Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2016., 13:25   #41
Quote:
Inanna kaže: Pogledaj post
A trebalo bi izbjegavati gore navedeno kako se ta nova osoba ne bi maltretirala s ovim:
Inanna, ne želim nikome pametovati o odgoju djece, ali mogu reći za sebe da sam svojim roditeljima zahvalan za život koji su mi dali i za mnoga dobra koja sam primio od njih, i što sam stariji imam sve više razumijevanja za njihove "greške". Nikad u životu mi nije palo na pamet da su mi se trebali "ispričati" zbog toga što su me rodili.

Zadnje uređivanje Jednostavko : 22.09.2016. at 13:36.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 13:59   #42
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Inanna, ne želim nikome pametovati o odgoju djece, ali mogu reći za sebe da sam svojim roditeljima zahvalan za život koji su mi dali i za mnoga dobra koja sam primio od njih, i što sam stariji imam sve više razumijevanja za njihove "greške". Nikad u životu mi nije palo na pamet da su mi se trebali "ispričati" zbog toga što su me rodili.
Oprosti mi, pape Olivera Dragojevića izvrsna je ilustracija odrastanja čovjeka.

Dok je dijete i mlada osoba puna zamjerki prema svojim roditeljima, što čovjek stari to mu je jasnije da roditelji nisu ni mogli biti drugačiji nego što jesu.

To je proces odrastanja.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 14:03   #43
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Oprosti mi, pape Olivera Dragojevića izvrsna je ilustracija odrastanja čovjeka.

Dok je dijete i mlada osoba puna zamjerki prema svojim roditeljima, što čovjek stari to mu je jasnije da roditelji nisu ni mogli biti drugačiji nego što jesu.

To je proces odrastanja.
I meni je ta pjesma pala na pamet dok sam pisao post. Slažem se s ovim što si napisala.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 15:05   #44
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Inanna, ne želim nikome pametovati o odgoju djece, ali mogu reći za sebe da sam svojim roditeljima zahvalan za život koji su mi dali i za mnoga dobra koja sam primio od njih, i što sam stariji imam sve više razumijevanja za njihove "greške". Nikad u životu mi nije palo na pamet da su mi se trebali "ispričati" zbog toga što su me rodili.
Gle, ne želim ni ja pametovati o odgoju djece, ali smatram da mnogi roditelji, koji misle da rade najbolje, to ne rade.
Ne zamjeram svojim roditeljima što su me donijeli na ovaj svijet, ali neke odluke koje su donijeli - to je drugi par rukava.

I ne radi se o procesu odrastanja, ne-odrastanja ili čega god, već o tome što te neke stvari obilježe, a nisi na njih imala utjecaja jer je netko drugi odlučivao umjesto tebe.

Jasno mi je da su oni ono što jesu, rezultat odgoja njihovih roditelja, društva, vremena i čega sve ne, ali ostaje činjenica da kad bi živjela po njihovim željama i po njihovim načelima, danas bi bila jako nesretna osoba, odnosno osoba koja nisam ja.
__________________
Sit alone and celebrate good times of change Sit alone, annihilate all words of praise When it all seems to spell disaster...

"You all like climbing mountains, don't you?""I don't. I like smoking, drinking and ordering in restaurants."
Inanna is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 17:59   #45
Quote:
Inanna kaže: Pogledaj post
Gle, ne želim ni ja pametovati o odgoju djece, ali smatram da mnogi roditelji, koji misle da rade najbolje, to ne rade.
Naravno, u svim područjima života je tako. Umišljenost je dosta rasprostranjena pojava.

Quote:
Ne zamjeram svojim roditeljima što su me donijeli na ovaj svijet, ali neke odluke koje su donijeli - to je drugi par rukava.
Slažem se da je to druga priča. Moje suprotstavljanje se odnosilo na tvrdnju da se trebamo ispričati djeci što smo ih rodili.

Quote:
I ne radi se o procesu odrastanja, ne-odrastanja ili čega god, već o tome što te neke stvari obilježe, a nisi na njih imala utjecaja jer je netko drugi odlučivao umjesto tebe.
Po mom mišljenju je to neizbježno. Neizbježno je da roditelji i okolina utisnu pečat u našu ličnost. Gotovo uvijek ima u tome nečega dobrog i nečega lošeg.

Quote:
Jasno mi je da su oni ono što jesu, rezultat odgoja njihovih roditelja, društva, vremena i čega sve ne, ali ostaje činjenica da kad bi živjela po njihovim željama i po njihovim načelima, danas bi bila jako nesretna osoba, odnosno osoba koja nisam ja.
Ne samo ti. I meni se to dogodilo i mnogima drugima. Ako sam se suprotstavio željama i načelima svojih roditelja to ne znači da ih ne poštujem. Roditelji obično kasnije to prihvate, priznaju našu osobnost, kao što i mi njih bolje razumijemo kad nam djeca odrastu. Ono što sam želio reći je da mi ne trebamo niti možemo lišiti djecu propitkivanja o našim greškama.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 15:19   #46
Quote:
Inanna kaže: Pogledaj post
Gle, ne želim ni ja pametovati o odgoju djece, ali smatram da mnogi roditelji, koji misle da rade najbolje, to ne rade.
Nitko nije savrsen, a rijetko tko svjesno radi nesto za sto misli da je pogresno i to nekakvim racionalnim izborom, a ne pritiskom iracionalnih poriva.

Ne postoje utopije, ne postoje savrseni roditelji. Svi ti roditelji kojima mi zamjeramo ovo ili ono smatrajuci da bolje razumije svijet, okolinu i odgoj su isto mislili za svoje roditelje i pravili djecu u uvjerenju da nece ponavljati ise greske i da ce im pruziti sto nisu imali. Pa opet djeca cesto to takvime ne vide.

Svi mi samo bauljamo pokusavajuci napravit nesto u skladu sa ogranicenim spoznajama, iskustivma, kondicioniranjima, urodjenim sklonostima i cime vec
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:25.