Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2008., 14:42   #61
evo mix od svakog po malo:

Da se razumijemo: obveznik RTV pristojbe ne bi uštedio ukidanjem pristojbe, jer bi je morao plaćati indirektno. Npr. preko povećanog poreza. A onda, kad se financirate preko proračuna, na velika vrata ukidate nezavisnost javnog medija od politike.

Druga je stvar ako želite posve ukinuti javnu radioteleviziju. Ali onda se morate suočiti s time da u zemlji više nema javnih, nekomercijalnih radijskih i televizijskih sadržaja, sa svim posljedicama za društvo.


I onda bi HRT izgubio neovisnost o dnevoj politici, jer bi morao pregovarati s Vladom koliko će novca dobiti.



RTV pristojba nije povezana s osobnim potrebama
Ako imaš privatnog zubara i liječnika, ne možeš reći da iz plaće nećeš odvajati za zdravstvo, jer odvajaš za one kojima trebaju "javni" zubar i doktor. Isto tako je nebitno treba li osobno tebi javna radiotelevizija, jer plaćaš za one kojima treba npr. emisija s vijestima iz života nacionalnih manjina, koja se ne može realizirati na komercijalnoj osnovi.



Pristojba je "na ovim prostorima" propisana od 1923. godine, kad je Ministarstvo pošta i telegrafa izdalo Pravilnik o privatnim radiotelegrafsko-telefonskim aparatima u kojem je određena taksa od 240 dinara godišnje za "prijamne stanice s ramom" i 360 dinara za "stanice s antenom". Znači, pristojba je uvedena i prije nego što je postojao stalni domaći radijski program, tj. dok su se mogle čuti samo neke inozemne stanice! Na staru godinu 1926. Radio Zagreb imao je 4001 obveznika pristojbe. A kako je Televiziju pokrenuo Radio, najprije se financirala iz radijske pristojbe. Poslije je određena i televizijska, a danas je opet ujedinjena u jednu RTV pristojbu.


BBC nema reklame, ali ima bolesno visoku pretplatu
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 14:44   #62
Ne bi. Posao bi radio onaj tko na javnom natječaju udovolji svim uvjetima, pa i najpovoljnijom cijenom. Ne bi bila situacija da HRT plati nekom izvan kuće za "Ratkaje" ukupno 38 M kn ili da si Sutlić kupi novog Pheatona za 1 M kn i to sve iz novaca pretplate. Pričao je Vojky o tome i ja ga podržavam.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 14:46   #63
Quote:
rob roy kaže: Pogledaj post
ma nemaš brige neće ti nikada ni doći
meni ti je u poslovnom prostoru bio radio i doletio inkasator te mi je htio naplatiti pretplatu, pred njim sam isti radio izvadio iz ureda i spremio u auto.
samo se okrenuo i nisam ga vidio već 10 godina.
Slična stvar se dogodila mom šefu. Došao inkasator i vidio radio, a moj ga šef uzme baci od pod i kaže: taj je pokvaren.
Whitepirat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 15:32   #64
1# jel i za LCD televizor koji ima VGA/DVI ulaz i koji koristim kao monitor trebam placati pretplatu?
2# ako kojim slucajem imam televizor koji prikazuje crno-bijelu sliku, jesam li duzan placati punu pretplatu?
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 16:53   #65
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
evo mix od svakog po malo:

Da se razumijemo: obveznik RTV pristojbe ne bi uštedio ukidanjem pristojbe, jer bi je morao plaćati indirektno. Npr. preko povećanog poreza. A onda, kad se financirate preko proračuna, na velika vrata ukidate nezavisnost javnog medija od politike.

Druga je stvar ako želite posve ukinuti javnu radioteleviziju. Ali onda se morate suočiti s time da u zemlji više nema javnih, nekomercijalnih radijskih i televizijskih sadržaja, sa svim posljedicama za društvo.


I onda bi HRT izgubio neovisnost o dnevoj politici, jer bi morao pregovarati s Vladom koliko će novca dobiti.



