Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Pogledaj rezultate ankete: Hrvati i Srbi kao toponimi
Slažem se 8 28.57%
Ne slažem se 20 71.43%
Glasovatelji: 28. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2016., 23:18   #21
Kao moguća "Bijela Srbija" preostaje područje Lužice, međutim niti tamo situacija nije baš tako jednoznačna:

Quote:
wikipedia kaže:
Thietmar of Merseburg recorded in 981 toponym Chrvuati vicus (also later recorded in 11th-14th century), which is present-day Großkorbetha, between Halle and Merseburg in Saxony-Anhalt, Germany. The Chruuati (901) and Chruuati (981) near Halle. In charter by Henry II is recorded Chruazzis (1012), by Henry III as Churbate (1055), by Henry IV as Grawat (also Curewate, 1086). This settlement today is Korbetha on river Saale, near Weißenfels.
Iz gornjeg teksta se vidi da je na područji koje se smatra zemljom Lužičkih Srba bilo, i još uvijek postoji, pregršt toponima koji upućuju na prisustvo Hrvata. U zagradama su pretpostavljam godine iz kojih potječu ove informacije.

Gore navedeno bi moglo ići u prilog tezi da su tadašnji Srbi bili dio hrvatskog etničkog korpusa, a specifično ime im potječe od opće imenice koja označava suplemenika tj. "brata po mlijeku".

Do sličnog zaključka moglo bi se doći preklopimo li ove dvije karte Češke:

http://labphys.tf.czu.cz/czechtribes.htm
i
https://en.wikipedia.org/wiki/Ml%C3%A9kosrby


Zadnje uređivanje Liudewitus : 16.02.2016. at 23:42.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 07:40   #22
Quote:
lupus solus kaže: Pogledaj post
Nisu to nikakvi crveni hrvati, to su hercegovci Vukčića Kosače. Patareni poturice koji otvoriše vrata Bosne i Slavonije i Hrvatske i Budima.

Hercegovci jesu susjedi srbima, Hrvati nikad. Uvijek smo imali neku tampon zonu bilo da se radilo o avarima, bugarima, racima...
kakvi hercegovci i kosače..

ja ti govorim o hrvatima u nikšiću, boki kotorskoj, pivi, trebinju, podrinju, foči, sandžaku...

to su ostaci crvenih hrvata..kakvi hercegovci..nije valjda da su i hercegovci južnoslavenski narod...

susjed kojim srbima čovječe...gdje su to srbi...

u srbiji u drugom ustanku ustanici ne znaju za pojam srbija...da će ga znati 500 godina prije...u prvom ustanku veliki dio tkz. srbijanske vojske čine vlasi cincari...tko to živi u srbiji...?

gdje su to u neovisnim zapisima srbi...mislim na terenu...gdje se to lokalno spominju srbi..prema tome dosta je ispiranja mozga o nekakvim famoznim srbima do neretve...
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 07:49   #23
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Kao moguća "Bijela Srbija" preostaje područje Lužice,


Iz gornjeg teksta se vidi da je na područji koje se smatra zemljom Lužičkih Srba bilo, i još uvijek postoji, pregršt toponima koji upućuju na prisustvo Hrvata. U zagradama su pretpostavljam godine iz kojih potječu ove informacije.
ne znam dali se ti šališ ali bijela srbija ne postoji kao pojam tako da ne znam o čemu ti govoriš...to kao da govoriš o bijeloj bugarskoj bugarima...ljudi bi te malo čudno gledali...

ne mogu srbi biti dio etničkog korpusa hrvata kada se srbi prvi puta spominju na balkanu u 7 st...

ako misliš na sorbe oni su živjeli u području istočne njemačke i prema češkoj i poljskoj i moguće da su to ostaci tih sorba u toponimima na širem području...međutim da smo bili u nekoj vezi sa njima donijeli bi nešto njihovih haplotipova na balkan i oni bi imali nešto bijelo hrvatskih haplotipova ..koliko za sada znam to nije slučaj..
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 07:58   #24
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Ova karta je zasnovana na povjesnim zapisima. Češka je Bohemia, a podrijetlo imena Bohemia dolazi od plemena Boii i germanske riječi koja označava dom odnosno domovinu:



