Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2016., 08:41   #61
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Ako si ti stvarno odvjetnik (jer forumsko slovo svašta trpi, jel) i stvarno stojiš iza izjave "više vjerujem liječniku nego novinaru" kao argument za stotine i stotine iznesenih ponižavajućih, omalovažavajućih i nehumanih postupanja prema ženama-rodiljama, onda me ni ne čudi zašto:

- su i sudstvo i medicinska struka u ovakvim problemima
- zašto se godinama sve zataškava.

Jer očito nikoga nije briga za rješenje problema, a iskustva žena su valjda izmišljeni hirevi da dobiju malo medijskog prostora.
Pa evo - otkad sam dovoljno star da pamtim takve stvari (ajmo reć zadnjih 25 godina), u široj obitelji rodilo mi se nekih tridesetak djece. Od tih tridesetak poroda (+ barem još toliko među prijateljima), o kojima se nakon toga puno pričalo, nitko nije imao ovakvo horor iskustvo kakva se linkaju.

Ne sumnjam da je bilo takvih slučajeva, ali siguran sam da im je broj minimalan.

S druge strane, imam puno iskustva s novinarima koji pišu o pravosudnoj problematici i budi sigurna da od njih možda jedan ili dvoje znaju o čemu pišu i sposobni su prenijeti informacije na način da su barem procesne uloge ispravno naznačene ili točno napisano ime suda.

Tako da - da, sve dok novinari uzimaju teme s ciljem da popune prostor u novinama ili na portalima, bez da detaljno prouče temu i saslušaju sve involvirane osobe, sve što se objavljuje uzimam s kantom soli.
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 08:52   #62
Quote:
Kymatica kaže: Pogledaj post
Privatna klinka? Porod 25 000 i mir. Mozda se i desi zajeb, ali ne zato jer ih boli briga vec jer ko radi, taj i grijesi. Zato skupljati lovu, smmanjiti na minimum rizik da te netko ponizi ili ne trudi kako spada oko zdravlja dok si u njihovoj nadleznosti.
skupljaj lovu za porod,
zube, premosnicu, odvjetnika, ...

jedino,
ako nam iz plaće ne budu uzimali svaki mjesec,
za ono što bi mi morali sami uštedjeti.
uostalom,
tko osim vladajućih i todorića,
može sebi priuštiti štednju ?

državi fali nekorumpirani nadzor.
u svemu
__________________
Soaring over Alps

Zadnje uređivanje KRIN1 : 18.02.2016. at 09:04.
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 10:20   #63
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Pa evo - otkad sam dovoljno star da pamtim takve stvari (ajmo reć zadnjih 25 godina), u široj obitelji rodilo mi se nekih tridesetak djece. Od tih tridesetak poroda (+ barem još toliko među prijateljima), o kojima se nakon toga puno pričalo, nitko nije imao ovakvo horor iskustvo kakva se linkaju.

Ne sumnjam da je bilo takvih slučajeva, ali siguran sam da im je broj minimalan.
Pa evo moje iskustvo je posve suprotno tvome. O porodima slušam upola manje godina od tebe, a radi se o barem 15-ak slučajeva gdje je ili porod bio traumatičan ili je došlo do nekog oštećenja bilo rodilje bilo novorođenčeta. I to samo iz moje okoline.
S time da su tu većinom iskustva žena medicinske struke, za koje sumnjam da su bile neobjektivne i neupućene.
Ne znam je li to do današnjih liječnika, njihovog načina rada koji je možebitno drugačiji od prijašnjeg ili do toga što se žene više educiraju sa svih strana (dostupnost interneta) pa i o porodu razumiju više, o djetetu i slično, ne dozvoljavaju si oholo ponašanje osoblja. Možda i oboje.
Kada se sjetim svoje mame šutjela je i trpjela, da se nešto i loše dogodilo vjerujem da bi joj prodali priču (kao što sigurno mnogima jesu) da je tako moralo biti iz nekog razloga. I ona bi se pomirila. Kao što su se vjerojatno mnoge žene i pomirile. Danas je drugačije, ljudi su educiraniji. Ne prihvaćaju stvari samo tako.
Svakako današnje doba ima veliki ujecaj da mnogi loši detalji izlaze na vidjelo.


Quote:
S druge strane, imam puno iskustva s novinarima koji pišu o pravosudnoj problematici i budi sigurna da od njih možda jedan ili dvoje znaju o čemu pišu i sposobni su prenijeti informacije na način da su barem procesne uloge ispravno naznačene ili točno napisano ime suda.

