Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2011., 16:55   #81
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Imaš pravo SAD se bojala jake Jugoslavje...

Kada shvatite da se Jugoslavija raspala usprkos Britaniji,Francuskoj i SAD-u,koji su čak podržali agresiju JNA na Hrvatsku,to ćete manje vjerovati u neke bajke...


Slažem se s ovim.
kakva Amerika, nakon raspada SSSR-a je postala prava opsesija optuživati Amere za sve živo.
James Baker je dolazio da naglasi opću podršku Amerike i zapada opstanku Juge.
KAsnije su promijenili stav jer su Srbi prešli sve granice i mjere.
Ringo10 is offline  
Old 16.01.2011., 16:59   #82
Quote:
duliba kaže: Pogledaj post
Obična revizija povijesti,kojih 30 % ? Te podatke si mogao naći samo u CK SKH, a i 50, 60,70, 80 a pogotovo 90-e je ogromna većina Hrvata bila za neovisnost i samo je diktatura Alibabe i njegovih razbojnika silom držala Hrvatsku u Yugi i to je istina ,potvrđena na referendumu..

Nije to baš tako bilo. Tek krajem osamdesetih se stekla kritična masa za neovisnost i to najprije zbog Slobinog velikosrpskog tsunamija, a do referenduma je još došlo i do agresije pa je kritična masa postala skoro 100 - postotna.
Ringo10 is offline  
Old 16.01.2011., 17:16   #83
http://rnz.hrt.hr/

emisija "Povijest četvrtkom"
poslušajte aktualnu epizodu o Jugoslaveskoj vanjskoj politici "Jugoslavija i detant"
Jugoslavija je bila tiranija koja je opstajala samo zahvaljujući hladnom ratu dvaju blokova...
frch is offline  
Old 16.01.2011., 17:34   #84
Quote:
duliba kaže: Pogledaj post
Obična revizija povijesti,kojih 30 % ? Te podatke si mogao naći samo u CK SKH, a i 50, 60,70, 80 a pogotovo 90-e je ogromna većina Hrvata bila za neovisnost i samo je diktatura Alibabe i njegovih razbojnika silom držala Hrvatsku u Yugi i to je istina ,potvrđena na referendumu..
u to doba su rađene ankete i objavljivane po novinama, brojke su takve kakve jesu...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Old 16.01.2011., 18:24   #85
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
prouči malo povijest srbije i jugoslavije 60tih i 70tih pa ćeš vidjeti zašto je tito raskomadao srbiju na tri dijela, da je neutralizira... tito je prvenstveno bio jugoslaven i komunist, hrvatstvo nije baš osjećao, zato je to napravio srbiji da bi jugoslavija mogla živjeti... vidi se da je bio u pravu jer čim se srbija ujedinila jugoslavija je prestala postojati...
Koliko znam 70-tih bio MASPOK u SRH. Zašto nije Hrvatsku raskomadao na 3 dela?
prelazna faza is offline  
Old 16.01.2011., 18:47   #86
Quote:
prelazna faza kaže: Pogledaj post
Koliko znam 70-tih bio MASPOK u SRH. Zašto nije Hrvatsku raskomadao na 3 dela?
Najveci problem Juge je bio unitarizam.Demontaža je počela 66 smjenjivanjem Rankovića, nemogu potpisat al sad se lagano naslućuje da je hrv.proljeće pokrenuo sam Tito da se postavi ona situacija koja mu je omogućila donošenje ustava iz 74. A to je micanje unitarizma(već spomenuo),pokretanje blagog nacionalizma(ugušio i sve smjenio) ,kasnije još maknuo Nikezića i Perovićku, Srbiju podjelio a Hrvatsku zgazio politički. Inema više opasnosti za vladat.
realist is offline  
Old 16.01.2011., 18:52   #87
Quote:
prelazna faza kaže: Pogledaj post
Koliko znam 70-tih bio MASPOK u SRH. Zašto nije Hrvatsku raskomadao na 3 dela?
tito je pokrenuo događaje u hrvatskoj baš zato da kontrira saveznoj vlasti, a kad su događaji otišli predaleko (po njegovom mišljenju) je stisnuo kočnicu...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Old 16.01.2011., 18:58   #88
Quote:
realist kaže: Pogledaj post
Najveci problem Juge je bio unitarizam.Demontaža je počela 66 smjenjivanjem Rankovića, nemogu potpisat al sad se lagano naslućuje da je hrv.proljeće pokrenuo sam Tito da se postavi ona situacija koja mu je omogućila donošenje ustava iz 74. A to je micanje unitarizma(već spomenuo),pokretanje blagog nacionalizma(ugušio i sve smjenio) ,kasnije još maknuo Nikezića i Perovićku, Srbiju podjelio a Hrvatsku zgazio politički. Inema više opasnosti za vladat.
Pa svakako. Diktator je oko sebe sklanjao sve one koji su ga ugrožavali. Zato kada je umro nije bilo nikoga ko će ga naslediti. A zašto se Tito plašio unitarizma?

