Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2015., 21:58   #21
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ona označava odsustvo svega što je nešto.

Svi oblici života su nešto, ma ih makneš.

Sve zvijezde, galaksije, planeti, i svi sadržaji međuplanetarnog, međuzvjezdanog i međugalaktičkog prostora su nešto, pa i njih makneš.

Prostor i vrijeme su također nešto, pa i njih makneš.
VIŠE od 50% kozmosa ili cega vec u cemu postojimo je covjeku uz sva njegova cula i tehnologiju "nevidljivo" odnosno nedostupno za dozivljaj/iskustvo .. osim ocito u teoretskom smislu

Quote:
I ostane ti ništa, jer se nema više šta za negirati.
sta ti ne ostane sama negacija kao alat do cilja koji je nedostizan? .. mislim .. nemos negirat sve ako nemas nista
F.A.Q is offline  
Old 12.07.2015., 22:17   #22
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
VIŠE od 50% kozmosa ili cega vec u cemu postojimo je covjeku uz sva njegova cula i tehnologiju "nevidljivo" odnosno nedostupno za dozivljaj/iskustvo .. osim ocito u teoretskom smislu
Pa i mislio sam na SVE, dakle i na one stvari koje su van našeg opservabilnog svemira te i na tu tamnu stranu svemira koja sačinjava 95% njegovih sadržaja.

Quote:
sta ti ne ostane sama negacija kao alat do cilja koji je nedostizan? .. mislim .. nemos negirat sve ako nemas nista
Pda, točno. Semantika i izražavanje znaju biti malo problem kada su ovakve teme u pitanju.
Empyreus is offline  
Old 12.07.2015., 22:19   #23
Quote:
Guodla kaže: Pogledaj post
Opet, da nije "nešto", ne bi bilo vrijeme; znamo da postoji, znamo što je. Sad, može se dugo raspravljati o vremenu kao fizičkoj veličini i svim pravilima koja se vežu uz njegovo postojanje; ali, po meni, vrijeme ne može biti ništa, jer je vrijeme a samim time i "nešto".
Ali znamo i što je ništa, pa opet ono ne postoji. Ništa je, kao što sam naveo "that which does not exist".
Dakle?
real thing is offline  
Old 12.07.2015., 22:20   #24
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Dakle, "ništa" je apsolutna neposredna nedeterminiranost.
Da, "apsolutna neposredna nederminiranost" je ništa, jer onome tko to pročita ništa (ne) bude jasnije nego prije
vamvam is offline  
Old 12.07.2015., 22:35   #25
Što sve postoji u svemirskom vakumu? Mislim na jednu kocku svemira u kojoj nema planeta, zvijezda, asteroida... Što ima u njoj?
real thing is offline  
Old 12.07.2015., 22:38   #26
Quote:
Guodla kaže: Pogledaj post
Točno tako sam i ja mislio; nikako ne mogu zamisliti "ništa" jer uvijek mora biti nečega.


.
Ja mogu lako zamisliti ništa.

Recimo što je bilo PRIJE nego je postojao ovaj svijet?

Ako je ovaj svijet NEŠTO, što je bilo prije njega?

Jedini logičan odgovor je da je bilo NIŠTA.

Eto. Sasvim logično.
civilizacija I is offline  
Old 12.07.2015., 22:42   #27
Ne znam ništa.
Šabović Adis is offline  
Old 12.07.2015., 22:44   #28
Quote:
real thing kaže: Pogledaj post
Što sve postoji u svemirskom vakumu? Mislim na jednu kocku svemira u kojoj nema planeta, zvijezda, asteroida... Što ima u njoj?
Pa imaš prostor u kojemu ništa nema.

Kao što možeš imati kutiju u kojoj ništa nema, ili pak ima puno čokolada.

Tako ima i prostor u kojemu su zvijezde i planete ali može biti i da negdje u prostoru zbilja ništa nema.

Da je prostor PUST I PRAZAN.

Zanimljivo je da prva rečenica Biblije upravo počinje sa riječima da je sve bilo PUSTO I PRAZNO i to po cijelom beskraju. Napisano još prije 4000 godina. Želi li netko to nama ljudima poručiti da postoji i prostor u kojemu NIČEGA NEMA? Kako bio taj prostor nazvali?
civilizacija I is offline  
Old 12.07.2015., 23:06   #29
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Pa imaš prostor u kojemu ništa nema.
Kako to misliš?
Pitam te što je u kocki u kojoj nema planeta, asteroida ni zvijezda. Samo vakum.


Prostor? To mi zvuči potpuno nelogično. Što je prostor?
real thing is offline  
Old 12.07.2015., 23:18   #30
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Da, "apsolutna neposredna nederminiranost" je ništa, jer onome tko to pročita ništa (ne) bude jasnije nego prije
Pa imaš odmah ispod tog posta drugi post s objašnjenjem.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 12.07.2015., 23:30   #31
Quote:
real thing kaže: Pogledaj post
Što sve postoji u svemirskom vakumu? Mislim na jednu kocku svemira u kojoj nema planeta, zvijezda, asteroida... Što ima u njoj?
Ako misliš na prostor između galaksija, onda osim tamne materije, dao sam ti odgovor na to pitanje. Samo umjesto interstellar medium potraži intergalactic medium.

