Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.04.2011., 16:04   #101
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Informacja: da li netko zna da li svećenik može TAJNO VJENČATI supružnike. Odnosno da je svećenik dužan prijaviti crkveno vjenčanje.
Radi se o tome što moja susjeda im mirovinu preko muža palog hrvatskog borca. Ima 53 godine i živi s jednim udovcem od 55 godina. Ako se oženi gubi "boračku" penziju. Ali samo ako se građanski oženi. A što je sa crkvenom ženidbom. Da li ona djeluje u pravnom smislu na mogućnost gubitka mirovine preko pok. supruga.


Da. Može tajno i banku opljačkati.

Naravno da se računa i naravno da bi uopće pristupili crkvenom vjenčanju moraju prvo matičaru ispuniti neke podatke, pa onda slijedi crkveno vjenčanje pa onda crkva šalje papire matičaru. Kakvo je to pitanje???

Quote:
aannaa_ kaže: Pogledaj post
...jel ima netko, tko mi može reći: 1. djete sam poginulog branitelja i imam li pravo nastaviti primati mirovinu ako upišem parcijalu???
2. mogu li upisati parcijalu ako imam 59 ECTS-a??? hvala
Parcijala je također redovni studij.
Primaš mirovinu dok si na redovnom studiju.

Ali ipak se raspitaj u referadi što kod njih znači parcijala jer sve je to ponekad relativno.

Quote:
bond007 kaže: Pogledaj post
ja sam pitala u tvrtkovoj, dali smijem raditi ovak negdje, a ta ženska je rekla da kao onda bi svi radili, da oni ne daju dupla primanja, da kad bi saznali da ja radim, da bi morala vratiti sve mirovine natrag, i te spike.
E a nije mi jasno kako te frendice mogu raditi ,a meni su rekli drukčije.
Oprosti mi ali to je totalna glupost. Na koju bi foru onda studenti s 800 kuna penzije preživjeli?

Sve se bojim da si ti ženi očito krivo sročila pitanje.

Nemaš pravo biti na burzi niti imaš pravo biti stalno zaposlena (u smislu da ti ide radni staž).

Naravno da imaš pravo raditi preko student servisa. Pobogu...
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."

Zadnje uređivanje Katrin : 18.04.2011. at 18:01.
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 19:01   #102
Quote:
Death-of-Art kaže: Pogledaj post


Da. Može tajno i banku opljačkati.

Naravno da se računa i naravno da bi uopće pristupili crkvenom vjenčanju moraju prvo matičaru ispuniti neke podatke, pa onda slijedi crkveno vjenčanje pa onda crkva šalje papire matičaru. Kakvo je to pitanje???