Čitava Jugoslavija je najobičniji promašaj, bez obzira što je sama ideja bila dobra.
Kralj Aleksandar nije bio u skladu sa vremenom. On je već oformljenim narodima koji su zagazili duboko u 20-ti vek želeo nametnuti jugoslovenstvo. Moramo se složiti da bi svako ko želi dugovečnu Jugoslaviju želeo da njene narode ubedi da su jedan, jer tada više ne bilo separatizma, niti diskriminacije.

Ali to se debelo zakasnilo. Za tako nešto mogao je poslužiti kraj 18-og i početak 19-og veka. I da je tada stvorena Jugoslavija Srbi, Hrvati i ostali verovatno ne bi postojali, bar ne kao danas.

Tito je sa druge strane gušio nacionalizam, a priznao narode. To baš ne ide tako, zar ne. Dao republike, dao im pravo na nezavisnost, a Srbiju uništio. I onda očekivati dugovečnost takve zemlje?

Miloševićeva Jugoslavija bila je najobičniaj sprdnja od zemlje. Bolesna želja da se insistira na jugoslovenskoj idej koja je odavno mrtva. Srbija naravno nikada nije doživela referendum. Možda se plašio našeg stava?

Zajedničko za sve tri Jugoslavije bilo je da su imale diktatore i u tom periodu funkcionisale. Posle toga bi se pojavila razna predsedništva, namesništva, državne zajednice koje su državu razvodnile u odvele u krah.
prelazna faza is offline  
Old 16.01.2011., 19:32   #89
Quote:
prelazna faza kaže: Pogledaj post
Pa svakako. Diktator je oko sebe sklanjao sve one koji su ga ugrožavali. Zato kada je umro nije bilo nikoga ko će ga naslediti. A zašto se Tito plašio unitarizma?

Čitava Jugoslavija je najobičniji promašaj, bez obzira što je sama ideja bila dobra.
Kralj Aleksandar nije bio u skladu sa vremenom. On je već oformljenim narodima koji su zagazili duboko u 20-ti vek želeo nametnuti jugoslovenstvo. Moramo se složiti da bi svako ko želi dugovečnu Jugoslaviju želeo da njene narode ubedi da su jedan, jer tada više ne bilo separatizma, niti diskriminacije.

Ali to se debelo zakasnilo. Za tako nešto mogao je poslužiti kraj 18-og i početak 19-og veka. I da je tada stvorena Jugoslavija Srbi, Hrvati i ostali verovatno ne bi postojali, bar ne kao danas.

Tito je sa druge strane gušio nacionalizam, a priznao narode. To baš ne ide tako, zar ne. Dao republike, dao im pravo na nezavisnost, a Srbiju uništio. I onda očekivati dugovečnost takve zemlje?

Miloševićeva Jugoslavija bila je najobičniaj sprdnja od zemlje. Bolesna želja da se insistira na jugoslovenskoj idej koja je odavno mrtva. Srbija naravno nikada nije doživela referendum. Možda se plašio našeg stava?

