova hdz-a i sdp-a..naravno, ima iznimaka, no govoreći o većini, tipičan član mladeži hdz-a je šminker iz ruralnog kraja, sluša domaće/narodno, deklarirani domoljub i katolik , okrenut materijalnim vrijednostima, upisuje društvene fakultete..tipičan sdp-ovac alternativac s bradom, voli rock, urbaniji je, ateist ili se bar smatra duhovnom ako ne religioznom osobom, voli filozofirat, zanimaju ga više prirodne znanosti, nadje se mnogo umjetnika medju njima..ovo je ovako na prvu naivan stereotipni opis, no imao sam priliku upoznati i jedne i druge i ovaj sterotip nije daleko..što vi mislite, zašto je tome tako
Ni ja se ne bavim politikom, ali sam imala prilike upoznati i lijeve i desne.

Uglavnom, razočarala sam se i u jedne i u druge. Iza parola lijevih- jednakost, pravda, legalizacija svega i svačega, filozofiranja, studiranja po deset godina i parola desnih- vjera, domovina, religija- krila se ista stvar- uljeb i radno mjesto. Nažalost to je bio motiv većine koje sam imala priliku upoznati- sebični interes.
Elica Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 17:51   #3
Da, ali ovi desni mi djeluju licemjernije. Crkva svake nedjelje a rade se sranja u suprotnosti onome na što izdvajaju vrijeme nedjeljom. Sluša se thompson i cajke istovremeno. Mladež lijevih mi djeluje inteligentije i urbanije bar, ne okrenuti toliko materijalnom.
instruktorxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 20:17   #4
Neke si stvari pogodio, ali nisi u pravu što se tiče ovih sklonosti prema prirodnim ili društvenim znanostima. Na društvenim fakultetima, osim možda ekonomije, uglavnom dominiraju ljevičari. Prirodnjaci su uglavnom kombinacija apolitičnih (većina) i nešto konzervativnih. Tko je tu pametniji ili dubokoumniji, o tome bi se dalo raspravljati, samo mi nije jasno što to točno ima uzvišenije u stihovima Bare ili Leta 3 u usporedbi s onim od Thompsona? To mi nikad nije bilo jasno. Kao da postoji nekakvo uvjerenje da je kritiziranje tradicionalnog poretka samo po sebi vrijedno i poželjno. Po tome je svaka pijana budala koja nešto nesuvislo trabunja zapravo veliki mislioc. Nije mi to uvjerljivo. Što se tiče licemjerja, zar nije licemjeran neki alternativac koji tvrdi da je autentičan i da se bori za prava kojekakvih manjina, a zapravo je običan stereotip svoje supkulture (od fizičkog izgleda do političkih stavova) i ne radi apsolutno ništa što je društveno korisno?
WeberI is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 11:12   #5
Quote:
instruktorxp kaže: Pogledaj post
Da, ali ovi desni mi djeluju licemjernije. Crkva svake nedjelje a rade se sranja u suprotnosti onome na što izdvajaju vrijeme nedjeljom. Sluša se thompson i cajke istovremeno. Mladež lijevih mi djeluje inteligentije i urbanije bar, ne okrenuti toliko materijalnom.
I meni je tako djelovalo, mislim lijevi su mi djelovali manje okrenuti materijalnom ali sam promijenila mišljenje.

Cura koju poznajem, i koja je ostvarila karijeru i napredak u političkom smislu, ljevičarka, zapravo je suprotnost stereotipu o kojem pišeš. Ne dolazi iz velikog grada, ne sluša rock niti alternativnu glazbu, završila smjer društvene znanosti, i prilično je okrenuta materijalnom. Zapravo sam se iznenadila kad su mi rekli da je ljevičarka, mislim nikad ju tamo ne bih svrstala baš zbog stereotipa o kojima pišeš. Za širu društvenu zajednicu nije učinila ništa, bar ne još.

