Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2014., 18:30   #1
Sa faksa na selo!

Pozdrav,

trenutno sam student, ali imam silnu želju baviti se poljoprivredom. E sad, zanima me postoji li ikakva šansa da ja sa svojih 20 godina krenem u tu avanturu. Trenutno nemam gotovo nikakvih sredstava niti svoje zemljište, pa me zanima mogu li kako dobiti kredit za kupnju zemljišta i sadnica za početak rada?
Razmišljao sam o zemljištu u Lici ili Gorskom. Vremena, snage i motivacije imam na pretek, ali financija nemam, pa me muči može li se u našoj državi krenuti u nešto takvo u mojoj situaciji.
Planirao sam saditi borovnice i/ili brusnicu, te s vremenom možda i napraviti malu sušionicu. Nemaštam o velikim novcima, htio bi da si tim poslom osiguram kakav-takav život na selu.
I da, poticaje bi mogao dobiti tek malo kasnije koliko sam shvatio, pa me zanima je li dopušteno novcem od poticaja otplačivati kredit koji je prethodno podignut u svrhu kupnje zemlje/sadnica ili moram te novce direktno potrošiti na kupnju sadnica i opremu? Eto toliko za sada, ne znam sanjam li previše, ali eto, čekam vaše odgovore.
mium is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 01:57   #2
Koliko znam lika i gorski kotar nisu baš idealna mijesta za uzgoj voća jer rano počinje zima i kasno nakraju proljeća završava, pa tako će ti se i vegetacija ponašati onako čudno. Ili bi se mogli cvijetovi smrznuti pa nećeš imati roda.

A što se tiće poticaja ne znam što bih ti rekao, ova država u narednih godinu dvije neće imati love ni da da penzionerima, a kamoli poljoprivrednicima jer je kriza.

Nemoj me držati za riječ to je samo moje mišljenje, možda ima tko pametniji ko će znati reći više.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 07:08   #3
Da bi ostvario pravo na poticaj, prvo se taj poticaj, konkretno za voće mora nuditi na tom području gdje to želiš. Dakle treba gledati jeli Ličko senjska /Primorsko goranska županija daje poticaj za sadnju borovnica.

Treba imati/iznajmiti zemlju, registrirati OPG, ucrtati zemlju u arcod, kako ne radiš moraš biti obveznik PDV-a, osim osnovnih troškova za otvaranje OPG-a morati ćeš mjesečno plaćati cca 800 kn za zdravstveno i mirovinsko. Vidi da li imaš pravo na polovični trošak zbog samozapošljavanja.

Onda slijedi obrada zemljišta, kupnja sadnica (račun), gnojiva (račun). Onda se preda do kraja 5. mjeseca zahtjev za poticaj. Pa bi negdje 30% vrijednosti uloženog u sadnice i to ako i samo ako tvoja županija daje poticaj na zasnivanje voćnjaka mogao dobiti godinu kasnije na račun OPG-a. Sve godine kasnije ćeš na te voćnjake imati minimalni poticaj možda 1k kn što neće pokriti ni troškove održavanja, a kamo li kredit. Ali pojavljivati će se mogućnosti da dobiješ još kakav poticaj na osiguranje nasada, mladost, podizanje zaštite od tuče/ptica....

Uglavnom ako nemaš novaca ni zemlje smješi ti se bankrot u roku od 2-3 godine. Prati sad ove nove EU mjere koje se odnose na mlade ljude.

Ako se odlučiš na to nikako nemoj samo tako uletiti u borovnice ili brusnice, angažiraj si savjetodavnu službu (oni su besplatni) i uloži u kvalitetne sadnice i u dobru analizu zemljišta.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 09:29   #4
Najbolje je baviti se ilegalnom poljoprivredom.
Od legalne nema koristi.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 10:25   #5
Koje kulture predlazes? Mora li se nasad stititi kukuruzom posijanim okolo?
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 15:52   #6
Dobra ideja, ali što se tiče poticaja - ja bih batalila poticaje.
Obrati pažnju na ovu temu:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=683070&page=4

Možda ti je pametnije udružiti se s nekim, pa krenuti svojim snagama, polako i pomalo.

Imaš na fb-u grupu "eko selo - grad", nađi ih, prijavi se, pogledaj šta i kako rade zajednički.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 18:22   #7
Ajmo ozbiljno...
Šansa da se upustiš u avanturu vrlo je mala. S obzirom da ne radiš nemožeš dobiti kredit.
To što bi uzgajao borovnice i brusnice je pohvalno, no jesi razmišljao o tome gdje ćeš i kako prodati. Gdje ćeš skladištiti urod do prodaje?
Možda bi mogao dignuti nekakve novce iz EU fondova ali moraš imat detaljan program i početni kapital.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 19:08   #8
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Ajmo ozbiljno...
Šansa da se upustiš u avanturu vrlo je mala. S obzirom da ne radiš nemožeš dobiti kredit.
To što bi uzgajao borovnice i brusnice je pohvalno, no jesi razmišljao o tome gdje ćeš i kako prodati. Gdje ćeš skladištiti urod do prodaje?
Možda bi mogao dignuti nekakve novce iz EU fondova ali moraš imat detaljan program i početni kapital.
Dobro, nisam se baš potpuno jasno izrazio, nije baš da bi se upustio sa 0,00kn u sve, neki novac bi mogao dobiti od roditelja, ali sigurno nedovoljno za kompletnu investiciju (neki 5-6tisuća eura). No, taj novac sigurno nije niti približno dovoljan za sve, stoga me zanima mogućnost dobivanja nekog redita, recimo još kojih 7-8 tisuća eura, taj kredit bi onda ja otplaćivao svojim prihodom. Nisam strogo odredio borovnice, uzgajao bi i nešto drugo, uz uvjet da se tom kulturom može baviti sa minimalno mehanizacije. I ponavljam, to su za sada snovi, ali možda u neko skoro vrijeme se odlučim uskočiti u sve to.
mium is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 09:44   #9
Vidi ovo, Program izravnih plaćanja 2015-2020.

Prepisujem sa letka iz sisačke savjetodavne službe

Quote:
Plaćanja za mlade poljoprivrednike:
- ne stariji od 40 godina
- prvi put osniva PG kao nositelj
Mladi poljoprivrednik ostvaruje pravo na dodatna plaćanja na prvih 25 hektara u iznosu od 25% nacionalnog prosiječnog plaćanja po hektaru.

Potpora se ostvaruje za razdoblje do najviše pet godina.

Minimalno srednjoškolsko obrazovanje poljoprivrednog, prehrambenog ili veterinarskog usmjerenja ili završena edukacija.
to su ekstrahirali iz ovog plana:

http://www.mps.hr/default.aspx?ID=11939
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:07.