Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2011., 13:12   #1
Radni odnosi i zakon o radu

Zanima me mišljenje...Obzirom da je novim Zakonom o radu propisano da je poslodavac dužan u slučaju prestanka ugovora o radu radniku koji nije iskoristio cijeli godišnji, isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora, znači da radnik više ne može prenijeti godišnji kod novog poslodavca?! Pitam zato jer su mi se mnogi zgrozili kad su to saznali i ne žele isplaćivati tu naknadu!! Još nešto, od 01.11.2010. rok za prijavu radnika je 8 dana umjesto dosadašnjih 14 dana..ako nekoga znaima..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 15:27   #2
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Zanima me mišljenje...Obzirom da je novim Zakonom o radu propisano da je poslodavac dužan u slučaju prestanka ugovora o radu radniku koji nije iskoristio cijeli godišnji, isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora, znači da radnik više ne može prenijeti godišnji kod novog poslodavca?! Pitam zato jer su mi se mnogi zgrozili kad su to saznali i ne žele isplaćivati tu naknadu!! Još nešto, od 01.11.2010. rok za prijavu radnika je 8 dana umjesto dosadašnjih 14 dana..ako nekoga znaima..
U slučaju prestanka radnog odnosa, poslodavac više nema obvezu izdavanja potvrde o neiskorištenom dijelu godišnjeg odmora, nego radniku omogućiti da ga iskoristi, ili mu isplatiti naknadu umjesto korištenja tog odmora. Naknada za neiskorišteni dio godišnjeg odmora iznosi razmjerno broju preostalih dana, a prema osnovici za naknadu plaće za vrijeme korištenja godišnjeg odmora. I da, nema prenašanja GO u drugu firmu.


btw. sa 31.12.2010. imala sam odjavu koju sam išla predati negdje 14.1.2011 i niko mi ništa nije rekao, da kasnim,jel
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 15:41   #3
Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post
U slučaju prestanka radnog odnosa, poslodavac više nema obvezu izdavanja potvrde o neiskorištenom dijelu godišnjeg odmora, nego radniku omogućiti da ga iskoristi, ili mu isplatiti naknadu umjesto korištenja tog odmora. Naknada za neiskorišteni dio godišnjeg odmora iznosi razmjerno broju preostalih dana, a prema osnovici za naknadu plaće za vrijeme korištenja godišnjeg odmora. I da, nema prenašanja GO u drugu firmu.


