Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostali mediji

Ostali mediji O medijima, bez televizije. I novinarima. Podforumi: Tisak, Radio, Internet

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2011., 14:45   #61
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
ima dobrih komentara no konstantno se minorizira cinjenica da je doslo do promjene paradigme. U takovoj situaciji nemoguce je stvari vratiti na staro, to je fizicki zakon a ne necija svjesna odluka.

A po pitanju nesnalazenja i biranja kratkorocnih i stetnih rjesenja samo podatak koji sam cuo od nekoliko Internet poduzetnika da je jedan poznati oglasnik u vlasnistvu poznate medijske kuce svim drugim specijaliziranim oglasnicima srusio cijenu objava tako da sada svi skupa ne zaradjuju gotovo nista. Meni se to cini vrlo kratkovidno ali nazalost vec vidjeno u mnogim segmentima privrede u nas. Medijska industrija izgleda nije iznad tog prosjeka
Meni je takodjer znakovita "logika" Matije Babica, tamo se umjesto "citanosti" broje "klikovi":

- ozbiljan clanak mu "klikne" 300 tisuca ljudi, a sliku sise 1 milijun

Njegova logika je da ljudi onda vise vole sisu nego ozbiljan clanak. Pa onda niti ne treba ozbiljnih clanaka.

U stvarnosti, muskarci otvaraju portal zbog ozbiljnih clanaka (svaki iz svoje domene), a ne zbog sise. A kad procitaju ozbiljan clanak, nije nikakav problem potrositi jos 5 sekundi na sisu. I dodati tako vazni "klik" sisi.

Jos cekam da mi netko od mudrih novinskih menagera "shvati" da najveci broj citatelja procita/zamijeti naslovnu stranicu (logicno, ne mozes ju izbjeci), pa da kroz grafikon objasni vlasniku firme da umjesto tekstova, sisa i reklama, unutrasnjost novina treba ispuniti naslovnim stranicama...

Ili da menager u studentskom restoranu zakljuci da se najvise trose voda i kruh (statisticki potpuno tocno, u menzi se potrosi vise vode i kruha nego mesa, kelja, mrkve...), pa je "ocito" da studenti najvise vole vodu i kruh... Troskovi se mogu srezati tako da se izbace ostale namirnice...
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 18:16   #62
[QUOTE=zoran.ilijak;31196473]
Quote:
Stvar je u kutu gledanja. Unistavacima novina i lovcima na kratkorocni profit (ne vecom prodajom/zaradom nego smanjenjem troskova/kvalitete) emocije nalazu da se radi o veselju. Nama ostalima postojanje "novinarstva" tipa "24 sata" izaziva drugacije emocije.=QUOTE kaže:

na ovo ni ne znam što da odgovorim? -Story, Gloria, JL, Nacional sve primjeri vrsnog novinarstva u Hrvatskoj. 24sata je toliko moćan da je svojim neprofesionalizmom i lovom na profit uništio i natruhe profesionalnog novinarstva svih ostalih redakcija i uzrokovao značajan pad cijelog tržišta tiskovina?
24 sata je sve bolji, pogotovo nakon ovog ugovora:

http://www.24sata.hr/news/styria-i-e...-graane-206528

I što sada? Uzeli novinari 24sata vijest od Jutarnjeg:

http://www.24sata.hr/news/ja-sam-gaz...sjecala-206573

I još nekoliko takvih primjera i uskoro će velika populacija žena i mlađih od 30 reći: Pa kada već 24sata samo prenosi druge medije, idemo mi početi čitati te druge medije.
Insider2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2011., 22:17   #63
Quote:
Insider2 kaže: Pogledaj post