Poznajem još par ljevičara, dečki, i osim nekoliko prosvjeda u kojima su sudjelovali, ne znam što su točno napravili. Ono što mi se ne sviđa jest studiranje po deset godina, i nikad nisu radili nego ih roditelji uzdržavaju dok oni u birtiji filozofiraju.

Nažalost u većini slučajeva, baš ovo što sam vidjela, nikako mi se ne sviđa. Mislim da je malo ljudi koji baš rade za opće dobro i kojima je ono ispred sebičnih interesa.
Elica Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 11:20   #6
Kako je autor zaključio da su na društvenim fakultetima desničari kad su filozofski i političke znanosti glavna ljevičarska uporišta?
Berivoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 11:27   #7
Quote:
Elica Page kaže: Pogledaj post
Ni ja se ne bavim politikom, ali sam imala prilike upoznati i lijeve i desne.

Uglavnom, razočarala sam se i u jedne i u druge. Iza parola lijevih- jednakost, pravda, legalizacija svega i svačega, filozofiranja, studiranja po deset godina i parola desnih- vjera, domovina, religija- krila se ista stvar- uljeb i radno mjesto. Nažalost to je bio motiv većine koje sam imala priliku upoznati- sebični interes.
Razmisli o tome koji je razlog zašto si te ljude uopće upoznavala.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 11:35   #8
Quote:
Berivoy kaže: Pogledaj post
Kako je autor zaključio da su na društvenim fakultetima desničari kad su filozofski i političke znanosti glavna ljevičarska uporišta?
Ma ok, nisam trebao baš fakultete dovodit u vezu, zanemari to. No zanimljivije mi je da nitko od članova mladeži hdz-a koje znam npr. ne voli rock i metal glazbu. Većina su neki šminkeri koji briju na narodnu glazbu. Kako objasnit to? Rock i metal su 'subverzivni' žanr glazbe?
instruktorxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 11:52   #9
Quote:
Elica Page kaže: Pogledaj post
Poznajem još par ljevičara, dečki, i osim nekoliko prosvjeda u kojima su sudjelovali, ne znam što su točno napravili. Ono što mi se ne sviđa jest studiranje po deset godina, i nikad nisu radili nego ih roditelji uzdržavaju dok oni u birtiji filozofiraju.

Nažalost u većini slučajeva, baš ovo što sam vidjela, nikako mi se ne sviđa. Mislim da je malo ljudi koji baš rade za opće dobro i kojima je ono ispred sebičnih interesa.
Imam slična iskustva s takvim ljudima. Čini mi se da oni imaju neko uvjerenje da ih baš ta ideološka opredijeljenost izuzima od potrebe da nešto konkretno rade i da imaju svako pravo kritizirati svijet oko sebe ne nudeći ikakva suvisla riješenja. Često se radi o emocionalno nezrelim osobama prosječne inteligencije koji su sebe uvjerili da su dosta pametniji nego što zapravo jesu. Njihova izuzetna licemjernost se očituje u tome što se predstavljaju kao borci za prava i interese tzv. malog čovjeka, iako zapravo nemaju nikakvih dodirnih točaka sa prosječnim čovjekom, zapravo mrze i njega i sve što on predstavlja. Izuzetno iritantna vrsta ljudi.
WeberI is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 13:15   #10
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Razmisli o tome koji je razlog zašto si te ljude uopće upoznavala.
A ne znam

Ja mislim da je razlog taj da dok studiraš upoznaješ jako puno ljudi, različitih karaktera, svjetonazora i interesa, jednostavno krećeš se u velikom krugu ljudi, a sa vremenom i mjenjaš mišljenja o nekim stvarima.
Elica Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 13:39   #11
Quote:
Elica Page kaže: Pogledaj post
A ne znam

Ja mislim da je razlog taj da dok studiraš upoznaješ jako puno ljudi, različitih karaktera, svjetonazora i interesa, jednostavno krećeš se u velikom krugu ljudi, a sa vremenom i mjenjaš mišljenja o nekim stvarima.
Errr....