btw. sa 31.12.2010. imala sam odjavu koju sam išla predati negdje 14.1.2011 i niko mi ništa nije rekao, da kasnim,jel
Danas mi je to rekao kolega kojem je bila radna inspekcija da mu je inspektorica to rekla da od 01.11.2010. rok za PRIJAVU iznosi 8 dana.
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 18:36   #4
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Danas mi je to rekao kolega kojem je bila radna inspekcija da mu je inspektorica to rekla da od 01.11.2010. rok za PRIJAVU iznosi 8 dana.
Ja dobio istu informaciju i na HZMO i HZZO... samo u izvanrednim i opravdanim slučajevima priznaju zakašnjele prijave i odjave... e sad što je njima opravdano valjda ovisi o danu, satu, sadržaju doručka, kvaliteti kave ukoliko se dolazi poslije pauze itd
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 18:38   #5
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
Ja dobio istu informaciju i na HZMO i HZZO... samo u izvanrednim i opravdanim slučajevima priznaju zakašnjele prijave i odjave... e sad što je njima opravdano valjda ovisi o danu, satu, sadržaju doručka, kvaliteti kave ukoliko se dolazi poslije pauze itd
Jedino ne znam gdje je to objavljeno?? Zna netko??
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 09:29   #6
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=2582
marki2008. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 18:53   #7
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
rok za PRIJAVU iznosi 8 dana.
Dali netko zna jel to 8 radnih dana ili općenito?
Miro10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 00:06   #8
Quote:
Miro10 kaže: Pogledaj post
Dali netko zna jel to 8 radnih dana ili općenito?
To je 8 dana (ako osmi dan pada u neradni dan, onda prvi slijedeći radni dan)
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 15:15   #9
trebam pomoc
u 2010 god sam iskoristio 5 dana godisnjeg odmora i pocetkom 2011 jos 5 i nakon tog sam dao otkaz u firmi. zanima me jeli imam pravo na isplatu neiskoristenog godisnjeg odmora i koliko posto
kuhar123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 08:22   #10
Quote:
kuhar123 kaže: Pogledaj post
trebam pomoc
u 2010 god sam iskoristio 5 dana godisnjeg odmora i pocetkom 2011 jos 5 i nakon tog sam dao otkaz u firmi. zanima me jeli imam pravo na isplatu neiskoristenog godisnjeg odmora i koliko posto
Od 1. siječnja 2010. g. na snazi je novi Zakon o radu (NN 149/09.), a jedna od novina koje donosi je obveza poslodavca da radniku kojem je prestao radni odnos i nije iskoristio godišnji odmor ili dio godišnjeg odmora, isplati naknadu za neiskorišteni godišnji odmor. Novim se Zakonom (članak 61. Zakona o radu) ne predviđa mogućnost izdavanja potvrde o neiskorištenom godišnjem odmoru, tako da ukoliko iz bilo kojeg razloga prije prestanka radnog odnosa radnik ne iskoristi godišnji odmor, poslodavac mu je dužan isplatiti novčanu naknadu. Time je izdavanje potvrde zamijenjeno obvezom isplate novčane naknade, te pravo radnika na godišnji odmor tereti onog poslodavca kod kojeg je to pravo i stečeno. Dakle radnik može ostvariti pravo na naknadu:
- za ostatak godišnjeg odmora za prethodnu godinu (samo ako mu radni odnos prestaje do 30. lipnja),
- za puni godišnji odmor za prethodnu godinu, ako ga nije koristio zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni odnosno roditeljski dopust (samo ako mu radni odnos prestaje do 30. lipnja),
- za razmjerni dio godišnjeg odmora za tekuću godinu (ako mu radni odnos prestaje prije 1. srpnja, a u tekućoj godini je radio najmanje jedan navršeni mjesec),
- za puni godišnji odmor za tekuću godinu (ako mu radni odnos prestaje 1. srpnja ili kasnije).
Poslodavac je dužan isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji odmor i u slučaju kad radniku izvanredno otkaže ugovor o radu zbog skrivljenog ponašanja. U slučaju smrti radnika, nasljednici imaju pravo od poslodavca potraživati naknadu za dio ili cijeli godišnji odmor na koji je pokojni radnik stekao pravo, a nije ga iskoristio. Iznos naknade za neiskorišteni godišnji odmor određuje se kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu odnosno ugovorom o radu, ali uz slijedeća ograničenja:
- ona ne može biti niža od prosječne mjesečne plaće radnika u zadnja tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu,
- u taj se iznos uračunavaju svi primici u novcu i u naravi koji predstavljaju naknadu za rad.
Poslodavac je dužan radniku isplatiti regres za godišnji odmor samo ako je takva obveza utanačena izvorom radnog prava koji ga obvezuje (kolektivni ugovor koji obvezuje poslodavca, pravilnik o radu, ugovor o radu, sporazumi, odluke poslodavaca). Pravo radnika na regres za godišnji odmor je uvijek vezano uz korištenje godišnjeg odmora. Naknada plaće za neiskorišteni godišnji odmor se u poreznom smislu isplaćuje kao bruto plaća, zajedno s pripadajućim doprinosima iz plaće i na plaću, porezom na dohodak i eventualnim prirezom.
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 10:36   #11
pozdrav,možda pitanja i jesu malo glupasta,ali šta ću,moram biti sigurna,magistrica ekonomije,koliki je minimalac na koji je mogu prijaviti(po njenoj želji)??? I pošto je prvi put zapošljavam,oslobeđena je doprinosa za prvu godinu,jel tako?? hvala
iivanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 09:54   #12
min plaća

Na koju minimalnu plaću može direktor sss biti prijavljen? hvala
glukoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 08:23   #13
Sporazumni otkaz