I što sada? Uzeli novinari 24sata vijest od Jutarnjeg:

http://www.24sata.hr/news/ja-sam-gaz...sjecala-206573
zanimljivo da je 24sata vijest uzeo od jutarnjeg, a ne od bratskog večernjeg.
__________________
Get busy living, or get busy dying
bez_panike is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2011., 02:00   #64
novinama, tj. stanovnicima hrvatske treba netko s neograničenom količinom novca da bi proizvodio novine bez marketinga, u jednoj boji, ogromnog formata, bez distributera, bez promocije. prodavane samo preko kolportera, bez internet-stranice, tu i tamo dijeljene. novine (ne nužno dnevnik) koje će analizirati sve bitne sastavnice društva (ne samo politike), koje neće sadržavati lajf-stajl, horoskope, tv-programe... sve ono do čega se može doći pomoću dva klika na internetu. novine koje će tekstovima puniti ljudi koji promišljaju svijet oko sebe, koji pišu iz inozemstva, a da ne pišu o nokijici-slobodici, izvorni dopisnici, stvarni poznavatelji tema o kojima pišu, itd. itd. ima ih takvih i po forumu. gugija bih odmah zaposlio tamo. mogle bi se zvati hrvatska zbilja .
late bloomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 10:13   #65
Quote:
late bloomer kaže: Pogledaj post
novinama, tj. stanovnicima hrvatske treba netko s neograničenom količinom novca da bi proizvodio novine bez marketinga, u jednoj boji, ogromnog formata, bez distributera, bez promocije. prodavane samo preko kolportera, bez internet-stranice, tu i tamo dijeljene. novine (ne nužno dnevnik) koje će analizirati sve bitne sastavnice društva (ne samo politike), koje neće sadržavati lajf-stajl, horoskope, tv-programe... sve ono do čega se može doći pomoću dva klika na internetu. novine koje će tekstovima puniti ljudi koji promišljaju svijet oko sebe, koji pišu iz inozemstva, a da ne pišu o nokijici-slobodici, izvorni dopisnici, stvarni poznavatelji tema o kojima pišu, itd. itd. ima ih takvih i po forumu. gugija bih odmah zaposlio tamo. mogle bi se zvati hrvatska zbilja .
Osim ovog zadnjeg (gugija...) - potpuno se slazem, to je jedini put.

A istina je i da se, nazalost, najbolji pisci i tekstovi vise ne nalaze u pisanim medijima. Najpametnije (i najneovisnije) stvari covjek danas moze procitati ili na portalima ili na forumima. Pisani mediji su preplavljeni prosjecnim i ispodprosjecnim "novinarima", koji za potrebe svojih gazda odradjuju posao punjenja sadrzaja trashom.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 17:33   #66
Quote:
zamiel kaže: Pogledaj post
Hehe, Gugi u žestokoj obrani ozbiljnog novinarstva - neprocjenjivo. Samo jedna mala poludigresija: na prodajom tiraži svi lažu, a 24sata u apsolutnim brojkama najviše. Prodaja novina u Hrvatskoj je pala na gotovo bizarno male brojeve. Da nisu dozvolili pušenje u birtijama, stanje bi bilo kataklizmično.
Da, tako to i ja gledam. Evo recimo radim u velikoj firmi, preko 1000 zaposlenika, velika vecina su VSS jake struke, jako veliki broj njih je 25-35 godina i glavu rezem ako 10% njih cita ikakve novine ili ikakav casopis u papirnatom obliku. Posto se radi o nosiocima drustva, sa dobrim placama, dobrim obrazovanjem i kakvom-takvom perspektivom - ako ova grupa ljudi ne cita nista, tko uopce cita? Ja recimo barem nesto od toga citam i onda kada dodju kod mene u stan i vide kakav casopis ili novine na stolu se cude kao da su vidjeli ozivjelog Elvisa. Tako da sam pesimistican prema situaciji u kojoj bi kvaliteta medija bila na zadovoljavajucoj razini. Kada pomru svi stariji ljudi koji su cijeli zivot citali novine (a i sada ustraju u tome iako su smece) - nece ostati vise gotovo nitko. I tu je ta kataklizmicna katastrofa.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 12:56   #67
Nije mi jasno kako je Novi list došao do brojke od 400-500 tisuća prodanih primjeraka dnevnih novina na dan kada dvije nacionalne (Večernji i Jutarnji) te četiri regionalne (Novi list, Slobodna Dalmacija, Glas Slavonije i Glas Istre) zajedno dnevno ne prodaju ni 200.000?
Zašto sami sebi, a i oglašivačima, mažu oči?