Zajedničko za sve tri Jugoslavije bilo je da su imale diktatore i u tom periodu funkcionisale. Posle toga bi se pojavila razna predsedništva, namesništva, državne zajednice koje su državu razvodnile u odvele u krah.
Gledaj,u nazad uzmimo aktivno 100 godina temeljni problem je hrvatsko -srpski odnos da bi na ovom području bio mir.
Nažalost,ja to gledam sa aspekta(a teško me može tko pobit)da i jedan i drugi narod nemaju mogućnost samostalno napravit neki konkretni dogovor.
Pazi ,ovo su pokušavali svi, i maček-stojadinović i pavelić-stojadinović u emigraciji,al zašto nije uspilo.Pa nemislim da smo baš toliki idioti.
Jednostavno što se vežemo uz tuđe interese.Ljepo to zvuči da mi sami donosimo poteze al nažalost mislim da ne.Da,mi svoje interese naknadno uklapamo u već gotov nečiji plan.Tu je po meni problem.

Kad gledaš raspad juge ,ma nek mi neko kaže koje su to struje u bilo kome narodu željele baš samostalne republike,sve se to nešto pričalo,komentiralo al svak se zabavljo svojim poslom i nije o tome razmišljao.Pa i spomenuto Hrvatsko proleće,nije se tu tražila država.Tek se 90 dolazi na te želje.

Unitarizam,ajmo sad pričat kao da smo sami odlučivali. Pod njim su određene srpske ali većinom jugosrpske,vojne strukture željele dominaciju.To u hrvatsku nije prolazilo.
S druge strane ,hrvati su htjeli jedan vid autonomije,novčane neovisnosti.
I dolazimo do sudaranja ta dva koncepta.

Šta Tile radi,najprije miče jedan koncept pa drugi,razvadnja situaciju i mirno živi svoj život. I niko ti tu nije vesel s tim konceptom.
realist is offline  
Old 16.01.2011., 19:44   #90
Mislim da ipak nije problem u tome što se ne znamo dogovoriti već jer odnos snaga nije bio isti. Nije Sloba imao potrebe pregovarati sa vama kada je izmanipulisao JNA i stavio je na svoju stranu. Niti Pavelić kada je imao Rajh iza sebe. Niti kralj jer je bio baš to. Kralj.

Ali sada, kada su odnosi snaga manje-više ujednačeni, kada je počišćeno sve što je smetalo, onda verujem da dogovora može biti.
prelazna faza is offline  
Old 16.01.2011., 19:56   #91
Quote:
prelazna faza kaže: Pogledaj post
Mislim da ipak nije problem u tome što se ne znamo dogovoriti već jer odnos snaga nije bio isti. Nije Sloba imao potrebe pregovarati sa vama kada je izmanipulisao JNA i stavio je na svoju stranu. Niti Pavelić kada je imao Rajh iza sebe. Niti kralj jer je bio baš to. Kralj.

Ali sada, kada su odnosi snaga manje-više ujednačeni, kada je počišćeno sve što je smetalo, onda verujem da dogovora može biti.
Potpuno razumjem šta hoćeš reći al samo mali upit,
misliš li da je svjetu stalo do iskrenog dogovora???
Ovo mi danas liči na pod mus suradnja.Previše kičasto,previše folklora.
Napinjanje u suradnji,naravno da je ovo normalno stanje,al kao da se požuruje oba naroda da surađuju.

Tako mi djeluje ,možda se varam,sve u svemu ovo je normalno stanje i nek opstane .....
realist is offline  
Old 16.01.2011., 20:38   #92
Quote:
prelazna faza kaže: Pogledaj post
Mislim da ipak nije problem u tome što se ne znamo dogovoriti već jer odnos snaga nije bio isti. Nije Sloba imao potrebe pregovarati sa vama kada je izmanipulisao JNA i stavio je na svoju stranu. Niti Pavelić kada je imao Rajh iza sebe. Niti kralj jer je bio baš to. Kralj.

Ali sada, kada su odnosi snaga manje-više ujednačeni, kada je počišćeno sve što je smetalo, onda verujem da dogovora može biti.
Tko želi dogovor? Dogovor može biti na bazi interesa. Koji bi bio hrvatski interes -tržište Srbije - imamo ga, zajednička monetarna politika - ne trebamo jer je preveliki nesrazmjer u ekonomiji Hrvatska bi opet šlepala druge.Politički interes u koliko nam bude terbala radna snaga svakako će se primiti , ali ovaj puta kao gastarbajteri bez mogučnoosti da opet postanu remetilački faktor.
Za sada osim hrvatskih Srba ne postoji niti jedan irelevantan politički faktor zainteresiran za takve poteze , a njih je sve manje. Prema tome ideja je otišla u ropotarnicu povijesti barem što se nas Hrvata tiče.