RTV pristojba nije povezana s osobnim potrebama
Ako imaš privatnog zubara i liječnika, ne možeš reći da iz plaće nećeš odvajati za zdravstvo, jer odvajaš za one kojima trebaju "javni" zubar i doktor. Isto tako je nebitno treba li osobno tebi javna radiotelevizija, jer plaćaš za one kojima treba npr. emisija s vijestima iz života nacionalnih manjina, koja se ne može realizirati na komercijalnoj osnovi.



Pristojba je "na ovim prostorima" propisana od 1923. godine, kad je Ministarstvo pošta i telegrafa izdalo Pravilnik o privatnim radiotelegrafsko-telefonskim aparatima u kojem je određena taksa od 240 dinara godišnje za "prijamne stanice s ramom" i 360 dinara za "stanice s antenom". Znači, pristojba je uvedena i prije nego što je postojao stalni domaći radijski program, tj. dok su se mogle čuti samo neke inozemne stanice! Na staru godinu 1926. Radio Zagreb imao je 4001 obveznika pristojbe. A kako je Televiziju pokrenuo Radio, najprije se financirala iz radijske pristojbe. Poslije je određena i televizijska, a danas je opet ujedinjena u jednu RTV pristojbu.


BBC nema reklame, ali ima bolesno visoku pretplatu
Da ti nisi inkasator?
Bljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 22:08   #66
Quote:
Bljo kaže: Pogledaj post
Da ti nisi inkasator?
ne, samo sa sažeo sa forum.hrt.hr odgovor admina u vezi pretplate
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 23:41   #67
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
ti plačaš signal, a ne TV! kriste jel vi čitate postove koji su več napisani!
meni se čini da je upravo suprotno...
mislim da si ti taj koji bi morao malo bolje pročitati već napisane postove...
plaćaš pristojbu na rtv prijemnik koji imaš u vlasništvu, odnosno koji koristiš...
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 23:57   #68
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
a koje je rješenje u ovoj situaciji:

Ja sam iznajmio svoj stan Peri. Prije iznajmljivanja sam potpisao izjavu da nemam i ne koristim TV u svom stanu. Da li je Pero kao podstanar nakon što kupi svoj TV plaćati pretplatu ili ja kao vlasnik stana?
a što da se napravi ako Pero odseli iz tog stana i ne plati 4 mjeseca televizije, znači ostavi neriješen dug, i onda se u ta stan useli Đurda koja dobiva dalje račune od Pere( a s njim nema nikakve veze), treba li se odjjaviti Perina pretplata ? ili se ne petlajti u to s obzirom da Đurša ne poznaje Peru nego samo živi u stanu u kojem je on prije živio
melps is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 03:39   #69
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
1# jel i za LCD televizor koji ima VGA/DVI ulaz i koji koristim kao monitor trebam placati pretplatu?
Da. Svejedno kako ga ti koristiš.
Hmxhmx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 10:03   #70
Imam jedno pitanje..
Pravne osobe bi trebale prijavit i svaki radio, radio u autu itd.
E, sad mene zanima..npr.djevojka radi u prodavaoni, kod frizera, u pekari..ma bilo gdje i receno joj je da nemoze imat tamo radio da se nemora placat pretplata. Naravno to su joj rekli poslodavci. Al, ukoliko ona slusa radio preko mobitela..na zvucnicima, jel i to zabranjeno? Malo sam gledao tamo onaj obrazac za prijavu i nigdje ne postoji jos uvijek da se mora i mobitel prijavit Al tko zna sta nas ceka, jer gledam vase postove, i divim se nasem zakonu.
Andy7777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2008., 15:12   #71
Koji mi je najlakši način odjave telkača? Mislim, ne pada mi na pamet odlaziti i plaćati javnog bilježnika, te potpisivati gluposti o moralnoj, kaznenoj i nekakvoj odgovornosti. Helou?