... *srećeš* jako puno ljudi, nije baš da ih 'upoznaješ'. Za imalo pobliže upoznavanje, da bi uopće mogla odrediti kakve su osobe - ipak je potrebno i nešto volje, a ne samo pukog slučaja. Osim ako ćeš reći da si 'upoznala' jedino one studente s kojima si bila u istoj grupi ili tako nešto, tipa da silom prilika morate skupa raditi neke vježbe itd.

Kako god okreneš, neke ljude ćeš biti 'sklona' upoznati, a neke ipak, hm, nećeš. Zašto? Ne vidim kako se uopće može izbjeći zaključak da tu ziher postoji neki 'interes' (u najširem smislu riječi, ne mora nužno biti financijski interes )
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 15:33   #12
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Errr....

... *srećeš* jako puno ljudi, nije baš da ih 'upoznaješ'. Za imalo pobliže upoznavanje, da bi uopće mogla odrediti kakve su osobe - ipak je potrebno i nešto volje, a ne samo pukog slučaja. Osim ako ćeš reći da si 'upoznala' jedino one studente s kojima si bila u istoj grupi ili tako nešto, tipa da silom prilika morate skupa raditi neke vježbe itd.

Kako god okreneš, neke ljude ćeš biti 'sklona' upoznati, a neke ipak, hm, nećeš. Zašto? Ne vidim kako se uopće može izbjeći zaključak da tu ziher postoji neki 'interes' (u najširem smislu riječi, ne mora nužno biti financijski interes )
Mislim da je površno poznavanje dovoljno da bi se moglo reći pripada li neka osoba stereotipu ili ne. Kažem opet, u vrijeme studiranja upoznaješ jako puno ljudi, pa svi imamo neke poznanike, "prijatelje od prijatelja", ljude iz grupe u kojoj jesi, iz kluba u koji zalaziš itd.

I nisu mi prijatelji, nego je riječ o ljudima koje sam slučajno upoznala dok sam studirala. Nemamo iste interese pa nismo ni ostali u kontaktu

Ne kažem da su svi ljudi u politici isti, uvjerena sam da ima ljudi koji žele raditi za opće dobro, samo takve nisam imala priliku upoznati. A ni neću vjerojatno, jer se ne krećem u tim krugovima.
Elica Page is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 23:34   #13
Quote:
instruktorxp kaže: Pogledaj post
Ne pratim politiku, no interesantna mi je sljedeća stvar..govoreći o domaćim političkim srankama, mogu se uočiti određeni stereotipi članova hdz-a i sdp-a..naravno, ima iznimaka, no govoreći o većini, tipičan član mladeži hdz-a je šminker iz ruralnog kraja, sluša domaće/narodno, deklarirani domoljub i katolik , okrenut materijalnim vrijednostima, upisuje društvene fakultete..tipičan sdp-ovac alternativac s bradom, voli rock, urbaniji je, ateist ili se bar smatra duhovnom ako ne religioznom osobom, voli filozofirat, zanimaju ga više prirodne znanosti, nadje se mnogo umjetnika medju njima..ovo je ovako na prvu naivan stereotipni opis, no imao sam priliku upoznati i jedne i druge i ovaj sterotip nije daleko..što vi mislite, zašto je tome tako
Po tim stereotipima Isus bi bio...ljevičar?
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 07:04   #14
Pa moglo bi se reći da bi ga stereotipni desničari nazvali komunjarom, fora video na tu temu: https://www.youtube.com/watch?v=tciBru32oDU
RiDesign is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 09:58   #15
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Po tim stereotipima Isus bi bio...ljevičar?
To je bila ideja Aleksandra Bloka u poznatoj poemi "Dvanaestorica".
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 10:15   #16
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Po tim stereotipima Isus bi bio...ljevičar?
Pa i ne baš. Koliko meni poznato Isus nije učio o ljudski uspostavljenom raju na zemlji, nego kraljevstvu božjem na nebu. Ne vidim kako bi ljudska bića koja su, po kršćanskom učenju, obilježena istočnim grijehom, mogla stvoriti nešto slično raju na zemlji. Dapače, svaki takav pokušaj neizbježno dovodi do propasti. Također je naglasio da su uska vrata i tijesan put koji vodi u život! Malo ih je koji ga nalaze. (Mt 7:14) Mislim da je to prilično bitna razlika. Smijem se na svaki pokušaj pretvaranja Isusa u nekog ljevičarskog revolucionara, prilično smiješna konstrukcija.
WeberI is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 10:22   #17
Ovi stereotipi koje spominjete, su ipak više primjenjeniji zapadnoj Europi.