Očito je to ona zemlja "Bojki" koju spominje Porfirogenet kada govori o doseljavanju Srba. Prema Grafenaueru, ta priča o Srbima se zapravo odnosi na Hrvate. Ovo je prilog tezi da su tadašnji Srbi bili jedno od hrvatskih plemena.
gle, genetika je neumoljiva..glavni haplotip tkz. dinarski I2a1b2a1a S17250 dolazi iz jednog središta a to je južna poljska i istočno prema zapadnoj ukrajini...bohemija je zapadnije..dali će se u budućnosti otkriti da od tamo netko dolazi na balkan vidjeti ćemo ali za sada od tamo nitko ne dolazi na balkan..prema tome tvoja teza je za sada pobijena...
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 10:40   #25
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
gle, genetika je neumoljiva..glavni haplotip tkz. dinarski I2a1b2a1a S17250 dolazi iz jednog središta a to je južna poljska i istočno prema zapadnoj ukrajini...bohemija je zapadnije..dali će se u budućnosti otkriti da od tamo netko dolazi na balkan vidjeti ćemo ali za sada od tamo nitko ne dolazi na balkan..prema tome tvoja teza je za sada pobijena...
Prati slavenske toponime. Oni su ti poput mrvica kruha koje su iza sebe ostavljali Ivica i Marica da se ne izgube.
lupus solus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 11:01   #26
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
ne znam dali se ti šališ ali bijela srbija ne postoji kao pojam tako da ne znam o čemu ti govoriš...to kao da govoriš o bijeloj bugarskoj bugarima...ljudi bi te malo čudno gledali...

ne mogu srbi biti dio etničkog korpusa hrvata kada se srbi prvi puta spominju na balkanu u 7 st...
Slažem se da ne postoji i zato je stavljena pod navodnike.

Porfirogenet ima dvije priče o doseljavanju: jedna se odnosi na Hrvate koji su došli iz Bijele Hrvatske (iza Bavarske, susjedi s Francima), a druga o (Bijelim) Srbima koji su došli iz zemlje Bojka. Neki povjesničari (Grafenauer) su uspoređivali razne verzije ovih priča i zaključili da je to u osnovi jedan te isti događaj i zapravo se odnosi na Hrvate.

Iz DAI se vidi da su Hrvati došli prije Srba, a ne obratno:

Quote:
DAI kaže:
These same Croats arrived as refugees to the emperor of the Romaioi Heraclius before the Serbs came as refugees to the same Emperor Heraclius, at that time when the Avars had fought and expelled from those parts the Romani...
U slijedećem navodu iz DAI kaže se da su Hrvati boravili iza Bavarske, tamo gdje su sada Bijeli Hrvati, a to je pokraj Franačke (može se reći, uz Franačku granicu).

Quote:
DAI kaže:
The Croats at that time were dwelling beyond Bagibareia (usually considered Bavaria), where the Belocroats are now. ... The rest of the Croats stayed over near Francia, and are nowcalled the Belocroats, that is, the White Croats, and have their own archon; they are subject to Otto, the great king of Francia, which is also Saxony, ...
Ovi toponimi to potvrđuju (Grad Halle, rijeke Saale):

Quote:
wikipedia kaže:
Thietmar of Merseburg recorded in 981 toponym Chrvuati vicus (also later recorded in 11th-14th century), which is present-day Großkorbetha, between Halle and Merseburg in Saxony-Anhalt, Germany. The Chruuati (901) and Chruuati (981) near Halle. In charter by Henry II is recorded Chruazzis (1012), by Henry III as Churbate (1055), by Henry IV as Grawat (also Curewate, 1086). This settlement today is Korbetha on river Saale, near Weißenfels.
Najzanimljiviji je slijedeći detalj:

Quote:
DAI kaže:
From the Croats who came to Dalmatia, a part split off and took rule of Illyricum and Pannonia. They too had an independent archon, who would maintain friendly contact, though through envoys only, with the archon of Croatia
Što u prijevodu otprilike glasi: Od Hrvata koji su došli u Dalmaciju dio se odvojio i preuzeo vlast nad Ilirikom i Panonijom. Oni također imaju nezavisnog kneza koji održava prijateljske kontakte s knezom Hrvatske.