Možda neki od ova dva? Ili najbolje oba, pa da mi se ne mogu radit grbavi..?


Quote:
fridge kaže: Pogledaj post
[email protected] na toj adresi obaviš sve. zatražiš odjavu uz ime, adresu i broj korisnika (poziv na broj s uplatnice) i navedeš razlog odjave.
Quote:
Palle kaže: Pogledaj post
Ako imaš sreće da netko pročita tvoj mail. Ja sam jednom slao neki upit vezan uz tv pristojbu (kako sa preminule osobe prebaciti pristojbu na nasljednika), no nitko mi nije odgovorio dok ih nisam telefonski kontaktirao. Odjavu je najbolje napraviti preporučeno poštom, uz navođenje pretplatničkog broja i naravno opravdanog razloga za odjavu RTV pristojbe... Adresu možete naći na službenim stranicma HRT-a.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 09:58   #72
Tvrtke bi trebale za svaki radio ili TV plačati pretplatu + trebali bi i ZAMPU plačat zaštitu autorskih prava tj puštanje muzike u poslovnom prostoru po m2 površine istoga.

Isto tako zvao sam HTV oko odjave pretplate i trenutno više ne prihvačaju dopis za odjavu pretplate nego traže da se izjava koju dobijete od njih ovjeri u javnog bilježnika.

Sada koliko je to po zakonu ili nije neznam jer u NN piše isključivo i samo (3) Vlasnik prijamnika nije dužan plaćati pristojbu ako prijamnik odjavi. a nigdje se ne spominje način odjave prijamnika.
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!

Zadnje uređivanje Torcidas : 15.12.2008. at 10:12.
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 10:22   #73
Tako su i meni rekli. A nemam namjeru potpisivati nešto čime gazim svoja osnovna prava.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 10:40   #74
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Tako su i meni rekli. A nemam namjeru potpisivati nešto čime gazim svoja osnovna prava.
Znam i razumim te. Ja ću to napraviti jer neću plačati pretplatu za nešto što ne koristim (odselili smo iz dotičnog stana i otišli kod mojih roditelja) pa eto da iskoristim riješti taj problem.

Ups tek sam sada shvatio da ti sa tom odjavom im daješ pravo da mogu kad god hoće doći kod tebe i provjeriti dali imaš TV ili ne.

Po kojem je to zakonu dozvoljeno?
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 10:48   #75
Quote:
thune kaže: Pogledaj post
Useljavam u novi stan tj.zgrada je nova...do sad sam živjela s starcima...dakle hoće li mi striček doći na vrata s tri zadnje uplatnice jer nisam ništa prijavila? Kako da najblaže izbjegnem to plaćanje tv pretplate?
gle,striček će ti doči jedino ako sazna da netko tu živi...

a kako izbjeći? pa nemoj ga pustiti u stan,reci mu da nemaš tv i zbogom..ne gledaš tv...ili mu reci da gledaš preko računala preko tv kartice

...ako ti šta krene prijetiti ili srati, reci mu da nabavi sudski nalog ako hoce uću u stan..

jednostavno i efikasno...neznam šta je tu nejasno
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 14:14   #76
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
gle,striček će ti doči jedino ako sazna da netko tu živi...

a kako izbjeći? pa nemoj ga pustiti u stan,reci mu da nemaš tv i zbogom..ne gledaš tv...ili mu reci da gledaš preko računala preko tv kartice

...ako ti šta krene prijetiti ili srati, reci mu da nabavi sudski nalog ako hoce uću u stan..

jednostavno i efikasno...neznam šta je tu nejasno
Ma nista tv kartica, ne treba to spominjat...