http://www.novilist.hr/hr/Vijesti/Hr...zlaze-iz-krize
Insider2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2011., 21:00   #68
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Da, tako to i ja gledam. Evo recimo radim u velikoj firmi, preko 1000 zaposlenika, velika vecina su VSS jake struke, jako veliki broj njih je 25-35 godina i glavu rezem ako 10% njih cita ikakve novine iu u tome iako su smece) - nece ostati vise gotovo nitko. I tu je ta kataklizmicna katastrofa.
tehničku struku, u pravilu, ne zanimaju društvene teme, zato slabije prate tisak.
Bolji od tebe is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 01:30   #69
Quote:
Bolji od tebe kaže: Pogledaj post
tehničku struku, u pravilu, ne zanimaju društvene teme, zato slabije prate tisak.
Definiraj društvene teme. Ako su to teme koje čita većina ljudi, odnosno društva, onda razlog zašto ih ne čitaju visokoobrazovani ljudi možemo pronaći u sljedećem:

Ovo su tri od 5 članaka iz kategorije najčitanijih jednog dnevnog lista:

1.
2.
3.

Što se tiče tih brojki čitanosti, oni svaki prodani primjerak broje s nekim brojem, jer pretpostavljaju da svaku novinu pročita više ljudi. A 24sata u statistike ubrajaju i besplatno popodnevno izdanje.
Ap0c is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 01:36   #70
Quote:
Bolji od tebe kaže: Pogledaj post
tehničku struku, u pravilu, ne zanimaju društvene teme, zato slabije prate tisak.
Tko to kaže? Potkrijepi to s bilo čim? Uostalom, većina časopisa danas su itekako tehnički. Ljudi o kojima ja pričam ne čitaju ništa. A vjeruj mi da ne čitaju ni oni koji nisu iz tehničkih struka. "Sve ima na netu" je uobičajeni odgovor iako se isto svodi na švrljanje indexom, net.hr-om i sličnim "pazarima misli 21. stoljeća". Mladi ljudi ne čitaju tiskovine, ni dnevne ni periodične. Većina njih ne.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 10:07   #71
Quote:
Ap0c kaže: Pogledaj post
Ovo su tri od 5 članaka iz kategorije najčitanijih jednog dnevnog lista:

1.
2.
3.
Dnevnog lista u papirnatom obliku, ili se opet radi o statistici broja klikova na web-izdanju?

Ako je ovo drugo, onda je vrlo jednostavno. Procitaj prvi post na ovoj stranici.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 15:24   #72
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Tko to kaže? Potkrijepi to s bilo čim? Uostalom, većina časopisa danas su itekako tehnički. Ljudi o kojima ja pričam ne čitaju ništa. A vjeruj mi da ne čitaju ni oni koji nisu iz tehničkih struka. "Sve ima na netu" je uobičajeni odgovor iako se isto svodi na švrljanje indexom, net.hr-om i sličnim "pazarima misli 21. stoljeća". Mladi ljudi ne čitaju tiskovine, ni dnevne ni periodične. Većina njih ne.
glupost! u tvojoj firmi sigurno nitko ne nosi traperice na posao ergo traperice se ne kupuju i nisu popularne
zoran.ilijak is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 15:52   #73
Quote:
zoran.ilijak kaže: Pogledaj post
glupost! u tvojoj firmi sigurno nitko ne nosi traperice na posao ergo traperice se ne kupuju i nisu popularne
Nose traperice, mnogi nose.

Moj komentar je posve na zdravim nogama jer je to trenutno jedna od rijetkih skupina ljudi koje imaju novce i nekakvu obrazovnu podlogu za siroke interese, koji ukljucuju i citanje tiskovina. Ako oni nece nista kupovati, tko hoce? Nezaposleni? Oni koji malo zaradjuju i ne mogu trositi 7 kuna svaki dan i da zele? Penzioneri? Djeca?
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 16:25   #74
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Nose traperice, mnogi nose.