Ima jedna šaljiva anegdota u kojoj ima malo istine :
Jedan me Hercegovac -Hrvat pred neko vrijeme pita : znaš li tko je jedini zainteresiran za povratak Jugoslavije, ja kažem ne znam , on mi odgovara ,mi Hercegovci , jer to je jedini način da živimo zajedno sa vama Hrvatima u istoj državi, a ne sa Srbima i Muslimanima.
franjo thahi is offline  
Old 16.01.2011., 22:22   #93
Zašto se vezujete za interese, svet se brzo menja, tako će i interesi. Moguće da i od EU ne bude ništa, i óstali biti prinuđeni na konfederaciju. I koja je svrha ulaziti u nešto čemu preti raspad.
dzo dinamitas is offline  
Old 16.01.2011., 22:37   #94
Quote:
prelazna faza kaže: Pogledaj post
Pa svakako. Diktator je oko sebe sklanjao sve one koji su ga ugrožavali. Zato kada je umro nije bilo nikoga ko će ga naslediti. A zašto se Tito plašio unitarizma?

Čitava Jugoslavija je najobičniji promašaj, bez obzira što je sama ideja bila dobra.
Kralj Aleksandar nije bio u skladu sa vremenom. On je već oformljenim narodima koji su zagazili duboko u 20-ti vek želeo nametnuti jugoslovenstvo. Moramo se složiti da bi svako ko želi dugovečnu Jugoslaviju želeo da njene narode ubedi da su jedan, jer tada više ne bilo separatizma, niti diskriminacije.

Ali to se debelo zakasnilo. Za tako nešto mogao je poslužiti kraj 18-og i početak 19-og veka. I da je tada stvorena Jugoslavija Srbi, Hrvati i ostali verovatno ne bi postojali, bar ne kao danas.

Tito je sa druge strane gušio nacionalizam, a priznao narode. To baš ne ide tako, zar ne. Dao republike, dao im pravo na nezavisnost, a Srbiju uništio. I onda očekivati dugovečnost takve zemlje?

Miloševićeva Jugoslavija bila je najobičniaj sprdnja od zemlje. Bolesna želja da se insistira na jugoslovenskoj idej koja je odavno mrtva. Srbija naravno nikada nije doživela referendum. Možda se plašio našeg stava?

Zajedničko za sve tri Jugoslavije bilo je da su imale diktatore i u tom periodu funkcionisale. Posle toga bi se pojavila razna predsedništva, namesništva, državne zajednice koje su državu razvodnile u odvele u krah.
Ovo ti je zapravo jako dobra analiza
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 16.01.2011., 22:49   #95
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ovo ti je zapravo jako dobra analiza
Što je tu dobro , ja tu čitam samo dvije rečenice sa stavom odobravanja:

1)Čitava Jugoslavija je najobičniji promašaj, bez obzira što je sama ideja bila dobra.

2)Zajedničko za sve tri Jugoslavije bilo je da su imale diktatore i u tom periodu funkcionisale. Posle toga bi se pojavila razna predsedništva, namesništva, državne zajednice koje su državu razvodnile u odvele u krah.

Znači dobra jugoslavija sa diktatorom , demokracija vodi u krah

Ne ne sviđa mi se takav stav, niti najmanje , ta analiza je tendenciozna i šalje glupe poruke.
franjo thahi is offline  
Old 16.01.2011., 22:51   #96
Quote:
franjo thahi kaže: Pogledaj post
Tko želi dogovor? Dogovor može biti na bazi interesa. Koji bi bio hrvatski interes -tržište Srbije - imamo ga, zajednička monetarna politika - ne trebamo jer je preveliki nesrazmjer u ekonomiji Hrvatska bi opet šlepala druge.Politički interes u koliko nam bude terbala radna snaga svakako će se primiti , ali ovaj puta kao gastarbajteri bez mogučnoosti da opet postanu remetilački faktor.
Za sada osim hrvatskih Srba ne postoji niti jedan irelevantan politički faktor zainteresiran za takve poteze , a njih je sve manje. Prema tome ideja je otišla u ropotarnicu povijesti barem što se nas Hrvata tiče.

