Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2012., 10:49   #161
glazbena škola u Zg - preporuke

ovdje dugo nije bilo nikakvih upisa, pitam se je li ova tema još aktualna ili je samo meni...
zanimaju me preporuke za osnovne glazbene škole u zagrebu - smjer klavir. dijete mi je završilo prva dva razreda. u koju je školu u zg upisati?
ne znam odakle bih počela - od drveća se ne vidi šuma. stoga, ako netko ima neku preporuku za dobru školu - program klavira u centru grada, bila bih zahvalna...
barbaraXS is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2012., 23:06   #162
Quote:
barbaraXS kaže: Pogledaj post
ako netko ima neku preporuku za dobru školu - program klavira
Što je za tebe "dobra glazbena škola"?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2012., 10:45   #163
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Što je za tebe "dobra glazbena škola"?
za mene je dobra glazbena škola ona koja će procjeniti dali je dijete za glazbu ili nije a ne da forsira nešto samo da izvlači novac od roditelja bez volje, želje djeteta za glazbom, neka se djeca jednostavno ne nađu u glazbi nego u nečem drugom i to treba prihvatiti a prije toga probati, istražiti što djetetu leži a što ne
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2012., 11:05   #164
Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post
za mene je dobra glazbena škola ona koja će procjeniti dali je dijete za glazbu ili nije
Još nejasnije: a što to znači da je "dijete za glazbu"?

Na prijamnom ispitu za glazbenu školu u svakoj glazbenoj školi će biti procijenjeno ono što se kolokvijalno naziva "ima li dijete sluha": otpjevaj pjesmicu, ponovi ritam mog pljeskanja, otpjevaj ton koji sam ti odsvirao/la na klaviru. Dijete koje prođe taj prijamni (a i neka koja, u slučaju prevelikog zanimanja, otpadnju) sigurno "je za glazbu" u tom smislu - ali, to nema veze s "dobrom/lošom glazbenom školom".
Quote:
a ne da forsira nešto samo da izvlači novac od roditelja
Ovo je potpuna besmislica kad au "državne" škole u pitanju. Novac koji te škole "izvlače od roditelja" je smiješan u odnosu na puno drugih namjena za koje roditelji spremno izvlače puno veće svote - ali, to nije poanta: glazbene škole sasvim uredno popunjavaju svoje kvote i najveći dio njihovog prihoda su sasvim drugi izvori, tako da nemaju nikakvog interesa obmanjivati roditelje.
Quote:
bez volje, želje djeteta za glazbom, neka se djeca jednostavno ne nađu u glazbi nego u nečem drugom i to treba prihvatiti a prije toga probati, istražiti što djetetu leži a što ne
Ovdje si se potpuno pogubila: ovo što pišeš je roditeljska zadaća i nema nikakve veze s glazbenom školom, bila ta škola dobra ili loša.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 20:51   #165
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Što je za tebe "dobra glazbena škola"?
ona u kojoj će moje dijete uspješno nastaviti započeto glazbeno obrazovanje (završena 2 razreda OŠ).
neki info?
barbaraXS is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 21:01   #166
Quote:
barbaraXS kaže: Pogledaj post
ona u kojoj će moje dijete uspješno nastaviti započeto glazbeno obrazovanje (završena 2 razreda OŠ).
neki info?
Uspjesnost valjda ovisi o samom djetetu, ne? Ili prizeljkujes skolu u kojoj ce dobiti diplomu i zavrsiti ju uspjesno, bez obzira na trud i zainteresiranost?
Mozda radi bodova za srednju?
Sorry, nije provokacija...ja o glazbenim skolama ne znam nista i isto se pitam sto je to dobra glazbena skola?
Rekla bih, onako kao laik, da svaka skola tj. nastava ovisi bas kao i u OS i u srednjoj skoli o nastavniku...i da ih svuda ima dobrih, boljih, a o onih prosjecnih, da ne kazem losih.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 21:49   #167
Quote:
barbaraXS kaže: Pogledaj post
ona u kojoj će moje dijete uspješno nastaviti započeto glazbeno obrazovanje
Kako sad pitati "a što je za tebe uspješno nastavljanje" a ne ispasti provokator?

"Uspjeh" može biti lijepo sviranje, natjecanja, nagrade, svaštanešto - ali, što je s cijenom tog uspjeha?

Da ne ispadne da te navlačim: nigdje u ovom tekstu nećeš pronaći "odi kod prof. Vilibalda Hlowytzkog u Glazbenoj školi 'Sedam nota, sto divota', oni su ti jako uspješni" - ako to tražiš, odustani od čitanja. Naime, radi se o tome da takve preporuke smatram promašenima: jedino čime se mjeri "uspješnost" neke škole je plasman njenih učenika na natjecanjima - a to ne smije biti kriterij roditelju. Osim toga, jedan te isti profesor će, ovisno o djetetovom senzibilitetu, jednom djetetu biti Isus, Elvis i Mišo Kovač objedinjen u jednoj osobi, a drugome Kaligula, Hitler i svaštanešto.