Samo: "Nemam TV nemam radio, zbogom."
__________________
Pride is all very well, but sausage is a sausage.
Welcome to terrordome...I'm your host the friendly neighborhood baritone
aspirin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2008., 18:29   #77
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post
gle,striček će ti doči jedino ako sazna da netko tu živi...

a kako izbjeći? pa nemoj ga pustiti u stan,reci mu da nemaš tv i zbogom..ne gledaš tv...ili mu reci da gledaš preko računala preko tv kartice

...ako ti šta krene prijetiti ili srati, reci mu da nabavi sudski nalog ako hoce uću u stan..

jednostavno i efikasno...neznam šta je tu nejasno
U pravu si "kako ih netreba pustit u stan", ali nisi u pravu za TV karticu.
Tako da mu bolje nemoj govoriti da igdje gledaš.
Hmxhmx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 08:34   #78
Quote:
aspirin kaže: Pogledaj post
Ma nista tv kartica, ne treba to spominjat...

Samo: "Nemam TV nemam radio, zbogom."
Upravo tako. Samo kazati kako nemaš niti TV niti radio i to je to. Ništa drugo ne spominjati niti pričati da se ne izlaješ jer su prepredeni neki kontrolori. Isto tako ne spominjat pregled stana uz sudski nalog i slične gluposti samo nemam ništa i doviđenja. Isto tako onaj uređaj za otkrivanje RTV prijamnika neki ljudi kažu da radi, ali nije pouzdan u neboderima gdje se na svakom katu nalazi par prijamnika nego je više pouzdan za privatne kuće gdje može otkriti TV signal, iako nisam baš uvjeren da bi to prihvatili na sudu.

Ljudi kažu da ukoliko imaš pretplatu na kabelsku ili maxtv i slično ukoliko dođe do suda postoji mogućnost da sutkinja presudi u korist HRTa jer zašto plačaš pretplatu ukoliko isto ne gledaš...

P.S. TV kartica je TV prijamnik i onda ti ona vridi kao televizija i plačaš pristojbu..
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 09:06   #79
Quote:
Torcidas kaže: Pogledaj post
Ljudi kažu da ukoliko imaš pretplatu na kabelsku ili maxtv i slično ukoliko dođe do suda postoji mogućnost da sutkinja presudi u korist HRTa jer zašto plačaš pretplatu ukoliko isto ne gledaš...
Zato sto to nije pretplata na gledanje HRTa vec 'porez' na posjedovanje TV ili radio tunera. Zato ti se i zapecacuje antenski ulaz na TVu kada ga odjavis, a ti ga i dalje mozes koristiti za gledanje videa sa raznoraznih uredjaja putem SCART ili HDMI ulaza. Dakle neka oni meni zapecate lijepo antenski ulaz, pa cu MAXTV uzeti, on iovako ide preko scarta :P Jer ako mi zapecate antenu, onda je taj TV ista stvar sto i recimo racunalni monitor.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2008., 09:37   #80
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Zato sto to nije pretplata na gledanje HRTa vec 'porez' na posjedovanje TV ili radio tunera. Zato ti se i zapecacuje antenski ulaz na TVu kada ga odjavis, a ti ga i dalje mozes koristiti za gledanje videa sa raznoraznih uredjaja putem SCART ili HDMI ulaza. Dakle neka oni meni zapecate lijepo antenski ulaz, pa cu MAXTV uzeti, on iovako ide preko scarta :P Jer ako mi zapecate antenu, onda je taj TV ista stvar sto i recimo racunalni monitor.
Nema zapečačivanja antenskog ulaza više to se ne radi od prije godinu i pol dana. Sada traže nešto totalno protuustavno... Da im ovjeriš izjavu u Javnog Bilježnika da ne posjeduješ RTV prijamnik sa jednom stavkom....

Quote:
dopuštam ovlaštenim predstavnicima Hrvatske radiotelevizije (HRT) nesmetano provođenje kontrole iznijetih činjenica te da sam upoznat da će HRT u slučaju odbijanja, odnosno onemogućavanja HRT-a u provođenju kontrole ponovno me prijaviti, odnosno teretiti za plačanje RTV pristojbe.
To znači da ti ljudi iz HRTa u bilo koje doba dana mogu doći u stan (kuću) i njuškati po njoj u potrazi za televizijom.....
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:58.