Imam jednog poduzetnika koji je već dva puta radnicima prilikom sklapanja ugovora o radu dao da potpiše i bjanko sporazumni otkaz..obzirom da su mu radnici inače dosta neozbiljni shvaćam da je to napravio da se na neki način zaštiti..u prvom slučaju radnik je krenuo sa bolovanjima nedugo nakon zapošljavanja i treći put kad je otišao na bolovanje ovaj je aktivirao potpisani otkaz i odjavio ga..radnik je ostao paf jer naravno nije gledao kad je potpisivao papire i nije znao da je potpisao otkaz, no kad mu je rečeno da je to u startu potpisao i kad je vidio papir nije se bunio jer je vidio da je to njegov potpis.... u drugom slučaju 3 mjeseca nakon zapošljavanja gazda je čuo da radnik priča kako će ići raditi negdje drugdje i također aktivirao potpisani sporazum..no, sada to nije prošlo samo tako jer je radnik angažirao odvjetnika i tvrdi da mu na odjavi sa mirovinskog piše sporazumni raskid a da on to nije potpisao (zato što opet nije gledao kad je potpisivao)..Zanima me jel neto imao kakvu sličnu situaciju? Mislim da nije uredu što im tako da odmah da potpišu otkaz ali s druge strane niti ljudi masovno ne gledaju šta potpisuju..i šta sad, tko je u pravu?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 18:47   #14
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Imam jednog poduzetnika koji je već dva puta radnicima prilikom sklapanja ugovora o radu dao da potpiše i bjanko sporazumni otkaz..obzirom da su mu radnici inače dosta neozbiljni shvaćam da je to napravio da se na neki način zaštiti..u prvom slučaju radnik je krenuo sa bolovanjima nedugo nakon zapošljavanja i treći put kad je otišao na bolovanje ovaj je aktivirao potpisani otkaz i odjavio ga..radnik je ostao paf jer naravno nije gledao kad je potpisivao papire i nije znao da je potpisao otkaz, no kad mu je rečeno da je to u startu potpisao i kad je vidio papir nije se bunio jer je vidio da je to njegov potpis.... u drugom slučaju 3 mjeseca nakon zapošljavanja gazda je čuo da radnik priča kako će ići raditi negdje drugdje i također aktivirao potpisani sporazum..no, sada to nije prošlo samo tako jer je radnik angažirao odvjetnika i tvrdi da mu na odjavi sa mirovinskog piše sporazumni raskid a da on to nije potpisao (zato što opet nije gledao kad je potpisivao)..Zanima me jel neto imao kakvu sličnu situaciju? Mislim da nije uredu što im tako da odmah da potpišu otkaz ali s druge strane niti ljudi masovno ne gledaju šta potpisuju..i šta sad, tko je u pravu?
zavisi kako je sročeno ovo što je potpisao... u principu, to nije baš fer od poslodavca što na takav način ubire potpise bez da im kaže što potpisuju, ali opet na drugu stranu, ima takvih radnika koji će ti zagorčat život ako nemaš neki instrument osiguranja...

ako se ustanovi da je to njegov potpis (što u slučaju spora grafolog obično ustanovi u roku 4 minute bez obzira što potpis možda nije identičan onom na osobnoj iskaznici) onda mu sve pada u vodu i tad će platit još sudske troškove... ako stvarno nije potpisao, onda ima osnove za žlit se...

a ako je potpisao, a ni nezna što je potpisao, tu si je sam kriv jer ga nitko nije prisilio na to... jer realno, svi se mi itekako znamo napravit blesavi i reć "nemam pojma što sam potpisivao/rekao blablabla"... kad bi to prolazilo na sudu, sudovi bi izgubili svoju svrhu... pisani dokaz je "zakon" za odvjetnike i sudove...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 08:21   #15
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
zavisi kako je sročeno ovo što je potpisao... u principu, to nije baš fer od poslodavca što na takav način ubire potpise bez da im kaže što potpisuju, ali opet na drugu stranu, ima takvih radnika koji će ti zagorčat život ako nemaš neki instrument osiguranja...

ako se ustanovi da je to njegov potpis (što u slučaju spora grafolog obično ustanovi u roku 4 minute bez obzira što potpis možda nije identičan onom na osobnoj iskaznici) onda mu sve pada u vodu i tad će platit još sudske troškove... ako stvarno nije potpisao, onda ima osnove za žlit se...