Ako ti je prvenstveno stalo do toga da dijete odlazi u glazbenu školu nasmijano i iz nje se vraća još nasmijanije, ako ti je prvenstveno stalo do djetetove radosti muziciranja (a to je, po meni, ako ne jedini onda daleko najvažniji smisao pohađanja glazbene škole), raspitaj se tko od profesora u tebi najbližoj glazbenoj školi svojim senzibilitetom najprikladniji za tvoje dijete - i to je najbolji odabir.

Još nešto: osnovna glazbena škola traje 6 dugih godina, tijekom kojih se u djetetu zbivaju kojekakve burne promjene. Nijedna škola i nijedan profesor nemogu biti jamci uspješnog završetka glazbene škole.

Zadnje uređivanje Lord Byron : 27.08.2012. at 21:56.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 21:59   #168
Kod moje curice u školi su došli iz jedne recimo poznate glazbene škole i provjeravali koje dijete ima sluh za glazbenu školu pa da potom može birati hoće li pjevati ili svirati.
Ma, nevjerojatno je što je cijeli razred prošao testiranje
Koji muzikanti, mora da će u budućnosti napraviti orkestar ili neki zbor.
Šokiralo me malo to što sam ugledala svoje dijete i na spisku glazbene škole - kao prošla je prag ili tako nešto i stavili je na svoj popis.
Mislim da bi bilo lijepo da su konzultirali nas roditelje.
Inače nemam ništa protiv glazbenih škola.
Dapače, zamišljam svoju malu kako udara po klaviru. ili pjeva.
No, ona je više okrenuta nekim drugim vidovima umjetnosti i sportu.
Ja sam kroz školovanje išla u glazbenu i voljela sam.
No, eto - ostala sam ne preopoznati talenat
A danas sam mogla biti Jelena Rozga, doduše malo starija verzija
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 22:14   #169
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Kod moje curice u školi su došli iz jedne recimo poznate glazbene škole i provjeravali koje dijete ima sluh za glazbenu školu pa da potom može birati hoće li pjevati ili svirati.
Ma, nevjerojatno je što je cijeli razred prošao testiranje
Koji muzikanti, mora da će u budućnosti napraviti orkestar ili neki zbor.
Šokiralo me malo to što sam ugledala svoje dijete i na spisku glazbene škole - kao prošla je prag ili tako nešto i stavili je na svoj popis.
Mislim da bi bilo lijepo da su konzultirali nas roditelje.
Poznato.
I krenulo dijete na taj zbor. Dijete koje stvarno ima sluha i mogao bi se iskoristiti potencijal.
Ali to je trajalo nekih dva mjeseca.
Kao prvo - krene dijete na to (bude medju najmladjima), a nitko joj se niti ne obrati u to vrijeme, nema pohvale, savjeta, osmjeha...ma ni kritike.
Drugo - spremao se skori nastup i kao nova nije bila u planu za to...nije dobila tekstove, niti opremu. Par dana pred nastup, ipak ce sudjelovati, ali neka samo zijeva.
Oprema...ocufana, ali moras potpisati da si ju primio u savrsenom stanju i takvu ju vratiti.
Cure koje ne dodju na dodatnu probu (subota popodne), otpadaju i ne nastupaju. Pa placu. Iako nisu mogli doci radi drugih obiteljskih ili skolskih obaveza.
Kad je voditeljicama prigovoreno da se ne ponasaju bas pedagoski one osorno/drsko/nadmeno odgovaraju da imaju zavresno pedagosko obrazovanje i dalje nesto u stilu ...taj tko se njima velicinama obraca s prigovorom nema veze s pedagogijom, one su strucne. A nisu, ni blizu, teroriziraju djecu...drze ih u nekom transu, djeca su u neku ruku ponosna, ali ponasaju se prema njima kao prema ...... kao prema kaznjenicima koji nemaju snage za otpor. Istina, cure putuju, popularne su, ali sto bi se reklo "krv pisaju".
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2012., 22:41   #170
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
I krenulo dijete na taj zbor.
Govoriš o "pravoj glazbenoj školi" u kojoj je dijete krenulo samo na zbor?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 08:53   #171
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Govoriš o "pravoj glazbenoj školi" u kojoj je dijete krenulo samo na zbor?
Ne, ne...moja isprika.
Ovo "poznato", se odnosilo na to kako je netko dosao u skolu, pronasao talente, vabio ih na zbor...a da nisu to prethodno najavili roditeljima.
Radi se samo o zboru. Ne o glazbenoj skoli.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 13:18   #172
ja violinu sviram već 4 godine ,bilo je tu i lijepih i ružnih iskustava , nekoliko puta sam željela odustati,ali ipak sam nastavila , meni je jedina loša stvar što nemam puno slobodnog vremena,ali mislim da će se sav trud isplatiti i zato ne odustajem
Lelitica123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 13:44   #173
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Radi se samo o zboru. Ne o glazbenoj skoli.
Još reci da se radilo o jednom od onih zabavnjačkih zborova "Zvončići, "Klinčići", "Palčići", "Kolačići", pa je cirkus potpun.