Tako da - da, sve dok novinari uzimaju teme s ciljem da popune prostor u novinama ili na portalima, bez da detaljno prouče temu i saslušaju sve involvirane osobe, sve što se objavljuje uzimam s kantom soli.
Vjerujem da ih ima svakakvih, kao i u svakom zanimanju, ali puno toga dobroga i pokrenu.
Zbog njih se saznaju i kvalitetne informacije, makar one proizašle iz početnih nekvalitetnih.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 10:49   #64
Kakvi novinari? Pa žene su same izašle i ispričale svoje priče.
To što su objavljenje na nekom medijskom prostoru, ne znači da su lažne.
Svaka čast za hrabrost.


Ja znam osobno za slučajeve gdje je liječničkim nemarom zdravo dijete pri porodu oštećeno, trajno, pa kao posljedicu ima smanjene kognitivne kapacitete, i sve što ide s tim u paketu.

A slučajeve bezobrazluka i oholosti prema ženama, bolje ni ne spominjati.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 10:53   #65
Quote:
X-Plosiv kaže: Pogledaj post
Zanimljiva tema, već zadnjih par dana pričam o tome sa dragom pošto mi je sestra trudna, a i mi planiramo imati dijete u narednih 2 godine. Sve više mislim da ću radije iskeširati 2-4 tisuće eura kod privatnika...jer stvarno, ove priče me zastrašuju. Poznajem sebe, da sam ja muž te žene, vjerojatno bih čovjeku polomio oba koljena i laktove pa nek se on jebe cijeli život sa bolovima. Stvarno zastrašujuće kako vlada može dopustiti takav odnos doktora prema trudnicama.
Nije to samo odnos liječnika prema trudnicama, već općenito odnos liječnika prema pacijentu. Stav cijelog medicinskog osoblja je osoran i bahat, a s tim u paketu, dolazi i takav tretman žena-rodilja.

S druge strane, od "pustih" kontrola i unutarnjih istraga na kraju ne bude ništa, oni vide da su nedodirljivi i zato se takvo ponašanje i nastavlja.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 11:35   #66
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Pa evo - otkad sam dovoljno star da pamtim takve stvari (ajmo reć zadnjih 25 godina), u široj obitelji rodilo mi se nekih tridesetak djece. Od tih tridesetak poroda (+ barem još toliko među prijateljima), o kojima se nakon toga puno pričalo, nitko nije imao ovakvo horor iskustvo kakva se linkaju.

Ne sumnjam da je bilo takvih slučajeva, ali siguran sam da im je broj minimalan.

S druge strane, imam puno iskustva s novinarima koji pišu o pravosudnoj problematici i budi sigurna da od njih možda jedan ili dvoje znaju o čemu pišu i sposobni su prenijeti informacije na način da su barem procesne uloge ispravno naznačene ili točno napisano ime suda.

Tako da - da, sve dok novinari uzimaju teme s ciljem da popune prostor u novinama ili na portalima, bez da detaljno prouče temu i saslušaju sve involvirane osobe, sve što se objavljuje uzimam s kantom soli.
Već si napisao da si svoju ženu iskrcao kao kofer u rodilištu, i otišao doma spavati, pa ako tvoja okolina zna da imaš takav stav prema porodu vlastitog djeteta, ne znam zašto se smatraš osobom pogodom za rasprave o tuđim porodima?

Ti što TI neznaš, ne znači da se ti slučajevi nisu dogodili, i samim time teza da je to minimalno i napuhano od novinara, ti je potpuno promašena.

Žene su te priče objavljivale same, na temelju akcije koju je pokrenula RODA, neprofitna organizacija, još pred godinu dana u akciji "Prekinimo šutnju".
Novinari su samo prenijeli dio priča bez intervencija u njih.

Ovo što se sad piše, piše se zato što je doktor u bolnici uspio doslovno ubiti dijete na porodu, unatoč tim pričama koje se izašle u javnost prošle godine, gdje je vidljivo da se neki postupci koji se provode na porodima potpuno neprihvatljivi u civiliziranoj državi.

Kad sam ja pričala sa ženama koje žive vani i spomenula neke stvari koje se rade u rodiilištima kod nas, bile su šokirane, i rekle su da za takve postupke nisu nikad čule, a kamoli doživjele.