Ima jedna šaljiva anegdota u kojoj ima malo istine :
Jedan me Hercegovac -Hrvat pred neko vrijeme pita : znaš li tko je jedini zainteresiran za povratak Jugoslavije, ja kažem ne znam , on mi odgovara ,mi Hercegovci , jer to je jedini način da živimo zajedno sa vama Hrvatima u istoj državi, a ne sa Srbima i Muslimanima.

Mislim da su "igrokazi" oko BiH sasvim jasan pokazatelj nekih od interesa.

Između ostalog.
prelazna faza is offline  
Old 16.01.2011., 22:54   #97
Quote:
franjo thahi kaže: Pogledaj post
Što je tu dobro , ja tu čitam samo dvije rečenice sa stavom odobravanja:

1)Čitava Jugoslavija je najobičniji promašaj, bez obzira što je sama ideja bila dobra.

2)Zajedničko za sve tri Jugoslavije bilo je da su imale diktatore i u tom periodu funkcionisale. Posle toga bi se pojavila razna predsedništva, namesništva, državne zajednice koje su državu razvodnile u odvele u krah.

Znači dobra jugoslavija sa diktatorom , demokracija vodi u krah

Ne ne sviđa mi se takav stav, niti najmanje , ta analiza je tendenciozna i šalje glupe poruke.

Nije to poenta. Poenta je da je jugoslovenstvo kao takvo, kao ideja nešto što ja smatram dobrom idejom. Ne moraš se složiti, ali isto tako mislim da se nikako nije moglo širiti u narodu zbog gomile stvari i da zato Juga funkcionisala smao sa diktatorom. Posle toga bi se raspadala. Nisam rekao da je taj raspad sam po sebi loš. Čim Jugoslavija nije bila ukorenjena u nama, a nije, to je odmah tamnica naroda koju treba srušiti i nje više nema hvala bogu. A namesništvo i predsedništvo nisu bili nikakve demokratije, to se valjda slažemo.
prelazna faza is offline  
Old 16.01.2011., 22:56   #98
A stvaranje EU će se pokazati kao pun pogodak? Tek tamo ima različitosti i mnogo problema. Ne znam ni koj ćete im moj.
dzo dinamitas is offline  
Old 16.01.2011., 22:58   #99
Quote:
dzo dinamitas kaže: Pogledaj post
Zašto se vezujete za interese, svet se brzo menja, tako će i interesi. Moguće da i od EU ne bude ništa, i óstali biti prinuđeni na konfederaciju. I koja je svrha ulaziti u nešto čemu preti raspad.
Gle ovak, nađeš si žensku i vi fino hodate , sexate se, malo se volite malo svadite , putujete svuda,tulumarite, štedite za auto , stan, međutim skužite vremenom da je ona puno drugačija od vas, da vas manipulira , potajno potkrada, ogovara, tražite o svemu raspravu , nudite korekciju i svojeg odnosa,tražite ultimativno da i ona korigira svoje ponašanje a ona dalje pila po svom, a kada ju ostavite ona plati Janku (JNA) da vas prebije, krvavog nosa odlazite, srediliste Janka , ali sa njom više ne želite imati veze, nikada
franjo thahi is offline  
Old 16.01.2011., 23:00   #100
Quote:
dzo dinamitas kaže: Pogledaj post
A stvaranje EU će se pokazati kao pun pogodak? Tek tamo ima različitosti i mnogo problema. Ne znam ni koj ćete im moj.
Možda će EU učiniti na greškama pre svega SSSRa, ali i SFRJa. EU nikada ne sme postati država u formalnom smislu, već više snažan savez, koji će malima omogućiti zaštitu, nekakav uticaj i spokoj, a velikima vlast.

Naš cilj, bar moj, je da EU bude moćna sila i da i mi budemo deo te sile. Neće svakako neki naredni Tadić reći nekoj Eštonovoj šta se mora raditi, ali se naši stavovi moraju poštovati.
prelazna faza is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:32.