Naime, te priče nemaju nikakve, ali nikakve veze s glazbenom školom. Ti su zborovi idealno tlo za bolesne roditeljske ambicije i nadanje da bi zlatomamino i suncetatino jednog dana moglo biti Severina. Hm, s nešto manje filmskih ambicija, naravno .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 14:24   #174
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Još reci da se radilo o jednom od onih zabavnjačkih zborova "Zvončići, "Klinčići", "Palčići", "Kolačići", pa je cirkus potpun.
Ne, radi se ipak o ozbiljnijem.
Quote:
Naime, te priče nemaju nikakve, ali nikakve veze s glazbenom školom.
Ok, nemaju, ispricala sam se...imalo je s dijelom onoga sto je Ribez napisala.
Quote:
Ti su zborovi idealno tlo za bolesne roditeljske ambicije i nadanje da bi zlatomamino i suncetatino jednog dana moglo biti Severina. Hm, s nešto manje filmskih ambicija, naravno .
Koji "ti zborovi"? Svi moguci?

Necu naravno navesti ime zbora, jer ne kazem ja da opcenito njihov rad nije mozda kvalitetan, ali da dijete dolazi 2 mjeseca na zbor, a niti mu daju tekst pjesama, niti mu se tokom tog vremena direktno obrate...(a nisu svi istovremeno bili "novi", vec samo njih nekoliko) po meni nije bas neki dobar nacin.
A dojam stecen onako usput je mozda pogresan, ali stvarno se cinilo da su djevojke u nekom vojnickom rezimu, da im se ne toleriraju izostanci i cak se zahtijeva da iz skole izostanu radi probe, a ako ne mogu onda im se prijeti nenastupanjem ili neodlaskom na neko putovanje/turneju...nekako nezdrava atmosfera, imo. Mozda se varam.
Naravno nekoliko "Severina" i je poteklo i iz tog zbora, mnoge od njih pocnu negdje..
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 16:04   #175
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Koji "ti zborovi"? Svi moguci?
Estradni dječji zborovi.
Quote:
Naravno nekoliko "Severina" i je poteklo i iz tog zbora, mnoge od njih pocnu negdje..
Sve dok postoji kritična masa bolesno ambicioznih roditelja koji će pozdraviti drilanje djece kao nešto dobrodošlo, jedino što se u tim situacijama može je - maknuti dijete iz loše atmosfere.

Doduše, stvar ima i drugu stranu: ako zbor ide na neko natjecanje, nije sasvim nelogično da se ne vode djeca koja se nisu pripremala, čak ni kad su razlozi za to nepripremanje opravdani.

Sve se, kao i uvijek, svodi na pronalaženje zlatne sredine .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 16:22   #176
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Doduše, stvar ima i drugu stranu: ako zbor ide na neko natjecanje, nije sasvim nelogično da se ne vode djeca koja se nisu pripremala, čak ni kad su razlozi za to nepripremanje opravdani.

Sve se, kao i uvijek, svodi na pronalaženje zlatne sredine .
Ma jasno, to bez daljenjeg...u prvu momcad uzimas one koji su redovni, vise se trude itd...
Ali ovdje je dojam bio vise kao neki psihicki teror, ucjenjivanje djeteta...zbog recimo jednog izostanka ili kasnjenja (radi skole), onog koje inace redovno dolazi i trudi se, ali ne dodje jednom pa ce eto sad njeno mjesto zauzeti neka druga, neki zlocest odnos prema djeci..stvorena neka ovisnost, cure osjecaju duznost (i zelju, jer ne bi valjda tu inace bile), ali i veliki pritisak.
Bas neko nezdravo okruzje ...tj. dojam je bio takav (na osnovu nekoliko izmjenjenih recenica sa drugim roditlejima i prepricavanja) ...period za stvoriti utisak je bio kratak, pa kazem mozda i nema veze s pravim stanjem stvari. Koji put covjek pogrijesi, krivo zakljuci, krivi utisak stekne...ali, oprezan treba biti, pa dijete voditi tamo gdje se cini ok, gdje je dijete zadovoljno ...a i roditelj.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 12:04   #177
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Kako sad pitati "a što je za tebe uspješno nastavljanje" a ne ispasti provokator?