Moje mišljenje je da su srednjovjekovni Srbi postali od ovih Hrvata koji su se naknadno odvojili i završili u Iliriku. Zato Porfirogenet i tvrdi da su Hrvati došli prije Srba. i zato su i njihove priče o dolasku sa sjevera gotovo identične. Ime Srbin dolazi od opće imenice u značenju "suplemenik", odnosno "brat po mlijeku".

Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
ako misliš na sorbe oni su živjeli u području istočne njemačke i prema češkoj i poljskoj i moguće da su to ostaci tih sorba u toponimima na širem području...međutim da smo bili u nekoj vezi sa njima donijeli bi nešto njihovih haplotipova na balkan i oni bi imali nešto bijelo hrvatskih haplotipova ..koliko za sada znam to nije slučaj..
R1a haplogrupe. Mi ih imamo oko 30%, a Srbi oko 15%.

Zadnje uređivanje Liudewitus : 17.02.2016. at 11:17.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 11:15   #27
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
gle, genetika je neumoljiva..glavni haplotip tkz. dinarski I2a1b2a1a S17250 dolazi iz jednog središta a to je južna poljska i istočno prema zapadnoj ukrajini...bohemija je zapadnije..dali će se u budućnosti otkriti da od tamo netko dolazi na balkan vidjeti ćemo ali za sada od tamo nitko ne dolazi na balkan..prema tome tvoja teza je za sada pobijena...
I2a haplogrupa pripada staroj Europi od prije dolaska Indoeuropljana, a dinarski I2a1b2a1a S17250 je jedna usamljena preživjela grana koja se počela naglo širiti prije cca 2300 godina, vjerojatno s područja Poljske, Bjelorusije ili Ukrajine. Mogla je doći već kao Hrvatska ili usporedo s Hrvatima (Vlasi?).
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 13:02   #28
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Slažem se da ne postoji i zato je stavljena pod navodnike.
e vidiš u tome je problem..stavio si ih pod navodnike i onda to uđe kao neka činjenica kao kod hrvatskih jugoslovenskih povjesničara..bijela srbija se faktično ne spominje a spominju se bojke...beli srbi se ne mogu spominjati u susjedstvu bijelih hrvata jer su dobili ime nakon dolaska na balkan što govori da porfirogenet kopira priču o hrvatima i govori na osnovu političke uprave nekih srba u jednom djelu balkana...i to ne znači da su svi stanovnici srbi jer nad njima vlada srpska vlast kao ni što mi nismo austrougari ....to u konačnici pokazuju zapisi koji nalaze hrvate po sandžaku, rasu, boki itd..

Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Porfirogenet ima dvije priče o doseljavanju: jedna se odnosi na Hrvate koji su došli iz Bijele Hrvatske (iza Bavarske, susjedi s Francima), a druga o (Bijelim) Srbima koji su došli iz zemlje Bojka. Neki povjesničari (Grafenauer) su uspoređivali razne verzije ovih priča i zaključili da je to u osnovi jedan te isti događaj i zapravo se odnosi na Hrvate.
to je potvrđeno genetikom, na balkan dolazi jedna skupina ljudi iz jednog mjesta....jedina priča koja to potvrđuje je priča o hrvatima porfirogenet, toma arhiđakon i pop dukljanin..srbi su tu padobranci ili djelovi hrvata i vlaha na bizantskom području...to je isto genetikom razvidno..




Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Što u prijevodu otprilike glasi: Od Hrvata koji su došli u Dalmaciju dio se odvojio i preuzeo vlast nad Ilirikom i Panonijom. Oni također imaju nezavisnog kneza koji održava prijateljske kontakte s knezom Hrvatske.
potvrđeno genima i drugim povijesnim zapisima..

Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Moje mišljenje je da su srednjovjekovni Srbi postali od ovih Hrvata koji su se naknadno odvojili i završili u Iliriku. Zato Porfirogenet i tvrdi da su Hrvati došli prije Srba. i zato su i njihove priče o dolasku sa sjevera gotovo identične. Ime Srbin dolazi od opće imenice u značenju "suplemenik", odnosno "brat po mlijeku".
tu nisam siguran šta ime znači ali da su tkz. srbi nastali od hrvata ali i vlaha tj. albanaca je genetska činjenica..tako da si u pravu što se toga tiče..



Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
R1a haplogrupe. Mi ih imamo oko 30%, a Srbi oko 15%.
ne znam šta si htio reći ali lužički sorbi imaju drugi tip R1a od hrvata i ostalih....tako da neke veze mi nemamo u razdoblju unazad 2 tisuće godina ali ranije smo bili braća..svi sa R1a su u nekom trenutku živjeli u istoj kući ali to ide unazad 3,4, 6 itd.. tisuća godina..
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 13:06   #29
Quote:
lupus solus kaže: Pogledaj post
Prati slavenske toponime. Oni su ti poput mrvica kruha koje su iza sebe ostavljali Ivica i Marica da se ne izgube.
toponimi...sa karpata..
http://www.kapitaltrade.hr/wp-conten...-s-Karpata.jpg
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 13:10   #30
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
I2a haplogrupa pripada staroj Europi od prije dolaska Indoeuropljana, a dinarski I2a1b2a1a S17250 je jedna usamljena preživjela grana koja se počela naglo širiti prije cca 2300 godina, vjerojatno s područja Poljske, Bjelorusije ili Ukrajine. Mogla je doći već kao Hrvatska ili usporedo s Hrvatima (Vlasi?).
bit je da se veže za bijele hrvate što bi značilo da su svi slaveni ovdje na balkanu s tom mutacijom ustvari bijelo hrvatskog porijekla...činjenica je da imamo i vlaha sa tom mutacijom a to samo govori da se dio tih hrvata kroz godine spojio sa vlasima kao što se dio vlaha spojio sa hrvatima i ostalima...

biti će tu još novosti tako da treba čekati nova saznanja...ali ovo je okvirno...
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 13:55   #31
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
e vidiš u tome je problem..stavio si ih pod navodnike i onda to uđe kao neka činjenica kao kod hrvatskih jugoslovenskih povjesničara..
To bi bilo malo preambiciozno očekivati od ovog piskaranja...

Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
tu nisam siguran šta ime znači ali da su tkz. srbi nastali od hrvata ali i vlaha tj. albanaca je genetska činjenica..
Istina, današnji Srbi (pogotovo iz Srbije) su u klasteru su sa svojim balkanskim susjedima: Bugarima, Albancima i Grcima, ali ja govorim o srednjovjekovnim Srbima koji se spominju na području Dinarida neposredno nakon doseljavanja. Današnje razlike ne impliciraju razlike od prije 12 stoljeća. Rekao bih da su tadašnji Srbi bili srodniji tadašnjim Hrvatima nego današnjim Srbima.

Na kraju krajeva i današnji Sorbi su "bliži" Hrvatima nego balkanskim Srbima

Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
ne znam šta si htio reći ali lužički sorbi imaju drugi tip R1a od hrvata i ostalih....tako da neke veze mi nemamo u razdoblju unazad 2 tisuće godina ali ranije smo bili braća..svi sa R1a su u nekom trenutku živjeli u istoj kući ali to ide unazad 3,4, 6 itd.. tisuća godina..
Hrvati su zastupljeni sa obje ove "slavenske" grane R1a. Isto kao i Srbi, jedino što ih u kupnom postotku Srbi imaju znatno manje.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 14:15   #32
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
bit je da se veže za bijele hrvate što bi značilo da su svi slaveni ovdje na balkanu s tom mutacijom ustvari bijelo hrvatskog porijekla...činjenica je da imamo i vlaha sa tom mutacijom a to samo govori da se dio tih hrvata kroz godine spojio sa vlasima kao što se dio vlaha spojio sa hrvatima i ostalima...

biti će tu još novosti tako da treba čekati nova saznanja...ali ovo je okvirno...
Osim kod današnjih Hrvata i Srba, spomenuti dinarski I2a je definitivno dominantan kod velikog dijela stanovništva za koje se pretpostavlja da je vlaškog korijena. Problem je u tome što je pojam Vlah vrlo širok i obuhvaća narode različitog podrijetla.