Možda bi ti bilo pametnije da se malo educiraš prije nego kreneš sa ovakvim paušalnim izjavama, i sa omalovažavanjem tuđe muke,gdje je nekim ženama porod bio najtraumatičnije iskustvo koje će ikad imati u životu.
__________________
Silence is golden. The duct tape is silver.
Aleta Ogord is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 13:00   #67
Quote:
suncica kaže: Pogledaj post
Drage sve,

čitam iskustva jedne rodilje iz Petrove upravo na Indexu. Znam da nije sama i znam da će proći stoljeća dok se nešto ne promijeni.

Zanima me postoji li mogućnost da sa rodiljom u rodilište ide odvjetnik ili bilo tko drugi tko je relevantan te je može zaštiti od ovakvih događaja da je liječnik osoran, nepristupačan, a da ne spominjemo nestručan... ali prvenstveno odvjetnik. Na kraju se sve svede na rekla-kazala, bolnice pravdaju svoje liječnike, a ako se dogodi zlo bude sasvim nevazno sto je netko bio u krivu... Ili moze li trudnica traziti sa se svi razgovori snimaju?

Suncica
Povedi oca djeteta sa sobom. Ja sam tako dva puta. On moze urgirati ako te budu mucili.

Zdravsteno osoblje ne bi smjelo vrijedjati nikoga, pogotovo ne zenu koja radja i prolazi najvecu bol i strah ikad.
__________________
Moj mis Misic
Styx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 13:32   #68
Quote:
Styx kaže: Pogledaj post
Povedi oca djeteta sa sobom. Ja sam tako dva puta. On moze urgirati ako te budu mucili.

Zdravsteno osoblje ne bi smjelo vrijedjati nikoga, pogotovo ne zenu koja radja i prolazi najvecu bol i strah ikad.
To moze pomoci, ali koliko znam otac djeteta ne smije u predradaonu? Mislim da je to veliki problem jer se tamo i donose sve kljucne odluke o tome kako ce se izvesti porod i ondje je zena generalno dulji period nego u samoj radaoni. Nije to bez vraga tako osmisljeno.
Shaina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 13:41   #69
Quote:
Aleta Ogord kaže: Pogledaj post
Možda bi ti bilo pametnije da se malo educiraš prije nego kreneš sa ovakvim paušalnim izjavama, i sa omalovažavanjem tuđe muke,gdje je nekim ženama porod bio najtraumatičnije iskustvo koje će ikad imati u životu.
Sori, ja sam sasvim dovoljno educiran i u dovoljnom kontaktu i s ženama koje su rađale, i s ljudima koji rade u bolnicama da mogu znati da je svakome njegov problem (bio to porod, bolest ili pravni spor) najbitniji i da očekuje da će se narednih x sati, dana ili godina svemir vrtjeti oko njega, da se tako izrazim (ne mislim toliko oštro kako sam se izrazio). Ono što ljudi zaboravljaju je da liječnik koji je na porodu često već iza ebe ima 12-18 sati rada i da je mrtav umoran. Moju ženu je prvi puta porodio ginekolog koji je to jutro ostao s njom nakon 24h dežurstva, tj. kad je ona rodila, bio je već preko 30 sati na poslu.

Sve što tom čovjeku u tom trenutku treba je netko da pazi da li će njegove rečenice biti ocjenjene kao ljubazne ili kao uvredljive i da ga netko snima diktafonom što govori. Upucaj me u glavu.

Da, ljudski je da je teško biti nasmiješen i ljubazan nakon 12 sati stresa. Da, ljudski je da ti nekad pukne film i da digneš glas na ljude koji imaju nerealne zahtjeve i očekivanja. Da, i meni bi bilo ljepše ležati u bolnici na novom madracu, i novom krevetu, ali za to ne postoje uvjeti i neću nikome to uzeti za zlo.

Stavite se u situaciju da je to što je tebi iskustvo koje ćeš proći 1-2-3 puta u životu njima nešto što rade svaki dan. I da, dese se sranja, ali da se dešavaju ovako često kako se to ovdje pokušava prikazati, čitali bi o tome po cijele dane. Svatko može pogriješiti, nitko te greške ne radi namjerno, a iznimno rijetko ih radi zbog nemara.