"Uspjeh" može biti lijepo sviranje, natjecanja, nagrade, svaštanešto - ali, što je s cijenom tog uspjeha?

Da ne ispadne da te navlačim: nigdje u ovom tekstu nećeš pronaći "odi kod prof. Vilibalda Hlowytzkog u Glazbenoj školi 'Sedam nota, sto divota', oni su ti jako uspješni" - ako to tražiš, odustani od čitanja. Naime, radi se o tome da takve preporuke smatram promašenima: jedino čime se mjeri "uspješnost" neke škole je plasman njenih učenika na natjecanjima - a to ne smije biti kriterij roditelju. Osim toga, jedan te isti profesor će, ovisno o djetetovom senzibilitetu, jednom djetetu biti Isus, Elvis i Mišo Kovač objedinjen u jednoj osobi, a drugome Kaligula, Hitler i svaštanešto.

Ako ti je prvenstveno stalo do toga da dijete odlazi u glazbenu školu nasmijano i iz nje se vraća još nasmijanije, ako ti je prvenstveno stalo do djetetove radosti muziciranja (a to je, po meni, ako ne jedini onda daleko najvažniji smisao pohađanja glazbene škole), raspitaj se tko od profesora u tebi najbližoj glazbenoj školi svojim senzibilitetom najprikladniji za tvoje dijete - i to je najbolji odabir.

Još nešto: osnovna glazbena škola traje 6 dugih godina, tijekom kojih se u djetetu zbivaju kojekakve burne promjene. Nijedna škola i nijedan profesor nemogu biti jamci uspješnog završetka glazbene škole.
tražim, eto, upravo ovo (boldani dio). i slažem se s tobom.
kad bolje razmislim, škola mi sama po sebi nije toliko bitna. bitnije mi je da dijete radi po nekom smislenom programu, i da to radi s voljom, s osobom koja ga potiče i koja mu odgovara. da se to ne pretvori u neki drag.
je li privatni učitelj glazbe dobra opcija? razmišljam i o tome. netko tko bi radio s voljom i korektno. nemam bolesnih roditeljskih pretenzija.
barbaraXS is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 16:09   #178
Quote:
barbaraXS kaže: Pogledaj post
je li privatni učitelj glazbe dobra opcija?
Po mome mišljenju, nije.

Za početak, u glazbenoj dobiva i solfeggio i zbor - ali, to nije glavni razlog.

Jedna od većih fora glazbene škole je upravo druženje s djecom sličnih sklonosti. Protivno povremenim klišejiziranim uvjerenjima, to nisu nekakvi geekovi i asocijalna stvorenja - naprotiv. S druge strane, to nije djetetovo "slučajno okruženje" u smislu u kojem mu osnovna škola jest slučajno okruženje.

Nije nebitno ni to da je privatni učitelj skuplja opcija.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 20:52   #179
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Po mome mišljenju, nije.

Za početak, u glazbenoj dobiva i solfeggio i zbor - ali, to nije glavni razlog.
ajme, mene je solfedjo i zbor bas usrecio. oke, ni profe klavira nisu bile bas normalne osim ove jedne, al profesor iz solfedja je bio pijanica a zboras mi nije uopce dao pjevat. a morala sam dolazit i zijevat tamo jer je bilo obavezno. u biti, cini se da muzicke skole nemaju neke kriterije, ja sam izdrzala do petog razreda kad sam konacno pala razred pa su mi dali da se ispisem, a recimo uopce nisam muzikalna nit volim glazbu. starci su me upisali jer je dedi jednog dana bilo dosadno pa je kupio pianino. onak, pasalo mu je u dnevnu sobu

tak da ne znam, nemojte se bas oslanjat na to da ce vam glazbena skola rec jel vam dijete za glazbu il ne, nek vam radje dijete veli.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 22:42   #180
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
morala sam dolazit i zijevat tamo jer je bilo obavezno.
Morala si dolaziti jer su te roditelji tjerali, što je poprilično bedasto od njih. To nema veze s onim o čemu ovdje pričamo.
Quote:
nemojte se bas oslanjat na to da ce vam glazbena skola rec jel vam dijete za glazbu il ne, nek vam radje dijete veli.
Ne može dijete reć "je li za glazbu ili ne" - naravno da će to reći glazbena škola. Dijete može reći veseli li ga pohađanje glazbene škole.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:55.