visa. Pobogu...
Znači ništa od vjenčanja. I dalje će morati živjeti u GRIJEHU. Ako se crkveno vjenčaju, da li će žena izgubiti obiteljsku mirovinu od pok. muža, hrvatskog prvoborca.
U stvari mene zanima da li jžena gubi mirovinu koju ostvaruje preko pokojnog muža ako se vjenča (crkveno ili građanski).
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 20:57   #103
Zapravo ju gubi i ziveci u izvanbracnoj zajednici, ali pretpostavljam da nitko nema interes to dokazivati.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 21:28   #104
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Zapravo ju gubi i ziveci u izvanbracnoj zajednici, ali pretpostavljam da nitko nema interes to dokazivati.
Znači da bi moja susjeda mogla i naj.... ako je netko prijavi da ima stalnog partnera već nekoliko godina. Baš me zanima koja sve Crkva kod hrvata ima pravnu obavezu prijavljivanja vjenčanja. Da li samo Katolička i Pravoslavna ili možda i recimo i Pentekostalačna crkava nogo-opranih. Odnosno da li mene može oženiti neki bezvezni duhovnjak , kao npr. www.komaja.org , pa da on ima pravne kosekvence ako to napravi, bez prijave državnim vlastima.
To sam pitao zbog debate na drugom mjestu: https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...&postcount=244
Ali moja susjeda ima isti problem !??
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 21:54   #105
Ajde odustani od ideje vjencanja vec ti je objasnjeno. A nije bas da ju moze prijaviti bilo tko, nego netko tko ima pravni interes. Ta bi osoba onda trebala dokazati i postojanje izvanbracne zajednice.
Moze njih vjencati i njihov macak, onda nece imati nikavih problema.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2011., 22:08   #106
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Ajde odustani od ideje vjencanja vec ti je objasnjeno. A nije bas da ju moze prijaviti bilo tko, nego netko tko ima pravni interes. Ta bi osoba onda trebala dokazati i postojanje izvanbracne zajednice.
Moze njih vjencati i njihov macak, onda nece imati nikavih problema.
Hvala na savjetu. Ali ti to ne možeš reći tako lako nekim ljudima. Znam da neki imaju košmare jer su vjernici. A svećenik im trubi u glavu da će u pakao zbog nemoralne veze. Ipak je Hrvatska relativno kršćanska država gdje je nekim pojedincima stalo i do raja nakon smrti. A bogami i do novca dok su živi. I sad im neki svećenik siluje mozak nekim vjenčanjem. A ovi se neće ženiti jer gube mirovinu. Jer tako kaže zakonodavstvo.
Neka im popovi izmijene državni zakon pa da mogu ići na pričest i primati pokojnikovu mirovinu
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 14:37   #107
odin77, sori na kašnjenju..
imaš pravo na zbroj mirovina i od obje 70%, nitko ti neće radit probleme. samo idi u tvrtkovu kod pravnog savjetnika i donesi sve papire i to ti je to. do navršene 26.godine (a s obzirom na opću nesposobnost za rad, možda i dulje. ovo vrijedi za studente).
tak je barem bilo do sad..
sretno!
ancibald is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 00:52   #108
Namjeravam se školovati u inozemstvu,je li gubim mirovinu ako se REDOVITO školujem u inozemstvu(BiH)??
dalmatinka1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2011., 15:00   #109
Obiteljska mirovina i porodiljna naknada

Molim da se tema ne ključa jer nisam našla nigdje isti problem

Znači dijete sam poginulog branitelja,školujem se zbog mirovine jer mama još nije napunila 40 godina i nema pravo na starosnu mirovinu (ove godine u 10 mj. puni 40). Znači riješenje je još uvijek na nas obadvije. Trudna sam,trebam roditi ovaj mjesec,zanima me kada bi predala za porodiljnu naknadu da li bi izgubile mirovinu?

Hvala
Tamama20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 20:12   #110
Quote:
dalmatinka1234 kaže: Pogledaj post
Namjeravam se školovati u inozemstvu,je li gubim mirovinu ako se REDOVITO školujem u inozemstvu(BiH)??

Koliko ja znam ne gubiš mirovinu,bitno ti je samo poslati potvrdu o redovnom školovanju,njima nije bitno gdje se ti školuješ već da se školuješ
Tamama20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 20:22   #111
Quote:
Tamama20 kaže: Pogledaj post
Molim da se tema ne ključa jer nisam našla nigdje isti problem

Znači dijete sam poginulog branitelja,školujem se zbog mirovine jer mama još nije napunila 40 godina i nema pravo na starosnu mirovinu (ove godine u 10 mj. puni 40). Znači riješenje je još uvijek na nas obadvije. Trudna sam,trebam roditi ovaj mjesec,zanima me kada bi predala za porodiljnu naknadu da li bi izgubile mirovinu?