Izraz Vlah je inicijalno nastao prema imenu pripadnika keltskog plemenskog saveza Volcae koji je obitavao na području srednje i istočne Europe u rimsko doba, a poslije se proširilo na stanovnike bivšeg Rimskog carstva:

https://en.wikipedia.org/wiki/File:V...rations%29.svg

Iz karte se vidi da su se Volcae nalazili na kasnijoj migracijskoj ruti Bijelih Hrvata prema zapadu.

Stoga bi se moglo s razlogom prepostaviti da su Hrvati prvi puta sreli Vlahe na području Karpata, možda već u Galiciji i Volhiniji i integrirali ih u svoju društvenu organizaciju.

Zadnje uređivanje Liudewitus : 17.02.2016. at 14:33.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 14:38   #33
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
To bi bilo malo preambiciozno očekivati od ovog piskaranja...



Istina, današnji Srbi (pogotovo iz Srbije) su u klasteru su sa svojim balkanskim susjedima: Bugarima, Albancima i Grcima, ali ja govorim o srednjovjekovnim Srbima koji se spominju na području Dinarida neposredno nakon doseljavanja. Današnje razlike ne impliciraju razlike od prije 12 stoljeća. Rekao bih da su tadašnji Srbi bili srodniji tadašnjim Hrvatima nego današnjim Srbima.

Na kraju krajeva i današnji Sorbi su "bliži" Hrvatima nego balkanskim Srbima



Hrvati su zastupljeni sa obje ove "slavenske" grane R1a. Isto kao i Srbi, jedino što ih u kupnom postotku Srbi imaju znatno manje.
ako smo utvrdili a valjda jesmo da porfirogenet piše o političkim srbima s pozicije 10st ne o narodu srba onda nisu mogli od nikuda doseliti, znači njegov zapis o srbima je kopija hrvatskog dolaska odnosno fikcija.....ti vjerojatno misliš na hrvate koji su doselili a koji su kasnije postali srbi, dukljani, bosanci itd...napominjem da to ne govorim ja nego genetika.

možda je postojao koji narod srbi a koji su došli iz grčke ali ne vidim to u genetici...osim jednog tipa R1a na području sjeveroistočne bosne koji se razlikuje od hrvatskih R1a tipova...u budućnosti ćemo biti pametniji odakle dolazi ali iz grčke sigurno ne..

podsjećam te da kod hrvatskih povjesničara nigdje nećeš čuti da su srbi bojke i da dobivaju ime servin tek u grčkoj iz koje dolaze na balkan...možda postoji koji povjesničar pa me opovrgni.. zato kažem da je naziv bijeli srbi i srbija negdje na sjeveru prešlo ljudima u naviku govoriti..iako se to jednostavno ničim ne može dokazati...znači srbi dobivaju ime u grčkoj tijekom 7 st....ako netko dobi ime u 7 st ne može imati ime na nekom mjestu u 5 st jer to ime tada nije dobio...to bi bila logika...
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 15:43   #34
Quote:
hrvat22 kaže: Pogledaj post
ako smo utvrdili a valjda jesmo da porfirogenet piše o političkim srbima s pozicije 10st ne o narodu srba onda nisu mogli od nikuda doseliti, znači njegov zapis o srbima je kopija hrvatskog dolaska odnosno fikcija.....ti vjerojatno misliš na hrvate koji su doselili a koji su kasnije postali srbi, dukljani, bosanci itd...napominjem da to ne govorim ja nego genetika.
Zapravo i nije kopija niti fikcija. Opisujući dolazak Srba iz Bohemije on zapravo opisuje hrvatski dolazak, samo je promijenio ime protagonista. Razlog: Hrvate u Iliriku Bizantinci su nazivali Srbima.

To ne bi bilo nemoguće jer imamo sličan primjer (i dokaziv). Vladare Hrvatske kneževine zapadnjaci su nazivali 'sclavorum' iako su se oni sami nazivali 'croatorum'. Pa ako su neki stranci Hrvate nazivali Slavenima, drugi su ih isto tako mogli nazivati Srbima, ili kako im je već odgovaralo.