Već u SAD-u je to puno drukčija slika, a kamoli u postkomunističkim zemlajma istočnog bloka.
Čitao sam neka istraživanja, od Poljske Hrvatske ili Madžarske, u svim tim zemljama, stariji od 60 su gotovo isključivo bili glasači lijevih stranaka, a mlađi od 30 mnogo češće glasači desnih stranaka.

Dakle ispada da imamo ljevičarske umirovljenike i konzervativce od 20 godina, i to od Poljske do Madžarske (u Poljskoj ove godine lijevom predsjedničkom dali glasove stariji, desničaru donijeli pobjedu mlađi).
U zapadnoj Europi je to nezamislivo, dakle stereotipi ne vrijede u tom smislu.

Osim toga, mnogo se toga izmiješalo do danas, pa tako se uvriježilo da je liberal=ljevičar, što je nije uvijek slučaj, jer su recimo SSSR i druge socijalističke zemlje bile zapravo izrazito konzervativne, gay prava u komunističkoj Rusiji duboko u 80-tima su bila nepostojeća, dok su u kapitalističkoj Njemačkoj, Francuskoj ili Nizozemskoj pa čak i dijelovima SAD-a imali gay parade.

Što se tiče samih stereotipa tipičnog ljevičara ili tipičnog desničara, oni zbilja mnogo više postoje u medijima i na portalima, nego u stvarnosti.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 10:51   #18
Quote:
WeberI kaže: Pogledaj post
Također je naglasio da su uska vrata i tijesan put koji vodi u život! Malo ih je koji ga nalaze. (Mt 7:14) Mislim da je to prilično bitna razlika. Smijem se na svaki pokušaj pretvaranja Isusa u nekog ljevičarskog revolucionara, prilično smiješna konstrukcija.
Pa ipak, rekao je: "Prije će deva proći kroz ušicu igle, no što će bogataš ući u kraljevstvo nebesko."
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 11:26   #19
Quote:
WeberI kaže: Pogledaj post
Pa i ne baš. Koliko meni poznato Isus nije učio o ljudski uspostavljenom raju na zemlji, nego kraljevstvu božjem na nebu. Ne vidim kako bi ljudska bića koja su, po kršćanskom učenju, obilježena istočnim grijehom, mogla stvoriti nešto slično raju na zemlji. Dapače, svaki takav pokušaj neizbježno dovodi do propasti. Također je naglasio da su uska vrata i tijesan put koji vodi u život! Malo ih je koji ga nalaze. (Mt 7:14) Mislim da je to prilično bitna razlika. Smijem se na svaki pokušaj pretvaranja Isusa u nekog ljevičarskog revolucionara, prilično smiješna konstrukcija.
Znači farizeji su ljevičari?
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2015., 12:56   #20
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Pa ipak, rekao je: "Prije će deva proći kroz ušicu igle, no što će bogataš ući u kraljevstvo nebesko."
Da.

Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Znači farizeji su ljevičari?
Ne, ali prilično sam siguran da Isus nadilazi te lijevo/desne priče, njega nije zanimala vrsta organizacije društva na Zemlji, on je ukazivao na potrebu pokajanja i nanovog rođenja u duhovnom smislu za drugi život. Otišli smo malo u offtopic mojom krivnjom, ali imam potrebu reagirati kad se pojavi ta "Isus ljevičar" ideja. Tu mi nešto gadno ne štima.
WeberI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:44.