Za početak, o tome ti sve dosta dobro piše ovdje.
Empyreus is offline  
Old 12.07.2015., 23:30   #32
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Imali smo temu o "ništa" ovdje:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=791016

Ukratko, "ništa" je ono što je suprotno bitku. Ništa označava sve ono što nije (što nema "jestost", ono za što se ne može reći da "jest"). Dakle, "ništa" je apsolutna neposredna nedeterminiranost.
A zašto ništa ne bi bilo ono kada nema ni bitka ni ne-bitka ??

Ili je problem u tome što vidimo i zamijećujemo da nešto postoji , pa se onda javlja problem kako je do postojanja uopće došlo. A došlo je jer ipak uvijek ima bitak , a on uvijek postoji.
krena is offline  
Old 12.07.2015., 23:34   #33
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ako misliš na prostor između galaksija, onda osim tamne materije, dao sam ti odgovor na to pitanje. Samo umjesto interstellar medium potraži intergalactic medium.
Ako maknem tamnu materiju, zvijezde, planete, asteroide i sve ostalo(osim tzv. prostora i vremena) iz Svemira, što mi ostaje?

Ostaje mi prazan Svemir, prazan prostor. Vakum.
real thing is offline  
Old 12.07.2015., 23:40   #34
Quote:
real thing kaže: Pogledaj post
Ako maknem tamnu materiju, zvijezde, planete, asteroide i sve ostalo(osim tzv. prostora i vremena) iz Svemira, što mi ostaje?

Ostaje mi prazan Svemir, prazan prostor. Vakum.
Tako mi to zamišljamo. Ali se javlja problem da li može postojati prostor bez ičega? A osim toga prostor ne može biti statičan, barem ne u ovom svemiru.
krena is offline  
Old 12.07.2015., 23:49   #35
Hajmo prostoru ukinuti dimenzije:
Bez širine, bez visine i bez dubine.
To je tačka. Ona je adimenzionalna, nema površine, nema zapremine nema mase, temperature...samo jeste.
Ništa bez nje.
Šabović Adis is offline  
Old 12.07.2015., 23:50   #36
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
A zašto ništa ne bi bilo ono kada nema ni bitka ni ne-bitka ??
Pa oni već ionako nisu ništa.

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ili je problem u tome što vidimo i zamijećujemo da nešto postoji , pa se onda javlja problem kako je do postojanja uopće došlo. A došlo je jer ipak uvijek ima bitak , a on uvijek postoji.
Ne vidim u čemu je problem?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 12.07.2015., 23:55   #37
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Tako mi to zamišljamo. Ali se javlja problem da li može postojati prostor bez ičega? A osim toga prostor ne može biti statičan, barem ne u ovom svemiru.
Pa gle, postoje djelovi svemira u kojima je stvarni vakum. Postoje djelovi svemira u kojima i sad nema ničega.
real thing is offline  
Old 13.07.2015., 00:59   #38
Kratko i jasno,ništa je nepostojanje.Dakle filozofski gledano ''ništa'' ne može da postoji,zato što to što bi postojalo kao ništa (sve crno) bi kao takvo bilo nešto jer si ga definisao,prazan skup,.Možda je ništa samo sebe u postojanje poništilo jer ne mož postojati ,pa smo zato kako neki kažu ovde.Poništi se ništa u trenu i eto svemira,a pre svemira je po takvom shvatanju besmisleno pitanje,jer nije postojalo ni vreme i isto je kao kad bi pokušavao vratiti šta se dešavalo u filmu pre nego li je počeo,to je glupo.
DavMla is offline  
Old 13.07.2015., 01:22   #39
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Kratko i jasno,ništa je nepostojanje.Dakle filozofski gledano ''ništa'' ne može da postoji,zato što to što bi postojalo kao ništa (sve crno) bi kao takvo bilo nešto jer si ga definisao,prazan skup,.Možda je ništa samo sebe u postojanje poništilo jer ne mož postojati ,pa smo zato kako neki kažu ovde.Poništi se ništa u trenu i eto svemira,a pre svemira je po takvom shvatanju besmisleno pitanje,jer nije postojalo ni vreme i isto je kao kad bi pokušavao vratiti šta se dešavalo u filmu pre nego li je počeo,to je glupo.
Prazan prostor je ništa.
real thing is offline  
Old 13.07.2015., 01:27   #40
Quote:
real thing kaže: Pogledaj post
Prazan prostor je ništa.
Nije,jer ništa je i odsustvo prostora.Ono što definišeš je nešto kao takvo ako gledamo filozofski,a gledamo jer ovo je tema filozofije,pa si definisao kao prazan prostor,to je onda nešto kao takvo.Ništa nema koordinate,to je jednostavno nepostojanje.
DavMla is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:07.