Štoviše, pretpostavljam da su sami Hrvati iz Kneževine ove druge prozvali srbima, u značanju suplemenici/sunarodnjaci. Poslije je to Bizant prihvatio kao etničko ime. Radi se vjerojatno o praktičnim razlozima zbog postojanja više političkih entiteta gdje je već jedan nosio hrvatsko ime.

Međutim sličnost riječi srbi i servi mogao je kod dvorskih pisara dovesti do daljnjih zabuna i poistovjećivanju s nekim drugim grupama iz prethodnih razdoblja.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2016., 20:04   #35
btw. kad je već riječ o hrvatima i srbima kao toponimima, zanima me jel tko proučavao sličnost/identičnost topnima po hrvatskoj i onih po srbiji? onako na prvi pogleda, srpski su prilično drugačiji od naših, čak i kad se radi o slavenskim imenima.

nasuprot tome, hrvatski, pogotovo slavonski toponimi se jako podudaraju s toponimima u slovačkoj i moravskoj te jugu poljske, zapadu i sjeveru mađarske koji nisu mađarizirani.

u ist. slavoniji se pojavljuju u skupinama identični toponimi onima u moravskoj. na uskom prostoru.

znam da je netko istraživao Bistrice kojih je valjda najviše na cijelom tom nekoć slavonskom bazenu (panonija, zakarpaće, ukrajina).
lupus solus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 23:45   #36
Apropo jezika, toponima itd. mislim da je bitno naglasiti i prostor, tj. njegove geografske odrednice, koji određena skupina naseljava. Kada Hrvati naseljavaju ove naše prostore nose naravno svoj jezik i nazive za stvari, pojave, neke geografske odrednice itd. Na prvu će Slavonija parit više "slavenskija" nego recimo Dalmacija. Objašnjenje je vrlo jednostavno. Slavonija je dosta sličnija pradomaji nego recimo Dalmacija. Na jugu će prihvatiti riči koje njihov vokabular ne poznaje. Od naziva brodske opreme do imena riba i ostalih stvari. Pastrva će biti pastrva i ostat takva, dok će papalina i srdela uć u vokabular, jer papalina i srdela nema na Karpatima.
Prečesto se zanemaruje uloga jezika. On dosta toga skriva, ali i otkriva. Recimo hrvatski obiluje nazivima za različite vodne specifičnosti u prirodi. Da su naši preci živili u prostorima di nema voda, sigurno ne bi razvili toliki broj naziva za stvari vezane za vodu. Slično je kod Inuita. Oni imaju stotine naziva za snig i sniježne padaline.
U hrvatskom jeziku nalaze se i brojne sličnosti sa južnim Poljacima, Slovacima i karpatskim Ukrajincima. Pogotovo riči koje se teže minjaju, a to su najčešće one koje su nam bitne, obitelj itd...
Guslar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2016., 08:30   #37
Kad se analiziraju imena naroda, saveza, dosta ih u sebi nosi nešto što simbolizira jedinstvo, slobodu, bratstvo, snagu, sasvim je moguće da ime Srbi nosi jedno od tih svojstava.

Inače, moje osobno mišljenje što se tiče imena Hrvata u Dalmaciji je da je proces državnosti započeo s Francima koji su prostor koja su nastavala slavenska plemena organizirali u Dalmaciju i Liburniju. Jačanjem neovisnosti franačkih kneževa pojavila se potreba da se ujedine pod jednim zajedničkim imenom. Očito je u narodu bilo živo sjećanje na prošlost, na plemenski savez koji je postojao na sjeveru u prapostojbini, na Hrvate i Hrvatsku. Zato kneževi nazivaju svoju državu Hrvatsku, a plemena u državi nose zajedničko ime Hrvati.

Sasvim je moguće da je bio sličan proces i kod istočnijih plemena koji su uzeli ime Srbija i Srbi, isto iz prošlosti.

Isto tako je moguće da su imena Hrvata i Srba u narodu dugo vremena bili sinonimi, kao nad-ime, nad-plemensko ime, dok se na koncu nisu ustalila kao narodna i nacionalna imena.

Ovo, po meni, savršeno objašnjava kako neki nalaze Srbe daleko na zapadu, a neki Hrvate po istočnoj Bosni, Crnoj Gori, Srbiji, Sandžaku, Kosovu.