Moj komentar je posve na zdravim nogama jer je to trenutno jedna od rijetkih skupina ljudi koje imaju novce i nekakvu obrazovnu podlogu za siroke interese, koji ukljucuju i citanje tiskovina. Ako oni nece nista kupovati, tko hoce? Nezaposleni? Oni koji malo zaradjuju i ne mogu trositi 7 kuna svaki dan i da zele? Penzioneri? Djeca?
Vratimo se malo u realnost i pogledajmo jedan znakoviti primjer Sjeverne Koreje gdje vei dio naroda zivi u uvjerenju kako su sjebnuli cijeli svijet i kako je njihov patuljak najpametniji junak koji je ikad postojao. Da li su svi oni sami dosli do tog zakljucka ili je to ucinak desetljeca ispiranja mozga ?

Jako se dobro sjecam vremena do 2000g. kada je preteca Indexa na online.hr bio nesto revolucionarno i kako smo se svi cudili i smijali primjercima tiskovina sa istoka i cudili se tko to moze citati, tj. vristece naslovnice o nekakvim anonimusima. Danasnji VL i JL su upravo takvi.

U zadnjih 2-3 godine vidljivo je znacajno osipavanje ljudi po svim forumima/newsima i okupljalistima bilo koje vrste i cijeli se online zivot preselio na fejs gdje ljudi po cijele dane lajkaju jedni druge. Onda dodu doma i pale televizore gdje gledaju nekakve Explosive gdje je pola sata s mnostvom sugovornika raspravlja da li je Lana Klingor sama ili nije, a onda nastavlja s svim mogucim verzijama "Zderimo kod susjeda", sapunicama i reality splacinama.

Mozemo se cuditi i smijati ali smo postali drustvo ljudi koji ne citaju, koji nemaju nikakvih interesa, nema nikakvih hobija ili zanimacije i sto je najgore - nitko ne smatra da je to lose.

A onih par cudaka bez fejsa su danas u rangu onog mutnog susjeda koji je nekad davno na starom tranzistoru po cijele dane drzao upaljen HR3.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 19:01   #75
http://www.fizzit.net/hr/drustvo/fen...lasicne-medije

Internet može više I od televizije

Prema studiji koju su proveli njemački javni servisi, u proljeće prošle godine, u Njemačkoj je internet koristilo 49 milijuna ljudi starijih od 14 godina - znači: 69,4 posto stanovnika ove zemlje. To je 5,5 milijuna korisnika više u odnosu na 2009. 76 posto njemačkih korisnika interneta koristi taj medij svaki dan. Prodaja tiskovina u isto je vrijeme opala za 5,3 posto. Internet nije ugrozio samo prodaju novina, već i radio i televizijske programe. O važnosti video-sadržaja na internetu dovoljno govori podatak da njih koristi 65 posto "surfera" - na socijalnim mrežama je "samo" njih 40 posto. Veliki portali maksimalno koriste tehničke mogućnosti interneta koje ih dodatno izdvajaju od ostalih medija, na primjer, bogato opremljene interaktivne grafike.

Dobra analiza
mazajebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2011., 22:57   #76
Quote:
late bloomer kaže: Pogledaj post
novinama, tj. stanovnicima hrvatske treba netko s neograničenom količinom novca da bi proizvodio novine bez marketinga, u jednoj boji, ogromnog formata, bez distributera, bez promocije. prodavane samo preko kolportera, bez internet-stranice, tu i tamo dijeljene. novine (ne nužno dnevnik) koje će analizirati sve bitne sastavnice društva (ne samo politike), koje neće sadržavati lajf-stajl, horoskope, tv-programe... sve ono do čega se može doći pomoću dva klika na internetu. novine koje će tekstovima puniti ljudi koji promišljaju svijet oko sebe, koji pišu iz inozemstva, a da ne pišu o nokijici-slobodici, izvorni dopisnici, stvarni poznavatelji tema o kojima pišu, itd. itd. ima ih takvih i po forumu. gugija bih odmah zaposlio tamo. mogle bi se zvati hrvatska zbilja .
www.tvinx.com
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 10:41   #77
Mislim da je sve to jedan teški začarani krug, a iz začaranih krugova je jako teško izaći. Npr. koja je od siromašnih država (bilo gdje u svijetu) izašla iz siromaštva i postala prosperitetna? Ako i ima primjera jako su rijetki.