Moja poruka autorici teme je da se opusti i ne misli na takve situacije, nego da se raduje djetetu koje dolazi. E sad, ako sam ja bezosjećajan i "iskrcao ženu kao kofer", umjesto da sam u panici osluškivao svaki zvuk i brojao otkucaje s babicom i njom, kaj da radim
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 13:56   #70
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
S druge strane, od "pustih" kontrola i unutarnjih istraga na kraju ne bude ništa, oni vide da su nedodirljivi i zato se takvo ponašanje i nastavlja.
Vezano uz to, danas čitam u Večernjem listu da vinkovačka bolnica prošle godine jedina nije dozvolila zdravstvenoj inspekciji da uđe u rodilište.
Kako je to moguće?
Nije to privatna bolnica. I uostalom inspekcija ministarstva je valjda nadležna da uđe gdje kod treba jer joj je to posao. Nije da treba dopuštenje za to.
Kod nas u Hrvatskoj je stvarno svašta moguće.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 14:01   #71
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Sori, ja sam sasvim dovoljno educiran i u dovoljnom kontaktu i s ženama koje su rađale, i s ljudima koji rade u bolnicama da mogu znati da je svakome njegov problem (bio to porod, bolest ili pravni spor) najbitniji i da očekuje da će se narednih x sati, dana ili godina svemir vrtjeti oko njega, da se tako izrazim (ne mislim toliko oštro kako sam se izrazio). Ono što ljudi zaboravljaju je da liječnik koji je na porodu često već iza ebe ima 12-18 sati rada i da je mrtav umoran. Moju ženu je prvi puta porodio ginekolog koji je to jutro ostao s njom nakon 24h dežurstva, tj. kad je ona rodila, bio je već preko 30 sati na poslu.
Da je na tom porodu od tvoje žene nešto pošlo krivo, da li ovo boldano isto smatrao altruizmom liječnika? Ili bi ti to bila osnova za tužbu?
Samo bez licemjerja, molim lijepo.

Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Sve što tom čovjeku u tom trenutku treba je netko da pazi da li će njegove rečenice biti ocjenjene kao ljubazne ili kao uvredljive i da ga netko snima diktafonom što govori. Upucaj me u glavu.

Da, ljudski je da je teško biti nasmiješen i ljubazan nakon 12 sati stresa. Da, ljudski je da ti nekad pukne film i da digneš glas na ljude koji imaju nerealne zahtjeve i očekivanja. Da, i meni bi bilo ljepše ležati u bolnici na novom madracu, i novom krevetu, ali za to ne postoje uvjeti i neću nikome to uzeti za zlo.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/r...an/875313.aspx

"Nakon što mi je probijen vodenjak bila sam otvorena 4 prsta. Uglavnom sam se patila na dripu 13 sati uz riječi glupačo, možeš ti prirodno. U 12:30 sam bila otvorena 9 prstiju, a ctg otkucaji su bili uredu.

Međutim moj Ivano se penjao gore i nije se spuštao. U16:00 sati sam potpisala za carski rez, dotični doktor čije ime ne mogu ni reći da mi se ne riga, mi je rekao da mu se ne da zajebavat s tim. Pojačao mi je drip i u 18:00 sati je došao i rekao mi ustani sa stola i evo ti pilates lopta, skači da se dijete spusti.

Skakanje po lopti me iscrpilo i rekla sam mu da mi se vrti i da nemam snage. Sestra me stavila na krevet dok je on u međuvremenu otišao. a kad se vratio i vidio mene na stolu rekao je “koji kurac ste je vratili na stol silazi na loptu”. Sestra me spustila i rekla vrti joj se, krvari cijeli dan, a on je rekao kurac joj se vrti ,skakala sam kao idiot i vratili su me na stol u 20:30 sati."

Fakat je bio pod stresom.

Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Stavite se u situaciju da je to što je tebi iskustvo koje ćeš proći 1-2-3 puta u životu njima nešto što rade svaki dan. I da, dese se sranja, ali da se dešavaju ovako često kako se to ovdje pokušava prikazati, čitali bi o tome po cijele dane. Svatko može pogriješiti, nitko te greške ne radi namjerno, a iznimno rijetko ih radi zbog nemara.
Doktori rađaju svaki dan a žene par puta u životu?
Ajde da i to saznamo.

Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Moja poruka autorici teme je da se opusti i ne misli na takve situacije, nego da se raduje djetetu koje dolazi.
Vidiš, ja sam bila jedna od tih upravo sa ovakvim stavom.
A kad ti se u rodilištu život u roku od par sati pretvori u pakao, onda se pitaš; da li sam baš trebala i smjela biti toliko naivna?

Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
E sad, ako sam ja bezosjećajan i "iskrcao ženu kao kofer", umjesto da sam u panici osluškivao svaki zvuk i brojao otkucaje s babicom i njom, kaj da radim
Erm, da, jesi..
__________________
Silence is golden. The duct tape is silver.
Aleta Ogord is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 14:44   #72
Quote:
suncica kaže: Pogledaj post
Prvi je problem da mnogi ni ne vide problem...
Koji problem?
Smrtnost rodilja, što je najbolji pokazatelj kvalitete sistema, u Hrvatskoj je na razini Francuske, Irske, Belgije i Kanade, a bolja od UK i Amerike.
Link: http://data.worldbank.org/indicator/...-last&sort=asc

Ne radi se tu o riziku za majku i novorođenče, nego o tome što neke žene očekuju da im se gladi guzica u hotelskom smještaju dok rađaju, pa su razočarane kad to ne dobiju.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 15:46   #73
Evo, tipičan primjer našeg mentaliteta - dok netko ne umre (točnije dok ne krenu masovna umiranja) nitko neće ni priznati da problem postoji, a kamoli reagirati...

A verbalno vrijeđanje majki, zanemarivanje, fizička oštećenja djeteta i majke zbog pogrešne procjene liječnika, to se ne događa a i ako se događa žene su same krive jer očekuju specijalan tretman (čitaj profesionalnost i ne rađenje banalnih grešaka) i razmažene su (jer ne dozvoljavaju da u trenucima najveće boli i straha budu tretirane kao stoka)
Shaina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 15:52   #74
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Koji problem?
Smrtnost rodilja, što je najbolji pokazatelj kvalitete sistema, u Hrvatskoj je na razini Francuske, Irske, Belgije i Kanade, a bolja od UK i Amerike.
Pokazatelj kvalitete sustava, prema UN-u, SZO-u i UNICEF-u je dojenačka smrtnost.
Prema Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo iz 2014.g. ona je u porastu u odnosu na 2013. god. i iznosi 5,03/1000. S time da najveći postotak, 60,80%, otpada na perinatalno razdoblje (trudnoća i porod).

http://www.hzjz.hr/wp-content/upload...smrti_2014.pdf

Quote:
Ne radi se tu o riziku za majku i novorođenče, nego o tome što neke žene očekuju da im se gladi guzica u hotelskom smještaju dok rađaju, pa su razočarane kad to ne dobiju.
Rizik je uvijek prisutan, uz najbolju moguću skrb, jer se radi o tijelu, u ovom slučaju dva tijela.
Teško da opisom tih sudbina je očekivano da im se gladi guzica jer postoje vidljiva oštećenja pa i posljedice.
Ne priča se o smještaju, hrani, ponašanju već o teškim posljedicama.
brzi gonzales is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 16:19   #75
Najveci problem je da ne postoji instanca iznad kojoj se možeš odmah požaliti i da ima šanse da napravi razliku. Pobjeć ne možeš. Zapravo nemaš kud...

A doktor NEMA KONTROLE, može što mu se da i ne mora što mu se ne da. I može postupiti s najboljom voljom, ali ako znanja nema - sve je isto. Kad bi bilo bilo kakvog nadzora (a snimaju nas po ulici stalno raznim kamerama), sve bi se promijenilo.

Ova tema nije samo za pravnike jer je zapravo suština stvari kome se mogu potužiti i od koga mogu dobiti pomoć u tom trenutku, a samo jedna od varijanti koja mi je pala na pamet je odvjetnik.
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 16:23   #76
Quote:
Mirko_M kaže: Pogledaj post
Da, ljudski je da je teško biti nasmiješen i ljubazan nakon 12 sati stresa. Da, ljudski je da ti nekad pukne film i da digneš glas na ljude koji imaju nerealne zahtjeve i očekivanja. Da, i meni bi bilo ljepše ležati u bolnici na novom madracu, i novom krevetu, ali za to ne postoje uvjeti i neću nikome to uzeti za zlo.
Da kojim slučajem muškarci rađaju, pitam se koji bi ovo ikad rekao.

Aha, da. Niti jedan.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 16:33   #77
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
Da kojim slučajem muškarci rađaju, pitam se koji bi ovo ikad rekao.