Hvala
Jesi predala zahtjev za rodiljni dopust kao majka izvan sustava rada koja prima mirovinu?
Mirovina se ne ukida zbog trudnoće.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 21:01   #112
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Jesi predala zahtjev za rodiljni dopust kao majka izvan sustava rada koja prima mirovinu?
Mirovina se ne ukida zbog trudnoće.
Nisam ja još ništa predavala jer ja pojma nemam o ničemu,zato tu i pišem. Znam da se mirovina ne ukida zbog trudnoće jer nisam ni vjenčana ni ništa ali bojim se da bi mogli radit probleme tj. ukinut mirovinu zbog porodiljne naknade. Jer znam par osoba istog slučaja kao i ja da nisu predavali zbog straha od gubitka prava na mirovinu
Tamama20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 21:38   #113
Quote:
Tamama20 kaže: Pogledaj post
Nisam ja još ništa predavala jer ja pojma nemam o ničemu,zato tu i pišem. Znam da se mirovina ne ukida zbog trudnoće jer nisam ni vjenčana ni ništa ali bojim se da bi mogli radit probleme tj. ukinut mirovinu zbog porodiljne naknade. Jer znam par osoba istog slučaja kao i ja da nisu predavali zbog straha od gubitka prava na mirovinu
Majka koja prima mirovinu ima pravo na rodiljnu naknadu od dana rođenja djeteta u iznosu od 1663 kn. Javi se na HZZO što prije da prikupiš dokumentaciju prije poroda.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 23:26   #114
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Majka koja prima mirovinu ima pravo na rodiljnu naknadu od dana rođenja djeteta u iznosu od 1663 kn. Javi se na HZZO što prije da prikupiš dokumentaciju prije poroda.
Puno hvala na odgovoru,svakako ću otići
Tamama20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 01:33   #115
moj slučaj: primam također obiteljsku mirovinu preko svog oca kao redovan student. Do 10. mjeseca 2011. normalno mogu dobivati mirovinu, međutim ja se vjerojatno prebacujem na drugi fakultet gdje bi bio isto redovan student. E sad, ako se ispišem sa sadašnjeg fakulteta negdje krajem 7. mjeseca, i upišem novi fakultet odmah koji dan kasnije (tako ću tempirat vrijeme), da li je gubim pravo na obiteljsku do roka kada HZMO-u ne donesem potvrdu da sam redovan student sa novog fakulteta negdje početkom 10. mjeseca? Znači stvar je u ovoj rupi od dva mjeseca, gdje ja tehnički jesam redovan student konstantno cijelu godinu samo sam u međuvremenu promijenio fakultet.

Hvala
innovator is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 20:19   #116
Quote:
Tamama20 kaže: Pogledaj post
Puno hvala na odgovoru,svakako ću otići
I jesi li bila tamo?... šta su ti rekli?

Naime, ja svoju porodiljnu naknadu nisam nikad primala jer mi je mirovina viša od iznosa od 1600 kuna (koliko iznosi porodiljna naknada)...a rekli su mi da mogu dobiti samo "razliku" mirovine i porodiljnog.
Što znači da ako ti je mirovina npr. 800 kuna onda dobiješ još 800 kuna od porodiljnog.
Ako ti je mirovina veća...onda očito nema te razlike koju treba upotpuniti.
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 20:40   #117
pozdrav svima,
ovako stoje stvari, dijete sam ssh branitelja i krajem mjeseca gubim prava redovnog studenta. planiram što ću nakon toga. uglavnom, zanima me postoji li kakva mogućnost primanja obiteljske mirovine godinu dana nakon prestanka školovanja, dakle od 10. mjeseca ove godine do 10. mjeseca sljedeće sudbonosne 2012. ne bih pitala da nisam nešto takvo načula, ali svi znamo kako ide s tim rekla-kazala. ako tko ima konkretne informacije, puno bi mi pomogao/la.
jetsoverhead is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 22:24   #118
pronašla sam odgovor, međutim sada me zanima sljedeće. u toj godini nakon prestanka školovanja ukoliko se ne zaposlim, imam pravo na obiteljsku mirovinu.
pomalo glupo, ali eto, kakvu bih dokumentaciju trebala dostaviti hzmo-u? prijaviti se u hzz i...
jetsoverhead is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 22:08   #119
Imam jedno pitanje i nadam se da mi možete pomoć.

Do sada sam bila redovan student i primala sam mirovinu od majke(koja je umrla), imam 23 godine i trenutno mi je ostalo još dva ispita i diplomski, koji ću obranit u 11 mjesecu. E sad me zanima, da li ja i dalje imam status redovnog studenta i da li mogu redovno primati mirovinu ili ne? Hvala!
teta.tami is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 22:20   #120
Ako ne studiras vise redovno onda ne.

Zadnje uređivanje Katrin : 14.09.2011. at 22:25.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:00.