Nama bi za početak trebala nova vlast koja bi pametnim potezima dugoročno unaprijedila državu pametnim upravljanjem, ulaganjem u edukaciju, itd. Nažalost, takva ne može doći na čelo, jer niti imamo ljude koji bi (trenutno) htjeli pokušati biti bolji od vladajućih, niti bi oni imali novac da se promoviraju, niti bi (kad bi se zaobišla ta dva problema) ih većina glupog naroda izabrala.

Stanje u državi prenosi se dalje na medije. Kako ljudi nemaju novca, jer nam je sve lošije, tako kupuju sve manje, pogotovo ako imaju slične vijesti besplatno dostupne na Internetu.

Kvalitetan medij u ovom trenutku ima jednako malo šansi kao i nekvalitetan jer kvalitetne autore treba više plaćati od nekvalitetnih koje medijske kuće tretiraju kao jeftinu radnu snagu (i zato i imaju nekvalitetu koju imaju).
bbsan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 18:03   #78
Quote:
bbsan kaže: Pogledaj post
Mislim da je sve to jedan teški začarani krug, a iz začaranih krugova je jako teško izaći. Npr. koja je od siromašnih država (bilo gdje u svijetu) izašla iz siromaštva i postala prosperitetna? Ako i ima primjera jako su rijetki.

Nama bi za početak trebala nova vlast koja bi pametnim potezima dugoročno unaprijedila državu pametnim upravljanjem, ulaganjem u edukaciju, itd. Nažalost, takva ne može doći na čelo, jer niti imamo ljude koji bi (trenutno) htjeli pokušati biti bolji od vladajućih, niti bi oni imali novac da se promoviraju, niti bi (kad bi se zaobišla ta dva problema) ih većina glupog naroda izabrala.

Stanje u državi prenosi se dalje na medije. Kako ljudi nemaju novca, jer nam je sve lošije, tako kupuju sve manje, pogotovo ako imaju slične vijesti besplatno dostupne na Internetu.

Kvalitetan medij u ovom trenutku ima jednako malo šansi kao i nekvalitetan jer kvalitetne autore treba više plaćati od nekvalitetnih koje medijske kuće tretiraju kao jeftinu radnu snagu (i zato i imaju nekvalitetu koju imaju).
A ima promjera, sve su zemlje nekoc bile nikakve. Evo u Europi je to bila Spanjolska koja je nakon imperijalistickog osvajanja pola Amerike pala na prosjacki stap i pocetkom proslog stoljeca su bilo rupa bez dna. A sada su medju vodecim europskim zemljama (unatoc krizi koja ih je sada dobrano pogodila). Iz zacaranog kruga se moze izaci ako se donose prave odluke i usmjerava ono sto se ima u pravom smjeru. A za dovesti prave ljude na vlast ponekad (zapravo uvijek) treba i pomalo srece.

Meni je zbog svega toga u medijima zao. Sad sam u inozemstvu i uzivam u izobilju kvalitetnih casopisa koji se mogu naci na kioscima.
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2011., 21:20   #79
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
dao sam portalu pet minuta. nema veze s onim o čemu sam pisao. potratio sam pet minuta, eeeeeeeeeeeeeeeej!
late bloomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 12:00   #80
Quote:
bbsan kaže: Pogledaj post
Stanje u državi prenosi se dalje na medije. Kako ljudi nemaju novca, jer nam je sve lošije, tako kupuju sve manje, pogotovo ako imaju slične vijesti besplatno dostupne na Internetu.
I to je cijela poanta oko tiskovina u RH. Postale su skupe, a istovremeno se pojavio savršeni supstitut - internet koji dolazi sa još tisuću dodatnih opcija. Pa pogledajte koliko košta godišnja pretplata na novine, a koliko godišnja pretplata na flat-rate T-Coma? Kreće se negdje oko 1.900 kuna za oboje. I sad, šta bira prosječan potrošač koji većinu svog dohotka troši na hranu? Novine? Čisto sumnjam...

Zadnje uređivanje Plazibat : 23.02.2011. at 12:01. Reason: ispravka
Plazibat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:30.