Aha, da. Niti jedan.
Točno to, vidiš da je njemu jadnom bilo teško doć i kao pratnja ženi, jer di će on jadan bit napet i živcirat se (jer je ON taj koji mora proć svu muku), bolje doma spavat :klap:
Shaina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 16:39   #78
Quote:
Shaina kaže: Pogledaj post
Točno to, vidiš da je njemu jadnom bilo teško doć i kao pratnja ženi, jer di će on jadan bit napet i živcirat se (jer je ON taj koji mora proć svu muku), bolje doma spavat :klap:
Od ovih koje ja znam pola ih je išlo na porod, a pola nije, cca. Ovi sto nisu isli, njihove zene kazu da oni nisu toliko zainteresirani ni kasnije (ne kuzi da je dijete mokro, gladno, iscrpljeno, nervozno, da treba zagrljaj i sve ostalo), jednostavno nemaju osjećaj za to, i nema ih smisla tjerati ako ne osjećaju. Kao da gluhoga šalješ na koncert. Tako da oni koji ne osjećaju sasvim sigurno ne mogu shvatiti o čemu se ovdje govori.

Doktor je jadan umoran, njemu je to 5.porod taj dan nakon dezurstva, a trudnica je ipak svjeza - njoj je prvi u zadnjih najmanje 9 mjeseci. Dakle, sve je jasno
suncica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 17:10   #79
Quote:
brzi gonzales kaže: Pogledaj post
Pokazatelj kvalitete sustava, prema UN-u, SZO-u i UNICEF-u je dojenačka smrtnost.
Prema Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo iz 2014.g. ona je u porastu u odnosu na 2013. god. i iznosi 5,03/1000. S time da najveći postotak, 60,80%, otpada na perinatalno razdoblje (trudnoća i porod).

http://www.hzjz.hr/wp-content/upload...smrti_2014.pdf.
Prema ovom linku http://esa.un.org/unpd/wpp/DVD/Files...BOTH_SEXES.XLS u razdoblju 2010.-2015. pala je stopa smrtnosti novorođenčadi u odnosu na prethodno razdoblje (zapravo, stopa pada u svakom razdoblju od početka mjerenja) i iznosi 3.948, što je nešto sitno više od recimo Francuske, Njemačke, Austrije, Danske, Švicarke (oni imaju oko 3.5), a manje od recimo UK, Irske, SAD, Kanade, Mađarske, Poljske. U odnosu na okruženje, bolji smo od svih osim Slovenije.

Tako da prema konkretnim statističkim podacima ne bih uopće rekla da nam je toliko loše. Ima groznih priča, istina. Ima i s druge strane groznih priča, onih koje mogu ispričati liječnici. O neodgovornim i samoživim roditeljima koji zahvaljujući dr.googleu umisle da su pametniji od liječnika pa naštete djetetu jer izvoljevaju gluposti suprotno liječničkom mišljenju. Pa i kad je bila ona akcija gdje su žene iznosile priče s poroda među užasnim pričama u kojima su doktori bili odurni šupci se našlo preko nekoliko onih u kojima je bilo očito da je trudnica izvoljevala stvari koje u Hrvatskoj možeš dobiti ako odeš privatno i koje nipošto ne spadaju u kršenje nečijih prava.
MonotypeCorsiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 17:23   #80
Quote:
suncica kaže: Pogledaj post
Od ovih koje ja znam pola ih je išlo na porod, a pola nije, cca. Ovi sto nisu isli, njihove zene kazu da oni nisu toliko zainteresirani ni kasnije (ne kuzi da je dijete mokro, gladno, iscrpljeno, nervozno, da treba zagrljaj i sve ostalo), jednostavno nemaju osjećaj za to, i nema ih smisla tjerati ako ne osjećaju. Kao da gluhoga šalješ na koncert. Tako da oni koji ne osjećaju sasvim sigurno ne mogu shvatiti o čemu se ovdje govori.

Doktor je jadan umoran, njemu je to 5.porod taj dan nakon dezurstva, a trudnica je ipak svjeza - njoj je prvi u zadnjih najmanje 9 mjeseci. Dakle, sve je jasno
Za takve odmah znaš kakvi će muževi i očevi biti, jer ako nisu uz tebe u trenutku kada im vlastito dijete dolazi na svijet, neće nikada ni biti.
Još kužim ovo da nisu toliko instinktivno povezani s bebom kao majke, pa ne kuže neke stvari, ali zainteresiranost i dobru volju će pokazati svatko kome je stalo do djeteta.

Ma licemjerni su, sumnjam da bi bili tako altruistični da su njihove guzice u pitanju ili da njihovo dijete izađe s trajnim posljedicama jer je liječnik taj dan bio umoran.
Baš je žalosno što više ne suosjećamo jedni s drugima i ne pomažemo si kad već država neće.
Shaina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:24.