A što se tiče podrijetla imena Hrvat, poprilično sam uvjeren da ima veze s Karpatima.
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 13:18   #38
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Inače, moje osobno mišljenje što se tiče imena Hrvata u Dalmaciji je da je proces državnosti započeo s Francima koji su prostor koja su nastavala slavenska plemena organizirali u Dalmaciju i Liburniju. Jačanjem neovisnosti franačkih kneževa pojavila se potreba da se ujedine pod jednim zajedničkim imenom. Očito je u narodu bilo živo sjećanje na prošlost, na plemenski savez koji je postojao na sjeveru u prapostojbini, na Hrvate i Hrvatsku. Zato kneževi nazivaju svoju državu Hrvatsku, a plemena u državi nose zajedničko ime Hrvati.
to "živo sjećanje na prošlost" seže 100-200-300 godina unazad i na dolazak iz Bijele Hrvatske


Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
A što se tiče podrijetla imena Hrvat, poprilično sam uvjeren da ima veze s Karpatima.
slobodno...međutim etnonim Hrvat je stariji od naziva gorja pa jedino može biti obrnuto

i po n-ti put...korijen etnonima Hrvat je hor!
__________________
www.velijura.com
Veli Jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 23:59   #39
Quote:
Veli Jura kaže: Pogledaj post
međutim etnonim Hrvat je stariji od naziva gorja pa jedino može biti obrnuto

i po n-ti put...korijen etnonima Hrvat je hor!
Da, prema jednoj teoriji prepunoj dereticevstine.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2016., 15:07   #40
hajmo probati logikom...

postoji pleme carpi i moguće da karpati nose ime po njima..


The Carpi or Carpiani were an ancient people that resided in the eastern parts of modern Romania in the historical region of Moldavia from no later than c. AD 140 and until at least AD 318.

postoji druga teza da se karpati zovu po hrvatima..

to je germanski naziv za karpate ..

King Heidrek dies in the Horvatya (...und Harvaða fjöllum)..

Hervarar saga
The matter on the Gothic wars with the Huns is of considerable age, and is based on events from the early or mid-4th century that were transmitted for almost 1000 years.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hervar..._Hei%C3%B0reks

Carpathian_Mountains

Although the toponym was recorded already by Ptolemy in the 2nd century AD,

https://en.wikipedia.org/wiki/Carpathian_Mountains

In late Roman documents, the Eastern Carpathian Mountains were referred to as Montes Sarmatici (meaning Sarmatian Mountains).[citation needed] The Western Carpathians were called Carpates,

tu je mali problem, pleme carpi je istočno u rumunjskoj i nekom logikom bi se tako moralo i nazivati a ne sarmatske planine dok zapadno su i živjeli hrvati koji se normalo tada se još ne spominju ali taj naziv moguće da govori da su neki harvati tamo živjeli ili neko pleme carpi...

e sada otkud tu sinonim gora i kako se on uklapa tu...ako je hrvatska gora ili planina naziv koji su upotrebljavali stari germani onda početak tih hrvata treba tražiti u dolasku tih germana u germaniju odnosno u vezi sa tim germanima tamo i tim vremenom kada su tamo živjeli...

ako bi hrvatska plemena na karpatima bili nazvani gorani, horani ili već kako po planini, gori.. otkuda staro germanski naziv harvada..ali i etnonim hrvat na tanaisu..to bi onda značilo da je taj etnonim harvada star kao i germanska plemena tamo..

genetski je jasno da su germani i slaveni, bar jezične skupine ljudi koje govore tim jezicima zatekli lokalno ne indoeuropsko stanovništvo I2a u području južne poljske i zapadne ukrajine..međutim germani te ljude ne mogu zvati gorani jer ne koriste riječ gora... oni su te stanovnike zvali harvadi(ti) hrvati a planinu ili goru fjöllum a mjesto gdje žive hrvatska gora....ako je to odvojeno kako je druga grupa ljudi tj. slaveni mogla te iste ljude zvati goranima kada imaju ime harvati koje ne znači gora da bi danas netko tvrdio da je gora etnonim za hrvate..

vi dopunite, oduzmite osporite..napominjem da je to moje razmišljanje koje je podložno kritici...
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:01.