a ako je potpisao, a ni nezna što je potpisao, tu si je sam kriv jer ga nitko nije prisilio na to... jer realno, svi se mi itekako znamo napravit blesavi i reć "nemam pojma što sam potpisivao/rekao blablabla"... kad bi to prolazilo na sudu, sudovi bi izgubili svoju svrhu... pisani dokaz je "zakon" za odvjetnike i sudove...
Potpisao ga je sigurno..isto kad i ugovor, samo što nije čitao šta potpisuje..naravno da nije fer od poslodavca ali opet ja uvijek i svima ponavljam da gledaju i čitaju šta potpisuju a ne da nakon nekog vremena pitaju kako ovolika plaća, kako ovo, kako ono..prilikom sklapanja ugovora svima je na raspolaganju pravilnik o radu da ga pročitaju a nikome se ne da..i onda kad im nešto ne paše naknadno traže pravilnik..i što je najbolje svi dolaze meni pametovati a ja s tim nemam ništa ali ne možeš ti njima to dokazati..tako i taj poslodavac..sto puta sam rekla, nemoj im tako davati da potpisuju sporazum, bez obzira na čijoj strani bi bio sud ali jel ti treba u životu da se s nekim rogatim bodeš i da si navučeš kojekakve inspekcije itd..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 00:41   #16
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Imam jednog poduzetnika koji je već dva puta radnicima prilikom sklapanja ugovora o radu dao da potpiše i bjanko sporazumni otkaz..obzirom da su mu radnici inače dosta neozbiljni shvaćam da je to napravio da se na neki način zaštiti..u prvom slučaju radnik je krenuo sa bolovanjima nedugo nakon zapošljavanja i treći put kad je otišao na bolovanje ovaj je aktivirao potpisani otkaz i odjavio ga..radnik je ostao paf jer naravno nije gledao kad je potpisivao papire i nije znao da je potpisao otkaz, no kad mu je rečeno da je to u startu potpisao i kad je vidio papir nije se bunio jer je vidio da je to njegov potpis.... u drugom slučaju 3 mjeseca nakon zapošljavanja gazda je čuo da radnik priča kako će ići raditi negdje drugdje i također aktivirao potpisani sporazum..no, sada to nije prošlo samo tako jer je radnik angažirao odvjetnika i tvrdi da mu na odjavi sa mirovinskog piše sporazumni raskid a da on to nije potpisao (zato što opet nije gledao kad je potpisivao)..Zanima me jel neto imao kakvu sličnu situaciju? Mislim da nije uredu što im tako da odmah da potpišu otkaz ali s druge strane niti ljudi masovno ne gledaju šta potpisuju..i šta sad, tko je u pravu?

Taj sporazumni raskid je ništav.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 01:47   #17
Quote:
Brazil kaže: Pogledaj post
Taj sporazumni raskid je ništav.
zašto bi bio ništavan kad radnik nemože dokazat da li ga je i kad potpisao... i koji je onda sporazumni raskid pravovaljan? pošto svatko 2 dana nakon potpisivanja može tvrdit da nije on to potpisao...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 09:58   #18
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
zašto bi bio ništavan kad radnik nemože dokazat da li ga je i kad potpisao... i koji je onda sporazumni raskid pravovaljan? pošto svatko 2 dana nakon potpisivanja može tvrdit da nije on to potpisao...

Ne mora dokazivat da ga nije potpisao nego da ga je potpisao u trenutku potpisa ugovora o radu.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 00:24   #19
Gdje bih se mogla informirati o uvjetima zapošljavanja na pojedino radno mjesto, nešto tipa: da biš se prijavio kao vozač bager moraš imati završenu školu za... . Provjerava li itko da li radnik ispujava uvjete kako bi bio prijavljen na određenu poziciju ili napišeš šta hoćeš i onda opališ 2ne kvalificiran" na kraju??? Tko je nadležan za provjere ovoga tipa i postoji li kakav pravilnik na ovu temu? Ovo tražim već dugo i nisam bila sretne ruke stoga... UPOMOĆ ( prije nego zas...m )
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 12:50   #20
Zakon o punom radnom vremenu

Ne znam je li o ovome bilo riječi, ali zanima me slijedeće :

uz stalni posao koji radim imam priliku raditi u drugoj firmi pola radnog vremena ili možda čak i puno radno vrijeme. Međutim, izgleda da naš zakon o radu uopće ne dozvoljava takvu mogućnost ?? :

http://www.moj-posao.net/jseeker_law...hp?entityId=A6

"Međutim, poslodavac ne može na nepuno radno vrijeme zaposliti radnika koji već radi puno radno vrijeme kod drugog poslodavca. Naime, nitko ne može sklopiti jedan ili više ugovora o radu na način da ukupno radno vrijeme iznosi više od najdužeg punog radnog vremena određenog Zakonom. "
Ovo je tobože da se radnik zaštiti od izrabljivanja jer se radi više od 40 sati tjedno?
Zar je moguće da se doslovno sprječava ljude da više rade i od nečega žive, pogotovo u sranjima kojima smo sada ? Btw,ne odgovaraju mi opcije honorarnog rada, otvaranja obrta i slično.
leclercz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:34.